Wielkość sypialni w większości mieszkań powoduje, że najczęściej poszukiwanym materacem jest materac o wymiarach 160 x 200 cm. Jaki materac wybrać, aby obydwie osoby, dla których będzie on przeznaczony, były z tego wyboru zadowolone?
Materac 160 na 200 (o szerokości 160 cm i długości 200 cm), czyli popularna „sto sześćdziesiątka” to materac, na którym wygodnie mogą wyspać się dwie osoby. Materac tych rozmiarów powinien bez problemu zmieścić się w sypialni w większości mieszkań i pozostawić jeszcze wystarczająco dużo miejsca na inne meble. Rozmiar to jednak tylko jedno z kryteriów wyboru i chyba najłatwiejsze do ustalenia. Wystarczy miarka i odrobina wyobraźni przestrzennej, aby dojść do zgodnego wniosku, że do waszej sypialni najlepiej pasuje materac 160 x 200. Jaki wybrać, skoro na rynku dostępne są najróżniejsze materace w tym rozmiarze – piankowe, sprężynowe, hybrydowe, lateksowe? Nie dajcie się nabrać na marketingowe sztuczki i opowieści sprzedawców o „kosmicznych” albo „naturalnych” materiałach. Musicie wiedzieć jakie cechy materaca będą mieć kluczowe znaczenie dla waszego komfortu. Pamiętajcie, że chodzi o wybór materaca dla pary, więc jest to podwójnie trudne zadanie. Dlaczego? Zajrzycie do naszego artykułu: Para w jednym łóżku. Jak spać razem gdy nasze potrzeby i nawyki związane ze snem się różnią?
Powyższe pytanie wzbudza uśmiech, jednak problem jest poważny. Materac 160x200 jest wystarczająco szeroki, żeby bez problemów zmieściły się na nim dwie dorosłe osoby. Nie jest jednak na tyle szeroki, aby móc bardzo odsunąć się od partnera. Co to oznacza w praktyce?
Powinniście zadbać o to, żeby w trakcie wspólnego spania nie zrobiło się Wam zbyt gorąco. Nie będzie przecież możliwości rozsunięcia się! Dlatego materac powinien przepuszczać powietrze i zapewniać wentylację.
Wiercenie się jednej osoby przez sen nie powinno wybudzać drugiej.
Materac nie powinien nasilać problemu chrapania, bo chrapiący tuż nad uchem partner to zbyt duże wyzwanie.
Po czwarte twardość materaca musi odpowiadać obydwu śpiącym osobom. To trudne do osiągnięcia, jeśli znacznie różnicie się wagą.
Biorąc pod uwagę powyższe kryteria złym pomysłem jest materac lateksowy ponieważ lateks nie oddycha i nie przepuszcza powietrza. Nie sprawdzi się też materac sprężynowy, bo sprężyny -nawet -jeśli będą umieszczone w oddzielnych kieszeniach – przenoszą ruch i sprawią, że gdy jedno z was zmienia pozycję, drugie będzie się wybudzać. Oczywiście materac ze sprężynami bonellowymi będzie jeszcze gorszy i dodatkowo sprawi, że osoba lżejsza, będzie ciągle zsuwać na stronę osoby cięższej. W dodatku na sprężynach przecież „coś” trzeba położyć – zazwyczaj tą górną warstwę materacy sprężynowych stanowi pianka z pamięcią lub lateks, co powoduje problemy z przegrzewaniem. Co złego jest w piance z pamięcią użytej w górnej warstwie materaca?
Obszernie opisywaliśmy już to zagadnienie w artykule: Pianka z pamięcią – wcale nie taka idealna.
Tutaj powtórzymy tylko, że pianka z pamięcią jest pianką termoplastyczną. Oznacza to, że pod wpływem ciepła ciała (a tym bardziej pod wpływem dwóch waszych ciał dzielących materac 160x200 i przykrytych wspólną kołdrą) stanie się bardziej miękka. Grozi oczywiście kłótnią, jeśli twardość materaca była „kompromisem” ponieważ materac prawdopodobnie będzie w rzeczywistości o wiele bardziej miękki niż się Wam wydawało w momencie decyzji o zakupie. Poza tym wasze ciała będą się w niej zapadać, czy też bardziej obrazowo będą „grzęznąć” Utrudniona zmiana pozycji sprzyja chrapaniu. W dodatku pianka z pamięcią składa się z zamkniętych komórek. To sprawia, że zatrzymuje ciepło, więc na pewno zrobi się wam za gorąco i pocąc się będziecie żałować, że materac nie jest bardziej przewiewny. Ponieważ pianka termoplastyczna ma to do siebie, że łatwo ulega zgnieceniu, więc nie pomoże umieszczanie w niej kanałów wentylacyjnych.