Dlaczego materac lateksowy nie jest dobrym wyborem?

9 lipca 2020

Materace lateksowe często postrzegane są jako naturalna alternatywa dla „syntetycznych materacy piankowych”. Kłopot w tym, że większość materacy dostępnych na rynku wykonana jest z lateksu syntetycznego. Ale nawet te najdroższe, wykonane z tak zwanego lateksu naturalnego mają wiele wad.

Materac lateksowy czy warto


Na początek mała powtórka z chemii i biologii. Tak zwany lateks naturalny pozyskuje się z soku mlecznego kilku gatunków drzew kauczukodajnych. Substancja ta służy drzewu do „leczenia” uszkodzeń kory. Mleczko kauczukowe ma postać płynną, ale pod wpływem powietrza wytrącają się z niego drobinki kauczuku. Dlatego żeby zmieniło się w lateks, który znamy i który będzie nadawał się do produkcji materacy, trzeba do niego dodać substancje chemiczne – stabilizatory i koagulanty. Zdarza się, że do ustabilizowania pianki lateksowej używa się formaldehydu! Trudno więc mówić o pełnej naturalności materaca wykonanego z naturalnego lateksu. Poza tym mleczko kauczukowe ma dość wysoką cenę – z tego powodu tylko 10% dostępnych na światowym rynku materacy wykonanych jest rzeczywiście z naturalnego lateksu. Często producenci materacy stosują trik polegający na mieszaniu lateksu naturalnego z syntetycznym. W katalogach niektórych firm materac zawierający 30% lateksu z drzew kauczukowych jest określany jako całkowicie naturalny.

W przypadku naturalnego lateksu pozostaje jeszcze bardzo delikatna kwestia ochrony lasów deszczowych. Drzewa kauczukodajne pochodzą z Amazonii. Nawet fakt, że obecnie są uprawiane, nie daje stuprocentowej pewności, że wszystko odbywa się w ramach zrównoważonej gospodarki.
 

Czym jest lateks syntetyczny


Lateks może być również otrzymywany na drodze sztucznej syntezy chemicznej w wyniku polimeryzacji emulsyjnej monomerów. Do produkcji materacy (i innych tekstyliów) najczęściej stosowany jest lateks butadienowo-styrenowy. Nie wygląda to dobrze, biorąc pod uwagę , że zarówno butadien i jak i styren uważane są za substancje rakotwórcze!
 

Lateks jest przyczyną alergii


Coraz więcej osób ma uczulenie na lateks. Szacuje się, że alergia kontaktowa występuje u 9% populacji. Problem dotyczy zarówno lateksu naturalnego jak i sztucznego. Warto wiedzieć, że częsty i długotrwały kontakt z lateksem wywołuje reakcję uczuleniową u osób, u których alergii wcześniej nie stwierdzono. Właśnie stąd tak częsta alergia na lateks u pracowników służby zdrowia używających w pracy lateksowych rękawiczek oraz u osób z rozszczepem kręgosłupa ( z uwagi na konieczność cewnikowania). Dlatego poważnie się zastanów czy spędzanie 8 godzin każdej doby na materacu z lateksu jest dobrym pomysłem. Lateks wciąż jest powszechnie używany w medycynie więc „dorobienie się alergii” może kiedyś oznaczać spory kłopot! W grupie ryzyka wystąpienia alergii na lateks są zwłaszcza z osoby z atopowym zapaleniem skóry. Nie kupuj lateksowego materaca jeśli jesteś uczulony na banany i pomidory, ponieważ często dochodzi do reakcji krzyżowej.
 

Materac lateksowy jest ciężki


Standardowy podwójny materac lateksowy może ważyć ponad 45 kilogramów! Przy takiej wadze dużym wysiłkiem będzie nie tylko przeprowadzka czy przemeblowanie, ale nawet zwykła zmiana pościeli.
 

Lateks nie oddycha i nie przepuszcza powietrza


Brak porów w lateksie sprawia, że dobrze się sprawdza jako materiał do produkcji akcesoriów chroniących przed wirusami i bakteriami (prezerwatywy, rękawiczki medyczne), ale czyni z niego fatalny materiał do produkcji materacy! Na pewno nie wspominasz mile noszenia lateksowych rękawiczek w czasie „pandemicznych” zakupów. Po chwili dłonie robiły się mokre od potu, prawda? Dlaczego więc myślisz wyborze materaca z lateksu? Spanie na materacu, który nie oddycha będzie koszmarem nie tylko w letnie noce. Nocne pocenie i przegrzewanie organizmu to jeden z ważniejszych czynników zaburzających sen. Skoro starasz się kupować pościel z oddychających tkanin, wybierz też oddychający materac OSAKA AIR z oddychającą pianką BluPur. 
Zastanawiasz się jak dobrać materac do wagi oraz czy twardość materaca powinna być sugerowana wagą ciała? Czy osoby postawne, o dużej wadze powinny spać na twardych materacach, natomiast szczupłe i lekkie na miękkich?
25 lipca 2021
Twardość materaca jest jednym z kluczowych elementów budujących komfort snu. Dobrze dobrany materac nie może być ani za miękki ani za twardy.
20 lipca 2021
Kolejna nieprzespana noc? Kiepski poranek z bólem kręgosłupa i sztywnym karkiem ? Może czas na zmianę materaca? W Toruniu kupisz materace bezpośrednio od producenta.
15 lipca 2021
Masz chory kręgosłup i ból pleców nie pozwala Ci spokojnie spać? Z tego artykułu dowiesz się jaki materac na bóle kręgosłupa będzie najlepszy.
14 lipca 2021

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ