+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Dlaczego materac lateksowy nie jest dobrym wyborem?

9 lipca 2020
materac lateksowy
Spis treści

Materace lateksowe często postrzegane są jako naturalna alternatywa dla „syntetycznych materacy piankowych”. Kłopot w tym, że większość materacy dostępnych na rynku wykonana jest z lateksu syntetycznego. Ale nawet te najdroższe, wykonane z tak zwanego lateksu naturalnego mają wiele wad.


Na początek mała powtórka z chemii i biologii. Tak zwany lateks naturalny pozyskuje się z soku mlecznego kilku gatunków drzew kauczukodajnych. Substancja ta służy drzewu do „leczenia” uszkodzeń kory. Mleczko kauczukowe ma postać płynną, ale pod wpływem powietrza wytrącają się z niego drobinki kauczuku. Dlatego żeby zmieniło się w lateks, który znamy i który będzie nadawał się do produkcji materacy, trzeba do niego dodać substancje chemiczne – stabilizatory i koagulanty. Zdarza się, że do ustabilizowania pianki lateksowej używa się formaldehydu! Trudno więc mówić o pełnej naturalności materaca wykonanego z naturalnego lateksu. Poza tym mleczko kauczukowe ma dość wysoką cenę – z tego powodu tylko 10% dostępnych na światowym rynku materacy wykonanych jest rzeczywiście z naturalnego lateksu. Często producenci materacy stosują trik polegający na mieszaniu lateksu naturalnego z syntetycznym.

Materac zawierający 30% lateksu z drzew kauczukowych jest określany jako całkowicie naturalny

W przypadku naturalnego lateksu pozostaje jeszcze bardzo delikatna kwestia ochrony lasów deszczowych. Drzewa kauczukodajne pochodzą z Amazonii. Nawet fakt, że obecnie są uprawiane, nie daje stuprocentowej pewności, że wszystko odbywa się w ramach zrównoważonej gospodarki.

Czym jest lateks syntetyczny?


Lateks może być również otrzymywany na drodze sztucznej syntezy chemicznej w wyniku polimeryzacji emulsyjnej monomerów. Do produkcji materacy (i innych tekstyliów) najczęściej stosowany jest lateks butadienowo-styrenowy. Nie wygląda to dobrze, biorąc pod uwagę , że zarówno butadien i jak i styren uważane są za substancje rakotwórcze!

Coraz więcej osób ma uczulenie na lateks. Szacuje się, że alergia kontaktowa występuje u 9% populacji. Problem dotyczy zarówno lateksu naturalnego jak i sztucznego. Warto wiedzieć, że częsty i długotrwały kontakt z lateksem wywołuje reakcję uczuleniową u osób, u których alergii wcześniej nie stwierdzono. Właśnie stąd tak częsta alergia na lateks u pracowników służby zdrowia używających w pracy lateksowych rękawiczek oraz u osób z rozszczepem kręgosłupa ( z uwagi na konieczność cewnikowania). Dlatego poważnie się zastanów czy spędzanie 8 godzin każdej doby na materacu z lateksu jest dobrym pomysłem. Lateks wciąż jest powszechnie używany w medycynie więc „dorobienie się alergii” może kiedyś oznaczać spory kłopot! W grupie ryzyka wystąpienia alergii na lateks są zwłaszcza z osoby z atopowym zapaleniem skóry. Nie kupuj lateksowego materaca jeśli jesteś uczulony na banany i pomidory, ponieważ często dochodzi do reakcji krzyżowej.

materac hipoalergiczny
Materac lateksowy jest ciężki i nie przepuszcza powietrza


Standardowy podwójny materac lateksowy może ważyć ponad 45 kilogramów! Przy takiej wadze dużym wysiłkiem będzie nie tylko przeprowadzka czy przemeblowanie, ale nawet zwykła zmiana pościeli.


Brak porów w lateksie sprawia, że dobrze się sprawdza jako materiał do produkcji akcesoriów chroniących przed wirusami i bakteriami (prezerwatywy, rękawiczki medyczne), ale czyni z niego fatalny materiał do produkcji materacy! Na pewno nie wspominasz mile noszenia lateksowych rękawiczek w czasie „pandemicznych” zakupów. Po chwili dłonie robiły się mokre od potu, prawda? Dlaczego więc myślisz wyborze materaca z lateksu? Spanie na materacu, który nie oddycha będzie koszmarem nie tylko w letnie noce. Nocne pocenie i przegrzewanie organizmu to jeden z ważniejszych czynników zaburzających sen.

Skoro starasz się kupować pościel z oddychających tkanin, wybierz też oddychający materac OSAKA AIR z oddychającą pianką BluPur. Nasz materac Osaka Air nie jest wykonany z lateksu, nie posiada w sobie żadnej komponenty lateksowej. W jego skład wchodzą czyste chemicznie pianki poliuretanowe, hipoelargiczne i bezpieczne w 100%.

gdzie kupic dobry materac bez czekania

FAQ

Jakie zalety i wady ma materac lateksowy?

Materac lateksowy cechuje się dobrą elastycznością i odbojnością, zapewniając dobre podparcie kręgosłupa. Niestety właściwie to koniec jego zalet. Materace lateksowe są drogie, ciężkie, nieprzepuszczalne dla powietrza oraz potrafią uczulić.

Czy materac lateksowy jest naturalny?

Nie do końca. Materac lateksowy posiada w sobie jedynie komponent składnika naturalnego, który stanowi maksymalnie 30 procent całości składowej materaca. Stwierdzenie, że materac jest w 100% wykonany z naturalnego lateksu jest kłamstwem, powielanym przez producentów i sprzedawców materacy lateksowych.

Czy materac lateksowy uczula?

Oczywiście, że tak! Materace lateksowe, z uwagi na obecność lateksu niestety potrafią spowodować reakcje alergiczne. Choć wielu producentów zarzeka się, że ich produkt nie uczuli - reakcje takie występują bardzo często. Pamiętajmy, że do alergizacji może dojść z czasem, nawet po kilku miesiącach lub latach ekspozycji na alergen, jakim jest lateks. 

Spis treści
Udostępnij
Newsletter
Bez wyrażenia zgody, nie możemy dodać Twojego adresu do naszej bazy.
Dziękujemy.
Jeśli chcesz kupić materac, szukasz najlepszego na rynku produktu w możliwie korzystnej cenie. W pierwszej kolejności zapewne odwiedzisz „salon snu”, czyli sklep z materacami. Drugim krokiem będzie wizyta w sklepie sieciowym, który m. in. ma w ofercie materace. W obu miejscach jest duży wybór materacy i wykwalifikowani sprzedawcy. Ale czy na pewno będziesz zadowolony z wyboru?
28 kwietnia 2022
Jeśli planujesz kupić materac z pianki memory koniecznie przeczytaj ten artykuł. Sławne materace z pamięcią mają bowiem wiele wad, o których sprzedawca w sklepie Ci nie powie.
27 sierpnia 2021
Materac kupujemy raz na kilka lat, dobrze więc wiedzieć jakie są wymiary materacy i który rozmiar materaca będzie dla nas odpowiedni.
25 sierpnia 2021
Czym jest poliuretan? Jakie są jego rodzaje i jak poszczególne pianki powinny być ułożone w materacu? Na te pytania odpowiadamy w tym artykule.
20 sierpnia 2021
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci co się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ