+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com


Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
biuro@onsensleeping.com
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Materac na bóle kręgosłupa – jak wybrać mądrze

30 marca 2021
Materac na ból kręgosłupa, materace na ból kręgosłupa, materac na kręgosłup, materace na kręgosłup, twardy materac
Ból pleców potrafi spędzić sen z powiek i wpływa na wiele aspektów życia. Kręgosłup boli w ciągu dnia i często marzymy o tym, aby chociaż w nocy przestał boleć. Wiele osób, mających problemy z kręgosłupem zastanawia się jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego będzie najlepszy.
4 ból kręgosłupa

Materac na ból kręgosłupa – wiedza fizjoterapeutów

Pacjenci często oczekują, że lekarz lub fizjoterapeuta pomoże im wybrać konkretny model materaca na problemy z kręgosłupem lędźwiowym. Tak jednak się nie dzieje, ponieważ wiedza medyków o materacach jest niewielka. Ponadto nie chcą oni nigdy promować konkretnych modeli materaca wśród osób, które pojawiają się w ich gabinetach.
 
Pacjenci pozostawieni niejako sami sobie, często pytają o to jaki materac wybrać na ból kręgosłupa na forum. Po prostu nie wiedzą, który wybrać materac. Co więcej, często kupują ZŁY materac, który w perspektywie czasu tylko potęguje ich bóle kręgosłupa, wywołując różnego rodzaju dolegliwości, w tym choćby uszkodzenie stożka rotatorów.

 

Oto lista najważniejszych aspektów, które powinieneś rozważyć kupując materac na ból pleców:

Materac na ból kręgosłupa powinien być wyrobem medycznym.


Jest to naprawdę absolutnie pierwsza rzecz, na jaką należy zwrócić uwagę gdy planujesz kupić materac, bowiem wiele modeli materaców po prostu nie spełnia wymogów potrzebnych do rejestracji jako wyrób medyczny.
 

Są to produkty komercyjne, które mają zapewnić jedynie dobry komfort spania. Nie gwarantują one jednak odpowiedniego podparcia kręgosłupa.
 

W przypadku, gdy towarzyszą Ci dolegliwości w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, bo przykładowo jesteś po operacji kręgosłupa lub masz dyskopatię - Twój kręgosłup będzie potrzebował nie tylko wysokiego komfortu, ale przede wszystkim dobrego podparcia.


Materac, który jest wyrobem medycznym musi być produkowany z zastosowaniem wszystkich wymaganych procedur oceny zgodności, a jest ich naprawdę bardzo wiele. Ponadto, aby produkt mógł stać się wyrobem medycznym - producent musi udowodnić jego działanie medyczne i przed rejestracją materac musi zostać poddany obszernym badaniom klinicznym.


Nasz materac, Osaka Air jest zarejestrowanym wyrobem medycznym klasy I.

materac dla malzenstwa materac dla pary

Materac na ból kręgosłupa – nie może być twardy

Niestety powszechnie utarła się świadomość, że najlepszym rozwiązaniem w przypadku bólu pleców są twarde materace - nic bardziej mylnego. Pokutuje tutaj pozostałość po starej, ortopedycznej myśli, według której usztywnienie danego fragmentu naszego ciała (w naszym przypadku kręgosłupa) będzie sprzyjało leczeniu i rehabilitacji.
 

I choć jest to metoda, która sprawdza się w przypadku złamań (na przykład gdy wkładamy nogę w gips po złamaniu) - to dziś już wiemy, że w przypadku kręgosłupa jest dokładnie odwrotnie. To ruch w połączeniu z odpowiednim ułożeniem stawu daje nam możliwość regeneracji, rehabilitacji i powrotu do pełnej sprawności.
 

Materac o wysokiej twardości działa dużą siłą zwrotną na nasz kręgosłup i blokuje pozycję, w jakiej się ułożymy. Twarde materace powodują, że podczas zmiany pozycji przez sen po prostu się wybudzamy. Musimy bowiem powrócić do większej świadomości, aby pokonać twarde podłoże materaca i okręcić się przykładowo na bok.


Nasz sen staje się przerywany i niekomfortowy.

zbyt twardy materac

Ponadto zbyt twardy materac predysponuje do spania w pozycji na brzuchu, która  powoduje przeprost w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, dodatkowo potęgując ból pleców. Zwykle śpiąc na twardym materacu na brzuchu pod głowę podkładamy sobie miękką poduszkę, aby nieco zredukować twardość materaca. Niestety ta pozycja jest dla nas wyjątkowo niekorzystna. O tym, jak szkodliwe dla Twojego kręgosłupa jest spanie w pozycji na brzuchu dowiesz się z tego artykułu.

twardy materac predysponuje do spania na brzuchu
Zatem stojąc przed wyborem materaca na bóle pleców nie wybierajmy przysłowiowych "desek", gdyż mogą one paradoksalnie tylko pogorszyć problemy z kręgosłupem.

Materac na ból kręgosłupa – nie może być za miękki

Niestety również nie. Zbyt miękki materac będzie również potęgował bóle kręgosłupa, tyle że w inny sposób. Jeśli materac jest zbyt miękki po prostu się w niego zapadniemy, a nasz kręgosłup nie będzie odpowiednio podparty.

Niska twardość materaca najczęściej połączona jest z zastosowaniem w górnej warstwie materaca pianki termoelastycznej.

Jest to tak zwana pianka z pamięcią kształtu, czasem określana mianem pianki leniwej lub viscoelastycznej. I choć pianka z pamięcią ma swoje zalety (dostosowuje się do kształtu ciała), to kompletnie nie sprawdza się jako wierzchnia warstwa gdy chcemy wybrać dobry materac na bóle kręgosłupa lędźwiowego.

Gdy śpimy na zbyt miękkim materacu, w szczególności w pozycji na plecach nasze ciało jest zasysane w materac i ciężko nam zmienić pozycję podczas snu. Ponadto nasz kręgosłup nie jest ułożony prawidłowo, tylko jest nienaturalnie wygięty, co sprzyja nasileniu bólu.
zbyt miekki materac

Materac na ból kręgosłupa – średnio twardy

Jak to zwykle bywa, najlepszym rozwiązaniem jest kompromis, czyli materac, który nie będzie ani zbyt twardy, ani miękki.
 

Chory kręgosłup, bez względu na przyczynę pojawienia się dolegliwości właściwie zawsze potrzebuje tych samych cech od materaca:

  • musi zapewnić dobre podparcie dla kręgosłupa, czyli innymi słowy gdy na nim śpimy nasz kręgosłup powinien być w jednej linii i powinny być zachowane wszystkie naturalne krzywizny kręgosłupa, to jest lordozy i kifozy;

  • z drugiej strony materac powinien być wygodny - nie powinniśmy się na nim przebudzać ze snu;

  • najlepiej, aby konstrukcja takiego materaca zapewniała łatwą możliwość zmian pozycji podczas snu;

  • śpiąc na takim materacu nie powinniśmy odczuwać wzmożonych dolegliwości;

  • materac powinien być wygodny we wszystkich pozycjach spania, zarówno na plecach jak i na boku.

Wszystkie powyższe cechy spełnione są wyłącznie przez materace średnio twarde. Jeśli chodzi o twardość materaców, to w Polsce powszechnie przyjętą skalą oceny jest skala od H1 do H4, gdzie materac o średniej twardości będzie miał oznaczenie H3.

Jeśli zaś zastosujemy skalę 10 stopniową, to materace dla osób z problemami z kręgosłupem powinny być określane pomiędzy 6 a 7.

 

Osaka Air jest materacem o średniej twardości, a w badaniach klinicznych uczestniczyły osoby, które cierpiały na różnorodne niedogodności z kręgosłupem, takie jak dyskopatie, zwyrodnienia, kręgozmyki a także osoby w stanie pooperacyjnym.
 

U znaczącej większości badanych stosowanie materaca Osaka Air przyczyniło się do zmniejszenia dolegliwości bólowych kręgosłupa zarówno podczas snu jak i w ciągu dnia. Badani wysoko ocenili komfort snu i nie doświadczali przegrzewania ciała. Większość badanych osób uznała, że stosowanie materaca Osaka Air przyczyniło się do poprawy jakości ich życia.

Materac na ból kręgosłupa – piankowy czy sprężynowy

Wybór materaca to nie tylko wybór odpowiedniej twardości, ale również wybór materiałów. Dwa główne typy materacy dostępnych na rynku to materace piankowe oraz materace sprężynowe. Który rodzaj lepiej dostosuje się do indywidualnych potrzeb osób cierpiących z powodu bólu pleców?
 

Najlepiej wybrać materace typu piankowego, ponieważ w odróżnieniu od "sprężynówek" posiadają większą możliwość dopasowania się do kształtu ciała, zapewniając jednocześnie odpowiednie podtrzymanie naszych kręgów.

Na materacach sprężynowych, które zwykle są sporo twardsze najlepiej śpi się na brzuchu lub na plecach - podczas gdy pozycja boczna bywa na nich niewygodna.
 

Tymczasem aż 90% ludzi na świecie śpi na znak ale również na boku właśnie. Nie możemy więc tej pozycji ciała podczas snu pomijać.

 

Materace sprężynowe posiadają niższą strefę komfortu niż materace piankowe. 
Dlatego właśnie jeśli cierpisz z powodu bólu pleców podczas snu powinieneś pomyśleć o dobrym materacu piankowym, a nie o sprężynówce. 
materace sprezynowe nie sa dobrym wyborem przy bolu plecow
Stojąc przed trudnym wyborem zakupu najlepszego materaca na ból kręgosłupa kierujmy się jeszcze jedną, niezwykle ważną zasadą:

Materac na ból kręgosłupa – 100 dni na test

Jako jeden z niewielu producentów materacy oferujemy Państwu możliwość testowania materaca Osaka Air przez 100 dni, na prostych i jasnych zasadach.

Wychodzimy bowiem z założenia, że u osób borykających się z problemami kręgosłupa materac na bóle pleców po prostu MUSI zostać przetestowany w praktyce.
 

Macie zatem aż 100 dni, aby sprawdzić czy Osaka Air służy Wam za dnia i w nocy, we wszystkich czynnościach, które wykonujecie. Możecie na nim spać, drzemać, uprawiać seks i pić poranną kawę. Mogą po nim skakać dzieciaki i wylegiwać się na nim zwierzaki.

Nie boimy się Wam dać takiej możliwości, bo jesteśmy pewni naszego produktu i wiemy, że będziecie z niego zadowoleni.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.

materac z mozliwoscia testowania zwrot materaca (1)

FAQ: Materac na ból kręgosłupa

Jaki wybrać materac na bóle kręgosłupa?

Na bóle kręgosłupa należy wybrać materac wysokoelastyczny, a więc wykonany z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR. Twardość takiego materaca musi opiewać na 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Dobry materac na bóle kręgosłupa powinien konturować ciało, a także zapewniać odpowiednie wsparcie dla ciała i podparcie kręgosłupa.

Jaki wybrać materac dla osób z przepukliną kręgosłupa?

Dla osób z przepukliną kręgosłupa zaleca się materac piankowy, którego górna warstwa wykonana jest z pianki wysokoelastycznej typu HR. W drugiej warstwie zaś umieszczona powinna być pianka termoelastyczna typu visco. Idealnym materacem dla osób z przepukliną kręgosłupa jest materac Osaka Air.

Jak twardy powinien być materac po operacji kręgosłupa?

Materac po operacji kręgosłupa powinien posiadać twardość rzędu 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Także dla pozostałych osób ta twardość jest optymalna i zapewnia największy komfort.

Czy od materaca może boleć kręgosłup?

Tak. Od nieprawidłowo dobranego materaca może boleć kręgosłup, ponieważ zły materac nie zapewnia odpowiedniego wsparcia dla ciała i podparcia kręgosłupa. W efekcie kręgosłup nie znajduje się w fizjologicznej pozycji. Najczęściej dotyczy to sytuacji, kiedy posiadamy materac sprężynowy lub materac z pianki memory. Poza tym ból kręgosłupa spowodowany może być nieodpowiednim doborem poduszki. Warto zaopatrzyć się więc w najwyższej jakości poduszkę ortopedyczną.

W jakiej pozycji spać po operacji kręgosłupa?

Po operacji kręgosłupa najlepiej jest spać na plecach. Niekiedy dozwolone jest spanie na boku. Istotne jest jednak, aby zaopatrzyć się w odpowiedni materac wysokoelastyczny, a także poduszkę ortopedyczną z pianki wysokoelastycznej typu HR. Stanowczo odradza się używania produktów z pianki z pamięcią kształtu.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybierać materac:
Jak wybrać materace dla Ciebie i Twojej rodziny? Jaki wybrać rozmiar materaca dla Ciebie, a jaki dla dzieci? Który rodzaj materaca kupić?
10 stycznia 2023
Dowiedz się, dlaczego materace z kokosem cieszą się tak dużą popularnością, ale poznaj też ich potencjalne wady.
25 grudnia 2022
Czy materace naturalne są naprawdę zdrowe? Sprawdź, jakie są fakty, a jakie mity na temat materaców z lateksu, kokosu i wełny. Wybierz najlepszy materac dla siebie i ciesz się zdrowym snem!
5 listopada 2022
Jakie cechy posiada najlepszy materac? Jak wybrać najlepszy materac w gąszczu różnorodnych materaców?
25 października 2022
Poznaj historię Klientów,
którzy zaufali produktom ONSEN®
Poduszki ortopedyczne Standard
Poszewki na poduszki ortopedyczne Standard
Poszewki na poduszki ortopedyczne Skin+
Materace piankowe
Poduszki ortopedyczne Skin+
Zestawy
Pościel
Akcesoria
Tworzymy dla ludzi, a nie dla sklepów!
Zapraszamy do zakupów w ONSEN®!

Szanowni Państwo! Celem świadczenia usług na najwyższym poziomie serwisu w naszej witrynie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo na to zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ