+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Materac na kręgosłup – jak mądrze dokonać wyboru

14 lipca 2021
Materac na kręgosłup, materac na ból kręgosłupa, materace na kręgosłup, materac leczniczy, materace lecznicze
Masz chory kręgosłup i ból pleców nie pozwala Ci spokojnie spać? Jaki materac do spania na kręgosłup najlepiej wybrać? Jaki typ zapewni prawidłowe podparcie i idealnie dopasuje się do kształtu ciała? Na co należy zwrócić uwagę, by wybrać jak najlepszy dla Twojego kręgosłupa materac? Jaką twardość materaca wybrać? Materace średnio twarde, twarde, a może miękki materac? Dowiedz się dlaczego najlepszy materac na kręgosłup to materac piankowy z górną warstwą wykonaną z pianki HR.
Nocnego bólu pleców doświadcza aż 80% osób, których kręgosłup boli w ciągu dnia.

Ból kręgosłupa potrafi przerwać sen nawet największemu śpiochowi. Niestety dolegliwości bólowe wpływają na nasze samopoczucie zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Jeśli liczysz, że odpoczniesz od bólu w trakcie snu, dowiedz się jaki materac Ci to zagwarantuje. Niewłaściwie dobrane materace czy też zły rodzaj pianki może nasilić Twój problem. Jakie powinny być materace dla osób z problemami z kręgosłupem? W tym artykule omówimy najważniejsze aspekty, na które powinieneś zwrócić uwagę kupując materac do spania na kręgosłup.
 

Zacznijmy od tego, że kręgosłup człowieka składa się z trzech podstawowych krzywizn: lordozy szyjnej, kifozy piersiowej i lordozy lędźwiowej. Są to naturalne uwypuklenia, które gwarantują Ci amortyzację w trakcie dnia i wykonywania różnych czynności, równomiernie rozkładając ciężar ciała. Niestety praca zdalna, siedzący tryb życia przed komputerem i niewłaściwa ergonomia pracy, często prowadzą do utraty fizjologicznych krzywizn.

jaki materac na bol plecow
Jeśli doskwiera Ci ból szyi prawdopodobnie masz spłaszczoną lub zniesioną lordozę szyjną. W tym przypadku ból często promieniuje aż do łopatek, ramienia, ręki i kręgosłupa piersiowego. Z kolei wszelkie bóle i problemy w dolnej części pleców, pośladku, nodze są związane z utratą, bądź nadmiernym uwypukleniem lordozy lędźwiowej.  Pozbawienie kręgosłupa naturalnych krzywizn i amortyzacji, prowadzi do rozwoju choroby zwyrodnieniowej oraz dyskopatii.

Materac na kręgosłup – cechy

Idealnie dobrany materac na bóle kręgosłupa to taki, który zarówno w pozycji leżenia na boku i na plecach, zapewni równomierny rozkład ciężaru ciała i idealnie dopasuje się do wszystkich krzywizn kręgosłupa.

Materac nigdy nie powinien powodować zapadania się ciała oraz nadmiernego ucisku np. na bark, czy biodro. W artykule skupimy się przede wszystkim na problemie kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego, ponieważ właśnie w tych odcinkach głównie pojawiają się dolegliwości bólowe.

Materac na kręgosłup – za miękki

Zacznijmy od kręgosłupa szyjnego. W tym przypadku nie zapominajmy o tym, że z reguły śpimy na poduszce, która podpiera naszą głowę. Jeżeli poduszka będzie niewłaściwie dopasowana, żaden materac nie pomoże Ci zredukować bólu kręgosłupa w nocy.

Załóżmy, że śpisz na właściwej poduszce, czyli takiej która nie powoduje nadmiernego wysunięcia głowy do przodu (nie powoduje tzw. protrakcji).
 

Śpiąc na materacu zbyt miękkim Twoje łopatki, ramiona i tułów będą się zapadać! Zwróć uwagę, że wówczas ułożona na poduszce głowa zostaje w miejscu i ulega nadmiernemu wysunięciu do przodu. Takie ustawienie prowadzi do pogłębienia problemu z odcinkiem szyjnym kręgosłupa i do zniesienia fizjologicznej lordozy szyjnej i rozwoju dyskopatii.

materace na chory kregoslup
Ponadto jeśli materac jest zbyt miękki, zapadasz się, a Twoje barki nadmiernie wysuwają się w przód, w konsekwencji dochodzi do przykurczy mięśni piersiowych na przedniej stronie klatki piersiowej. Twoja sylwetka staje się przygarbiona i nieestetyczna. Jest to bardzo nieergonomiczna pozycja do snu! Osoby śpiące w ten sposób często mają problemy z kręgosłupem i skarżą się na bóle pleców. Ten model zdecydowanie odpada jeśli zmagasz się z bólem, ale także jeśli cenisz sobie profilaktykę!

W przypadku kręgosłupa lędźwiowego sytuacja wygląda bardzo podobnie. W za bardzo miękki materac zapada się miednica, zarówno śpiąc na plecach jak i na boku.
 

Jeśli preferujesz odpoczynek leżąc na boku Twój kręgosłup razem z miednicą będzie zapadać się w materac. Takie wielogodzinne ustawienie prowadzi do bocznego skrzywienia kręgosłupa i dysproporcji mięśniowej- po jednej stronie tułowia mięśnie będą przykurczone, natomiast po drugiej nadmiernie rozciągnięte.
 

Jeżeli dodatkowo masz wadę postawy, która odpowiada za Twoje codzienne dolegliwości bólowe- będziesz potęgować swój problem. Dodatkowo zwróć uwagę, że również staw biodrowy układa się nieprawidłowo - jest w nadmiernym przywiedzeniu. Jest to sytuacja bardzo niekorzystna.

jaki materac do spania na kregoslup
Z kolei jeśli preferujesz spanie na plecach, zapadająca się w materac miednica pociągnie za sobą kręgosłup lędźwiowy. Wówczas lordoza lędźwiowa ulega wypłaszczeniu. Pogłębiają się nieprawidłowe wzorce, nad którymi często pracujemy w trakcie dnia siedząc w nieprawidłowej pozycji przed komputerem. A w nocy powinniśmy zapewnić swojemu kręgosłupowi należyty odpoczynek a nie potęgować dysfuncje.

Materac na kręgosłup – za twardy


Czy materac na chory kręgosłup powinien być twardy? Zdecydowanie nie! Nadmiernie twardy model powoduje powstanie tzw. punktów kumulacji nacisku. W pozycji leżenia tyłem dochodzi do nadmiernego ucisku i dyskomfortu w okolicy łopatek.
 

Z kolei w pozycji leżenia na boku największy ucisk dotyczy barku. Z racji, że u wielu osób, często problemy z kręgosłupem szyjnym rzutują na objawy właśnie w okolicy barków i łopatek, taka pozycja w trakcie snu jest bardzo niekorzystna.

Śpiąc na boku, na materacu o dużej twardości również powstają punty kumulacji wagi. Największy ucisk dotyczy stawu biodrowego, na którym leżymy bezpośrednio. Ponadto kręgosłup lędźwiowy nie jest podparty, przez co pianka nie dopasowuje się do jego kształtu.

Śpiąc na materacu zbyt twardym zapewne każdego ranka budzisz się obolały i poobijany, a w ciągu dnia nadal odczuwasz tego konsekwencje.
materace na chory kregoslup
Z kolei śpiąc na plecach na materacu zbyt twardym, odczuwasz dyskomfort w okolicy miednicy. Kręgosłup lędźwiowy wówczas nie ma prawidłowego podparcia i jest nadmiernie uwypuklony - lordoza lędźwiowa ulega nadmiernemu pogłębieniu. W takim ułożeniu mięśnie brzucha są nadmiernie rozciągane i osłabiane.
materac na bolacy kregoslup

Materac na kręgosłup – optymalna twardość

Najlepszym i najbardziej optymalnym wyborem są materace o średniej twardości. Będzie to najlepszy materac na ból kręgosłupa. Śpiąc na odpowiednio dobranej poduszce tyłem lub bokiem, ciało nie zapada się i nie jest nadmiernie uciskane.
 

Wybór materaca średniej twardości zapewnia doskonałe podparcie dla odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa. Kręgosłup ułożony jest w jednej, prostej linii, a jego fizjologiczne krzywizny są odciążone i dopasowują się do kształtu materaca.

Ponadto materac średniej twardości chroni Twoje barki i głowę przed zjawiskiem protrakcji. Jest to idealny model do spania dla każdej osoby, która ma problemy z kręgosłupem i skarży się na bóle pleców.

materac najzdrowszy dla kregoslupa

Materac na kręgosłup – wysokoelastyczny

Jaki materac do spania na kręgosłup najlepiej wybrać? Bezapelacyjnie materac najzdrowszy dla kręgosłupa to piankowy. Oczywiście w tej sytuacji również należy zwrócić uwagę na niektóre, ważne aspekty.
Dolna bazowa warstwa powinna być dość twarda
Dobry materac piankowy powinien mieć budowę warstwową. Poszczególne warstwy omówimy rozpoczynając od dołu. W najbardziej dolnej warstwie powinna znajdować się pianka wysokoelastyczna HR, o dość dużej gęstości, która zagwarantuje stabilność i podparcie całego materaca. Pianka bazowa powinna być dość twarda nawet jeśli materac docelowo jest średniej twardości. Parametrów pianki bazowej właściwie nie odczuwamy podczas leżenia na takim materacu.

Innymi słowy - baza materaca powinna być twarda i stabilna, aby dać solidną podstawę pozostałym piankom, znajdującym się powyżej.
Druga warstwa stanowi przejście pomiędzy bazą a warstwą komfortu
Kolejna warstwa (druga od dołu) również powinna być wykonana z pianki wysokoelastycznej, czyli oznaczona powinna być symbolem HR. Warstwa ta odpowiada za odpowiedni poziom elastyczności, podparcia i wspomaga proces wentylacji o ile zostaną w niej zaprojektowane przez producenta poprzeczne kanały. Jej zadaniem jest łagodne przejście stref twardości z górnych bardziej miękkich zapewniających komfort do ostatniej warstwy stabilnej i twardej - tzw.bazowej.
Warstwa trzecia stanowi o komforcie

Nad warstwą drugą powinna znajdować się pianka termoelastyczna (pianka visco, nazywana również pianką z pamięcią kształtu lub pianką memory, oznaczana symbolem V). Najważniejszą cechą tej pianki jest optymalne podparcie całego ciała po przez idealne dopasowanie się do jego kształtu, wyeliminowanie punktów nacisku (kumulacji wagi) i związanych z tym zaburzeń krążenia krwi. Ten typ pianki przez producentów często umieszczany jest w najwyżej położonej warstwie materaca.

Jest to duży błąd, ponieważ pianka visco pozbawiona jest elastyczności i sprężystości, przez co ciało zapada się w trakcie snu w materac a bóle kręgosłupa się nasilają. Ponadto pianka termoelastyczna jest wrażliwa na działanie temperatury, zatem jeśli latem w sypialni mamy ok. 26C pianka zaczyna rozmiękać i zapadać się jeszcze bardziej pod wpływem ciepła. Jeśli w górnej warstwie materaca jest pianka termoelastyczna, Twoje ciało zachowuje się podobnie jak w sytuacji materaca zbyt miękkiego. Bóle pleców, w tym kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego, mogą się nasilić.
Górna warstwa materaca jest najważniejsza
Materac piankowy w najwyżej położonej warstwie powinien mieć piankę elastyczną i sprężystą- wysokoelastyczną (również o symbolu HR). Dzięki temu ciało nie jest zasysane i nie zapada się w materac, tak jak w przypadku pianki termoelastycznej. Efektem takiej kolejności ułożenia warstw jest całkowite wyeliminowanie trudności ze zmianą pozycji podczas snu co jest nagminnym problemem w materacach, w których pierwszą warstwą jest pianka z pamięcią. Ma to ogromne znaczenie przy wyborze odpowiedniego materaca, jeśli chcesz wyeliminować ból pleców w ciągu nocy.
schemat mteraca osaka air onsen (1)

Materac na kręgosłup – idealny wybór

Jaki materac na bóle kręgosłupa? Jeśli masz problemy z kręgosłupem szyjnym bądź lędźwiowym polecamy materac Osaka Air! Jest to materac piankowy o średniej twardości i odpowiedniej, właściwej budowie warstwowej, idealny do spania.

W górnej warstwie zastosowana jest pianka wysokoelastyczna Blupur, co chroni Twoje ciało przed nadmiernym zapadaniem się w materac. Ponadto jest to materac średniej twardości, co uchroni Twoje ciało przed nadmiernym uciskiem i zjawiskiem protrakcji głowy i szyi.
materac dla malzenstwa materac dla pary
Oczywiście należy pamiętać o tym, że materace nie leczą dyskopatii czy choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Wspierają one jednak proces leczenia i regeneracji oraz umożliwiając odciążenie najbardziej bolesnych struktur w trakcie snu. Należy pamiętać, że idealny materac na bolący kręgosłup powinien mieć średnią twardość i piankę wysokoelastyczną w górnej warstwie.

FAQ: Materac na kręgosłup

Jaki materac jest najlepszy na kręgosłup?

Materac najlepszy na kręgosłup powinien zapewniać odpowiednie podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa. Dlatego też najlepszym materacem na kręgosłup jest materac Osaka Air, którego warstwowa budowa gwarantuje najwyższy komfort i zdrowy sen.

Jaki materac kupić na ból kręgosłupa?

Na ból kręgosłupa najlepiej jest kupić materac o uniwersalnej twardości wynoszącej 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Taka twardość zastosowana w materacu wysokoelastycznym Osaka Air pozwala na zachowanie optymalnych właściwości podczas snu, co w efekcie przekłada się na poprawę jego jakości, a w konsekwencji także funkcjonowanie biopsychospołeczne człowieka.

Jaki materac pomoże po operacji kręgosłupa?

Po operacji kręgosłupa powinno się spać na materacu wysokoelastycznym o twardości wynoszącej 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Materac ten powinien posiadać pierwszą warstwę wykonaną z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR, zaś drugą z pianki termoelastycznej typu visco. Pozwoli to na zachowanie optymalnych właściwości materaca, w tym idealnej wentylacji oraz podparcia ciała i wsparcia kręgosłupa w fizjologicznej pozycji.

Jaka twardość materaca jest najlepsza na ból pleców?

Zarówno na ból pleców, jak i celem jego profilaktyki, najlepiej jest wybrać materac o twardości wynoszącej 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. W dobrze zaprojektowanym materacu elastycznym twardość tak zapewni idealne podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa, jak też optymalną wentylację przy idealnej dynamice pozwalającej na swobodę poruszania się.

W jakiej pozycji spać z wypadniętym dyskiem?

Przy wypadnięciu dysku, czyli krążka międzykręgowego, należy spać na boku. Do spania powinno się użyć poduszki ortopedycznej, która zapewni fizjologiczne ułożenie odcinka szyjnego kręgosłupa. Między kolana warto włożyć małą poduszkę, aby uniknąć przywodzenia nóg, które mogłoby negatywnie wpłynąć nie tylko na kręgosłup, ale i na biodra. Spać powinno się na materacu wysokoelastycznym zapewniającym stabilne ułożenie kręgosłupa i jego odciążenie.

Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Telefon (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza
Materac z pianki wysokoelastycznej cechuje się właściwościami, które stawiają go na pierwszym miejscu pod względem komfortu snu. Z czego to wynika?
12 lipca 2022
Materac nawierzchniowy to produkt, którego sprzedaż opłaca się sklepom. Czy jednak jest on również opłacalny dla konsumentów?
8 lipca 2022
Materac z pamięcią kształtu posiada wiele wad, które wynikają z jego wykonania. Jak zapewnić sobie lepszy komfort snu?
6 lipca 2022
Dobrej jakości materac wysokoelastyczny stanowi najlepszy wybór. Cechy posiadane przez materac wysokoelastyczny powodują, że nie ma on sobie równych.
4 lipca 2022
Poznaj historię Klientów,
którzy zaufali produktom Onsen Sleeping
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci którzy się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ