Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Materac nawierzchniowy – 3 wady, o których musisz wiedzieć

8 lipca 2022
Materac nawierzchniowy, pianka visco, pianka z pamięcią, pianka memory, pianka termoelastyczna
Materac nawierzchniowy w założeniu służy do zapewnienia większego komfortu snu wtedy, kiedy posiadany przez nas materac przestaje być funkcjonalny. Powszechnie poleca się więc materac nawierzchniowy wtedy, kiedy posiadamy za twardy materac lub za miękki materac, a także gdy stary materac się odkształci.
 
W rzeczywistości materac nawierzchniowy stanowi mało skuteczną nakładkę na zły materac powodujący objawy, które świadczą o tworzeniu się czy pogłębianiu posiadanych już dolegliwości zdrowotnych. Materac nawierzchniowy nie jest bowiem w stanie jednocześnie wyrównać powierzchni materaca i zapewnić nam odpowiedniego komfortu snu.

 
Materac nawierzchniowy, twardy materac, miękki materac, źle dobrany materac, materac na kręgosłup

1. Materac nawierzchniowy – wypełnienie

Wypełnienia, które zawierają materace nawierzchniowe, są wykonane głównie z kokosa. Zdecydowanie rzadziej stosuje się wypełnienia z pianek poliuretanowych, przy czym są to prawie zawsze pianki termoelastyczne typu visco. To, jakie wypełnienia posiada materac nawierzchniowy w istotny sposób wpływa na jego funkcjonalność, a w efekcie także na komfort lub jego brak..

Jak pokazuje analiza rynku, najtańszy materac nawierzchniowy niemal zawsze wykonany jest z kokosa, który wielu sprzedawców i producentów materacy promuje jako materiał naturalny, zdrowy i hipoalergiczny. Choć w rzeczywistości kokos jest zdrowym i smacznym orzechem, użycie jego łupin w materacu całkowicie zmienia ich właściwości.

Niemożliwym jest zamknięcie naturalnych łupin kokosa w materacu tak, aby pozostały one wolne od pleśni, grzybów, bakterii czy wirusów. Należy więc spodziewać się, że materac nawierzchniowy z kokosa będzie nasączony środkami chemicznymi, które mają za zadanie zahamować ich rozwój.

Żadne środki nie gwarantują jednak całkowicie stuprocentowego działania, a także wieloletniej trwałości. Tym samym z czasem kokos w materacu nawierzchniowym może zacząć gnić i rozkładać się. Będzie miał on bowiem te same właściwości, jakie ma materac z kokosem, od którego stosowania się odchodzi.
Materac nawierzchniowy, materac kokosowy, materac z kokosa, materac z kokosem
Także materac nawierzchniowy lateksowy niekoniecznie będzie zdrowym wyborem. Lateks nie jest bowiem materiałem zapewniającym odpowiednią cyrkulację powietrza, a jednocześnie jego wyprodukowanie wymaga zastosowania środków chemicznych. Do stabilizacji mleczka kauczukowego, celem jest zamiany w lateks, niezbędne jest bowiem użycie substancji chemicznych (głównie formaldehydów), których właściwości mogą powodować różnego rodzaju negatywne reakcje organizmu.
 
Materac nawierzchniowy wykonany z pianki termoelastyczne z pamięcią typu visco będzie posiadać te same negatywne cechy, jakie posiada każdy inny materac visco. Nie będzie więc funkcjonalny z uwagi na to, że termoelastyczna pianka poliuretanowa z pamięcią nie zapewnia odpowiedniej cyrkulacji powietrza, co powoduje występowanie efektu lustrzanego odbicia ciepła. Jego właściwości powodują również zapadanie się materacu i ograniczenie swobodnej zmiany pozycji snu. Materac nawierzchniowy tego typu nie jest komfortowy, czemu dowodzą wyniki badań konsumenckich.  

 
Materac nawierzchniowy, pianka visco, pianka z pamięcią, pianka memory, pianka termoelastyczna
Optymalnym wyborem jest wybór materaca wykonanego z otwartokomórkowej pianki poliuretanowej typu HR, jakim jest materac Osaka Air. Dzięki możliwości jego zakupu prosto od producenta, możesz kupić pełnowartościowy materac do łóżka w uczciwej cenie, w której wielu sprzedawców oferuje znacznie gorszy materac nawierzchniowy.

2. Materac nawierzchniowy – warstwy

Materac nawierzchniowy często posiada tylko jedną warstwę i poszewkę. Rzadko zdarza się, aby materac nawierzchniowy posiadał kilka warstw. Jeśli nawet tak się zdarzy, najczęściej są one nieprawidłowo zaprojektowane i wykonane w sposób, który powoduje, że materac nawierzchniowy nie spełnia cech, jakie powinien posiadać dobry materac.
Materac piankowy, materac komfortowy, podparcie kręgosłupa, zmiana pozycji, trwały materac, wytrzymały materac, materac dopasowujący się do kształtu ciała, twardy materac, miękki materac, wentylacja materaca
Warstwy, jakie kryje w sobie materac nawierzchniowy, nie zapewniają odpowiedniego podparcia ciała i wsparcia kręgosłupa. Nie pozwalają też na odpowiednią zmianę pozycji ciała. Przede wszystkim zaś – co łączy się też z grubością materaca nawierzchniowego – znacznie ogranicza on wentylację, cyrkulację powietrza.

3. Materac nawierzchniowy – twardość

Konsumenci, którzy sięgają po materac nawierzchniowy, najczęściej robią to z uwagi na niezadowalającą twardość posiadanego materaca. Większość konsumentów kupujących materace online, ale także w sklepach stacjonarnych, wybiera materac H3, którego twardość w rzeczywistości może być różna, bowiem powszechnie stosowana w Polsce tabela twardości materacy opiera się na błędnych założeniach i nie jest wystandaryzowana. Przez to często zdarza się, że po materac nawierzchniowy sięga się już kilka dni po zakupie materaca podstawowego.
 
Nasi klienci, którzy w przeszłości posiadali materace innych marek i podejmowali próbę uratowania swojego komfortu snu przez materac nawierzchniowy, najczęściej przyznają, że w momencie jego kupna w dalszym ciągu źle dobierano jego twardość. Gdy zakupiony materac podstawowy był za miękki, oferowano im zbyt twardy materac nawierzchniowy. Zaś wtedy, kiedy materac podstawowy był zbyt twardy, oferowano im za miękki materac nawierzchniowy.
 
Najczęściej wybór materaca o nieodpowiedniej twardości wynika nie z tego, że był to tani materac, ale z nieuczciwych praktyk stosowanych powszechnie przez sprzedawców i producentów materacy. Ci bowiem najczęściej nie mówią jaki wybrać materac po to, aby zapewnić nam pełen komfort snu, lecz w celu maksymalizacji własnego zysku. Częste uniemożliwianie lub utrudnianie zwrotu materaca powoduje, że wielu klientów wraca do nich po materac nawierzchniowy. Skoro jednak i ten nie zdaje egzaminu, klienci stosunkowo szybko zmieniają również materac podstawowy.
Materac nawierzchniowy, materac miękki, za miękki materac, lordoza lędźwiowa

Materac nawierzchniowy – nie w Onsen Sleeping

Tworząc markę Onsen Sleeping, kierowaliśmy się przede wszystkim etyką i dobrem klientów. Produkowane przez nas materace i poduszki ortopedyczne odznaczają się najwyższą jakością materiałów, idealnym wykonaniem oraz maksymalnym komfortem użytkowania. Każdy nasz produkt przeszedł przez długi proces prototypizacji i testowania z udziałem ekspertów posiadających specjalistyczną wiedzę z zakresu neurologii, ortopedii, fizjoterapii czy psychologii.
 
Filozofia marki Onsen Sleeping powoduje, że jesteśmy firmą całkowicie transparentną i uczciwą. Kupując produkty Onsen Sleeping otrzymujesz możliwość ich testowania przez 100 dni z gwarancją zwrotu pieniędzy, a także 15 lat gwarancji! Dodatkowo oferujemy możliwość zakupu naszych produktów z innowacyjnym, działającym kojąco dla skóry materiałem Skin+.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Materac Osaka Air, idealny materac, materac H4, materac z pianki, materac piankowy, materac poliuretanowy, materac z pianki poliuretanowej, wygodny materac, komfortowy materac

FAQ: Materac nawierzchniowy

Do czego służy materac nawierzchniowy?

Producenci i sprzedawcy twierdzą, że materac nawierzchniowy może poprawić jakość snu na materacu, który jest za miękki lub zbyt twardy. Zmienia on twardość łóżka, przykrywając stary materac. W rzeczywistości nie zapewnia on takiego komfortu, jaki zapewnia nowy, dobrze dobrany materac.

Czy warto kupić materac nawierzchniowy?

Materac nawierzchniowy rzadko spełnia stawiane przed nim wymagania. Nie warto go kupić, bowiem nie jest on funkcjonalny, a jego cena coraz częściej jest równie wysoka, co cena nowego materaca.

Jak dobrać materac nawierzchniowy?

Materac nawierzchniowy, jak każdy inny materac, powinien być dobrany według 10 kryteriów, jakie musi spełniać dobry materac. Kryteria te znajdziesz na blogu Onsen Sleeping.

Z czego jest materac nawierzchniowy?

Najczęściej materac nawierzchniowy wykonany jest z kokosa. Rzadziej jest to materac visco lub materac lateksowy, zaś jeszcze rzadziej materac z pianki wysokosprężystej typu HR. Technologia ich produkcji i użytej w niej materiały powodują, że wiele materacy nawierzchniowych jest szkodliwych dla zdrowia.

Czy materac nawierzchniowy 160x200 pasuje na materac 160x200?

Rozmiar, jaki powinien mieć materac nawierzchniowy, odpowiadać powinien rozmiarowi materaca. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że materac nawierzchniowy jest co do zasady niefunkcjonalny i nie zapewnia pełnego komfortu snu.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybierać materac: