Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Materac strefowy – poznaj 5 prawd!

5 grudnia 2023
Materac strefowy, strefy w materacu, producent materacy
Utrzymująca się popularność materaców strefowych może być dla niektórych zdumiewająca. Aby zrozumieć dlaczego, warto jest bardziej krytycznie spojrzeć na obietnice producentów, a następnie porównać je z opiniami użytkowników, którzy śpią na nich przez dłuższy czas. Istotne jest też, aby głęboko przemyśleć zakup, bowiem doświadczenie udowadnia, że istnieją bardziej rozsądne i funkcjonalne alternatywy, które spełnią oczekiwania co do jakości snu. I to bez konieczności przepłacania za mityczne zalety.

Oferowane rozmieszczenie stref w materacu może być chwytem marketingowym, który prawdopodobnie nigdy nie przekłada się na wymierne korzyści dla użytkowników. Ludzie bowiem, z racji swojej różnorodności, nie znajdują w materacach strefowych odpowiedzi na swoje indywidualne potrzeby. Zamiast inwestować w modne rozwiązania, warto więc dobrze zastanowić się, czy nie lepiej postawić na funkcjonalne materace piankowe, które dostarczą wysoki komfort snu.
Materace strefowe, materac ortopedyczny, sklep z materacami

1. Rozmieszczenie stref w materacu

Najczęściej rozmieszczenie stref w materacu, choć brzmi jak rewolucyjne rozwiązanie dla zdrowego snu, niestety koliduje z fizjologia ludzkiego ciała. Mimo istotnych różnic w budowie ciał, większość producentów materaców strefowych utrzymuje, że ich produkty są uniwersalne. W praktyce jednak strefy w materacach rzadko odpowiadają indywidualnym potrzebom użytkowników, bowiem są dostosowane do wąskiej grupy osób cechujących się konkretnym wzrostem. Różnice w anatomicznych proporcjach ciała sprawiają, że dla wielu osób rozmieszczenie stref staje się jedynie sztucznym podziałem, który nie przynosi korzyści.

Idea płynąca ze strefowego wsparcia zazwyczaj odbiega od tego podejścia opartego na zdrowym rozsądku. O ile twardość materaca powinna być uniwersalna, bowiem ciężar ciała rozkłada się proporcjonalnie na powierzchni materaca, to strefy związane są już bezpośrednio ze wzrostem. Ten mamy różny, a na standardowym materacu, którego długość wynosi 200 centymetrów, nie da się ich dobrze podzielić. To sprawia, że mimo rozmieszczenia stref, wielu użytkowników skarży się na dyskomfort i nieregularne podparcie, co skutkuje gorszym snem.

Choć marketing materaców strefowych kreuje je niekiedy jako cudowne panaceum na wszelkie dolegliwości związane ze snem, to rzeczywistość bardzo często nie maluje się już w różowych kolorach. Wielu użytkowników zgłasza w opiniach, że materace te nie poprawiają jakości ich snu, a poza tym mogą prowadzić do dolegliwości zdrowotnych. Nieodpowiednio dopasowane do wzrostu strefy generują niewłaściwe podparcie, co z kolei może skutkować bólem pleców czy napięciami mięśniowymi, które przekreślają obietnice producentów materaców. Tymczasem przy dwóch osobach o dużej różnicy wzrostu, materac strefowy może odpowiadać tylko jednej z nich.

Ważnym zarzutem wobec materaców strefowych jest brak uwzględnienia indywidualnych potrzeb i dolegliowści użytkowników. Tymczasem każdy człowiek jest inny, przede wszystkim pod względem budowy ciała. Co za tym idzie, materac strefowy nie dostosowuje się do każdego. W rzeczywistości rozkład stref w materacu może prowadzić i w większości przypadków prowadzi do nieodpowiedniego dopasowania, co z góry przekreśla ich ideę.
Materac strefowy, strefy podparcia w materacu, jaki kupić materac

2. Dopasowanie materaców strefowych

Co do zasady materace strefowe zakładają, że każdy element ciała wymaga zupełnie innego wsparcia, a więc innej twardości w różnych strefach materaca. U osób mających inny wzrost dane części ciała znajdują się na różnej wysokości, więc musiałyby one korzystać ze zrobionych specjalnie dla siebie dwóch materaców, co byłoby trudne. Oczywiście tylko wtedy, gdyby sama idea strefowych materaców była słuszna. Jednak w rzeczywistości przez podział materaca na strefy trudno jest osiągnąć indywidualne dopasowanie dla różnych osób.

Ludzie mają zróżnicowaną budowę ciała i wzrost, co u myślących rozsądnie osób przynosi w pełni uzasadnioną wątpliwość co do tego, że jedno ustawienie stref będzie odpowiednie dla wszystkich. Idea masowej produkcji materaców strefowych, które są tak samo podzielone, jawi się jako iluzoryczna, a dodatkowo szara rzeczywistość zbyt często pokazuje, że wielu użytkowników doświadcza z ich powodu nieprzyjemności.

Przyjmuje się, że uniwersalna twardość materaca wynosi około 6,5 według amerykańskiej skali. Nie przekłada się to na materace strefowe, gdzie znajdziemy kilka różnych twardości. Osoby o różnej wadze, wzroście i sylwetce często znajdują się w sytuacji, w której okazuje się, że żadna ze stref nie jest położona pod tą częścią ciała, której miała być dedykowana. Można więc zaryzykować stwierdzeniem, że jest to jedynie chwyt marketingowy, który ma zwiększyć atrakcyjność produktu mimo braku korzyści dla użytkowników.

Materace strefowe, mimo wielu obietnic dotyczących ich dopasowania, często niosą ze sobą ryzyko powstawania lub pogłębiania dolegliwości zdrowotnych, szczególnie związanych z kręgosłupem. Niewłaściwie dostosowane strefy materaca mogą prowadzić do bólu szyi czy napięć mięśniowych, co kłóci się z higieną snu, którą powinniśmy zachować. Dla wielu osób materace te stają się źródłem frustracji z powodu braku spodziewanych korzyści zdrowotnych, co skutkuje utratą zaufania do tego rodzaju produktów.
Materace strefowe, materac pocket, materac ze strefami

3. Cena materaca strefowego

W wielu sklepach materace strefowe są fałszywie prezentowane klientom jako luksusowy produkt, dający doskonały sen i poprawę zdrowia. Z tego powodu ceny materaców tego rodzaju są zawyżane. Warto zastanowić się, czy cena rynkowa tego rodzaju materaca jest adekwatna do jego jakości. To, że materace strefowe są często znacznie droższe niż inne modele, budzi uzasadnione wątpliwości co do tego, czy rzeczywiście warto jest inwestować pieniądze w coś, co może nie zadziałać.

Wiele osób uważa, że wysoka cena materaca wynika przede wszystkim z chęci producentów do wykreowania złudzenia ekskluzywności, co w tym przypadku nie przekłada się zazwyczaj na dobre wrażenie ich użytkowników. Istnieją jednak alternatywy cenowe, jak choćby materac Osaka Air, który stanowi prawdziwy smart-choice. Oferuje on zdecydowanie lepsze efekty bez przepłacania za nieskuteczne rozwiązania.
Materac strefowy, materace ze sprężynami, multipocket

4. Zalety strefowych materaców

Dość często materace strefowe promuje się jako niezwykle korzystne, a nawet rewolucyjne rozwiązanie dla zdrowia kręgosłupa, mimo braku rzetelnych badań. Dochodzi do tego, że część klientów poszukuje konkretnie tego rodzaju materaca. Przez to duża część producentów materaców zaczyna je produkować. Poddają się w ten sposób szkodliwemu lobby prowadzonemu przez duże koncerny.

Nieznane są nam badania naukowe, które w rzetelny sposób potwierdziłyby wszystkie te rzekome korzyści płynące z materaców strefowych. Brak obiektywnych i możliwych do zweryfikowania danych naukowych stawia pod znakiem zapytania rzeczywistą wartość tego rodzaju materaców. Jednocześnie negatywne wrażenia użytkownikow zdają się potwierdzać myśl, że nie warto inwestować w materac strefowy, skoro jest on niefunkcjonalny.

Niestety zbyt często obietnice producentów bardzo daleko odbiegają od realnych doświadczeń użytkowników. Brak opublikowanych rzetelnych badań potwierdzających poprawę jakości snu czy zdrowia kręgosłupa na materacu strefowym sprawia, że rzekome zalety strefowego wsparcia jawią się jako mit, który nie znalazł potwierdzenia w codziennym życiu konsumentów.

Decydując się na materac strefowy, warto przede wszystkim zastanowić się, czy rzeczywiście inwestujemy w dobrodziejstwo dla snu, czy może jedynie daliśmy się wmanewrować w chwyt marketingowy. Obietnice producentów o dopasowaniu materaców strefowych, które mają poprawić zdrowie i komfort snu, zwyczajnie nie są wsparte konkretnymi badaniami. Tym samym inwestycja w materac strefowy może być nieopłacalnym wydatkiem, który nie przekłada się na rzeczywiste korzyści dla zdrowia i snu.
Materac sprężynowy, materace bonellowe, kieszenie w materacu

5. Wnętrze materaców ze strefami

Mimo dobrego wrażenia, materace sprężynowe w dalszym ciągu bazują najczęściej na konstrukcji złożonej ze sprężyn bonellowych, a bardzo często również w połączeniu ze słabej jakości pianką zamkniętokomórkową. To powoduje, że nagminnie takie materace są nietrwałe, gdy porówna się je z innymi.

To zabawne, bowiem producenci materaców w wielu przypadkach chwalą się zaawansowaną technologią materaców strefowych, stosując przestrzałe materiały. I to mimo wiedzy, że materace ze sprężynami nie zapewniają właściwego podparcia. Nawet w tych modelach ze sprężynami kieszeniowymi, które według przekazu marketingowego mają rzekomo działać niezależnie od siebie, prawda wygląda inaczej. Kieszenie są bowiem klejone z wielu stron, co w konsewkencji sprawia, że takie sprężyny pracują wspólnie, co obala ten mit.

Standardem jest używanie fizelinowych kieszeni, w których umieszcza się stalowe sprężyny. Bardzo szybko cienka fizelina ulega ścieraniu, co może być potencjalnie niebezpieczne. Silne tarcie między kieszeniami materaca powoduje, że taka fizelina zamienia się w drobny pył, który jest szkodliwy dla zdrowia. A zwłaszcza wtedy, gdy wdychamy pył podczas snu. W tej sytuacji należy uznać, że materace kieszeniowe nie są też dobre dla alergików.

Warto też pamiętać o pamięci stali, która szybko ulega deformacjom. Umieszczone w materacach stalowe sprężyny po każdym nacisku nie wracają w pełni do swojego pierwotnego kształtu, ale zawsze delikatnie się zmniejszają. Pamięć stali sprawia, że sprężyny tracą swoją oryginalną formę, co negatywnie wpływa na jakość podparcia. Ich użytkownicy często doświadczają bólu pleców w nocy, a także w ciągu dnia.
Materace strefowe zazwyczaj są złożone z pianki T i stalowych sprężyn.
Decydując się na materac strefowy, użytkownik ryzykuje niewłaściwe podparcie, ale także naraża się na zagrożenia zdrowotne związane z fizelinowymi kieszeniami i stalowymi sprężynami. Wewnętrzna budowa materaca strefowego może generować więcej problemów niż korzyści. Poza tym idea strefowości w przypadku klejonych kieszeni upada.

Pamięć stali skutkuje niską żywotnością takiego materaca. Natomiast używanie do ich produkcji fizelinowych kieszeni, które zamieniają się w proszek, podnosi pytanie o sensowność inwestycji w materac strefowy, skoro nie spełni on swojej funkcji. Dlatego też wśród rozsądnych konsumentów dominuje obecnie pogląd, że lepszym rozwiązaniem jest kupno funkcjonalnego materaca zaprojektowanego w rzetelny sposób.

Koncepcja zakupu materaca strefowego jest dyskusyjna i budzi wiele wątpliwości. Zwłaszcza wtedy, gdy weźmie się pod uwagę zróżnicowanie ludzkiego ciała, która uniemożliwa dopasowanie stref do różnego wzrostu użytkowników. Nie potrzebujemy skomplikowanych stref, aby móc się dobrze wyspać. Szczególnie, że idea materaców strefowych dla wielu osób przynosi więcej problemów niż korzyści, prowadząc do niezadowolenia i komplikacji u ich użytkowników.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materac strefowy, producent materaców, sklep z materacami

FAQ: Materac strefowy

Co to jest materac strefowy?

Materac strefowy to rodzaj materaca, który został podzielony na różne strefy o zróżnicowanej twardości. Niestety materace strefowe to jedynie chwyt marketingowy, a rzeczywiste korzyści związane z ich konstrukcją są żadne lub ledwie zauważalne.

Co oznaczają strefy w materacu?

Strefy w materacu oznaczają, że różne obszary materaca mają inne stopnie twardości. Teoretycznie ma to za zadanie poprawienie wygody, zapewniając też inne stopnie podparcia dla różnych części ciała. Jednak w praktyce nie przekłada się to na rzeczywiste korzyści dla użytkowników. W indywidualnych przypadkach może mieć to sens, jednak generalnie jest go pozbawione.

Czy materac strefowy jest dobry?

Zdecydowanie nie. Mimo obietnic wielu różnych producentów, materace strefowe najczęściej nie spełniają oczekiwań użytkowników, o czym świadczą opinie ich użytkowników. Konstrukcja materaców strefowych oparta na strefach notorycznie bywa niewłaściwie dostosowana do indywidualnych potrzeb, co prowadzi do dyskomfortu i problemów ze snem. Szczególnie w sytuacji, gdy na tym samym łóżku śpią dwie osoby o różnej budowie ciała.

Czy materace strefowe są dwustronne?

Bardzo często materace strefowe są prezentowane jako dwustronne, jednak takie twierdzenia mogą być jedynie elementem gry marketingowej. W rzeczywistości dwustronność materaca nie ma konkretnej wartości, a sama koncepcja materaców strefowych już sama w sobie budzi wątpliwości.

Ile stref powinien mieć materac?

Najlepiej żaden. Koncepcja wsparcia na materacach strefowych rzadko przynosi rzeczywiste korzyści dla zdrowia kręgosłupa czy komfortu snu. Funkcjonalne materace, które nie bazują na koncepcji stref, dostarczają najwyższy komfort snu bez zbędnych dodatków.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybierać materac: