Czym różnią się materace do spania?22 marca 2022 |
![]() |
Oprócz wątpliwych materaców sprężynowych na rynku dostępne są także różnego rodzaju materace naturalne, a przynamniej z nazwy. Zainteresowanie nimi słabnie ze względu na to, że ich funkcjonalność jest bliska zeru. Przynoszą też pewne zagrożenia, o których coraz szerzej się mówi.
Jednym z takich zagrożeń są robaki w materacach gryczanych. Materace tego rodzaju wykonane są z naturalnych materiałów, takich jak gryka, ale także popularna bawełna, są podatne na rozwój szkodników. Struktura naturalnych materiałów jest porowata i przez to stanowi idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów. W konsekwencji może to stanowić zagrożenie dla higieny i zdrowia użytkownika.
Część dostępnych materaców kokosowych jest zabezpieczona przed tym różnego rodzaju chemikaliami. Te nierzadko bywają potencjalnie szkodliwe dla zdrowia, bowiem mogą zawierać nawet glifosat czy formaldehyd, których powinniśmy unikać. Dodatkowym zagrożeniem jest emitowanie przez wiele z nich lotnych związków organicznych. Te mogą mieć szkodliwy wpływ na jakość powietrza w sypialni, a także zdrowie człowieka. Osoby wrażliwe na te szkodliwe związki mogą doświadczać objawów takich jak ból głowy czy podrażnienie oczu lub dróg oddechowych.
Nadal można spotkać także osoby, które poszukują materaca z kokosem, choć tego rodzaju materace do spania są niezwykle twarde, a dodatkowo nie gwarantują dobrej cyrkulacji powietrza. W efekcie osoby spiące na takich materacach notorycznie skarżą się na ból kręgosłupa lędźwiowego z powodu posiadania zbyt twardego materaca. Dodatkowo wiele osób doznaje na nich pocenia się w nocy, co wywoływać może także wybudzanie się w nocy, a także wpływa negatywnie na jakość snu.
Warto pamiętać też, że naturalne materiały mogą powodować u wrażliwych osób uczulenia. W wyniku tego, osoby z alergiami lub astmą mogą doświadczać nasilonych objawów, gdy śpią na materacu naturalnym. Ten bowiem jest co do zasady podatny na gromadzenie wilgoci. Nadto ma on duży potencjał do rozwoju pleśni w materacu, a ta prowadzi nie tylko do nieprzyjemnego zapachu, ale może też wywołać szereg schorzeń zdrowotnych.
Choć więc materace naturalne mogą wydawać się wyjątkowo atrakcyjną opcją ze względu na swoje rzekome ekologiczne pochodzenie i obiecywane przez sprzedawcę korzyści zdrowotne, ich stosowanie wiązać może się z zagrożeniem. Wszelkiego rodzaju alergie, a także obecność roztoczy i mikroorganizmów, jak również emisja lotnych związków organicznych oraz podatność na pleśń i wilgoć to tylko niektóre z nich.
Najzdrowszy rodzaj materaca do spania to materac piankowy, który zbudowany jest według starannie zaprojektowanych warstw. Warto, aby materac posiadał warstwy wykonane z pianek wysokoelastycznych o otwartokomórkowej strukturze, lecz w drugiej warstwie piankę termoelastyczną. Dzięki temu dopasuje się do ciała, a przede wszystkim kręgosłupa. Jednocześnie nie będzie go nadmiernie otaczać i powodować zaburzenia przepływu powietrza. Taki materac eliminuje też ryzyko wystąpienia alergii. Dlatego też jest on obiektywnie najzdrowszy.
Wybór materaca do spania jest stosunkowo łatwy. Testy hotelowe, a także wiele przeprowadzonych badań i analiz, dały wspólny wniosek, że istnieje jeden materac odpowiedni dla wszystkich. Cechuje go optymalna twardość, która zapewnia odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa, a dostosowuje się do kształtu ciała i jest zwiększa ilość snu głębokiego. Aktualnie najbardziej funkcjonalnym materacem na rynku jest Osaka Air, który gwarantuje pełnię zdrowia i komfortu.
Osoby z bólem kręgosłupa powinny używać średniotwardego materaca piankowego, który zapewni właściwe wsparcie dla kręgosłupa i wspomoże redukcję bólu. Funkcjonalny materac Osaka Air gwarantuje równomierne rozkładanie ciężaru ciała i ułożenie kręgosłupa w fizjologicznej pozycji. Pozwala on na rozłożenie punktów nacisku na całej powierzchni materaca mającej kontakt z ciałem, a jednocześnie przynosi optymalne podparcie przy zachowaniu cyrkulacji powietrza.
Dobry materac do spania zdecydowanie nie może zawierać w sobie sprężyn. Te są bowiem nietrwałe i nie są w stanie odpowiednio podeprzeć kręgosłupa. Dodatkowo sprężyny przyciągają fale elektromagnetyczne. Powinno się więc zawsze wybierać materac piankowy. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na jego jakość, a w tym parametry pianek użytych do jego budowy.
Materac do spania może przyczyniać się do bólu pleców, jeśli nie zapewnia odpowiedniego wsparcia dla kręgosłupa lub nie jest dostosowany do indywidualnych potrzeb. Ma to miejsce wtedy, gdy materac jest zbyt miękki, co powoduje, że kręgosłup nie jest odpowiednio podtrzymywany. To prowadzi do niewłaściwej pozycji ciała i kręgosłupa, a także nadmiernego napięcia mięśni pleców. Natomiast za twardy materac tworzy nacisk punktowy, powodując dyskomfort i ból, jak również wywołując utrzymywanie bioder i kręgosłupa w nieanatomicznej pozycji.