+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Materace do spania na podłodze - czy to dobry pomysł?

17 maja 2022
Materace do spania na podłodze - czy to dobry pomysł?
Przeprowadzając się do nowej sypialni/mieszkania, kuszącym rozwiązaniem może być położenie materaca na podłodze i spanie na nim w ten sposób. Niestety, nie każdy rodzaj materaca nadaje się do położenia go na podłodze, takie rozwiązanie posiada swoje wady i zalety, które przedstawimy w tym artykule.

Czy tak naprawdę potrzebujemy spać na ramie łóżka?

 Pewnie nie raz oglądałeś film, na którym bohaterowie spali na cienkiej macie lub materacu podłogowym. Kojarzy się to głównie z filmami o samurajach lub powiązanych ze wschodnią kulturą.

Powiedzmy, że chcesz, aby Twój materac był maksymalnie długo wygodny oraz chcesz żeby był umieszczony na podłodze bez podstawy i ramy łóżka.

Musisz pamiętać, że nie każdy materac nadaje się do kładzenia go na podłodze. Zależy to od budowy materaca. Wyjaśnjimy pokrótce plusy i minusy spania na materacu umieszczonym bezpośrednio na podłodze.
Materace do spania na podłodze - czy to dobry pomysł? Stelaż, palety, łóżko

Plusy spania na materacu położonym bezpośrednio na podłodze

Niektórzy ludzie zachwalają zdrowie, komfort i wygodę po przeniesieniu materaca na podłogę. Oto kilka możliwych zalet drzemki blisko ziemi.

1. Spanie na materacu położonym na podłodze może zniwelować ból pleców
Dzieje się tak dlatego, że materac położony na podłodze będzie w odczuciu twardszy niż materac położony na elastycznym stelażu łóżka. Spanie w ten sposób może potencjalnie złagodzić ból pleców i utrzymać kręgosłup prosto w nocy w pozycji spania na plecach.

Ewentualnie, jeśli uważasz, że Twój materac leżący na podłodze powoduje ból pleców powinieneś położyć go na stelażu lub wymienić na bardziej miękki.

Zapraszamy na wpis tłumaczący różnice pomiędzy twardością materacy:
Jaką twardość materaca wybrać?

2. Śpiąc na podłodze jest nam chłodniej
Wszyscy doskonale wiemy, że gorące powietrze unosi się w górę, podczas gdy chłodne pozostaje nisko nad ziemią. Osoby śpiące na materacu umieszczonym bezpośrednio na podłodze mogą uznać, że spanie bliżej podłogi jest wygodniejsze, ponieważ mają dostęp do chłodniejszego powietrza.

3. Materac na podłodze może zaoszczędzić miejsce
Rezygnacja ze stelaża i podstawy łóżka z pewnością może zaoszczędzić miejsce w sypialni. Umieszczenie materaca bezpośrednio na podłodze zapewnia czysty wygląd, który może sprawić, że mały pokój będzie wyglądał na większy.

4. Możemy  zaoszczędzić
Wreszcie, pomijając zakup ramy łóżka i pozostanie przy samym materacu może zaoszczędzić nam kilka groszy. To prawda, że możesz zmniejszyć budżet, rezygnując z ramy łóżka.

5. Jest bezpieczniejszy dla dzieci
Odwieczny problem wrażliwych rodziców, że dziecko może spaść z łóżka i zrobić sobie krzywdę, w tym przypadku jeżeli dojdzie już do takiej sytuacji, to obędzie się bez większej krzywdy.
Materace do spania na podłodze - czy to dobry pomysł? Stelaż, palety, łóżko

Minusy  spania na materacu umieszczonym bezpośrednio na podłodze

1. Istnieje szansa na rozwój pleśni
Podstawy łóżek i stelaże, ułatwiają przepływ powietrza przez materac. Gdy umieszczamy materac bezpośrednio na podłodze, cyrkulacja powietrza zostaje odcięta. Z tego powodu idealnym rozwiązaniem są materace, które posiadają poziomy system wentylacji ponieważ zapewniają odprowadzenie ciepła skumolowanego pod naszym ciałem. 

Unikamy w ten sposób  rozwoju pleśni, zwłaszcza w wilgotnym środowisku. Narażenie na pleśń może pogorszyć alergie, powodować ataki astmy oraz podrażniać oczy, nos i skórę.

Odpowiednia wentylacja wydłuża czas użytkowania takiego materaca. Wentylacja ta została zastosowana w materacu Osaka air.

2. O wiele ciężej jest rano wstać z łóżka
Kiedy twoje łóżko jest tak nisko nad ziemią, kładzenie oraz wstawanie z łóżka jest kłopotilwe. Dodatkowo, jeśli jesteś w podeszłym wieku lub masz problemy z poruszaniem się, kładzenie sie i wstawanie z naprawdę niskiego łóżka może być trudne, a czasami nawet bolesne.

Siadanie i kładzenie na łóżku jest bardziej wygodne, kiedy materac spoczywa na ramie łóżka.

3. Osoby śpiące na boku mogą odczuć dyskomfort
Jeżeli śpisz na materacu zbyt miękkim to bardzo twarde i nieelastyczne podłoże będzie doprowadzało do bólu bioder i ramion w pozycji spania na boku. Powodem tego jest zbyt miękki materac nieposiadający stabilnej i elastycznej najniższej warstwy mającej kontakt z podłogą.

Jeśli śpisz na boku, potrzebujesz średnio-twardego materaca, który dopasuje się do twoich ramion i bioder pod warunkiem, że najniższa warstwa bazowa jest zbudowana z gęstej i elastycznej pianki PU, zaś zbyt twardy materac podłogowy może wywierać niewygodny nacisk na te obszary. 

4. Może być zły dla alergików
Ułożenie materaca na podłodze może pogorszyć komfort alergika w sypialni. Podłoga to powierzchnia gromadząca kurz, brud, roztocza i resztki naskórka, które w nocy mogą wywoływać reakcje alergiczne takie jak swędzenie oczu, katar lub problemy z oddychaniem, które poważnie utrudniają spokojny sen.

5. Jest bardziej przyjazny dla pluskw i innych owadów
Pluskwy lubią wilgotne miejsca. Jeśli twoje łóżko jest na podłodze, pluskwy mogą mieć łatwiejszy dostęp do ciebie i twojego łóżka. Nie wspominając już o roztoczach, mrówkach oraz innych owadach. Ciepły, wilgotny materac, który leży na podłodze jest dla nich idealnym miejscem.

6. Umieszczanie materaca na podłodze może unieważnić twoją gwarancję
Większość materacy jest zaprojektowana tak, aby leżała na ramie/stelażu łóżka. Umieszczenie ich na podłodze może szybko je uszkodzić.

Większość producentów materacy zastrzega sobie prawo do realizacji gwarancji, gdy materac położony jest na stelażu łóżka. Z praktycznego punktu widzenia jest to niezbyt uzasadnione, producneci zostawiają sobie jednak miejsce, w którym mogą unieważnić pozytywne rozpatrzenie naszej reklamacji.
 

Jakie rodzaje materacy można położyć na podłodze?

Teoretycznie na podłodze można umieścić prawie każdy materac, ale może to nie być najlepsze dla materaca na dłuższą metę możesz go uszkodzić i będzie się szybciej zużywał, niż gdyby był umieszczony na stelażu. Są jednak materace, których położenie na podłodze spowoduje zupełną utratę właściwości, komfortu i funkcjonalności.

materac osaka air

Jakich rodzajów materacy nie można kłaść na podłodze?

Są to na pewno materace dwustronne posiadające z jednej strony piankę termoelastyczną, a z drugiej strony piankę elastyczną. Ułożenie takiego materaca pianką termoelastyczną bezpośrednio na podłodze spowoduje, że taki materac zgniecie się o 70% grubości pianki, straci całkowicie przewiewność i radykalnie obniży komfort snu.

Wyjątkiem są materace zbudowane z pianki typu wysokoelastycznego tzw. pianek HR. Inne rodzaje materacy zupełnie nie nadają się do leżenia bezpośrednio na podłodze.

Jak bezpiecznie spać z materacem na podłodze?

Koniecznie chcesz spać z materacem na podłodze- OK., podejmij kilka środków, aby ochronić swój materac.

1. Na samym początku zerknij, czy nie utracisz gwarancji umieszczając go bezpośrednio na podłodze. Niektórzy producenci mogą unieważnić gwarancję, jeśli śpisz z materacem na podłodze.

2.   Użyj ochraniacza na materac Ochroń materac przed kurzem, brudem i bakteriami, które mogą znajdować się na ziemi, użyj wysokiej jakości i oddychającego ochraniacza na materac. Przed zakupem upewnij się, że kupiłeś taki, który pasuje do Twojego rozmiaru materaca.

3.    Często wietrz materac Materac na podłodze jest zagrożony pleśnią, które rozwijają się pod wpływem wilgoci, aby zapobiec jej gromadzeniu, należy opierać materac o ścianę, aby dobrze wywietrzyć obie strony.

4.  Utrzymuj podłogę w czystości Utrzymanie czystości pod materacem jest kluczowe, jeśli położysz materac na podłodze. Powinieneś odkurzać, odkurzać i myć podłogę przynajmniej raz na cztery tygodnie. Po myciu upewnij się, że podłoże jest całkowicie suche, zanim ponownie położysz materac.

5. Na kładź materaca na dywanie Dywan może gromadzić wilgoć i szybciej prowadzić do pleśni. Zamiast tego, umieść materac na wykończonej powierzchni, takiej jak płytki lub twarde drewno.

Jak wysoko powinien znajdować się materac od podłogi?

Jak zapobiec przesuwaniu się materaca na podłodze?

Aby zapobiec przesuwaniu się materaca na podłodze należy położyć pod niego specjalną podgumowaną siatkę, która służy do tego celu, ale jednak najlepszym rozwiązaniem jest zakup materaca, którego dolna część pokrowca leżąca bezpośrednio na podłodze posiada specjalną tkaninę anti-slip, która zawiera w swojej strukturze sylikonowe nici, które zapobiegają przesuwaniu się materaca. Takie rozwiązanie zastosowane jest w materacu Osaka air.

Jak wysoko powinien znajdować się materac od podłogi?

Idealna wysokość łóżka różni się w zależności od osoby, ale standardowa wysokość mierzona od górnej powiechrzni materaca do podłogi 40-50cm, ale czym jesteś starszy tym wysokość ta powinna być coraz większa i sięgać od ok. 50-60cm, aby ułatwić sobie wstawanie, ta wysokość jest także zalecana dla osób z endoprotezami biodra.

Co umieszczać pod materac leżący na podłodze?

Większość materacy nie wyamga żadnego zabezpieczenia od dolnej warstwy, ale żeby zwiększyść komfort snu to bardzo tanim kosztem możemy to zrobić poprzez umieszczenie europalet pod nasz materac. W ten sposób zwiększamy wentylację w porównaniu do materaca, który leży bezpośrednio na podłodze.

Przy niektórych rodzajach materacy może to wydłużyć ich żywotność.

Komentarze
lub inna etykieta zgodnie z układem
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Telefon (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza
To, jakie przyjmujemy pozycje do spania, może mieć kluczowe znaczenie dla naszego codziennego funkcjonowania. Od pozycji spania zależy jednocześnie to, jaki powinniśmy wybrać materac.
18 czerwca 2022
Za miękki materac szkodzi ludzkiemu ciału, podczas gdy z jego stosowania nie płyną praktycznie żadne zalety. Czy miękkie materace mają rację bytu?
14 czerwca 2022
Materac piankowy czy sprężynowy – który wybrać? Poznaj 5 podstawowych różnic, które dzielą materac piankowy od materaca sprężynowego.
10 czerwca 2022
Spokojny i zdrowy sen stał się w obecnych czasach dobrem luksusowym, na które nie każdy może sobie pozwolić. Znajdź materac, który pozwoli Ci się wyspać!
26 maja 2022
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci którzy się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ