+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Materace nawierzchniowe – dlaczego są szkodliwe

2 lipca 2022
Materace nawierzchniowe, materace kokosowe, materace z kokosa, kokos w materacu, brudny materac, materac hipoalergiczny
Materace nawierzchniowe są przez producentów materacy polecane jako poprawiające jakość snu w sytuacji, w której posiadany przez nas materac traci swoje funkcje. Przede wszystkim ma to miejsce wtedy, kiedy okaże się, że wybraliśmy zły materac. Często wychodzi to na jaw dopiero wtedy, kiedy odkryjemy, że sprzedawca źle doradził nam, jaki materac wybrać.
 
Istnieją powody, przez które materace nawierzchniowe odnotowują w krajach europejskich około 80% niższą sprzedaż niż w Polsce. Choć istnieją badania konsumenckie mówiące o tym, jakie cechy powinien posiadać dobry materac, niewielu klientów sklepów stacjonarnych zdaje sobie z tego sprawę.
Materac nawierzchniowy, pianka visco, pianka z pamięcią, pianka memory, pianka termoelastyczna

Materace nawierzchniowe – niekomfortowe

Najtańsze materace nawierzchniowe posiadają kokosowe wypełnienia. Te są przez sprzedawców promowane jako idealne – naturalne, zdrowe i hipoalergiczne. Tymczasem jest to materiał twardy, który nie zapewnia odpowiedniego poziomu komfortu.
 
Droższe materace nawierzchniowe wykonane są zazwyczaj z termoelastycznej pianki poliuretanowej z pamięcią typu visco. Tymczasem materac visco to jeden z najgorszych możliwych wyborów pod względem komfortu. Nie zapewnia on bowiem cyrkulacji powietrza, a dodatkowo opada pod wpływem ciężaru ciała człowieka. Materac nawierzchniowy wykonany z pianki poliuretanowej z pamięcią typu visco będzie więc nagrzewać się z powodu występowania efekty lustrzanego odbicia ciepła. Dodatkowo cechuje się on tym, że wciąga nas do środka i ogranicza zmianę pozycji do spania.
Materac nawierzchniowy, pianka visco, pianka z pamięcią, pianka memory, pianka termoelastyczna
Jedną z podstaw komfortu jest odpowiednia twardość materaca. Ta idealna została określona na około 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców i jest niezależna od pozycji snu, wagi użytkownika czy płci. Onsen Sleeping stworzył materac o idealnej twardości, który możesz przetestować przez 100 dni bez żadnego ryzyka – materac Osaka Air.
Skala twardości materacy, skala twardości materaców, tabela

Materace nawierzchniowe – dom dla grzybów i pleśni

Najbardziej rozpowszechnione w Polsce są materace nawierzchniowe wykonane z kokosa. Ten zaś – wbrew zapewnieniom wielu producentów – nie jest dobrym materiałem do umieszczania w materacach nawierzchniowych. Zamknięcie łupin kokosowych w materacu tak, aby nie namnażała się w nich pleśń, grzyby, bakterie czy wirusy, jest w zasadzie niemożliwe. Materace nawierzchniowe są więc do co zasady nasączone różnego rodzaju środkami chemicznymi, których zadaniem jest ochronić je przez drobnoustrojami. Tymczasem nie istnieją środki gwarantujące wieloletnią trwałość i stuprocentowe działanie. Kokosowe materace nawierzchniowe mogą okazać się więc tykającą biologiczną bombą.
 
Także coraz popularniejsze materace nawierzchniowe lateksowe okazują się najczęściej być dalekie od natury. O ile bowiem kauczuk jest produktem naturalnym, o tyle do produkcji lateksu niezbędne jest użycie środków chemicznych. W pierwszej kolejności używane są formaldehydy, a więc środki trujące i mogące wywoływać astmę oskrzelową czy nowotwory.
 
Materace nawierzchniowe prawdopodobnie nigdy nie były badane pod kątem występowania w nich stężenia niebezpiecznych substancji, stąd też bezpieczeństwo ich użytkowania stoi pod dużym znakiem zapytania. Posiadając materace nawierzchniowe, ale również innego rodzaju materace, warto zwrócić uwagę na to, czy nie powoduje on objawów, jakie świadczą o posiadaniu złego materaca.
Materace nawierzchniowe, materace kokosowe, materace z kokosa, kokos w materacu, brudny materac, materac hipoalergiczny

Materace nawierzchniowe – podparcie ciała, wsparcie kręgosłupa

Bardzo często konsumenci nie wiedzą, jaki wybrać materac, bowiem padają ofiarami nieuczciwych praktyk, które stosuje bardzo wielu sprzedawców. Ukrywają oni, iż materace nawierzchniowe, podobnie jak i większość materacy podstawowych dostępnych w polskich sklepach, nie zapewniają odpowiedniego podparcia ciała i wsparcia dla kręgosłupa.
 
Dobry materac nie może powodować bólu kręgosłupa, sztywności mięśni, ani jakichkolwiek innych dolegliwości przed zaśnięciem, w trakcie snu lub po przebudzeniu. Wymaga on też łatwości w zmianie pozycji snu.
 
Cechy te zapewniają materace, których górną warstwę stanowi otwartokomórkowa pianka wysokoelastyczna typu HR. Najwyższej jakości pianki poliuretanowe, stosowane w materacu Osaka Air, tego typu zapewniają rozkładanie się sił na wiele stron, również po skosie, co determinuje komfortowy sen i swobodne wykonywanie ruchów.
Materac Osaka Air, materac do łóżka, warstwy, pianka, materac warstwowy, materac piankowy, przekrój materaca, materac dla pary, materac dla singla

Materace nawierzchniowe czy nowy materac?

Ceny, jakie osiągają materace nawierzchniowe w stacjonarnych sklepach, rosną w zawrotnym tempie. Choć coraz częściej konsumenci zdają sobie sprawę z tego, skąd się biorą ceny materaców, wielu z nich nadal daje się nabijać w butelkę sprzedawcom i producentom materacy.
 
Ponieważ materace nawierzchniowe nie są w stanie spełnić swojej funkcji i dorównać materacom podstawowym, warto jest zainwestować w materac sprzedawany w uczciwej cenie i na przejrzystych zasadach.
 
Kupując idealny materac Osaka Air od Onsen Sleeping otrzymujesz możliwość testowania naszych produktów przez 100 dni. Dodatkowo objęty jest on 15-letnią gwarancją. Dołącz do rzeszy naszych zadowolonych klientów!
Materac Osaka Air, testowanie materaca, 100 dni na testy, materac piankowy, wygodny materac

FAQ: Materace nawierzchniowe

Po co są materace nawierzchniowe?

Zdaniem producentów i sprzedawców, materace nawierzchniowe mają za zadanie poprawę jakości snu na materacu, który jest za miękki lub zbyt twardy. Materace nawierzchniowe mają przykryć stary materac i tym samym poprawić komfort snu. W rzeczywistości nie są one w stanie zapewnić takiego samego komfortu, jaki zapewnić może nowy, dobrze dobrany materac.

Czy materace nawierzchniowe są zdrowe?

Najczęściej materace nawierzchniowe nie są zdrowe dla kręgosłupa i nie gwarantują pełnego komfortu. Materace nawierzchniowe niezwykle rzadko spełniają stawiane przed nimi wymagania, ponieważ są pozbawione funkcjonalności. Dodatkowo często materace nawierzchniowe sprzedawane są w cenach materacy podstawowych.

Jakie materace nawierzchniowe są dobre?

Materace nawierzchniowe, jak wszystkie materace, powinny spełniać 10 kryteriów dobrego materaca, które zostały określone w badaniu konsumenckim. Kryteria te znajdziesz na blogu Onsen Sleeping.

Z czego są materace nawierzchniowe?

Najczęściej materace nawierzchniowe zrobione są z kokosa. Rzadziej są to materace visco lub materace lateksowe, zaś jeszcze rzadziej materace z pianki wysokosprężystej typu HR. Technologia ich produkcji i użytej w niej materiały powodują, że wiele materacy nawierzchniowych jest szkodliwych dla zdrowia.

Czy kokosowe materace nawierzchniowe są dobre?

Kokos jest materiałem, który raczej nigdy nie powinien być umieszczony w materacu. Obróbka chemiczna jaką musi przejść włókno kokosa przed wykonaniem z niego elementów materaca może być niebezpieczna dla zdrowia, a jednocześnie nie gwarantuje ona długotrwałego i pełnego zabezpieczenia przed rozwojem grzybów, pleśni, bakterii czy wirusów.

Udostępnij
Newsletter
Bez wyrażenia zgody, nie możemy dodać Twojego adresu do naszej bazy.
Dziękujemy.
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Telefon (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza
To, jakie przyjmujemy pozycje do spania, może mieć kluczowe znaczenie dla naszego codziennego funkcjonowania. Od pozycji spania zależy jednocześnie to, jaki powinniśmy wybrać materac.
18 czerwca 2022
Za miękki materac szkodzi ludzkiemu ciału, podczas gdy z jego stosowania nie płyną praktycznie żadne zalety. Czy miękkie materace mają rację bytu?
14 czerwca 2022
Materac piankowy czy sprężynowy – który wybrać? Poznaj 5 podstawowych różnic, które dzielą materac piankowy od materaca sprężynowego.
10 czerwca 2022
Spokojny i zdrowy sen stał się w obecnych czasach dobrem luksusowym, na które nie każdy może sobie pozwolić. Znajdź materac, który pozwoli Ci się wyspać!
26 maja 2022
Poznaj historię Klientów,
którzy zaufali produktom Onsen Sleeping
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci którzy się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ