+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Materace online czy stacjonarnie? Jak wybrać materac i nie dać nabić się w butelkę

28 maja 2022
Materace online czy stacjonarnie? Jak wybrać materac
Twój stary materac stał się Twoim wrogiem. Skąd o tym wiesz? W odkryciu prawdy bolesnej pomógł Ci narastający ból pleców, chroniczne zmęczenie, drażliwość i pierwsze objawy bezsenności. Nie wiesz jak wybrać nowy materac, więc zdajesz się na porady specjalisty. W pierwszym sklepie sprzedawca poleca Ci głównie produkty jednej, wiodącej firmy. Używa nazw, których wcześniej w życiu nie słyszałeś, a dodatkowo wspomina, że wykorzystywana w materacu technologia została stworzona przez wiodącą agencję kosmiczną.

Chcąc porównać oferty, idziesz do drugiego sklepu, gdzie słyszysz to samo. Coś tu nie gra. Próbujesz więc w trzecim sklepie, w którym sprzedawca powtarza tę samą mantrę. Brzmi znajomo? W dzisiejszym artykule przeczytasz o praktykach, jakie są powszechnie stosowane w sklepach z materacami, a także czy dobrym rozwiązaniem jest zakup materaca online.
Materace online czy stacjonarnie - test, sprawdzanie, jaki materac

Materac bez pianki poliuretanowej

Internet jest źródłem różnego rodzaju teorii spiskowych, fake newsów i innego rodzaju treści niemających zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Do jednej z takich treści możemy zaliczyć rozprzestrzeniającą się informację o rzekomej szkodliwości pianek poliuretanowych i możliwości zakupu materaca, w którym tego rodzaju pianek nie znajdziemy.
 
Wielu nieuczciwych producentów i sprzedawców wychodzi naprzeciw tej modzie, i próbuje naginać rzeczywistość przez zmianę nazw pianek poliuretanowych na nazwy własne. Nasi klienci często relacjonują sytuacje, w których sprzedawcy za wszelką cenę próbują używać nazw własnych różnego rodzaju i unikają sformułowania „pianka poliuretanowa”. Zdarza się, że klientom wprost mówi się, że dany materac nie jest wykonany z pianki poliuretanowej, ale z pianki innego rodzaju.
Nagminnie wprowadza się klientów w błąd, że pianka z pamięcią, znana też jako pianka visco i pianka termoelastyczna, nie jest pianką poliuretanową, podczas gdy oczywiście nią jest.
W rzeczywistości pianki poliuretanowe nie powodują żadnego zagrożenia dla zdrowia, zaś ich usunięcie z materacy jest co do zasady niemożliwe. Oczywiście za bezpieczną piankę poliuretanową można uznać tylko taką, która spełnia wszelkie unijne i krajowe normy produkcyjne. Pewność co do spełniania tych norm możemy mieć wtedy, kiedy dana pianka poliuretanowa zostanie wyprodukowana na terenie Unii Europejskiej.
 
Niestety niewielu producentów jest w stanie przedstawić certyfikaty, które potwierdzają stosowanie przez nich europejskich produktów. Wielu producentów używa pianek poliuretanowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej i innych krajów, w których są one tańsze. Te zaś cechują się zdecydowanie niższą jakością, a często także długotrwałym wydzielaniem nieprzyjemnych gazów.
 
Przy wyborze materaca warto zażądać od producenta dokumentacji potwierdzającej pochodzenie używanych przez niego pianek poliuretanowych, a także zwracać uwagę na zapach zapakowanego materaca. Kluczową kwestią jest też ich gęstość i sprężystość.

 
Materace online czy stacjonarnie - pianka poliuretanowa BluPur
Pianki poliuretanowe dotychczas nie spotkały się z żadnym innym wartościowym zastępstwem. Znajdują się one nie tylko w materacach piankowych, ale też w materacach sprężynowych i innych, gdzie stanowią jedną z wewnętrznych warstw. Obecnie nie istnieje bezpieczniejszy, korzystniejszy dla zdrowia i bardziej komfortowy materiał, który można zastosować w materacach.

Ten sam materac, inne nazwy

Podczas wizyty w sklepie stacjonarnym, sprzedawca polecił ci materac, ale nie znalazłeś go w żadnym innym sklepie ani online? Wielu konsumentów może uznać to za specjalną okazję spowodowaną końcem danej serii, w rzeczywistości to nagminnie stosowana przez producentów i sprzedawców materacy praktyka nazywana grą nazwą (ang. name game).
Materace online czy stacjonarnie - wyprzedaż, promocja, name game, porównanie
W praktykę tę zaangażowanych jest wielu wiodących producentów materacy, którzy produkują te same materace, lecz sprzedają je do sklepów pod różnymi nazwami. Materace te produkowane są zarówno pod marką producenta, a często dodatkowo też pod marką własną sklepu. To pozwala na sprawienie wrażenia niedostępności danego materaca, którego zalety sprzedawca wychwala. W efekcie daje to możliwość manipulowania ceną przez sprzedaż tego samego materaca w odmiennych cenach i przy różnych marżach.
 
Przykład? Wyobraź sobie, że jesteś zainteresowany dwoma materacami, które stoją w sklepie nieopodal siebie i wyglądają podobnie. Sprzedawca skierował Twoją uwagę na te dwa materace, ponieważ mieszczą się w Twoim budżecie, o który wcześniej Cię zapytał. Jeden z nich będzie materacem wiodącej marki, a jego cena to 2000,00 złotych. Drugi zaś będzie materacem marki własnej w cenie 3000,00 złotych. Na pierwszy z nich sprzedawca da Ci maksymalnie 10% rabatu, tłumacząc się polityką producenta. Zaś na ten droższy zaoferuje Ci nawet 25% rabatu – jest to w końcu materac marki należącej do sklepu. W efekcie możesz kupić tańszy materac za 1800,00 złotych lub droższy za 2250,00 złotych. Różnica w cenie maleje z 1000,00 złotych na jedynie 450,00 złotych. Sprzedawca zachwala droższy materac i wskazuje na nieprawdziwe różnice między nimi. Do stojaka z dwiema różnymi piankami – szczęśliwym trafem pochodzącymi z tych dwóch materacy – wrzuca metalową kulkę, która ma zobrazować zachowywanie się dwóch pianek. Ta rzeczywiście lepiej zachowuje się na piance pochodzącej z droższego materaca. Zapewnia, że posiada taki sam i jest zdecydowanie lepszy od tańszego materaca, więc warto wydać te 450,00 złotych więcej, aby cieszyć się lepszą jakością snu. Zadajesz sobie retoryczne pytanie, którego jeszcze nie jesteś w stanie zrozumieć: skoro ten materac jest najlepszy, to dlaczego w ogóle oferują pozostałe? Nie odpowiadasz sobie na nie, dajesz się ponieść emocjom. Taka okazja może się już nie powtórzyć. W efekcie kupujesz za 2250,00 złotych ten sam materac, który można było kupić za 1800,00 złotych, a prawdopodobnie w innym sklepie i pod inną nazwą jeszcze taniej. Ty utwierdzasz się w przekonaniu, że to świetny interes. Sprzedawca cieszy się większej marży. Producent zaś cieszy się, że sprzedaż jego materacy – choć pod inną marką – rośnie, co powoduje wzrost zysku. W teorii wszyscy są więc szczęśliwi i zadowoleni. Przynajmniej dopóki nie zdasz sobie sprawy z tego, że wszystko to zostało przemyślane i może stanowić nabijanie klienta w butelkę.
Materac na podstawie wagi czy pozycji snu?
Najczęściej spotykana w naszym kraju skala twardości materaca oparta na wartościach od H1 do H4, jest jednocześnie jedną ze skal najmniej racjonalnych i służących w dużej mierze do manipulowania klientem. Absurdem jest bowiem, aby dostosowywać twardość materaca do wagi leżącego na nim człowieka. Powodowałoby to sytuacje, w której niski i puszysty człowiek spałby na tym samym, a więc najtwardszym materacu, na którym śpi wysoki i szczupły człowiek. Tylko dlatego, że mają podobną wagę. Tymczasem oboje odczuwaliby dyskomfort na twardym materacu, ponieważ – wbrew powszechnej opinii – spać na takim powinno bardzo niewiele osób.
 
Materace online czy stacjonarnie - materac twardy, bardzo twardy, zbyt twardy, materac H4, materac H5
Powyższy przykład odnieść można również dla materacy strefowych, które także ocenia się powszechnie jako pozbawione najmniejszego sensu. Materace te są bowiem produkowane masowo, co oznacza, że każda ze stref posiada w ten sam sposób wytyczone granice. Granice te nie mogłyby być więc uniwersalne dla każdej sylwetki z powodu różnego wzrostu. Jednocześnie dopasowanie wielkości stref pod jedną osobę spowodowałoby, że druga osoba śpiąca na tym samym materacu byłaby poszkodowana. Na przykład osoba o wzroście około 160 centymetrów musiałaby spać nawet kilkadziesiąt centymetrów od wezgłowia, podczas gdy śpiąca obok niej osoba o wzroście około 185 centymetrów spałaby przy samym wezgłowiu. W rzeczywistości jednak materace strefowe uznać warto za ciekawostkę marketingową, nie zaś za jedną z pozycji do zakupu.

Skala twardości materaca a idealnie dopasowany materac
Materac uniwersalny, dopasowany do potrzeb osób śpiących w różnych pozycjach ciała, wykonany powinien być z otwartokomórkowej pianki poliuretanowej o wysokiej elastyczności i być materacem średnio twardym, a więc plasującym się między 6,0 a 7,0 w amerykańskiej skali twardości materaca. Najczęściej wybierany jest materac 160x200, czyli o długości 200 centymetrów i szerokości 180 centymetrów. Optymalna pianka poliuretanowa dla górnej warstwy materaca to HR3020. Zapewnia ona najwyższe poczucie komfortu przy dużej cyrkulacji powietrza. Dodatkowo jest hipoalergiczna, trwała i odporna na uszkodzenia. Jej struktura ogranicza wchłanianie kurzu, grzybów, bakterii i roztoczy. Nadto zapobiega poceniu się ciała. Za piankę poliuretanową o najwyższej jakości uchodzi pianka BluPur stosowana w materacach Osaka Air od Onsen.
Materace online czy stacjonarnie - idealny, najlepszy materac średniotwardy, Osaka Air

Materac kup tam, gdzie możesz go zwrócić

Wraz z postępującym wzrostem świadomości konsumenckiej, wszyscy zaczęliśmy zdawać sobie sprawę z tego, że nie da się wybrać materaca na podstawie krótszej czy dłuższej wizyty w sklepie stacjonarnym. Niemożliwe jest, aby przetestować materac w warunkach sklepowych. Nie jest to bowiem nasze łóżko, nasz pokój i tym samym nasze otoczenie czy to samo oświetlenie. Przede wszystkim nie jesteśmy jednak w czasie doświadczania snu, który całkowicie wyłącza świadomość i zmienia ułożenie naszych ciał. Jak dowiedli badacze z amerykańskiego Columbus State University, do oceny czy materac rzeczywiście odpowiada oczekiwaniom, jakie stawia przed Tobą organizm, potrzebujesz przynajmniej 32 przespanych na nim nocy.

Wiedza i potrzeby klientów zmieniają się, co spowodowało zmiany również w praktykach niektórych producentów i sprzedawców. Niekiedy zauważyć można, że w sklepach stacjonarnych, podobnie jak i w sklepach internetowych, materace podlegają zwrotowi. Zwroty te jednak przyjmowane są na określonych warunkach, które niekoniecznie odpowiadają oczekiwaniom klientów. Wczytując się w regulaminy zwrotów, znaleźć możemy w nich zapisy, które spowodują, że oprócz niewygodnego materaca, z naszych portfeli znikną także dodatkowe pieniądze.

Do praktyk takich należy choćby potrącanie nawet kilkuset złotych za rzekomą wymianę pokrowca materaca i doprowadzenie go do stanu, w którym ponownie będzie nadawać się on do sprzedaży. Często też można spotkać się z zapisami, że materac można zwrócić, jednak nie wiąże się to ze zwrotem pieniędzy, ale z możliwością przeznaczenia „zwróconej” kwoty na zakup innego materaca w tym samym sklepie. Oczywiście tylko wtedy, kiedy nowy materac będzie droższy, a dodatkowo tylko jeden raz. Spotkać można się też z praktykami zwracania ceny materaca pomniejszonej o 20% czy 30%, co tłumaczy się kosztami powoływania rzeczoznawców określających stan zużycia materaca.

Zakup materaca poza Onsen niemal zawsze obarczony jest ryzykiem. Jeśli więc chcesz kupić materac bez obaw i ryzyka, kup materac online w sklepie, w którym będziesz mógł dokonać jego zwrotu – bezwarunkowo i bez potrącania dodatkowych opłat. Kup materac bezpośrednio od polskiego producenta i skorzystaj z możliwości testowania materaca przez 100 dni z możliwością jego zwrotu.
Materace online czy stacjonarnie - darmowy zwrot, bezpłatny zwrot, gwarancja, test 100 dni

FAQ: Materace online czy stacjonarnie? Jak wybrać materac i nie dać nabić się w butelkę

Materace online czy stacjonarnie – gdzie szukać?

Powszechnie stosowane sztuczki sprzedawców w sklepach stacjonarnych powodują, że zdecydowanie lepszą formą zakupu jest zakup materaca online. Mimo tego niewiele sklepów pozwala na zwrot materaca w terminie, który jest niezbędny do jego przetestowania, jak również nie zawsze odbywa się to ze zwrotem pełnej ceny. Wypróbuj materac Osaka Air od Onsen i skorzystaj z możliwości zwrotu w ciągu 100 dni od zakupu!

Jak sprawdzić materac?

Do sprawdzania materacu potrzebujesz przynajmniej miesiąca jego użytkowania. Nie da sprawdzić się go podczas wizyty w sklepie stacjonarnym, zaś wiele sklepów internetowych utrudnia zwroty. W Onsen masz możliwość testowania materaca przez 100 dni i otrzymania pełnego zwrotu środków!

Jak zwrócić materac?

Zwroty materaców są przez wiele sklepów stacjonarnych i internetowych utrudniane. Upewnij się, że sklep, w którym kupisz materac, pozwala na zwrot bez odprowadzania dodatkowych opłat. Onsen daje Ci możliwość testowania materaca przez 100 dni i otrzymania pełnego zwrotu pieniędzy!

Gdzie kupić materac bez pianki poliuretanowej?

Pianki poliuretanowe są stosowane w niemal wszystkich oferowanych materacach. Powszechną praktyką stosowaną przez wiodących producentów jest ukrywanie tego faktu przez stosowanie nazw własnych dla takich pianek. Nie ma jednak powodu do poszukiwania materacy bez pianek poliuretanowych – nie są one w żadnym stopniu szkodliwe! Wybierz piankę BluPur posiadającą europejskie certyfikaty pochodzenia i jakości, spełniającą wszelkie normy bezpieczeństwa i komfortu.

Co to jest pianka visco?

Pianka visco jest pianką poliuretanową, termoelastyczną pianką z pamięcią. Może być otrzymywana w sposób chemiczny lub pneumatyczny. Nawet około 90% producentów otrzymuje ją w sposób chemiczny, który cechuje się niższą odpornością i szybszym opadaniem. Pianka ta nie powinna być stosowana w górnej warstwie materacy, bowiem może powodować wtedy szereg dolegliwości, jak również znacznie zmniejszać komfort snu.

Udostępnij
Newsletter
Bez wyrażenia zgody, nie możemy dodać Twojego adresu do naszej bazy.
Dziękujemy.
Komentarze
lub inna etykieta zgodnie z układem
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Telefon (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza
Skąd biorą się ceny materacy? Sprawdź, jaki materac do łóżka wybrać, aby zapewnić sobie komfortowy sen i nie przepłacić!
28 czerwca 2022
Tani materac równa się materacowi niskiej jakości. Dodatkowe koszta wynikające z jego używania często przewyższają cenę zakupu dobrego materaca.
26 czerwca 2022
Ranking materacy - co ma na celu jego tworzenie oraz dlaczego zyskują na nim producenci i sprzedawcy?
24 czerwca 2022
Czy cena materaca ma znaczenie? Z czego ona wynika i jak nie kupić taniego materaca w droższej cenie?
22 czerwca 2022
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci którzy się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ