Medytacja na sen – co daje tybetańska joga snu i śnienia?26 listopada 2020 |
![]() |
Medytacja na sen jest bardzo pomocna i praktykowana w wielu kulturach. Obok popularnego obecnie treningu uważności mindfulness, warto zwrócić jest uwagę na tybetańską jogę snu i śnienia. Ta bowiem pozwala na osiągnięcie joganidra, czyli snu jogicznego.
Medytację na sen warto jest stosować ze względu na jej wysoką skuteczność. Stosowanie joganidry, czyli snu jogicznego, ułatwia zasypianie i pozwala złagodzić skutki stresu. Jest ona powszechnie stosowana przez studentów i żołnierzy, w tym też część oddziałów armii amerykańskiej.
Najpopularniejszą formą medytacji przed snem jest trening uważności mindfulness. Pozwala on na skierowanie swojej uwagi na to, co w danej chwili jest istotne i odcięcie się od niepożądanych bodźców. Coraz częściej stosuje się też techniki wschodnie, a przede wszystkim tybetańską jogę snu i śnienia. Ta forma medytacji przed snem pozwala dodatkowo na świadomy sen.
Zrelaksowaniu się przed snem służy przede wszystkim aromaterapia i muzykoterapia. Ważne jest też, aby posiadać komfortowy materac wysokoelastyczny wraz z odpowiednio dobraną poduszką. Coraz popularniejszą formą relaksu przed snem jest medytacja.
Joga snu i śnienia polega na medytacyjnym skupieniu na manifestacji Buddy lub Mahasiddhy, a następnie wizualizowaniu określonych tybetańskich sylab. Wizualizację zaczyna się na poziomie gardła, a następnie przesuwa się ją w kierunku serca. Tam należy podjąć zobowiązanie się do świadomego snu. Gdy zaś energia powróci do gardła, nastąpić powinno zaśnięcie.