+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Melatonina – działanie, skutki przedawkowania

22 lipca 2022
Melatonina, tabletki nasenne, naturalne metody na zaśnięcie, lek na sen

Melatonina reklamowana bywa jako cudowne lekarstwo na bezsenność. Większość preparatów z melatoniną można kupić bez recepty. Mimo, że jest ona hormonem, sprzedaje się ją bowiem w Polsce jako suplement diety. Przez to wielu ludzi sądzi, że melatonina jest w pełni bezpieczna i uważa ją za naturalną alternatywę dla tabletek nasennych.
 

W 1994 roku naukowcy z Massachusetts Institute of Technology odkryli, że melatonina podawana w tabletkach ułatwia zasypianie. Ochotnicy byli podzieleni na dwie grupy - badawczą i kontrolną. Badani z grupy badawczej otrzymywali przed snem bardzo małe dawki melatoniny, zaś grupie kontrolnej podawano placebo. Badania wykazały, że badani zażywający melatoninę zapadali w sen średnio po 5 minutrach, zaś przy placebo trwało to około 15 minut. Od czasu publikacji wyników tych badań świat zachwycił się melatoniną.
 
Media okrzyknęły melatoninę przełomem w walce z bezsennością. Nazywano ją jedyną naturalną substancją, która stanowi alternatywę dla leków nasennych. W szczególności polecano ją osobom pracującym w systemie zmianowym, a także wykazujących trudności z zasypianiem w stresie.

Entuzjazmu dziennikarzy co do melatoniny nie podzielał jednak świat nauki. Medycy przyznali, że melatonina w tabletkach rzeczywiście może być pomocna w leczeniu bezsenności, ale wyłącznie u osób starszych. Z wiekiem bowiem postępuje zwapnienie szyszynki - gruczołu produkującego melatoninę. Pozostałym osobom przy przyjmowaniu melatoniny zalecono ostrożność.

Już dwa lata po opublikowaniu badań Massachusetts Institute of Technology, profesor Richard Wurtman, neurobiolog wywodzący się z tej uczelni, wydał komunikat, w którym zaznaczył, że nikt nie powinien samodzielnie przyjmować melatoniny. Postulował przy tym wycofanie z aptek suplementów diety, które melatoninę zawierają.
 
Niewłaściwie stosowana melatonina może nasilić zaburzenia snu oraz rozregulować układ hormonalny. Kategorycznie zaś melatoniny bez wyraźnych wskazań lekarskich nie powinny stosować dzieci.
Melatonina, tabletki nasenne, naturalne metody na zaśnięcie, lek na sen

Melatonina – działanie

Zastanawiając się nad przyjmowaniem melatoniny, musimy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, że melatonina to hormon, a nie witamina, minerał czy zioło. Nasze organizmy produkują melatoninę w sposób naturalny, głównie w szyszynce. Jej mniejsze ilości produkują też komórki siatkówki oka oraz komórki enterochromatofilne przewodu pokarmowego.
 
Melatonina należy do neuroprzekaźników, czyli grupy hormonów przekazujących sygnały pomiędzy komórkami nerwowymi a innymi komórkami ciała. Głównym zadaniem melatoniny jest poinformowanie mózgu, że nadeszła już pora spania. Ciemność stymuluje uwalnianie melatoniny do krwioobiegu, a światło ten proces hamuje, dlatego też warto zwrócić uwage na to, jak urządzić sypialnię celem optymalizacji snu.

Po uwolnieniu się melatoniny do krwioobiegu, łączy się ona z receptorami hormonalnymi znajdującymi się w jądrach suprachiasmatycznych mózgu. Tam też bierze udział w regulowaniu naszych wewnętrznych zegarów i rytmu dobowego. Następnie przemieszcza się do płynu mózgowo-rdzeniowego i krwiobiegu. Najwyższe stężenie we krwi melatonina osiąga między 24:00 a 3:00.
Melatonina w podróży, jet lag, sen w samolocie, spanie w samochodzie, jak zasnąć

Melatonina – zagrożenia

Przyjmowanie syntetycznych hormonów bez kontroli lekarza co do zasady nigdy nie jest dobrym pomysłem. Układ hormonalny jest bowiem bardzo delikatny, a każda lekka zmiana stężenia któregoś z hormonów powoduje automatycznie, że również pozostałe hormony zmieniają swoje stężenia. Tym samym melatonina nie pozostaje całkowicie obojętna dla zdrowia człowieka nawet w małych dawkach.
 
W Stanach Zjednoczonych Ameryki melatonina zarejestrowana jest jako suplement diety. Zabieg ten tamtejsze koncerny farmaceutyczne często stosują, aby ominąć kosztowne badania, których Agencja Żywności i Leków wymaga do wprowadzenia jej na rynek. Powoduje to, że nadzór nad produkcją tabletek z melatoniną jest niedostateczny, a sam ich skład niekoniecznie jest dobrze przebadany.
 
Nieco odmiennie sytuacja z melatoniną przedstawia się w Polsce. W naszym kraju bowiem melatomina jest zarejestrowana jako lek wydawany bez recepty. Tym samym tabletki z melatoniną polskiej produkcji dają nam pewność co do składu i dawki.
Melatonina na podróż, jet lag, sen w aucie, spanie w pociągu, jak spać

Melatonina – przedawkowanie

Lekarze i świat nauki przyznają, że dawka melatoniny w tabletkach powinna wynosić maksymalnie 1 mg. Tymczasem w polskich aptekach spotyka się melatoninę oferowaną w tabletkach posiadających dawkę 2 mg, 3 mg, 4 mg, a nawet 5 mg. Jej zastosowanie w takiej dawce spowoduje nie tylko nadmierną senność spowodowaną przedawkowaniem, ale może wywołać nawet hipotermię. Melatonina bowiem obniża temperaturę ciała człowieka.
Problemy z zasypianiem, bezsenność, kłopoty ze snem, trudność w zasypianiu

Melatonina – układ hormonalny

Melatonina jest hormonem. Oznacza to, że wpływa na wydzielanie innych hormonów w organizmie. Dlatego też może ona zaburzać cykl miesiączkowy w związku z wpływaniem na poziom folitropiny (FSH) i prolaktyny (PRL). Hiperprolaktynemia nie dotyczy jednak wyłącznie kobiet, ale i mężczyzn, u których także powoduje wiele niedogodności. Z tego też powodu nie zaleca się stosowania melatoniny u dzieci, których układ hormonalny odpowiada za dojrzewanie płciowe, które ta hamuje.
Problem z zasypianiem, bezsenność, trudności ze snem, kłopoty w zasypianiu

Melatonina – kiedy stosować

Melatonina stosowana pod kontrolą lekarza i we właściwych dawkach rzeczywiście pomaga w leczeniu trudności z zasypianiem. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych, a także zmagających się z różnego rodzaju schorzeniami, jak choćby chorych na stwardnienie rozsiane. Wyniki badań nad stosowaniem melatoniny u osób niewidomych wykazały, że pomaga ona im zachować odpowiedni rytm dobowy.
 
Samodzielne stosowane melatoniny przez długi czas nasila zaburzenia snu. Jej nadmiar w organizmie sprawia bowiem, że po pewnym czasie receptory w mózgu przestaną na nią reagować. Dotyczy to nie tylko melatoniny syntetycznej. Brak reakcji dotyczyć będzie też melatoniny endogennej, a więc produkowanej przez organizm. 
Zwrot materaca, jak zwrócić materac, test materaca, materac piankowy, materac warstwowy

Melatonina – co w zamian

Kiedy cierpimy na trudności z zasypianiem, zamiast ryzykować przez samodzielne stosowanie melatoniny, powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę na swoje łóżko. Często wynikają one bowiem nie z niedoboru melatoniny, ale z posiadania za miękkiego materaca lub zbyt twardego materaca. Uniwersalna twardość idealnego materaca powinna wynosić 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców.

Onsen Sleeping daje swoim klientom możliwość testowania materaca Osaka Air aż przez 100 dni. Pewność posiadania starannie zaprojektowanego i wykonanego produktu przekłada się na zaoferowanie zakupu bez ryzyka. Dodatkowo jest on objęty aż 15-letnią gwarancją.
Materac Osaka Air, materac piankowy, wnętrze materaca, budowa materaca, warstwy materaca, materac warstwowy, pianka visco, pianka poliuretanowa, pianka z pamięcią, pianka HR, pianka otwartokomórkowa

FAQ: Melatonina

Czy melatonina pomaga na sen?

Melatonina pomaga na sen, jednak głównie osobom starszym, u których szyszynka nie produkuje jej naturalnie w odpowiedniej ilości. Nie zaleca się melatoniny młodszym osobom, ponieważ może to wywołać szereg skutków ubocznych.

Czy da się uzależnić od melatoniny?

Od melatoniny nie da się uzależnić fizycznie. Jej przyjmowanie nie wywołuje tego typu uzależnienia. Można się natomiast od melatoniny uzależnić psychicznie, bowiem ten rodzaj uzależnienia może dotyczyć każdej substancji, zachowania i innych elementów życia.

Czy melatonina ma skutki uboczne?

Melatonina posiada skutki uboczne, o których producenci najczęściej nie wspominają. Przede wszystkim może ona nasilać zaburzenia snu, a także rozregulować układ hormonalny. W dużych ilości prowadzić może to hipotermii.

Czy melatoninę można przedawkować?

Melatoninę można przedawkować. Jest ona hormonem, a więc ma wpływ na całą gospodarkę hormonalną organizmu. Przyjęcie melatoniny w dużych dawkach powoduje zmniejszenie temperatury organizmu, a w konsewkencji może wywołać hipotermię.

Ile brać melatoniny przed snem?

Nie powinno przyjmować się więcej niż 1mg melatoniny na dobę. Taka dawka przed snem w zupełności wystarczy, aby zadziałała, a jednocześnie nie spowodowała przedawkowania. Należy jednak zauważyć, że melatonina jest zalecana głównie osobom starszym.

Udostępnij
Newsletter
Bez wyrażenia zgody, nie możemy dodać Twojego adresu do naszej bazy.
Dziękujemy.
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Telefon (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza
Niektóre popularne sposoby na szybkie zaśnięcie są mitem i tak naprawdę mogą wręcz utrudnić zapadanie w sen. W tym artykule znajdziesz sprawdzone, bezpieczne i cudowne sposoby na szybkie zaśnięcie.
20 lipca 2022
Ludzie dzielą się na takich, którzy wolą spanie nago i na takich, którzy relaksują się w miękkiej, wygodnej piżamie. Poznaj korzyści i ograniczenia spania nago.
2 maja 2022
Biskupin to jedyne z polskich stanowisk archeologicznych wokół którego narosło tak wiele legend i emocji.
2 stycznia 2022
Spanie w samolocie może okazać się pomocne, aby zapobiec wystąpieniu jet laga. Jak spać w samolocie mimo warkotu silnika i rozmów współpasażerów?
18 lipca 2021
Poznaj historię Klientów,
którzy zaufali produktom Onsen Sleeping
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci którzy się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ