Melatonina – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiar16 maja 2022 |
![]() |
Melatonina odpowiada za regulowanie naturalnego rytmu snu i czuwania, a więc odpowiada za zdrowy i spokojny sen. Poza tym melatonina obniża temperaturę ciała. Dodatkowo melatonina przeciwdziała stazeniu się i może mieć właściwości przeciwnowotworowe.
Podstawowym skutkiem niedoboru lub niskiego poziomu melatoniny jest zaburzenie rytmu snu i czuwania, a także trudności z zasypianiem. Dodatkowo niedobór melatoniny wywoływać może ból głowy. Niski poziom melatoniny w wielu przypadkach prowadzi do zaburzeń nastroju, a w tym przede wszystkim depresji.
Podstawowym skutkiem nadmiaru lub wysokiego poziomu melatoniny jest hipotermia, która w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci. Poza tym nadmiar melatoniny powoduje trudnośći z koncentracją i nadmierną senność. Dodatkowo wysoki poziom melatoniny wywołuje zaburzenia rytmu snu i czuwania.
Zwiększyć wydzielanie melatoniny można przez dbanie o prawidłowy rytm dnia. Dodatkowo wydzielanie melatoniny rośnie przy ograniczeniu dostępu do światła niebieskiego przed snem. Badania naukowe mówią, że stężenie melatoniny może zwiększać się przy spożywaniu pomarańczy, bananów i ananasów.
Zmniejszyć wydzielanie melatoniny można przez dbanie o prawidłowy rytm dnia. Dodatkowo wydzielanie melatoniny maleje przy zwiększonej ekspozycji na oświetlenie. Poza tym poziom melatoniny naturalnie zmniejsza się wraz z wiekiem.