+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com


Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Melatonina na sen może nawet zabić!

22 lipca 2022
Melatonina na sen, tabletki nasenne, naturalne metody na zaśnięcie, lek na sen, przedawkowanie melatoniny

Coraz częściej melatonina reklamowana jest jako cudowne lekarstwo na bezsenność. Większość preparatów reklamowanych jako melatonia na sen można kupić bez recepty. Mimo, że jest ona hormonem, sprzedaje się ją bowiem w Polsce jako suplement diety.

Wielu ludzi sądzi, że melatonina na sen jest w pełni bezpieczna i uważa ją za naturalną alternatywę dla tabletek nasennych, dlatego też myślenie o przedawkowaniu melatoniny czy przeciwwskazaniach do zażywania melatoniny nie jest zbyt popopularne.
 

W 1994 roku naukowcy z Massachusetts Institute of Technology odkryli, że melatonina podawana w tabletkach ułatwia zasypianie. Ochotnicy byli podzieleni na dwie grupy - badawczą i kontrolną. Badani z grupy badawczej otrzymywali przed snem bardzo małe dawki melatoniny, zaś grupie kontrolnej podawano placebo. Badania wykazały, że badani zażywający melatoninę na sen zapadali w sen średnio po 5 minutach, zaś przy placebo trwało to około 15 minut. Od czasu publikacji wyników tych badań świat zachwycił się tym hormonem, nie zważając na możliwość przedawkowania melatoniny.
 
Media nie zważały na przeciwwskazania przy zażywaniu melatoniny na sen i okrzyknęły ją przełomem w walce z insomnią. Nazywano ją jedyną naturalną substancją, która stanowi alternatywę dla leków nasennych. W szczególności polecano ją osobom pracującym w systemie zmianowym, a także wykazujących trudności z zasypianiem w stresie. Zażywa ją też wiele osób, które cierpią z powodu dolegliwości bólowych wywołanych dyskopatią czy innymi chorobami kręgosłupa.

Entuzjazmu wielu dziennikarzy co do braku możliwości przedawkowania melatoniny na sen nie podzielał jednak świat nauki. Medycy przyznali, że melatonina w tabletkach rzeczywiście może być pomocna w leczeniu trudności ze snem, ale wyłącznie u osób starszych. Z wiekiem bowiem postępuje zwapnienie szyszynki - gruczołu produkującego melatoninę. Pozostałym osobom przy przyjmowaniu melatoniny zalecono ostrożność.

Już dwa lata po opublikowaniu badań Massachusetts Institute of Technology, profesor Richard Wurtman, neurobiolog wywodzący się z tej uczelni, wydał komunikat, w którym zaznaczył, że nikt nie powinien samodzielnie przyjmować suplementów zawierających melatoninę na sen. Postulował przy tym wycofanie z aptek suplementów diety, które ją zawierają. Wynikało to ze względu na ryzyko przedawkowania melatoniny.
 
Niewłaściwie stosowana melatonina może nasilić zaburzenia snu oraz rozregulować układ hormonalny. Kategorycznie zaś melatoniny na sen bez wyraźnych wskazań lekarskich nie powinny stosować dzieci.
Melatonina na sen, tabletki nasenne, naturalne metody na zaśnięcie, lek na sen, przedawkowanie melatoniny

Melatonina na sen – działanie

Zastanawiając się nad przyjmowaniem melatoniny na sen, musimy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, że melatonina to hormon, a nie witamina, minerał czy zioło. Nasze organizmy produkują melatoninę w sposób naturalny, głównie w szyszynce. Jej mniejsze ilości produkują też komórki siatkówki oka oraz komórki enterochromatofilne przewodu pokarmowego.
 
Nnależy ona do neuroprzekaźników, czyli grupy hormonów przekazujących sygnały pomiędzy komórkami nerwowymi a innymi komórkami ciała. Głównym zadaniem melatoniny jest poinformowanie mózgu, że nadeszła już pora spania. Ciemność stymuluje uwalnianie melatoniny do krwioobiegu, a światło ten proces hamuje, dlatego też warto zwrócić uwage na to, jak urządzić sypialnię celem optymalizacji snu.

Po uwolnieniu się melatoniny do krwioobiegu, łączy się ona z receptorami hormonalnymi znajdującymi się w jądrach suprachiasmatycznych mózgu. Tam też bierze udział w regulowaniu naszych wewnętrznych zegarów i rytmu dobowego. Następnie przemieszcza się do płynu mózgowo-rdzeniowego i krwiobiegu. Najwyższe stężenie we krwi osiąga między 24:00 a 3:00.
Melatonina w podróży, jet lag, sen w samolocie, spanie w samochodzie, jak zasnąć

Melatonina na sen – zagrożenia

Przyjmowanie syntetycznych hormonów bez kontroli lekarza co do zasady nigdy nie jest dobrym pomysłem. Układ hormonalny jest bowiem bardzo delikatny, a każda lekka zmiana stężenia któregoś z hormonów powoduje automatycznie, że również pozostałe hormony zmieniają swoje stężenia. Tym samym melatonina zażywana na sen nie pozostaje całkowicie obojętna dla zdrowia człowieka nawet w małych dawkach.
 
W Stanach Zjednoczonych Ameryki zarejestrowana jest ona jako suplement diety. Zabieg ten tamtejsze koncerny farmaceutyczne często stosują, aby ominąć kosztowne badania, których Agencja Żywności i Leków wymaga do wprowadzenia jej na rynek. Powoduje to, że nadzór nad produkcją tabletek z melatoniną na sen jest niedostateczny, a sam ich skład niekoniecznie jest dobrze przebadany.
 
Nieco odmiennie sytuacja z melatoniną na sen przedstawia się w Polsce. W naszym kraju bowiem jest ona zarejestrowana bowiem jako lek wydawany bez recepty. Tym samym tabletki z melatoniną na sen polskiej produkcji dają nam pewność przynajmniej co do składu i dawki.
Melatonina na podróż, jet lag, sen w aucie, spanie w pociągu, jak spać

Melatonina na sen – przedawkowanie

Lekarze i świat nauki przyznają, że dawka melatoniny na sen w tabletkach powinna wynosić maksymalnie 1 mg. Tymczasem w polskich aptekach spotyka się melatoninę na sen oferowaną w tabletkach posiadających dawkę 2 mg, 3 mg, 4 mg, a nawet 5 mg. Jej zastosowanie w takiej dawce spowoduje nie tylko nadmierną senność spowodowaną przedawkowaniem, ale może wywołać nawet hipotermię. Suplementowana melatonina na sen obniża bowiem temperaturę ciała człowieka.
Melatonina, tabletki nasenne, naturalne metody na zaśnięcie, lek na sen

Melatonina na sen – układ hormonalny

Melatonina jest hormonem. Oznacza to, że wpływa na wydzielanie innych hormonów w organizmie. Dlatego też może ona zaburzać cykl miesiączkowy w związku z wpływaniem na poziom folikuloropiny (FSH) i prolaktyny (PRL). Hiperprolaktynemia nie dotyczy jednak wyłącznie kobiet, ale i mężczyzn, u których także powoduje wiele schorzeń. Z tego też powodu nie zaleca się stosowania melatoniny na sen u dzieci, których układ hormonalny odpowiada za dojrzewanie płciowe, jakie ona hamuje.
Problem z zasypianiem, bezsenność, trudności ze snem, kłopoty w zasypianiu

Melatonina na sen – kiedy stosować

Melatonina na sen stosowana pod kontrolą lekarza i we właściwych dawkach rzeczywiście pomaga w leczeniu trudności z zasypianiem. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych, a także zmagających się z różnego rodzaju schorzeniami, jak choćby chorych na stwardnienie rozsiane. Wyniki badań nad stosowaniem melatoniny na sen u osób niewidomych wykazały, że pomaga ona im zachować odpowiedni rytm dobowy.
 
Samodzielne stosowane melatoniny na sen przez długi czas nasila zaburzenia snu. Jej nadmiar w organizmie sprawia bowiem, że po pewnym czasie receptory w mózgu przestaną na nią reagować. Dotyczy to nie tylko melatoniny syntetycznej. Brak reakcji dotyczyć będzie też melatoniny endogennej, a więc produkowanej przez organizm. 
Zwrot materaca, jak zwrócić materac, test materaca, materac piankowy, materac warstwowy

Melatonina na sen – komfort snu

Kiedy cierpimy na trudności z zasypianiem, zamiast ryzykować przez samodzielne stosowanie melatoniny na sen, powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę na swoje łóżko. Często wynikają one bowiem nie z niedoboru melatoniny, ale z posiadania za miękkiego materaca lub zbyt twardego materaca.

Jak wynika nie tylko z doświadczeń amerykańskich, ale i przeprowadzonego przez nas procesu design thinking, niwersalna twardość idealnego materaca powinna wynosić 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców.

Onsen Sleeping daje swoim klientom możliwość testowania materaca Osaka Air aż przez 100 dni. Pewność posiadania starannie zaprojektowanego i wykonanego produktu przekłada się na zaoferowanie zakupu bez ryzyka. Dodatkowo jest on objęty aż 15-letnią gwarancją.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Materac Osaka Air, materac piankowy, wnętrze materaca, budowa materaca, warstwy materaca, materac warstwowy, pianka visco, pianka poliuretanowa, pianka z pamięcią, pianka HR, pianka otwartokomórkowa

FAQ: Melatonina na sen

Czy melatonina pomaga na sen?

Melatonina pomaga na sen, jednak głównie osobom starszym, u których szyszynka nie produkuje jej naturalnie w odpowiedniej ilości. Nie zaleca się melatoniny młodszym osobom, ponieważ może to wywołać szereg skutków ubocznych.

Czy da się uzależnić od melatoniny?

Od melatoniny nie da się uzależnić fizycznie. Jej przyjmowanie nie wywołuje tego typu uzależnienia. Można się natomiast od melatoniny uzależnić psychicznie, bowiem ten rodzaj uzależnienia może dotyczyć każdej substancji, zachowania i innych elementów życia.

Czy melatonina ma skutki uboczne?

Melatonina posiada skutki uboczne, o których producenci najczęściej nie wspominają. Przede wszystkim może ona nasilać zaburzenia snu, a także rozregulować układ hormonalny. W dużych ilości prowadzić może to hipotermii.

Czy melatoninę można przedawkować?

Melatoninę można przedawkować. Jest ona hormonem, a więc ma wpływ na całą gospodarkę hormonalną organizmu. Przyjęcie melatoniny w dużych dawkach powoduje zmniejszenie temperatury organizmu, a w konsewkencji może wywołać hipotermię.

Ile brać melatoniny przed snem?

Nie powinno przyjmować się więcej niż 1mg melatoniny na dobę. Taka dawka przed snem w zupełności wystarczy, aby zadziałała, a jednocześnie nie spowodowała przedawkowania. Należy jednak zauważyć, że melatonina jest zalecana głównie osobom starszym.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o zdrowiu ciała:
Noradrenalina to ważny neuroprzekaźnik. Do czego służy nam noradrenalina? Jakie są skutki niedoboru i nadmiaru noradrenaliny?
30 grudnia 2022
Endorfina to endogenna morfina. Do czego służy nam endorfina? Jakie są skutki niedoboru i nadmiaru endorfiny?
20 grudnia 2022
Lipotropina (LPH) jest bardzo ważnym hormonem przysadki mózgowej. Do czego służy lipotropina (LPH)? Jakie są skutki niedoboru i nadmiaru lipotropiny (LPH)?
10 grudnia 2022
Lutropina (LH) to hormon przysadki mózgowej. Do czego służy nam lutropina (LH)? Jakie są skutki niedoboru i nadmiaru lutropiny (LH)?
30 listopada 2022
Poznaj historię Klientów,
którzy zaufali produktom ONSEN®
Materace piankowe
Poduszki ortopedyczne i klasyczne Skin+
Poduszki ortopedyczne
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Tworzymy dla ludzi, a nie dla sklepów!
Zapraszamy do zakupów w ONSEN®!

Szanowni Państwo! Celem świadczenia usług na najwyższym poziomie serwisu w naszej witrynie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo na to zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ