+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Jak pozostać sobą podczas menopauzy?

22 września 2020
menopauza a senne koszmary
Menopauza budzi lęk u większości kobiet. Zwłaszcza polska nazwa – przekwitanie - kojarzy się z definitywnym końcem nie tylko płodności, ale też młodości, urody a nawet – kobiecości. Nawiasem mówiąc, równie nieprzyjazne znaczenie ma nazwa grecka – klimakterium oznacza ‘ostatni szczebel drabiny’.

Istotę rzeczy najlepiej oddaje nazwa „menopauza”, która po łacinie znaczy po prostu ‘koniec miesiączki’. Niezależnie jednak od wszelkich skojarzeń, faktem jest, że menopauzie towarzyszy wiele dokuczliwych objawów takich jak wahania nastroju, zaburzenia koncentracji, nadmierna potliwość, uderzenia gorąca, bezsenność, obrzęki czy tendencja przybierania na wadze.

Menopauza nie musi oznaczać pogorszenia jakości życia, ani jego metaforycznego „końca”. Co możesz zrobić żeby pozostać sobą w czasie menopauzy? Wszystko wskazuje na to, że wystarczy zwrócić uwagę na jeden drobny aspekt codzienności – jakość snu.
Menopauzę możesz przejść łagodnie, wystarczyć zadbać o kilka szczegółów...
Przyjrzyjmy się najpierw fizjologii tego nieuniknionego etapu życia, który czeka każdą z nas w okolicy pięćdziesiątego roku życia. Dochodzi wtedy do szeregu zmian hormonalnych w organizmie prowadzących do zaniku owulacji i zatrzymania się miesiączki.

Dlaczego zahamowanie aktywności jajników powoduje tak szerokie spektrum objawów dotyczących zarówno sfery psychicznej jak i somatycznej? Hormony są regulatorem całego organizmu.

Stężenie jednych hormonów wpływa na stężenie innych, a produkowane są nie tylko przez jajniki, ale też przez będące podkorową częścią mózgu podwzgórze, przysadkę mózgową oraz inne gruczoły dokrewne. Poniżej staramy się przybliżyć działanie tej hormonalnej układanki.

Uderzenia gorąca i nocne poty

„Uderzenia gorąca” i napadowe pocenie się (szczególnie w nocy) uznawane są za najbardziej typowe objawy menopauzy. Rzeczywiście skarży się na nie aż 80% kobiet. Mechanizm powstawania tych objawów (w terminologii medycznej nazywanych naczynioruchowymi) nie został do końca poznany.

Prawdopodobnie mają związek z funkcjonowaniem podwzgórza i stężeniem katecholoestrogenów (pochodnych estrogenów) regulujących aktywność katecholamin. Katecholaminy syntetyzowane są w podwzgórzu w pobliżu ośrodka termoregulacji.
uderzenia gorąca menopauza

Zmienność nastrojów, drażliwość, trudności z koncentracją


Także za te objawy są skutkiem zmian wydzielania hormonów w podwzgórzu. Notabene wspomniane wyżej katecholaminy są też neurotransmiterami biorącymi razem z kortyzolem udział w reakcji stresowej.

Za zmiany nastrojów w czasie menopauzy odpowiadają także hormony tarczycy. Podwzgórze jest też częścią mózgu, w której zachodzą procesy związane z zapamiętywaniem.

Bezsenność


Głównym winowajcą bezsenności w czasie menopauzy są oczywiście problemy z termoregulacją. Po pierwsze to właśnie spadek temperatury ciała w nocy stymuluje wydzielanie się hormony snu – melatoniny.

Pozatym trudno spać, jeśli w nocy oblewają nas strugi potu! Badania przeprowadzone przez zespół naukowców pod kierunkiem dr Radosława Słopienia z kliniki Ginekologii UM w Poznaniu wskazują też na korelację niższego stężenia hormonów FSH oraz estradiolu z bezsennością.
bezsennosc menopauza

Ryzyko otyłości

W czasie menopauzy dochodzi do zmiany rozkładu tkanki tłuszczowej.W miejsce otłuszczenia gynoidalnego, charakterystycznego dla wieku rozrodczego, w którym tkanka tłuszczowa odkłada się na udach i biodrach pojawia się otłuszczenie andridalne czyli gromadzenie się nadmiaru tkanki tłuszczowej na brzuchu.

Dodatkowo zmiany hormonalne dotyczą też wydzielania insuliny, a wzrost poziomu wspomnianych już katecholamin prowadzi także do wyższego poziomu glukozy we krwi.
HTZ czy zdrowy styl życia? Odpowiedź jest prosta!
Próbą radzenia sobie z skutkami menopauzy jest chyba wszystkim znana hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Polega ona na przyjmowaniu określonych hormonów, które "oszukują" Twój organizm redukując negaywne objawy menopauzy. Warto jednak pamiętać, że terapia taka jest obarczona ryzykiem szeregu skutków ubocznych z ryzykiem rozwoju nowotworów włącznie. Co możesz zrobić zamiast tego?

Zadbaj o zdrowy syl życia!


Wartym rozważenia pomysłem jest spożywanie produktów zawierających fitoestrogeny – sekret „wiecznej młodości” Azjatek. Przede wszystkim jednak zadbaj o to, żeby się wysypiać. Sen pomaga uregulować wiele rzeczy, które rozregulowuje hormonalny rollercoaster menopauzy.

Sen obniża poziom glukozy we krwi i reguluje wydzielanie insuliny. Pomaga też wystrzegać się dietetycznych grzechów stymulując wydzielanie leptyny – hormonu sytości.

Śpiąc osiem godzin spalisz też tkankę tłuszczową (Niedosypiając jak dowodzą autorzy artykułu opublikowanego w 2018 roku w czasopiśmie „Advanced Science” zamiast tłuszczu spalamy mięśnie!).

Wysypiając się obniżysz także poziom hormonów stresu, poprawisz koncentrację i pamięć.

Wielokrotnie wspominane w tym artykule podwzgórze to przecież część mózgu odpowiadająca także za rytm snu i czuwania, a sąsiaduje bezpośrednio z hipokampem odpowiedzialnym za przechowywanie wspomnień! Ale jak dobrze się wysypiać, jeśli zmorą menopauzy są nocne poty?

Po pierwsze zadbaj o mikroklimat sypialni. Idealna temperatura do spania mieści się w zakresie między 16 a 19°C. Po drugie wymień swój materac na taki, który zapewnia wentylację i nie powoduje przegrzewania ciała.
Wysypiając się pomożesz swojemu organizmowi pokonać objawy menopauzy

Jak powinna wyglądać sypialnia? Jaki materac wybrać?


Sypialnia powinna być Twoim sanktuarium odpoczynku i relaksu. Zastosuj stonowane kolory ścian, okna powinny mieć możliwość całkowitego zaciemnienia, w sypialni nie powinno być telewizora a Twoje łóżko - no cóż, powinno być ekstremalnie wygodne i przewiewne!

Radzimy unikać klasycznych materaców wykonanych z pianki termoelastycznej, ponieważ ciało jest w nie zasysane a zgniecione komórki pianki tworzą nieprzepuszczalną strukturę, dlatego Twoje ciało przegrzewa się i poci. Zastosuj materac, który piankę termoelastyczną posiada jako drugą od góry warstwę materaca (np. materac Osaka Air).

Twardość materaca powinna być średnia - bez względu na Twoją wagę. Tylko materac o średniej twardości zapewni Ci dobre podparcie dla kręgosłupa, jedocześnie zapewniając komfort snu.
najlepszy materac przewiewny na pocenie sie w nocy
Nasz materac, Osaka Air to materac piankowy o średniej twardości, w którym warstwa termoelastyczna znajduje się właśnie jako druga od góry warstwa materaca. Dodatkowo zastosowaliśmy wewnątrz materaca specjalny system wentylacyjny, stworzony z siatki 3D oraz specjalnych kanałów, którymi ciepło i wilgoć są odprowadzane poza materac.

Dzięki temu Twoje ciało nie będzie narażone na przegrzewanie i pocenie się podczas snu. A nawet gdy hormony zrobią Ci psikusa i Twoje ciało obleje się potem - materac skutecznie odprowadzi ciepło i wilgoć daleko od Twojego ciała.

 
Materac Osaka Air możesz testować przez 100 nocy!

FAQ

Jakie są objawy menopauzy?

Do objawów menopauzy zalicza się m.in. uderzenia gorąca, nocne poty, zmienność nastrojów, drażliwość, trudności z koncentracją, bezsenność oraz zwiększone ryzyko otyłości. Objawy te są wynikiem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiecym zwykle w okresie około 50 roku życia.

Jak leczyć menopauzę?

Farmakologicznymi sposobami na objawy menopauzy jest przyjmowanie tak zwanej hormonalnej terapii zastępczej (czyli HTZ). Są to hormony, które przyjmuje się doustnie, które łagodzą niektóre nieprzyjemne objawy menopauzy. Należy pamiętać, że HTZ, jak każda terapia farmakologiczna niesie za sobą ryzyko pojawienia się objawów niepożądanych. Dlatego warto wypróbować inne metody, takie jak zmiana stylu życia, diety czy zadbanie o prawidłowy sen.

Co na uderzenia gorąca i nocne poty podczas menopauzy?

Uderzenia gorąca i nocne poty możes zredukować poprzez zadbanie o prawidłowe urządzenie sypialni. Utrzymuj w niej niską temperaturę, nie śpi w ciepłych, nieprzepuszczających wilgoci pidżamach, nie stosuj grubych kołder czy poduszek. Najważniejszy jest wybór odpowiedniego materaca - powinien być jak najbardziej przewiewny (nie stosuj materacy z pianki termoelastycznej u góry). Najlepszym rozwiązaniem będzie materac piankowy o średniej twardości, z pianką visco jako drugą warstwą od góry, z systemem wentylacji siatką 3D.

Udostępnij
Newsletter
Bez wyrażenia zgody, nie możemy dodać Twojego adresu do naszej bazy.
Dziękujemy.
Przeprowadzając się do nowej sypialni, kuszącym rozwiązaniem może być położenie materaca na podłodze i spanie na nim w ten sposób. To rozwiązanie posiada swoje wady i zalety.
17 maja 2022
Zdrowy sen wpływa na wiele aspektów życia, między innymi na prawidłowy metabolizm. Jego regulacja w istotny sposób wpływa na to, czy w czasie spania chudniemy, czy przybieramy na wadze.
2 marca 2021
Sen głęboki jest niezbędny dla naszego zdrowia, ponieważ jest czasem regeneracji - nasz organizm naprawia uszkodzone tkanki oraz wzmacnia siły układu odpornościowego.
3 stycznia 2021
Dylemat w sypialni? Podpowiadamy, jak dobrze ustawić łóżko oraz na co uważać podczas aranżowania przestrzeni.
4 listopada 2020
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci co się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ