Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Miażdżyca – przyczyny, skutki, leczenie

15 stycznia 2023
Miażdżyca, zablokowane tętnice, niewydolność żył, wysoki cholesterol
Miażdżyca dotyka coraz więcej osób na całym świecie. Główną znaną przyczyną jej powstawania jest nagromadzanie się tłuszczu na ściankach naczyń krwionośnych. Początkowo nie daje ona żadnych objawów, ale z czasem może prowadzić do poważnych powikłań. Bywa także przyczyną wielu zgonów.

Warto zwrócić uwagę na czynniki ryzyka, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy. Istotną rolę odgrywa również styl życia, a zwłaszcza dieta bogata w tłuszcze i cukry oraz brak aktywności fizycznej. Wprowadzenie diety bogatej w warzywa, owoce i produkty z pełnego ziarna oraz regularna aktywność może znacznie ograniczyć ryzyko rozwoju choroby. Także higiena snu może w przypadku miażdżycy przynieść nieocenioną pomoc.
Miażdżyca, niedrożność tętnic, niewydolność żył, cholesterol we krwi

Co to jest miażdżyca?

Miażdżyca to choroba cywilizacyjna, która charakteryzuje się gromadzeniem się płytek cholesterolowych wewnątrz naczyń krwionośnych. Jest to proces powolny i długotrwały, który z czasem prowadzi do zwężenia naczyń i zmniejszenia przepływu krwi. Choroba ta jest uważana za jedną z najpoważniejszych przyczyn chorób sercowo-naczyniowych.

Jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju miażdżycy są wysokie stężenia cholesterolu LDL we krwi. Ten rodzaj cholesterolu odkłada się w ścianach naczyń krwionośnych, tworząc blaszki miażdżycowe. To właśnie one prowadzą do powstawania stanu chorobowego, który może znacznie zmniejszyć jakość życia.

Pierwsze objawy miażdżycy mogą się pojawić dopiero wtedy, gdy choroba jest już zaawansowana. Często pierwszym symptomem jest ból w klatce piersiowej lub duszność. W wielu przypadkach mogą wystąpić zaburzenia rytmu serca, ale notuje się także niedokrwistość czy zawał serca, lecz niekiedy również objawy nietypowe, nieswoiste dla miażdżycy.

Miażdżyca jest chorobą poważną, która z czasem prowadzi do poważnych komplikacji. Jednakże odpowiednie leczenie i zmiana stylu życia mogą pomóc w zahamowaniu procesu chorobowego i tym samym w poprawieniu jakości życia. Bardzo ważne jest więc regularne badanie poziomu cholesterolu we krwi oraz kontrola innych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
Zły cholesterol, dobry cholesterol, miażdżyca żył, zakrzepica

Jakie są przyczyny miażdżycy?

Miażdżyca jest chorobą, jaka polega na gromadzeniu się blaszek miażdżycowych wewnątrz ścian tętnic. Prowadzi do problemów zdrowotnych, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Niemniej jednak wiele osób nadal bagatelizuje duże zagrożenie z nią związane. Dlatego warto przyjrzeć się przyczynom tego schorzenia oraz sposobom na jej zapobieganie.

Podstawowymi przyczynami miażdżycy są czynniki, do których należy palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze i wysoki poziom cholesterolu we krwi, ale również cukrzyca oraz otyłość. Jednak to właśnie palenie papierosów jest uznawane za jedną z najważniejszych przyczyn miażdżycy. Nikotyna zawarta w papierosach powoduje skurcz naczyń krwionośnych i tym samym znacznie zmniejsza ilość tlenu dostarczanego do narządów, co zwiększa ryzyko tworzenia się blaszek miażdżycowych.

Powszechnie spotykane nadciśnienie tętnicze, czyli stan, w którym ciśnienie krwi jest wyższe niż norma, również jest czynnikiem ryzyka dla rozwoju miażdżycy. Wysokie ciśnienie krwi bezpośrednio powoduje uszkodzenie ścian tętnic i zwiększa ryzyko tworzenia się blaszek miażdżycowych. Oczywiście wiąże się to ze stężeniem cholesterolu we krwi. Cholesterol LDL, znany jako zły cholesterol, odkłada się na ścianach tętnic i prowadzi do powstawania blaszek miażdżycowych. Z kolei cholesterol HDL, nazywany dobrym cholesterolem, zapobiega temu procesowi.
Miażdżycę najczęściej wywołuje nieodpowiedni tryb życia. Dlatego kluczowe jest, aby dbać o zdrowe nawyki nie tylko w ciągu dnia, ale też w nocy.
Gdy rozpatruje się problematykę miażdżycy należy zwrócic szczególną uwagę także na cukrzycę, która w istotny sposób wpływa na metabolizm węglowodanów, tłuszczów i białek. Osoby z cukrzycą mają większe ryzyko rozwoju miażdżycy, ponieważ ich organizm ma trudności z przetwarzaniem tłuszczów, co prowadzi do zwiększonej ilości cholesterolu we krwi.

Przyczyny miażdżycy są różne, lecz zwykle wynikają z niezdrowego stylu życia. Także brak aktywności fizycznej nie sprzyja zdrowiu sercowo-naczyniowemu. Aby zapobiec miażdżycy i poprawić zdrowie układu krwionośnego, warto zadbać o właściwą dietę, regularną aktywność fizyczną oraz unikanie używek.
Normy cholesterolu, miażdżyca, czy na miażdżycę się umiera
Fazy rozwoju miażdżycy można podzielić na podstawowe cztery etapy. W pierwszym etapie notuje się podwyższenie cholesterolu we krwi, ale ten jeszcze nie odkłada się w tętnicach. Dopiero w drugim etapie zaczyna tworzyć się blaszka miażdżycowa, która z czasem narasta. Kolejny etap to stopniowe zmniejszanie się światła tętnicy w wyniku odkładania się wspomnianej blaszki miażdżycowej. Czwarty etap to zaawansowana miażdżyca, która w znaczny sposób utrudnia lub nawet uniemożliwia krążenie krwi.
Leczenie miażdżycy, sterole, fitosterole, statyny, fitostatyny, blaszka miażdżycowa

Jak skutecznie leczyć miażdżycę?

Miażdżyca to choroba, która polega na gromadzeniu się tłuszczu i innych substancji w ścianach naczyń krwionośnych. Powoduje to zwężenie tych naczyń oraz zmiany w ich strukturze, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zawał serca czy udar mózgu. W tym artykule przedstawimy kilka sposobów skutecznego leczenia miażdżycy.
 

Dlatego ważne jest kontrolowanie poziomu cholesterolu we krwi. Cholesterol LDL, nazywany także złym cholesterolem, jest główną przyczyną tworzenia się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Należy zapobiegać odkładaniu się cholesterolu poprzez zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną. W niektórych przypadkach lekarz może również zalecić leki obniżające poziom cholesterolu, a przede wszystkim statyny.
 

Kolejnym ważnym elementem leczenia miażdżycy jest kontrolowanie ciśnienia krwi. Hipertensja, czyli wysokie ciśnienie krwi, może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych, co z kolei przyspiesza  proces tworzenia się blaszek miażdżycowych. Lekarz może zalecić odpowiednie leki lub zmiany w diecie i stylu życia w celu obniżenia ciśnienia krwi.
 

Regularna aktywność fizyczna również pozostaje istotnym elementem leczenia miażdżycy. Ćwiczenia aerobowe, takie jak jogging, pływanie czy jazda na rowerze mogą pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi oraz wzmocnić serce i układ krążenia. Ważne jest jednak, aby przed rozpoczęciem programu treningowego skonsultować się z lekarzem.
 

W niektórych przypadkach konieczne może być stosowanie leków rozrzedzających krew. Leki te pomagają zapobiegać tworzeniu się skrzepów krwi, które wywołują wiele poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Skuteczne leczenie miażdżycy wymaga jednak podejmowania szeregu działań.

Kontrolowanie poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi, regularna aktywność fizyczna oraz stosowanie leków mogą pomóc w zapobieganiu poważnym dolegliwościom związanym z tą chorobą. Warto pamiętać, że najlepszym sposobem na uniknięcie miażdżycy jest zapobieganie jej powstawaniu poprzez zdrowy styl życia i regularne badania kontrolne u lekarza.

Otyłość a miażdżyca, nadwaga a miażdżyca, jak leczyć miażdżycę

Jak zapobiegać miażdżycy?

Miażdżyca to choroba, której podłożem jest zwapnienie i zwężenie tętnic. Choroba ta dotyka wiele osób na całym świecie i może prowadzić do komplikacji, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Istnieją pewne kroki, które można podjąć, aby zapobiec miażdżycy lub znacznie zminimalizować jej skutki.
 

Pierwszym krokiem w zapobieganiu miażdżycy jest zdrowy styl życia. Ważne jest, aby regularnie uprawiać aktywność fizyczną, unikać palenia papierosów oraz spożywania dużych ilości alkoholu. Poza tym zdrowa i zbilansowana dieta bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty i niskotłuszczowe źródła białka może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, a w tym miażdżycy.
 

Kolejnym krokiem jest kontrolowanie ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu we krwi. Wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu są dwoma głównymi czynnikami ryzyka dla miażdżycy. Istnieją różne sposoby na obniżenie ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu, a w tym leki oraz zmiany w diecie i stylu życia. Regularne badania krwi i wizyty u lekarza mogą pomóc w monitorowaniu tych wartości.
 

Czynnikiem ryzyka miażdżycy jest również stres. Związany jest on z niezdrowym stylem życia, który obejmuje brak aktywności fizycznej oraz nadmierne spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Dlatego też ważne jest, aby znaleźć sposoby na zmniejszenie stresu, takie jak medytacja, joga czy ćwiczenia oddechowe.
 

Ostatnim, ale nie mniej ważnym krokiem w zapobieganiu miażdżycy, jest regularna kontrola stanu zdrowia u lekarza. Przede wszystkim wykonywać należy badania krwi, ale także pomiar ciśnienia krwi oraz badania obrazowe serca i naczyń krwionośnych, które mogą pomóc w wykryciu chorób sercowo-naczyniowych we wczesnym stadium, co umożliwia wdrożenie odpowiedniego leczenia i minimalizowanie skutków choroby.

Leki na miażdżycę, profilaktyka miażdżycy, niewydolność żył, problemy z krążeniem

Na czym spać przy miażdżycy?

Miażdżyca to choroba, która wpływa także na jakość snu. Pacjenci, którzy chorują na miażdżycę, często cierpią także na bezsenność oraz mają inne problemy związane ze snem. Na szczęście odpowiednie łóżko i materac mogą pomóc zmniejszyć objawy miażdżycy, szczególnie w połączeniu z właściwą poduszką ortopedyczną i zachowaniem odpowiedniej higieny snu

Warto pamiętać, że wybór materaca ma ogromny wpływ na zdrowie każdego z nas. Najlepszym wyborem będzie materac o twardości 6,5 gwarantującej właściwe podparcie. Tak dobrany materac pozwoli na lepsze rozłożenie nacisku na ciało i zmniejszenie bólu, który często towarzyszy miażdżycy. Pacjenci z miażdżycą powinni szukać materaców, które zapewniają odpowiednią podparcie dla kręgosłupa i ciała, a jednocześnie wykazują właściwości przeciwodleżynowe.

W świecie nauki odradza się wszelkie materace mające piankę termoelastyczną w pierwszej warstwie, podobnie jak materace lateksowe. Oba te rodzaje materaców cechują się brakiem właściwej wentylacji. Dodatkowo w trakcie nocy komórki pianki visco nie dopasowują się do kształtu ciała przez konturowanie, ale zapadają się i tym samym zmieniają pozycję kręgosłupa i głowy w niekorzystny sposób, zakłócając także właściwy przepływ krwi.
Profilaktyka i leczenie miażdżycy obejmuje także higienę snu. Śpimy bowiem około 8 godzin dziennie, co przekłada się na aż 1/3 życia!
Kolejną ważną dla spania rzeczą jest pościel. W przypadku osób z miażdżycą należy szukać materiałów, które zapewniają cyrkulację powietrza. Aktualnie odchodzi się już od stosowania bawełny, która może być potencjalnie szkodliwa. Zdecydowanie lepsze są nowoczesne materiały syntetyczne, które są nie tylko bardzo przewiewne, ale też pozwalają na usuwanie nadmiaru wilgoci. Struktura takich materiałów jest gładka, dlatego są też znacznie łatwiejsze w utrzymaniu higieny pościeli.

Bardzo ważnym elementem jest też wybór poduszki. Osobom z miażdżycą odradza się spanie na poduszkach tradycyjnych. Nie powinny one także spać na poduszkach memory, bowiem wykonane są one z pianki visco, która pod wpływem temperatury i nacisku zapada się w dół. Najlepszą cyrkulację powietrza oraz pewne wsparcie przez całą noc zapewniają poduszki ortopedyczne z pianek wysokoelastycznych. ONSEN® jest prawdopodobnie jedynym polskim producentem tego rodzaju poduszek.

Dla osób z miażdżycą polecamy materac Osaka Air, który jest również cenionym materacem ortopedycznym. Został on zarejestrowany jako wyrób medyczny klasy pierwszej i stworzony zgodnie z metodologia design thinking. Jego zadaniem jest spełniać wszelkie potrzeby śpiących osób oraz umożliwiać wysypianie się tak, aby sen był zdrowy i komfortowy. Wspomaga on proces regeneracji podczas spania, co pozwala na radzenie sobie z tą chorobą.
Materace 140x200, materac na miażdżycę, leczenie miażdżycy, niewydolność żył
Zależnie od wzrostu i budowy ciała, oferujemy także jedną z czterech poduszek ortopedycznych, które znakomicie sprawdzają się u osób chorujących na miażdżycę. Dzięki ich ergonomicznemu kształtowi głowa i ramiona przez całą noc pozostają właściwie rozluźnione, a kręgosłup zachowuje fizjologiczną pozycję. To przekłada się nie tylko na maksymalnie wygodny sen, ale też na znaczne zwiększenie możliwości regeneracyjnych organizmu.

Produkty marki ONSEN®, podlega nawet 15-letniej gwarancji, a także programowi pozwalającemu na ich zwrot w ciągu 100 dni. To powoduje, że zakup materaca lub poduszki ortopedycznej nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Dodatkowo są one wyprodukowane w Polsce, a przy siedzibie firmy znajduje się najlepszy sklep z materacami w Toruniu i całym kraju.
 

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.

Poduszka na miażdżycę, poduszki ortopedyczne, powłoczki na poduszkę, zdrowy sen

FAQ: Miażdżyca

Jakie są objawy miażdżycy?

Początkowo miażdżyca nie daje żadnych objawów. W miarę postępu choroby mogą pojawić się jednak problemy z krążeniem, bóle w klatce piersiowej czy duszności. Dlatego też należy zawsze wykonywać niezbędne badania profilaktyczne.

Czy można zapobiec rozwojowi miażdżycy?

Tak. Znacznie ograniczyć ryzyko rozwoju miażdżycy można przez zmianę stylu życia. Warto wprowadzić zdrową dietę oraz regularną aktywność fizyczną, a także zadbać o odpowiednią higienę snu. Dzięki temu ryzyko zachorowania na miażdżycę będzie niższe.

Które czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia miażdżycy?

Do czynników ryzyka miażdżycy należą przede wszystkim: wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, palenie papierosów oraz wysoki poziom cholesterolu we krwi. Dzięki wyeliminowaniu tych czynników, zagrożenie miażdżycą znacznie zmaleje.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować miażdżycę?

iagnoza miażdżycy opiera się na badaniach krwi, a przede wszystkim stężenia cholesterolu we krwi. Wykonuje się także badanie EKG, USG z dopplerem i EEG.

Czy miażdżyca jest dziedziczna?

Miażdżyca ma charakter wieloczynnikowy i zwykle nie jest dziedziczona w sposób bezpośredni. Jednak pewne czynniki genetyczne, które mogą zwiększyć jej ryzyko. Przede wszystkim na miażdżycę częściej chorują osoby, które odziedziczyły skłonność do posiadania wysokiego poziomu cholesterolu we krwi.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o ciele i umyśle: