Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Narkolepsja – objawy, przyczyny, leczenie

10 lutego 2022
Narkolepsja, zaburzenia snu, neurologia, psychiatria, katapleksja
Narkolepsja, zaburzenia snu, neurologia, psychiatria, katapleksja

Narkolepsja – objawy

Objawy narkolepsji są bardzo łatwe do zauważenia. Zgodnie z DSM-V, narkolepsja określana jest kodem 347.00 i może być zdiagnozowana wtedy, gdy utrzymuje się przynajmniej jeden z następujących objawów:
  • epizody katapleksji, które występują co najmniej kilka razy w miesiącu: u dzieci rozumie się je jako spontaniczne grymasy lub epizody otwierania szczęki z wypychaniem języka lub ogólną hipotonię; u osób dorosłych rozumie się je jako krótkie i nagłe epizody obustronnej utraty napięcia mięśniowego z zachowaniem świadomości, które są wywoływane śmiechem lub żartami;
  • stwierdzony niedobór hiporektyny mierzony na podstawie artości immunoreaktywności hipokretyny-1 w płynie mózgowo-rdzeniowym (PMR), wynoszący jedną trzecią lub mniej wartości uzyskanych u zdrowych osób przy użyciu tego samego testu lub poniżej 110 pg/ml;
  • stwierdzenie opóźnienia fazy REM w  co najmniej 15 minut 
  • Nocna polisomnografia snu (PSG) wykazująca opóźnienie snu z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM) wynosząca 15 minut lub mniej lub test wielokrotnej latencji snu (MSLT) wykazujący średnie opóźnienie snu wynoszące 8 minut lub mniej i więcej niż 2 okresy szybkiego ruchu gałek ocznych o początku snu (SOREMP).

-----
może być zdiagnozowana wtedy, gdy przynajmniej przez 3 mesiące i co najmniej 3 razy w tygodniu cierpimy na nawracające okresy niepohamowanej potrzeby snu, zapadania w sen lub drzemki w ciągu dnia.

Narkolepsja – przyczyny

Narkolepsja – leczenie

Narkolepsja – komfort snu

FAQ: Narkolepsja

Co to jest narkolepsja?

Abc

Co może być powodem narkolepsji?

Abc

Jak zdiagnozować narkolepsję?

Najlepszą metodą diagnozy narkolepsji są badania polisomnogragiczne, które prowadzi się przez całą noc z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń, a w tym elektroencefalografii (EEG). Poza tym przy diagnostyce narkolepsji istotne jesty wykonanie testu wielokrotnej latencji snu (MSLT).

Jak leczy się narkolepsję?

Abc

Czy melatonina pomaga na narkolepsję?

Melatonina nie pomaga na narkolepsję. Wręcz przeciwnie, melatonina wywołuje uczucie senności i w niektórych przypadkach prowadzi do wywołania narkolepsji. Wynika to z faktu, że aktywuje ona receptor MT1, a w konsekwencji hamuje neurony oreksynowe w podwzgórzu, które odpowiadają za utrzymywanie stanu czuwania. Nadto stosowanie melatoniny zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o ciele i umyśle: