National Sleep Foundation, amerykańska organizacja zajmująca się badaniem snu przeprowadziła
ankietę dotyczącą nawyków związanych ze snem w sześciu krajach: W USA, Kanadzie, Japonii, Wielkiej Brytanii, Meksyku i Niemczech Z sondażu dowiemy się np. że w ciągu tygodnia pracy najkrócej śpią Japończycy i Amerykanie - Ponad 60 proc. Japończyków i ponad połowa Amerykanów spędza w łóżku mniej niż 7 godzin na dobę, a około 1/5 osób przesypia mniej niż 6 godzin, co stanowi dwa razy większy odsetek ludzi niż pośród Niemców, Kanadyjczyków i Meksykanów. Wszyscy badani deklarują odsypianie w weekendy. Amerykanie i Japończycy przyznają się też do drzemek w ciągu dnia.
Jak powinna wyglądać idealna sypialnia?
Ankietowani przez National Sleep Foundation opowiadali też o swojej wymarzonej sypialni. Większość (92% Meksykanów,90% Niemców , 86% Brytyjczyków oraz 78% Amerykanów i Kanadyjczyków) deklaruje, że śpi lepiej jeśli sypialnia jest dobrze przewietrzona i panuje w niej świeży przyjemny zapach.
Wieczorne rytuały przed snem
Ponad połowa Meksykanów (62%) i prawie połowa Amerykanów (47%) medytuje lub modli się na godzinę przed snem. Natomiast 43% Brytyjczyków pije przed snem kojący, ciepły napój, a 30 procent z nich deklaruje spanie nago.Wspólnym ponad kulturowym nawykiem dla 80% wszystkich badanych jest oglądanie telewizji.
Czy globalizacja sprawiła, że nasze nawyki związane ze snem całkowicie przestały się różnić. Niekoniecznie. Nawet jeśli większość z nas przed spaniem ogląda telewizję ich sypialnie bardzo się różnią. Co ciekawe to zróżnicowanie wynika nie tylko z tradycji czy warunków klimatycznych, ale ma też często uzasadnienie w odmiennej budowie anatomicznej.
Dlaczego nie zawsze łóżko jest łóżkiem?
Hamak
Hamak jest wynalazkiem południowoamerykańskich Indian żyjących w lasach deszczowych Amazonii . Z jednej strony chroni przed nieproszonymi gośćmi z dżungli – insektami i wężami. Z drugiej strony zapewnia wentylację tak potrzebną w gorące noce.
Spanie w hamaku staje się modne, niektórzy uważają je za rozwiązanie na letnie noce Hamak jednak na pewno nie jest rozwiązaniem dla każdego, chociażby dlatego, że wymusza określoną pozycję ciała. Dlatego lepiej hamak zostawić jako miejsce relaksu z książką, a do spania w czasie upałów wybrać zapewniający wentylację materac, taki jak
Onsen Osaka Air
Azjatyckie twarde posłania
Zapewne słyszeliście, że mieszkańcy Azji sypiają na podłodze . Tak naprawdę nie jest to precyzyjne określenie, a tradycyjne azjatyckie „łóżka” różnią się w zależności od regionu. Faktem jest jednak, że Azjaci wybierają twarde posłania. Okazuje się, że jest to wybór uwarunkowany nie tylko kulturą, ale także anatomią. Na ten fakt zwraca uwagę Bart Haex, autor książki Back and Bed: Ergonomic Aspects of Sleeping Kręgosłup Azjatów jest mniej wygięty w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, co oznacza, że wygodniej jest im spać na twardej powierzchni.
Z tego samego powodu wolą spać na wznak. Europejczycy z powodu większego wygięcia w odcinku lędźwiowym preferują bardziej miękkie materace, które dają lepsze podparcie temu odcinkowi kręgosłupa . Ponadto aż 75% z nas woli spać na boku.
Mieszkańcy o - Azji Południowo‑Wschodniej tradycyjnie sypiają na mierzących około pół metra drewnianych platformach, na których kładą trzcinowe maty. Interesujące jest jednak to, że rolę dziecięcego łóżeczka w Indonezji pełni rodzaj hamaka, który w Indonezji nazywany jest ayunan, a na Filipinach - duyan.
Tradycyjne japońskie posłanie nazywa się futon. Składa się z dość tardego materaca (shikibuton), kołdry (kakebuton) i wypełnionej łuską gryki poduszki (makura). Przed snem futony rozkłada się na podłodze, na matach tatami, a rano zwija się i chowa do specjalnej szafy. Matami tatami zazwyczaj wyłożona jest cała sypialnia - te tradycyjne wykonane są z plecionki z trawy i wypełnione słomą ryżową.
W Chinach do spania używa się… deski z cienką wyściółką oraz prześcieradła i poduszki. Latem dla lepszej wentylacji używa się często mat bambusowych lub trzcinowych. W niektórych regionach stosuje się też sztywną plecionkę z lin rozpiętą na drewnianej ramie.
Tradycyjne koreańskie „łózko” nazywa się Ondol. To bardzo praktyczne w czasie ostrych koreańskich zim połączenie posłania z … ogrzewaniem podłogowym. Dawniej pod podłogą domu znajdował się piec oraz system kanałów i kominów odprowadzających dym, dziś często łóżywa się nowoczesnego ogrzewania podłogowego. Na wierzchu znajduje się cienki materac zwany yo.
Co jeszcze charakterystycznym zjawiskiem związanym ze snem w kulturach pozaeuropejskich? Co – sleeping, czyli wspólne spanie dzieci z rodzicami. Ale to już temat na oddzielną opowieść.