Noradrenalina – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiar30 grudnia 2022 |
![]() |
Noradrenalina odpowiada za zwiększenie uwagi i wzmocnienie czujności, gdy układ nerowowy znajduje się w stanie pobudzenia. Dodatkowo noadrenalina podwyższa ciśnienie krwi, a także rozkurcza oskrzela i zmniejsza perystaltykę jelit.
Podstawowym skutkiem niedoboru lub niskiego poziomu noradrenaliny jest tachykardia. Dodatkowo niedobór noradrenaliny może prowadzić do niedociśnienia, a także przewlekłego zmęczenia. Niski poziom noradrenaliny powoduje także trudności z odchudzaniem, ale przede wszystkim poważne zaburzenia nastroju i snu.
Podstawowym skutkiem nadmiaru lub wysokiego poziomu noradrenaliny jest bradykardia. Dodatkowo wysoki poziom noradrenaliny może wywoływać nadciśnienie, zawroty głowy i zaburzenia widzenia. Wywołuje też nieuzasadniony niepokój. Często osoby posiadające zbyt dużo noradrenaliny doznają wyczerpania fizycznego i psychicznego. Poza tym noradrenaliny przyczynia się do zaburzeń lękowych i zaburzeń nastroju, a także trudności z zasypianiem i utrzymaniem snu.
Zwiększyć wydzielanie noradrenaliny można przez zwiększenie wysiłku fizycznego oraz suplementowanie witaminy witaminy C, a także witamin z grupy B, przede wszystkim B2, B6 i B12. Dodatkowo wydzielanie adrenaliny pobudza się za pomocą leków.
Zmniejszyć wydzielanie noradrenaliny można przez prowadzenie spokojnego trybu życia ubogiego w pokarmy zawierające w tyrozynę. Nadto obniżeniu stężenia noradrenaliny we krwi służy unikanie kofeiny.