+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

O której iść spać – 5 sposobów na sen

20 maja 2022
O której iść spać, jak spać, efektywny sen, wypoczynek, spanie, sposoby na sen, higiena snu, rytm dobowy
Większość z nas stara się spać osiem godzin, nie zwracając uwagi na to, o której iść spać. Szaleńczy kapitalistyczny bieg zakłóca stosowanie przez nas podstawowych zasad higieny snu, przez co u wielu z nas rozwija się bezsenność.

To, o której iść spać. nie ma w zasadzie większego znaczenia, o ile zaśniemy w miarę możliwości najszybciej po zachodzie Słońca. Myśląc o tym, o której iść spać, powinniśmy przede wszystkim skupić się na tym, aby codzienie chodzić spać o tej samej godzinie, zachowując odpowiedni rytm snu. To higiena snu, a nie to, o której chodzimy spać, przynosi nam efektywny sen. Wpływa na niego także to wiedza o tym, jaki materac wybrać do spania.
Bezsenność, przyczyny bezsenności, skutki bezsenności, leczenie bezsenności, sposoby na bezsenność, materac na bezsenność, poduszka na bezsenność, problemy ze snem, trudności ze snem, trudności w zasypianiu
W rzeczywistości nie powinniśmy myśleć o tym, o której iść spać, ale o tym, czy posiadamy prawidłowe nawyki, które wpływają na higienę snu i jego efektywność. Najważniejsze jest, aby zadbać o odpowiednie miejsce do nocnego wypoczunku. Sypialnia, w której śpimy, musi cechować się dobrą cyrkulacją powietrza. W trakcie snu powinno być w niej ciemno, cicho i chłodno. Temperatura, przy której powinniśmy chodzić spać, optymalnie wynosi około 18 stopni Celsjusza.

Podstawą dobrego snu jest to, aby nie dopuścić do posiadania złego materaca. Warto jest zwrócić uwagę na wyniki badań przeprowadzonych na użytkownikach materacy różnego rodzaju. Jednocześnie bez względu na to czy nasz materac jest wygodny, łóżka powinniśmy używać tylko do spania i seksu, nie zaś do pracy czy oglądania telewizji.

Bardzo ważne jest, aby przed snem sie wyciszyć i nie pobudzać mózgu do dodatkowej aktywności. Niezależnie od tego, o której idziemy spać, na przynajmniej 30 minut przed snem nie należy oglądać telewizji czy używać komputera lub smartfona. W łóżku nie należy też pracować. W przeciwnym wypadku możemy doświadczać trudności z zasypianiem i budzić się będąc nadal zmęczonymi. 

1. O której iść spać – popołudniowa rutyna

Każdy z nas powinien wcześniej zaplanować sobie, o której iść spać, aby móc zadbać o to, co robimy na około dwie godziny przed snem. W tym czasie nie warto korzystać z komputera, a także nie pić kawy, herbaty czy yerba mate. Bardzo ważne jest też unikanie przed snem ciężkostrawnych posiłków. Dobrze zaplanowane popołudnie i wieczór pozwoli nam na odpowiednie zatroszczenie się o to, jak będzie wyglądała nasza noc i jak bardzo sen pozwoli nam wypocząć. Nie ma bowiem nic gorszego niż sen, który nie daje wypoczynku.
 
Nocny sen może być zakłócony przez stosowanie drzemek po obiedzie, a także picie napojów zawierających kofeinę, teinę czy mateinę. Zakłóca go także przyjmowanie niektórych leków, szczególnie tych zwiększających napęd, a więc pseudoefedryny czy kodeiny. Dlatego też warto zwrócić uwagę na to, co robimy popołudniu i wieczorem, eliminując szkodliwe dla higieny snu zachowania.
Materac Osaka Air, materac piankowy, materac z pianki, materac poliuretanowy, materac średnio twardy, materac H3

2. O której iść spać – sygnały od ciała

Podstawowym sygnałem senności jest ziewanie. To za pomocą ziewania nasze organizmy dają nam sygnał, o której iść spać. Zignorowanie tego sygnału spowoduje, że mózg uzna, iż w danym momencie sen nie jest wskazany. Organizm stwierdza, że skoro nie reagujemy na sygnał w postaci ziewania, powód do tego musi być niezmiernie ważny. Biologicznie rzecz ujmując, najstarsze struktury naszych mózgów kodują, że nie idziemy spać z powodu ataku drapieżnika czy konieczności walki. W efekcie zignorowanie ziewania spowoduje, że organizm zmieni poziomy neuroprzekaźników i hormonów we krwi, przygotowując nas do czuwania i dodając więcej energii. To zaś w konsekwencji uniemożliwi nam sen przed dłuższy czas.

Jeśli jednak mimo ziewania i opadających powiek nie możemy zasnąć, nie starajmy się zasypiać na siłę. O ile nie jest to wynikiem posiadania złego materaca czy błędnej pozycji do spania, powinniśmy w takiej sytuacji wstać i zająć się czymś, co nas relaksuje. Pomocne w zasypianiu jest też stosowanie technik oddechowych, szczególnie mindfulness. W zdrowym śnie pomaga również spanie nago.
O której iść spać, materace online, testowanie materaca, twardość materaca, materac H3, materac średnio twardy, materac piankowy, materac do łóżka, materac do sypialni

3. O której iść spać – funkcja drzemki

Myśląc o tym, o której iść spać, często ustawiamy również budzik, aby kolejnego dnia wstać o konkretnej godzinie. To zaś automatycznie przekłada się na liczenie w myślach, ile godzin snu nam jeszcze pozostało. Efektem tego jest często frustracja, która w konsekwencji utrudnia zaśnięcie. Nie warto zatem patrzeć na zegarek, ani obserwować mijających godzin. Może to bowiem potęgować  bezsenność.

Myśląc o efektywnym śnie i licząc to, ile dla nas wynosi odpowiednia ilość snu, rozważyć powinniśmy umieszczenie budzika jak najdalej od łóżka. Pomoże to wyzbyć się ochoty ciągłego sprawdzania godziny, a jednocześnie zmobilizuje nas do szybkiego wstania z łóżka, kiedy już zadzwoni.
Przycisk drzemki wcale nie pomaga w wysypianiu się!
Istnieje jeszcze jeden dobry powód, aby budzik trzymać daleko od łóżka, szczególnie kiedy nie cierpimy poranków z powodu złej jakości snu spowodowanej różnymi czynnikami, jak choćby posiadaniem niefunkcjonalnego materaca visco. Położenie budzika z dala od łóżka zniechęci nas bowiem do stosowania funkcji drzemki. Ta zaś najczęściej daje efekt przeciwny do zamierzonego.

Skradziony przez dodatkową drzemkę sen nie sprawia, że jesteśmy bardziej wyspani, ale powoduje, że będziemy jeszcze mniej przytomni. Na efekty stosowania drzemki nie pomogą żadne metody, bowiem dodatkowe kilka minut snu zakłóca cały jego cykl, a tym samym zaburza nasz dobowy rytm. Dlatego też po usłyszeniu budzika najlepiej jest niezwłocznie wstać z łóżka i nie dawać naszym ciałom błędnych sygnałów, że wciąż mają czas na wypoczynek.


Bez względu na to, o której chodzimy spać i ile śpimy, warto podczas snu zadbać także o swoją cerę. Można w tym celu stosować różnego rodzaju kremy na noc czy maseczki, jednak te w składzie często posiadają składniki, które zatykają pory i zanieczyszczają pościel. Przydatne w takim wypadku jest zaopatrzenie się w produkty wykonane z innowacyjnej tkaniny Skin+, której efekty porównywalne są do codziennego stosowania kremu karoteinowego. 
Skóra podczas snu, krem na noc, poduszka ortopedyczna, Skin+, krem karotenoidowy, pielęgnacja skóry, wpływu snu na cerę, pielęgnacja cery

4. O której iść spać – rytm dobowy

Choć podstawową funkcją naszych oczu jest widzenie, istnieją w nich również komórki, których zadaniem jest podpowiedzieć ciału, o której iść spać i kiedy się obudzić. Komórki te mają za zadanie pochłaniać światło, a następnie przekazywać zdobyte informacje do mózgu, który na ich podstawie ustawia nasze zegary dobowe. Jeśli więc codziennie rano będziemy wystawiać się na działanie promieni Słońca, po około dwóch tygodniach odczujemy tego efekty w postaci znacznego ułatwienia w rozpoczęciu dnia.

Skorzystanie z naturalnie występujących w organizmie procesów pozwoli nam pozostać pobudzonymi przez cały dzień bez konieczności stymulowania się kawą, herbatą czy yerba mate. Ważne jest jednak, aby pobudzenia tego nie niwelować przez spanie na za miękkim materacu lub zbyt twardym materacu. Wybór optymalnego materaca o średniej twardości, a więc wynoszącej 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców, jakim jest materac Osaka Air, pozwoli nam na optymalne wykorzystanie naturalnych procesów zachodzących w naszych ciałach.
O której iść spać, materace online, testowanie materaca, twardość materaca, materac H3, materac średnio twardy, materac piankowy, materac do łóżka, materac do sypialni

5. O której iść spać – na czym

Często nieefektywny sen powoduje, że skupiamy się na tym, o której iść spać, czy też, o której wstać. Skupienie wędruje więc na kwestię długości snu, nie zaś na zapewnienie sobie jego odpowiedniej jakości. Tymczasem kluczowe jest to, na czym śpimy. Trudno jest bowiem wyspać się na materacu z pamięcią kształtu czy materacu sprężynowym, które nie zapewniają pełnego komfortu. Także materace z kokosa czy materace lateksowe swoją konstrukcją nie są w stanie sprostać wymaganiom konsumentów, a tym bardziej ich kręgosłupów.
 
Kiedy zastanawiamy się nad tym, jaki materac wybrać, z pomocą przychodzi Onsen Sleeping, który jest polskim producentem sprzedającym materace online. Stworzony przy udziale specjalistów idealny materac Osaka Air to wyrób medyczny klasy pierwszej. Jest on materacem o twardości 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców.
O której iść spać, materace online, testowanie materaca, twardość materaca, materac H3, materac średnio twardy, materac piankowy, materac do łóżka, materac do sypialni
Kupując materac Osaka Air nie ponosisz żadnego ryzyka. Nasze produkty objęte są programem pozwalającym na ich zwrot w ciągu 100 dni od otrzymania przesyłki. Praktykę tę przyjęliśmy przez pewność, że oferujemy najlepsze produkty.
Materac Osaka Air, materac piankowy, materac z pianki, materac poliuretanowy, materac średnio twardy, materac H3
Onsen Sleeping pomaga przesypiać noce i odczuwać przyjemność każdego poranka!

FAQ: O której iść spać

Jak ułatwić sobie zasypianie?

Aby szybciej zasnąć - zastosuj kilka prostych zasad. Przed snem nie spożywaj obfitych posiłków i unikaj źródeł niebieskiego światła. Sypialnia powinna byc cicha, ciemna i chłodna. Warto przed snem wziąć relaksującą kąpiel i nie spać pod zbyt grubą kołdrą. Kluczowy jest jednak odpowiedni materac - optymalny posiada twardość rzędu 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców.

Czy stosować drzemkę w telefonie?

Stosowanie drzemki w telefonie nie jest sprzymierzeńcem dobrego snu. Przez dodatkowe pięć czy dziesięć minut nie zapadamy w głęboki, regenerujący sen. Zaburzamy jednak całą jego strukturę, co ma w efekcie swoje konsekwencje w przyszłości.

Jaki jest najlepszy materac na sen?

Najlepszym materacem na sen jest materac wykonany z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR. Dobry materac piankowy powinien mieć optymalnie 4 warstwy różnych pianek, których odpowiednie ułożenie zapewni dobre podparcie dla kręgosłupa i odpowiedni komfort snu.

O której iść spać, żeby się wyspać?

Przede wszystkim należy wschłuchać się w sygnały, jakie daje nam organizm. Warto też iść spać jak najszybciej po zachodzie Słońca, a do snu zapewnić sobie materac zapewniający maksymalny komfort i optymalne warunki.

Czy warto wstawać o świcie?

Wstawanie o świcie, a więc razem ze wschodem Słońca, jest korzystne dla zachowania prawidłowej higieny snu. Warto wstawać o świcie i kłaść się spać krótko po zachodzie Słońca, bowiem takie funkcjonowanie jest zgodne z naturalnym rytmem biologicznym człowieka.

Udostępnij
Newsletter
Bez wyrażenia zgody, nie możemy dodać Twojego adresu do naszej bazy.
Dziękujemy.
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Telefon (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza
Poznaj historię Klientów,
którzy zaufali produktom Onsen Sleeping
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci którzy się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ