Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

O której iść spać – 5 sposobów na sen

20 maja 2022
O której iść spać, jak spać, efektywny sen, wypoczynek, spanie, sposoby na sen, higiena snu, rytm dobowy
Większość z nas stara się spać osiem godzin, nie zwracając szczególnej uwagi na to, o której iść spać. Codzienny szaleńczy bieg zakłóca stosowanie przez nas podstawowych zasad higieny snu, przez co u wielu z nas rozwija się bezsenność oraz inne zaburzenia snu.

Rozważając to, o której iść spać, powinniśmy zwrócić uwagę na nasze indywidualne predyspozycje. Co do zasady powinniśmy zasypiać w miarę możliwości najszybciej po zachodzie Słońca. Myśląc o tym, o której iść spać, należy przede wszystkim skupić się na tym, aby codzienie chodzić spać o tej samej godzinie, zachowując odpowiedni rytm snu.

To higiena snu, a nie to, o której kładziemy się spać, przynosi nam efektywny i regenerujący sen. Zalicza się do niej także wybór właściwego materaca, a także poduszki. Od nich bowiem zależy to, jak w trakcie snu zachowywać będzie się nasze ciało. Dlatego też warto zastanowić się nad tym, jaki materac wybrać do spania, aby sen komfortowy.
Bezsenność, przyczyny bezsenności, skutki bezsenności, leczenie bezsenności, sposoby na bezsenność, materac na bezsenność, poduszka na bezsenność, problemy ze snem, trudności ze snem, trudności w zasypianiu
Nie zawsze powinniśmy myśleć o tym, o której iść spać, ale przede wszystkim o tym, czy posiadamy prawidłowe nawyki, które wpływają na higienę snu i jego efektywność. Najważniejsze jest, aby zadbać o odpowiednie miejsce do nocnego wypoczynku. Sypialnia, w której śpimy, musi cechować się dobrą cyrkulacją powietrza. W trakcie snu powinno być w niej ciemno, cicho i chłodno. Również kwiaty w sypialni są pomocje w zachowaniu jej właściwego mikroklimatu. Warto pamiętać, że temperatura, przy której powinniśmy chodzić spać, optymalnie wynosi około 18 stopni Celsjusza.

Podstawą dobrego snu jest to, aby nie dopuścić do posiadania złego materaca. Należy więc zwrócić uwagę na wyniki badań przeprowadzonych na użytkownikach materacy, dzięki którym uniknąć można nieudanego zakupu. Niezależnie jednak od stanu naszego materaca, łóżka powinniśmy używać tylko do spania i seksu, nie zaś do pracy czy oglądania telewizji.

Bardzo ważne jest, aby przed snem sie wyciszyć i nie pobudzać mózgu do dodatkowej aktywności. Niezależnie od tego, o której idziemy spać, na przynajmniej 30 minut przed snem nie należy oglądać telewizji, a także używać komputera lub smartfona. W łóżku nie należy też pracować. W przeciwnym wypadku możemy doświadczać trudności z zasypianiem i budzić się będąc w dalszym ciągu zmęczonymi. 
Materac na bezsenność, materace online, materac piankowy, najlepszy materac

1. O której iść spać – popołudniowa rutyna

Każdy z nas powinien odpowiednio zaplanować sobie to, o której iść spać, aby móc zadbać o to, co robi na około dwie godziny przed snem. W tym czasie nie wolno korzystać z komputera, a także nie pić kawy, herbaty czy yerba mate. Bardzo ważne jest też unikanie przed snem ciężkostrawnych posiłków.

Dobrze zaplanowane popołudnie i wieczór pozwoli nam na odpowiednie zatroszczenie się o to, jak będzie wyglądała nasza noc i jak bardzo sen pozwoli nam wypocząć. Nie ma bowiem nic gorszego niż sen, który nie daje wypoczynku.
 
Nocny sen może być zakłócony przez stosowanie drzemek po obiedzie, a także picie napojów zawierających kofeinę, teinę czy mateinę. Zakłóca go także przyjmowanie niektórych leków, szczególnie tych zwiększających napęd, a więc pseudoefedryny czy kodeiny. Dlatego też warto zwrócić uwagę na to, co robimy popołudniu i wieczorem, eliminując szkodliwe dla higieny snu zachowania - bez względu na to, o której idzie się spać.
Materac Osaka Air, materac piankowy, materac z pianki, materac poliuretanowy, materac średnio twardy, materac H3

2. O której iść spać – sygnały od ciała

Podstawowym sygnałem senności jest ziewanie. To za pomocą ziewania nasze organizmy dają nam sygnał, o której iść spać. Zignorowanie tego sygnału spowoduje, że mózg uzna, iż w danym momencie sen nie jest wskazany. Organizm stwierdza, że skoro nie reagujemy na sygnał w postaci ziewania, powód do tego musi być niezmiernie ważny. Biologicznie rzecz ujmując, najstarsze struktury naszych mózgów kodują, że nie idziemy spać z powodu ataku drapieżnika czy konieczności walki. W efekcie zignorowanie ziewania spowoduje, że organizm zmieni poziomy neuroprzekaźników i hormonów we krwi, przygotowując nas do czuwania i dodając więcej energii. To zaś w konsekwencji uniemożliwi nam sen przed dłuższy czas.

Jeśli jednak mimo ziewania i opadających powiek nie możemy zasnąć, nie starajmy się zasypiać na siłę. O ile nie jest to wynikiem posiadania złego materaca czy błędnej pozycji do spania, powinniśmy w takiej sytuacji wstać i zająć się czymś, co nas relaksuje. Pomocne w zasypianiu jest też stosowanie technik oddechowych, szczególnie mindfulness. W zdrowym śnie pomaga również spanie nago.
O której iść spać, materace online, testowanie materaca, twardość materaca, materac H3, materac średnio twardy, materac piankowy, materac do łóżka, materac do sypialni

3. O której iść spać – funkcja drzemki

Myśląc o tym, o której iść spać, często ustawiamy również budzik, aby kolejnego dnia wstać o konkretnej godzinie. To zaś automatycznie przekłada się na liczenie w myślach, ile godzin snu nam jeszcze pozostało. Efektem tego jest często frustracja, która w konsekwencji utrudnia zaśnięcie. Nie warto zatem patrzeć na zegarek, ani obserwować mijających godzin. Może to bowiem potęgować  bezsenność.

Chcąc uzyskać regenerujący sen i biorąc pod uwagę to, ile dla nas wynosi odpowiednia ilość snu, rozważyć powinniśmy używanie inteligentnego budzika lub umieszczenie tradycyjnej jego wersji jak najdalej od łóżka. Pomoże to wyzbyć się ochoty ciągłego sprawdzania godziny, a jednocześnie zmobilizuje nas do szybkiego wstania z łóżka, kiedy już zadzwoni.
Przycisk drzemki wcale nie pomaga w wysypianiu się!
Istnieje jeszcze jeden dobry powód, aby budzik trzymać daleko od łóżka, szczególnie kiedy nie cierpimy poranków z powodu złej jakości snu spowodowanej różnymi czynnikami, jak choćby posiadaniem niefunkcjonalnego materaca visco. Położenie budzika z dala od łóżka zniechęci nas bowiem do stosowania funkcji drzemki. Ta zaś najczęściej daje efekt przeciwny do zamierzonego.

Skradziony przez dodatkową drzemkę sen nie sprawia, że jesteśmy bardziej wyspani, ale powoduje, że będziemy jeszcze mniej przytomni. Na efekty stosowania drzemki nie pomogą żadne metody, bowiem dodatkowe kilka minut snu zakłóca cały jego cykl, a tym samym zaburza nasz dobowy rytm. Dlatego też po usłyszeniu budzika najlepiej jest niezwłocznie wstać z łóżka i nie dawać naszym ciałom błędnych sygnałów, że wciąż mają czas na wypoczynek.


Bez względu na to, o której chodzimy spać i ile śpimy, warto podczas snu zadbać także o swoją cerę. Można w tym celu stosować różnego rodzaju kremy na noc czy maseczki, jednak te w składzie często posiadają składniki, które zatykają pory i zanieczyszczają pościel. Przydatne w takim wypadku jest zaopatrzenie się w produkty wykonane z innowacyjnej tkaniny Skin+, której efekty porównywalne są do codziennego stosowania kremu karoteinowego. 
Skóra podczas snu, krem na noc, poduszka ortopedyczna, Skin+, krem karotenoidowy, pielęgnacja skóry, wpływu snu na cerę, pielęgnacja cery

4. O której iść spać – rytm dobowy

Choć podstawową funkcją naszych oczu jest widzenie, istnieją w nich również komórki, których zadaniem jest podpowiedzieć ciału, o której iść spać i kiedy się obudzić. Komórki te mają za zadanie pochłaniać światło, a następnie przekazywać zdobyte informacje do mózgu, który na ich podstawie ustawia nasze zegary dobowe. Jeśli więc codziennie rano będziemy wystawiać się na działanie promieni Słońca, po około dwóch tygodniach odczujemy tego efekty w postaci znacznego ułatwienia w rozpoczęciu dnia.

Skorzystanie z naturalnie występujących w organizmie procesów pozwoli nam pozostać pobudzonymi przez cały dzień bez konieczności stymulowania się kawą, herbatą czy yerba mate. Ważne jest jednak, aby pobudzenia tego nie niwelować przez spanie na za miękkim materacu lub zbyt twardym materacu. Wybór optymalnego materaca o średniej twardości, a więc wynoszącej 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców, jakim jest materac Osaka Air, pozwoli nam na optymalne wykorzystanie naturalnych procesów zachodzących w naszych ciałach.
O której iść spać, materace online, twardości materaca, materac H3, materac średnio twardy, spanie na plecach

5. O której iść spać – na czym

Często nieefektywny sen powoduje, że skupiamy się na tym, o której iść spać, czy też, o której wstać. Skupienie wędruje więc na kwestię długości snu, nie zaś na zapewnienie sobie jego odpowiedniej jakości. Tymczasem kluczowe jest to, na czym śpimy.

Trudno jest bowiem wyspać się na materacu z pamięcią kształtu czy materacu sprężynowym, które nie zapewniają pełnego komfortu. Także materace z kokosa czy materace lateksowe swoją konstrukcją nie są w stanie sprostać wymaganiom konsumentów, a tym bardziej ich kręgosłupów.
 
Kiedy zastanawiamy się nad tym, jaki materac wybrać, z pomocą przychodzi Onsen Sleeping, który jest polskim producentem sprzedającym materace online. Stworzony przy udziale specjalistów w procesie design thinking najlepszy na rynku materac Osaka Air to wyrób medyczny klasy pierwszej. Jest on materacem o twardości 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców.
O której iść spać, materace online, twardości materaca, materac H3, materac średnio twardy, spanie na boku
Kupując materac Osaka Air nie ponosisz żadnego ryzyka. Nasze produkty objęte są programem pozwalającym na ich zwrot w ciągu 100 dni od otrzymania przesyłki. Praktykę tę przyjęliśmy przez pewność, że oferujemy najlepsze produkty.
Materac Osaka Air, materac piankowy, materac z pianki, materac poliuretanowy, materac średnio twardy, materac H3, zwrot materaca
Materac piankowy Osaka Air pomaga regenerować się w nocy i wstawać wyspanym każdego poranka!
Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.

FAQ: O której iść spać?

O której iść spać, żeby wstać o 5:30?

Aby wstać o 5:30 należy iść spać nie później niż o 22:00. Warto chodzić spać jak najszybciej po zachodzie Słońca, a do snu zapewnić sobie materac zapewniający maksymalny komfort i optymalne podparcie. Pozwoli to na maksymalnie regenerujący sen z dużą ilością snu głębokiego. Osoby, które wcześniej spały dłużej niż do 5:30 potrzebować będą do około dwóch tygodni na przyzwyczajenie się do zmian. W tym czasie wstawanie o 5:30 może dawać poczucie niewysypiania się.

O której iść spać, żeby wstać o 7:00?

Aby wstać o 7:00, należy iść spać nie później niż o 23:00. Warto chodzić spać jak najszybciej po zachodzie Słońca, a do snu zapewnić sobie materac zapewniający maksymalny komfort i optymalne podparcie. Pozwoli to na maksymalnie regenerujący sen z dużą ilością snu głębokiego. Osoby, które wcześniej spały dłużej niż do 7:00 potrzebować będą do około dwóch tygodni na przyzwyczajenie się do zmian. W tym czasie wstawanie o 7:00 może dawać poczucie niewysypiania się.

O której najlepiej kłaść się spać?

Najlepiej kłaść się spać nie później niż o 22:00. Pozwala to na zachowanie rytmu dobowego. Przede wszystkim jednak należy wschłuchać się w sygnały, jakie daje nam organizm. Warto chodzić spać jak najszybciej po zachodzie Słońca, a do snu zapewnić sobie materac zapewniający maksymalny komfort i optymalne podparcie. Pozwoli to na maksymalnie regenerujący sen z dużą ilością snu głębokiego.

W której fazie snu się budzić?

Najlepiej jest budzić się w trakcie fazy w trakcie trwania pierwszego lub drugiego etapu fazy NREM. W tym pomocny staje się inteligentny budzik i inne aplikacje do monitorowania snu. To dzięki nim odpowiednia ilość snu pomoże nam poprawić swoje codzienne funkcjonowanie. Korzystne dla organizmu jest także spanie nago.

Czy spanie dłuższe niż 12 godzin jest zdrowe?

Spanie dłużej niż 12 godzin zdecydowanie nie jest zdrowe. Optymalna ilość snu na dobę wynosi między 7 godzin a 9 godzin. Dłuższe spanie powodować może uczucie przemęczenia, a jednocześnie zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Wbrew powszechnej opinii, długi sen nie jest dobry dla naszego zdrowia, co dotyczy także popularnego odsypiania.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej porad ekspertów:
Poznaj historię Klientów,
którzy zaufali produktom ONSEN®
Poduszki ortopedyczne Standard
Poszewki na poduszki ortopedyczne Standard
Poszewki na poduszki ortopedyczne Skin+
Materac Osaka Air
Poduszki ortopedyczne Skin+
Pościel
Maty i akcesoria
Zestawy
Tworzymy dla ludzi, a nie dla sklepów!
Zapraszamy do zakupów w ONSEN®!

Szanowni Państwo! Celem świadczenia usług na najwyższym poziomie serwisu w naszej witrynie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo na to zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ