Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

O której iść spać – 5 sposobów na wydajny sen!

20 maja 2022
O której iść spać, metody na wydajny sen, spanie 8 godzin
Większość z nas stara się spać osiem godzin, nie zwracając szczególnej uwagi na to, o której iść spać. Codzienny szaleńczy bieg zakłóca stosowanie przez nas podstawowych zasad higieny snu, przez co u coraz większej rzeczy ludzi rozwija się bezsenność, a także inne schorzenia. Ten pędzący tryb życia zakłóca naturalny rytm snu i czuwania, prowadząc do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Snując rozważania o tym, o której godzinie iść spać, powinniśmy zawsze zwrócić uwagę na indywidualne predyspozycje. Powinniśmy zasypiać w miarę możliwości najszybciej po zachodzie Słońca. Poza tym, gdy myślimy o tym, o której iść spać, należy przede wszystkim skupić się na tym, aby codzienie chodzić spać o tej samej godzinie, zachowując odpowiedni rytm snu. Przyjęcie stałych godzin chodzenia spać i budzenia się może przyczynić się do znormalizowania zegara biologicznego, co w rezultacie poprawi jakość snu, wpływając na stan zdrowia.

Trzeba pamiętać, że higiena snu to znacznie więcej niż jedynie o której kładziemy się spać. Obejmuje ona cały szereg czynników, a w tym również wybór odpowiedniego, czyli w pełni funkcjonalnego materaca piankowego, który umożliwi regenerujący sen. Ważna jest też poduszka do spania, dzięki której zachowamy zdrowy kręgosłup. Te elementy odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu regenerującego snu.
O której godzinie kłaść się spać, zmęczenie wieczorem, przemęczenie
Czasem warto nie myśleć o tym, o której iść spać, ale przede wszystkim o tym, czy ma się prawidłowe nawyki, które wpływają na higienę snu i jego efektywność. Tutaj kluczowe jest miejsce do nocnego wypoczynku, czyli sypialnia. Powinna ona charakteryzować się dobrą cyrkulacją powietrza, co pozwoli lepiej wypoczywać. Należy też kontrolować wilgotność i temperaturę w sypialni, aby jej mikroklimat był zdrowy.

W trakcie snu powinno być ciemno, cicho i chłodno, co sprzyja wydajnemu spaniu. Również niektóre kwiaty w sypialni stanowią nieocenioną pomoc w zachowaniu jej właściwego mikroklimatu. Warto pamiętać, że temperatura w sypialni, przy której powinniśmy chodzić spać, optymalnie wynosi około 18°C, co zapewnia idealne warunki.

Podstawą dobrego snu jest to, aby nie dopuścić do posiadania złego materaca. Należy więc zwrócić uwagę na wyniki badań przeprowadzonych na użytkownikach materaców, dzięki którym uniknąć można nieudanego zakupu. Niezależnie jednak od stanu materaca, łóżka powinniśmy używać tylko do spania i seksu, nie zaś do pracy czy oglądania telewizji.

Bardzo ważne jest, aby wyciszyć się przed snem, a tym bardziej dodatkowo nie pobudzać mózgu do dodatkowej aktywności. Niezależnie od tego, o której godzinie idzie się spać spać, na przynajmniej 30 minut przed snem nie należy oglądać telewizji, a także używać komputera lub smartfona. Wywoła to bowiem trudności z zasypianiem, które po czasie mogą spowodować nawet chroniczne zmęczenie, jakie trudno wyleczyć.
O której iść spać, materace Toruń, materac piankowy

1. Popołudniowa rutyna a sen

Zapewnienie sobie zdrowego i regenerującego snu zaczyna się już kilka godzin przed tym, kiedy zdecydujemy się iść spać, a więc popołudniu. Kluczową kwestią jest odpowiednie zaplanowanie wieczoru, aby stworzyć sprzyjające warunki dla spokojnego snu. Każdy z nas powinien zaplanować sobie to, o której iść spać, a także zachować stały harmonogram.

Na około dwie godziny przed snem definitywnie należy zrezygnować z korzystania z komputera. Warto także nie pić napojów zawierających kofeinę, takich jak kawa, herbata czy yerba mate. Te substancje mogą zakłócać naturalny rytm snu, utrudniając zasypianie. Równie istotne jest unikanie spożywania ciężkostrawnych posiłków przed snem, co może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych, jakie utrudniają spokojny sen.

Dobrze zorganizowane popołudnie i wieczór pozwalają na skoncentrowanie się w pełni na higienie snu, co przekłada się na lepszą jakość nocnego wypoczynku. Nie ma nic bardziej niekorzystnego niż sen, który nie przynosi pełnego wypoczynku, dlatego warto zadbać o odpowiednie przygotowanie swojego ciała do snu.

Należy też pamiętać, że pewne nawyki mogą zakłócać sen. Należą do nich choćby drzemki po obiedzie, które u części osób zdezorganizują naturalne procesy. Wpłynie na niego także przyjmowanie niektórych leków, takich jak pseudoefedryna czy kodeina, które wpływają negatywnie na jakość snu. Dlatego istotne jest świadome podejście do tego, co robimy popołudniu i wieczorem.
O której godzinie kłaść się do łóżka, najlepszy materac, higiena snu

2. Świadome odczytywanie sygnałów od ciała

Warto jest obserwować sygnały wysyłane przez ciało, które mówią o senności. Ziewanie stanowi nie tylko naturalny objaw zmęczenia, ale również istotny sygnał organizmu, wskazujący na jego gotowość do snu. Jest to swoiste ostrzeżenie, które powinno być traktowane jako ważny sygnał do zapewnienia sobie wypoczynku. Zignorowanie tego sygnału może skutkować zablokowaniem procesu zasypiania, ponieważ mózg interpretuje dalsze wykonywanie aktywności wbrew temu sygnałowi jako konieczność utrzymania czujności.

Biologicznie rzecz biorąc, pierwotne struktury mózgu u człowieka reagują na ziewanie w kontekście ewolucyjnym. Zignorowanie tego sygnału od organizmu będzie niekorzystne, bowiem mózg uzna, że znajdujemy się w sytuacji wymagającej mobilizacji i czujności, co spowoduje zmiany hormonalne. Zupełnie tak, jak to miało miejsce w dawnych czasach, gdy konieczne było zachowanie czujności przed ewentualnym zagrożeniem ze strony drapieżników.

W przypadku trudności z zasypianiem mimo ziewania, istotne jest unikanie forsowania procesu snu. Wywołuje to wzmożoną aktywność, a kolejne nieudane próby zasypiania na siłę mogą prowadzić do frustracji i dodatkowego stresu. W takich sytuacjach warto wstać z łóżka i podjąć działania relaksacyjne, takie jak czytanie książki, słuchanie muzyki czy praktykowanie technik oddechowych, zwłaszcza mindfulness, które pomoże w uspokojeniu umysłu i redukcji napięcia.

Ciekawym aspektem jest spanie nago, które powszechnie uważa się za korzystne. Zachowanie właściwej temperatury ciała ma wpływ na jakość snu, a codzienne spanie bez ubrania wspomaga regulację temperatury, co przyczynia się do zachowania nie tylko komfortu, ale także głębokiego snu odpowiadającego za regenerację.
O której iść spać, wygodny sen, jak powinno się spać, kiedy najlepiej zasypiać

3. Funkcja drzemki w budziku

Myśląc o tym, o której iść spać, często ustawiamy również budzik, aby kolejnego dnia wstać o konkretnej godzinie, jaką w nim wpisaliśmy.To często przekłada się na liczenie w myślach, ile godzin snu jest jeszcze przed nami. Tymczasem świadome monitorowanie przemijającego czasu przed snem bardzo negatywnie wpływa na poziom stresu i frustracji, co z kolei utrudnia zasypianie. Patrzenie na zegarek, a następnie liczenie godzin snu może przyczyniać się do nadmiernego skupienia na kwestii upływającego czasu, zamiast skoncentrowania się na relaksacji, która stanowi przygotowywaniu się do snu.

W celu uzyskania regenerującego snu warto rozważyć próbę skorzystania z inteligentnych budzików, które za pomocą nowoczesnej technologii monitorują fazy snu, obliczając istotne dane. Są one połączone z czujnikami lub smartwatchem, skąd zbierają dane o śnie, aby dobrać optymalny moment włączenia budzika. Działają niczym mniej zaawansowana wersja polisomnografii, pomagając w codziennym funkcjonowaniu.

Można też dokonać umieszczenie tradycyjnego budzika jak najdalej od łóżka, aby zapobiec pokusie ciągłego sprawdzania czasu w trakcie nocy. To podejście z jednej strony pozwala na swobodne przemieszczanie się po sypialni bez niepokojącego wskaźnika czasu, a z drugiej strony motywuje do wstania rano, gdy budzik zadzwoni.
Przycisk drzemki wcale nie pomaga w wysypianiu się!
Istnieje jeszcze jeden dobry powód, aby budzik trzymać daleko od łóżka. Szczególnie wtedy, gdy kiedy nie lubi się poranków z powodu złej jakości snu spowodowanej jakimiś czynnikami , jak choćby spaniem na materacu visco, który jest z założenia niefunkcjonalny. Położenie budzika z dala od łóżka zniechęca bowiem do stosowania funkcji drzemki. Ta zaś najczęściej daje efekt przeciwny do zamierzonego.

Sen skradziony przez dodatkową drzemkę nie sprawia, że jesteśmy bardziej wyspani, ale powoduje, że będziemy jeszcze mniej przytomni. Na efekty stosowania drzemki nie pomogą żadne metody, bowiem dodatkowe kilka minut snu zakłóca cały jego cykl, a tym samym zaburza dobowy rytm. Dlatego też po usłyszeniu budzika najlepiej jest niezwłocznie wstać z łóżka, aby nie dawać swojemu ciału błędnych sygnałów, że wciąż ma czas na sen.


Bez względu na to, o której chodzi się spać i ile czasu się śpi, warto podczas w trakcie snu zadbać także o swoją cerę. Można w tym celu stosować kremy na noc czy maseczki, jednak te w składzie często posiadają składniki, które zatykają pory i zanieczyszczają pościel, a ich działanie bywa różne. Wiele profesjonalnych modelek czy celebrytek korzysta w tym celu z pościeli wykonanej z innowacyjnej tkaniny Skin+, której efekty porównywalne są do codziennego stosowania kremu karoteinowego, co zawdzięcza unikalnym probiotykom.
Krem na noc, pielęgnacja skóry, mikrodermabrazja, laser frakcyjny

4. Zachowujmy rytm dobowy

Choć podstawową funkcją ludzkich oczu jest widzenie, to istnieją w nich również komórki reagujące na światło, których zadaniem jest podpowiedzieć ciału, o której iść spać i kiedy się obudzić. Mają za zadanie pochłaniać światło, a następnie przekazywać zdobyte informacje do mózgu, który na ich podstawie ustawia zegary dobowe, wpływając na produkcję melatoniny w nocy. Jeśli więc codziennie rano będziesz wystawiać się na działanie promieni Słońca, po około dwóch tygodniach odczujesz tego efekty w postaci znacznego ułatwienia w rozpoczęciu dnia.

Prawidłowe korzystanie z naturalnych procesów występujących w organizmie pozwoli Ci pozostać pobudzonym przez cały dzień bez konieczności dodatkowego stymulowania się kawą, herbatą czy yerba mate. Ważne jest jednak, aby pobudzenia tego nie niwelować przez spanie na za miękkim materacu lub też poddanie się mitom, że powinno spać się na zbyt twardym materacu. Wybór optymalnego materaca o średniej twardości, a więc wynoszącej 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców, jakim jest materac Osaka Air, pozwoli na optymalne wykorzystanie naturalnych procesów zachodzących w ciele.
O której iść spać, rytm dobowy, struktura snu

5. Śpij na właściwym materacu

Zbyt często nieefektywny sen powoduje, że ludzie skupiają się na tym, o której iść spać, czy też na pobudce. Cała uwaga wędruje więc na kwestię długości snu, a nie na jego jakości. Tymczasem to właśnie higiena snu jest kluczem do wysypiania się. A w niej również materac do spania, który w nocy wykonuje za nas całą pracę.

Trudno jest wyspać się na materacu z pamięcią kształtu, który może się pod nami wręcz zapadać, czy też na materacu sprężynowym, jaki nie zapewnia pełnego komfortu. Także inne rodzaje materaców, jak te z kokosem czy lateksem, nie są w stanie w pełni sprostać wymaganiom konsumentów, a tym bardziej ich kręgosłupów.

Kiedy zastanawiamy się nad tym, jaki materac wybrać, z pomocą przychodzi firma ONSEN®, która jest polskim producentem sprzedającym materace online, a więc bez pośredników. Szczególnie zaś materac Osaka Air, który jest uważany przez wielu za najlepszy na rynku. Został stworzony w procesie design thinking przy udziale specjalistów, co zapewnia jego najwyższą funkcjonalność. Jest on materacem o twardości 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców.
Materace z pianki, najlepszy materac, producent materaców
Wybierając nasz funkcjonalny materac Osaka Air, zapewniamy Ci stuprocentową pewność i komfort podczas zakupu. Pragniemy, aby każdy klient był w pełni zadowolony z zakupu, dlatego też oferujemy wyjątkową gwarancję satysfakcji w unikalnej formie. Jeśli z jakiegoś powodu nie odczuwasz pełnej satysfakcji podczas spania na swoim materacu, masz aż 100 dni na jego zwrot!

Jesteśmy przekonani, że nasze materace spełnią Twoje oczekiwania, ale zależy nam na tym, aby każdy miał czas na dokładne zaznajomienie się z materacem, a następnie przekonanie się, czy odpowiada na Twoje potrzeby. Jeśli z jakiegoś powodu w ciągu 100 dni uznasz, że nasz materac piankowy nie sprostał Twoim oczekiwaniom, nie musisz się martwić. Nasz program umożliwia zwrot materaca w ciągu 100 dni od daty dostawy.
Materac piankowy Osaka Air pomaga regenerować się w nocy i budzić się z pełnią energii!
Nasza pewność opiera się na głębokim przekonaniu, że oferujemy nie tylko wysokiej jakości produkty, ale też dostarczamy rozwiązania dopasowane do indywidualnych preferencji każdego klienta. Dzięki programowi zwrotów dajemy Ci czas na spokojne przetestowanie materaca w warunkach domowych, eliminując wszelkie obawy związane z zakupem.

Takie podejście do obsługi klienta to dla nas priorytet, ponieważ zależy nam na tym, aby każdy czuł się pewnie i komfortowo, podejmując decyzję o zakupie materaca. Wierzymy, że nasza oferta jest nie tylko atrakcyjna pod względem jakości, ale również elastyczna i dostosowana do potrzeb każdego z konsumentów.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materac z możliwością zwrotu, testowanie materaca, sklep z materacami

FAQ: O której iść spać?

O której iść spać, żeby wstać o 5:30?

Aby wstać o 5:30 należy iść spać nie później niż o 22:00. Warto chodzić spać jak najszybciej po zachodzie Słońca, a do snu zapewnić sobie materac zapewniający maksymalny komfort i optymalne podparcie. Pozwoli to na maksymalnie regenerujący sen z dużą ilością snu głębokiego. Osoby, które wcześniej spały dłużej niż do 5:30 potrzebować będą do około dwóch tygodni na przyzwyczajenie się do zmian. W tym czasie wstawanie o 5:30 może dawać poczucie niewysypiania się.

O której iść spać, żeby wstać o 7:00?

Aby wstać o 7:00, należy iść spać nie później niż o 23:00. Warto chodzić spać jak najszybciej po zachodzie Słońca, a do snu zapewnić sobie materac zapewniający maksymalny komfort i optymalne podparcie. Pozwoli to na maksymalnie regenerujący sen z dużą ilością snu głębokiego. Osoby, które wcześniej spały dłużej niż do 7:00 potrzebować będą do około dwóch tygodni na przyzwyczajenie się do zmian. W tym czasie wstawanie o 7:00 może dawać poczucie niewysypiania się.

O której najlepiej kłaść się spać?

Najlepiej kłaść się spać nie później niż o 22:00. Pozwala to na zachowanie rytmu dobowego. Przede wszystkim jednak należy wschłuchać się w sygnały, jakie daje nam organizm. Warto chodzić spać jak najszybciej po zachodzie Słońca, a do snu zapewnić sobie materac zapewniający maksymalny komfort i optymalne podparcie. Pozwoli to na maksymalnie regenerujący sen z dużą ilością snu głębokiego.

W której fazie snu się budzić?

Najlepiej jest budzić się w trakcie fazy w trakcie trwania pierwszego lub drugiego etapu fazy nREM. W tym pomocny staje się inteligentny budzik i inne aplikacje do monitorowania snu. To dzięki nim odpowiednia ilość snu pomoże nam poprawić swoje codzienne funkcjonowanie. Korzystne dla organizmu jest także spanie nago.

Czy spanie dłuższe niż 12 godzin jest zdrowe?

Spanie dłużej niż 12 godzin zdecydowanie nie jest zdrowe. Optymalna ilość snu na dobę wynosi między 7 godzin a 9 godzin. Dłuższe spanie powodować może uczucie przemęczenia, a jednocześnie zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Wbrew powszechnej opinii, długi sen nie jest dobry dla naszego zdrowia, co dotyczy także popularnego odsypiania.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej porad ekspertów: