+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Odpowiednia ilość snu – ile i jak spać, żeby wypocząć?

26 maja 2022
Odpowiednia ilość snu - sen na materacu, REM, nREM, sen głęboki
Sen to fizjologiczny stan organizmu, w którym spędzamy średnio 1/3 życia. W czasie snu nasze układy nerwowe obniżają wrażliwość na bodźce, praca naszych serc spowalnia się, oddechy stają się spokojniejsze. Poza tym nasza aktywność z założenia zanika, a funkcje fizjologiczne działają wolniej. Przede wszystkim jednak na czas snu czasowo tracimy świadomość.
 
Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia, na zaburzenia snu cierpi już około 1/3 populacji ludzkiej na świecie przed 65 rokiem życia. Po 65 roku życia liczba ta rośnie do niemal 1/2 ludzi. Zaburzenia snu, a przede wszystkim bezsenność, stały się więc jedną z najpowszechniejszych trudności, jakie w codziennym życiu napotyka ludzkość. Spokojny i zdrowy sen stał się w obecnych czasach dobrem luksusowym, na które nie każdy może sobie pozwolić. Nieuczciwe praktyki stosowane przez wielu sprzedawców powodują, że  mało kto posiada materac i poduszkę, które pomogą nam się wyspać.
 
Materacem dedykowanym dla klientów ceniących sobie komfort jest Osaka Air. Dzięki profesjonalnemu procesowi produkcji, który poprzedziliśmy konsultacjami ze specjalistami i przetestowaniem wielu prototypów, gwarantuje on poprawę jakości snu oraz zwiększenie jego ilości przez ograniczenie budzenia się w nocy!

Odpowiednia ilość snu i jego struktura

Zasadniczo sen dzieli się na dwie fazy. Pierwsza z nich, następująca bezpośrednio po zaśnięciu i nazywana NREM (ang. non-rapid eye movement), to sen o wolnych ruchach gałek ocznych lub całkowitym braku tych ruchów. Dzieli się ona na cztery następujące stadia:

  • stadium pierwsze, w którym nasza świadomość zaczyna zanikać, a myśli przestają być spójne;
     

  • stadium drugie, w którym przestajemy reagować na bodźce zewnętrzne i tracimy kontakt ze światem zewnętrznym;
     

  • stadium trzecie, w którym nasze mózgi zaczynają spowalniać swoje procesy, powoli przygotowując się do snu głębokiego;
     

  • stadium czwarte, w którym nasze mięśnie są już całkowicie rozluźnione, a gałki oczne nie powinny się już poruszać, przechodząc płynnie do drugiej fazy snu.

Odpowiednia ilość snu – fazy snu głębokiego, wykres
Stadium czwarte fazy NREM nazywa się potocznie snem głębokim. To w tym czasie nasze ciała najlepiej się regenerują.
Faza ta trwa u zdrowych ludzi średnio 90 minut, choć czas trwania od 80 minut do 100 minut nadal uważa się za normę. Po niej następuje faza druga – REM (ang. rapid eye movement). Podczas snu w fazie REM, nasze gałki oczne poruszają się bardzo szybko, a mózgi znacznie zwiększają swoją aktywność, podczas gdy nasze ciała odpoczywają przy całkowicie już rozluźnionych mięśniach. Trwa ona średnio 15 minut i to głównie ona odpowiada za marzenia senne.
 
Faza NREM i REM występują naprzemiennie, a średnia długość trwania każdej z nich rośnie wraz z każdym kolejnym przespanym cyklem snu. Cyklów tych w ciągu nocy doświadczamy od 4 do 6, zaś ich liczba i długość zależna jest od indywidualnych potrzeb naszych organizmów.
 
Optymalnie więc sen trwać powinien między 6 a 10 godzin. Naturalny cykl dobowy zakłada, że trwa on od zachodu Słońca do wschodu Słońca, co jednak w obecnych czasach wydaje się niewykonalne, a dla niektórych z nas także absurdalne. Aktualnie zdrowi ludzie wydzielają hormon snu – melatoninę – średnio od godziny 21:00 do godziny 7:00.

Czy wybór materaca ma wpływ na odpowiednią ilość snu?

Bezsenność to zaburzenie snu, które polega na trudnościach z zasypianiem lub częstym budzeniu się. Czasami powoduje ona, że nie śpimy w ogóle, nasz sen jest za krótki lub fazy snu nie zachowują swojej struktury. To zaś wywołuje w nas lęk, strach czy zdenerwowanie w nocy, a jednocześnie wpływa na to, jak czujemy się kolejnego dnia.

Osoby cierpiące na bezsenność najczęściej zgłaszają, że kolejnego dnia funkcjonują gorzej, a ich samopoczucie spada. Obok leczenia farmakologicznego i psychoterapii, specjaliści kładą duży nacisk na to, aby osoby te przykładały dużą wagę to tzw. higieny snu. Bezsenność może prowadzić bowiem do szeregu chorób i zaburzeń, jak na przykład depresji.

Materac nie może być Twoim wrogiem!

W terapii psychologicznej bezsenności często zwraca się uwagę na to, aby pacjent nauczył się kontrolować bodźce kojarzące łóżko z przykrymi doznaniami. Nie trudno jest wywnioskować, że doznania te najczęściej mają swoją przyczynę w źle dobranym materacu i poduszce. Anatomiczne ułożenie ciała podczas snu, a więc stanu całkowitej nieświadomości, jest kluczowe dla funkcjonowania naszych organizmów i przebiegu faz snu.

​​​​​​​Spanie na niewygodnym, niedającym komfortu materacu, powoduje też zmniejszenie syntezy melatoniny, co w istotny sposób pogarsza jakość snu. Efektem tego będą nie tylko trudności z zasypianiem, ale też z koncentracją i przemęczeniem.
Odpowiednia ilość snu - idealny materac Onsen Osaka Air

Jaki wybrać materac dla najlepszej higieny snu?

Optymalnym materacem dla profilaktyki bezsenności, jak również wspomagającym jej leczenie, będzie materac średnio twardy, a więc plasujący się między 6,0 a 7,0 w amerykańskiej skali twardości materacy. Przede wszystkim musi on dawać odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa i mięśni. Materac taki powinien dopasować się do naszego ciała, ale nie powodować zapadania się, zasysania do środka czy utrzymywania wysokiej temperatury.

Nie powinien być to więc materac, którego górna warstwa wykonana jest z pianki z pamięcią, znanej też jako pianka visco czy pianka termoelastyczna. Na dłuższą metę nikt z nas nie wyśpi się przecież na materacu, który nie daje nam poczucia komfortu. Materac wspomagający dobry sen nie może być materacem sprężynowym, te bowiem hałasują, co utrudnia zasypianie i może obudzić w nocy nas lub inne osoby. Materacem zapewniającym najwyższą jakość snu jest Osaka Air od Onsen!

Nie bój się zakupu materaca online!

Sen, podobnie jak woda i pokarm, jest nam niezbędny do życia. Czy zdecydowalibyśmy się na wypicie wody o nieznanym składzie lub zjedzenie posiłku o nieznanej zawartości?

W podobny sposób myślimy o materacach. Jako producent najwyższej jakości materacy pozwalamy na ich bezwarunkowy zwrot aż do 100 dni po zakupie. Naszym zdaniem tyle właśnie potrzebujesz, aby ocenić jakość swojego snu i przekonać się na własnej skórze, jak bardzo materac może zmienić Twoje życie.
Odpowiednia ilość snu – jak zwrócić materac, 100 dni na zwrot, testowanie materaca

FAQ: Odpowiednia ilość snu – ile i jak spać, żeby wypocząć?

Jak przedłużyć sen głęboki?

Jedną z metod przedłużenia snu głębokiego jest wybranie odpowiedniego materaca. Ten powinien cechować się twardością uniwersalną – około 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Poczucie komfortu zapewni, że Twój sen poprawi się, a ciało zacznie się lepiej i szybciej regenerować.

Czy sen głęboki da się przedłużyć?

Tak! Wybierz materac z pianki typu BluPur, który zapewni Ci maksymalny komfort snu, a tym samym pozwoli Twojemu organizmowi szybciej i lepiej się regenerować.

Jak materac wpływa na jakość snu?

Istnieją materace, które powodują pocenie się w nocy, efekt tonięcia czy ograniczanie ruchów ciała podczas snu – materace z pianek poliuretanowych typu visco. Dla dobrej jakości snu należy wybierać materace z pianek poliuretanowych wysokosprężystych typu HR, jak na przykład BluPur.

Czy pianka visco poprawia jakość snu?

Nie! Pianka termoelastyczna z pamięcią – typu visco – umieszczona w górnej warstwie materaca powszechnie powoduje pocenie się w nocy, poczucie tonięcia w nim czy też ograniczanie ruchów ciała podczas snu. Dla dobrej jakości snu warto wybrać materac z pianką BluPur.

Gdzie kupić, który zapewni mi odpowiednią ilość snu?

Onsen daje na sprawdzenie materaca aż 100 dni! Nasze produkty zostały zaprojektowane przy udziale specjalistów różnych dziedzin. Następnie wykonywaliśmy prototypy, które stanowiły bazę do produktów finalnych. Zwróciliśmy uwagę na każdy szczegół projektu, a nadto starannie kontrolujemy proces produkcji. Jesteśmy pewni swojego produktu, a nasi klienci niczym nie ryzykują, ponieważ na pierwszym miejscu stawiamy dobro i zdrowy sen naszych klientów!

Udostępnij
Newsletter
Bez wyrażenia zgody, nie możemy dodać Twojego adresu do naszej bazy.
Dziękujemy.
Komentarze
lub inna etykieta zgodnie z układem
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Telefon (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza
To, jakie przyjmujemy pozycje do spania, może mieć kluczowe znaczenie dla naszego codziennego funkcjonowania. Od pozycji spania zależy jednocześnie to, jaki powinniśmy wybrać materac.
18 czerwca 2022
Za miękki materac szkodzi ludzkiemu ciału, podczas gdy z jego stosowania nie płyną praktycznie żadne zalety. Czy miękkie materace mają rację bytu?
14 czerwca 2022
Materac piankowy czy sprężynowy – który wybrać? Poznaj 5 podstawowych różnic, które dzielą materac piankowy od materaca sprężynowego.
10 czerwca 2022
Umieszczenie materaca na podłodze nowej sypialni wydaje się być kuszącym rozwiązaniem. Czy rozwiązanie to ma więcej wad czy zalet?
17 maja 2022
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci którzy się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ