Odpowiednia ilość snu – ile i jak spać, żeby wypocząć?26 maja 2022 |
![]() |
Zwracając uwagę na odpowiednią ilość snu, należy przede wszystkim zapoznać się z fazami i stadiami, na jakie dzieli się sen. Zasadniczo sen dzieli się na dwie fazy. Pierwsza z nich, następująca bezpośrednio po zaśnięciu i nazywana nREM (ang. non-rapid eye movement), to sen o wolnych ruchach gałek ocznych lub całkowitym braku tych ruchów. Dzieli się ona na cztery następujące stadia:
stadium pierwsze fazy nREM, w którym nasza świadomość zaczyna zanikać, a myśli przestają być spójne;
stadium drugie fazy nREM, w którym przestajemy reagować na bodźce zewnętrzne i tracimy kontakt ze światem zewnętrznym;
Odpowiednia ilość snu oznacza czas, który potrzebujemy do uzyskania pełnego wypoczynku i regeneracji organizmu, aby prawidłowo funkcjonować kolejnego dnia. Najczęściej mówi się, że odpowiednia ilość snu wynosi około 8 godzin na dobę.
Odpowiednia ilość snu oscyluje między 7 godzin a 9 godzin na dobę. Często wartości te uśrednia się, przyjmując w efekcie, że ilość odpowiedniej ilości snu wynosi 8 godzin. Sen w optymalnej ilości zajmuje więc około 1/3 życia każdego z nas.
Nie. 10 godzin to nieodpowiednia ilość snu. Spanie przez 10 godzin oznacza nadmierną senność i wykracza poza ramy odpowiedniej ilości snu. Tak długi sen może spowodować odwrotny skutek, a mianowicie spowodować senność i uczucie zmęczenia w ciągu dnia.
Nie. 5 godzin to nieodpowiednia ilość snu. Spanie przez 5 godzin nie wystarczy, aby przejść przez wszystkie fazy snu w ilości, która pozwoli na uzyskanie pełnego wypoczynku i regenerację organizmu. Tak krótki sen może spowodować znaczne pogorszenie funkcjonowania biopsychospołecznego w ciągu dnia.
Nie. 3 godziny to nieodpowiednia. Spanie przez 3 godziny nie wystarczy, aby przejść przez wszystkie fazy snu w ilości, która pozwoli na uzyskanie pełnego wypoczynku i regenerację organizmu. Tak krótki sen może spowodować znaczne pogorszenie funkcjonowania biopsychospołecznego w ciągu dnia.