Oksytocyna – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiar14 lutego 2022 |
![]() |
Oksytocyna odpowiada za regulowanie procesów społecznych i emocjonalnych. Poza tym oksytocyna wpływa na kontrolowanie skurczów mięśni gładkich, co ma szczególne znaczenie przy porodzie. Dodatkowo oksytocyna bierze udział w samym procesie porodu i laktacji u kobiet. Wpływa także na wydzielanie innych hormonów, a także na sen.
Podstawowym skutkiem niedoboru lub niskiego poziomu oksytocyny jest trudność w nawiązywaniu więzi społecznych i zaburzenia emocjonalne. Dodatkowo niedobór oksytocyny może powodować trudności podczas porodu i w czasie laktacji.
Podstawowym skutkiem nadmiaru lub wysokiego poziomu oksytocyny jest tworzenie intensywnych więzi społecznych, a przy tym duża empatia i nadmierne zaufanie do ludzi. Niekiedy nadmiar oksytocyny wywołuje zachowania agresywne. Wysoki poziom oksytocyny wpływa też negatywnie na strukturę snu przez zwiększenie czasu czuwania.
Zwiększyć wydzielanie oksytocyny można przez zachowanie bliskich i ciepłych relacji społecznych. Zwiększeniu poziomu oksytocyny we krwi sprzyja także aktywność fizyczna, medytacja czy relaksacja. W porozumieniu z lekarzem rozważyć można leczenie farmakologiczne.
Zmniejszyć wydzielanie oksytocyny można przez dbanie o zdrowe relacje społeczne i unikanie stresujących sytuacji. Obniżenie nadmiernego poziomu oksytocyny wymaga często konsultacji lekarskiej i podjęcia odpowiedniego leczenia.