+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Osteoartroza – objawy, przyczyny, leczenie i zapobieganie

7 stycznia 2021
Osteoartroza objawy, osteoartroza przyczyny, osteoartroza leczenie, osteoartroza jak leczyć
Co jeśli powiem, że to dzięki chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa odczuwasz mniejszy ból pleców? Z pewnością będziesz zaskoczony. To jednak prawda – osteoartroza jest zupełnie naturalną reakcją obronną Twojego organizmu!

Wiele słyszy się o chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa. Coraz częściej diagnoza ta dotyczy osób młodych. Czym jest tak naprawdę zwyrodnienie kręgosłupa i dlaczego przestało być ono domeną osób w podeszłym wieku? I czy jeśli zwyrodnienie kręgów już mamy, to czy w ogóle powinniśmy się tym przejmować?

Osteoartroza – objawy

Osteoartroza kręgosłupa objawia się najczęściej:
  • poranną sztywnością kręgosłupa;
  • porannymi bólami kręgosłupa;
  • zmniejszeniem ruchomości kręgosłupa;
  • trzeszczeniem kręgosłupa;
  • mrowieniem kręgosłupa i kończyn;
  • drętwieniem pleców i kończyn;
  • czasowym zanikaniem czucia głębokiego;
  • czasowym zanikaniem czucia powierzchniowego.

Osteoartroza – przyczyny

Osteoartroza, czyli zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, inaczej powstają u osób młodych, inaczej zaś u osób dojrzałych. Wszystkich nas łączy jednak podstawowa budowa kręgosłupów. Nasze kręgosłupy, obok elementów kostnych nazywanych kręgami, zbudowane są także z krążków międzykręgowych zwanych potocznie dyskami. Dodatkowo posiadają one bardzo skomplikowaną sięć więzadeł.

Więzadła pełnią rolę stabilizacyjną dla całości kręgosłupa i jego poszczególnych segmentów, ale również stanowią ogranicznik dla danych ruchów w obrębie kręgosłupa. Idealnym tego przykładem jest więzadło podłużne tylne, które hamuje zgięcie kręgosłupa w przód.
Budowa kręgosłupa, więzadła kręgosłupa, więzadło żółte, więzadło podłużne tylne, więzadło międzykolcowe, więzadło nadkolcowe, więzadło podłużne tylne, nerw, dysk, kręgosłup
Większości z nas zwyrodnienia kręgosłupa - osteoartroza - kojarzy się z osobami dojrzałym. Występujące u nich zwyrodnienia wynikają przede wszystkim z postępującego procesu dehydratacji krążka międzykręgowego, czyli stopniowego zmniejszania wysokości krążka w wyniku utraty wody. Proces ten przebiega przez niemal całe życie, a jego wynikiem jest właśnie osteoartroza.

Efekty tego procesu nie są jeszcze widoczne u ludzi młodych. Tym samym w młodym kręgosłupie krążek międzykręgowy jest dobrze uwodniony, dzięki czemu ma odpowiednią wysokość. Dodatkowo więzadła w młodym, zdrowym kręgosłupie są odpowiednio napięte.
Wraz z wiekiem uwodnienie krążka międzykręgowego maleje - ulega on procesowi dehydratacji.
Jeśli krążek ma w sobie mniej wody, staje się cieńszy, przez co zmniejsza się przestrzeń między trzonami kręgów, w której się znaduje. Przyczepy więzadeł zbliżają się do siebie, co powoduje, że są one zbyt luźne. W tej sytuacji kręgosłup przestaje być stabilny, a ryzyko dyskopatii dramatycznie się zwiększa.

Zwiększone ryzyko osteoartrozy powoduje, że nasze organizmy chcą się bronić. Reakcje obronne powodują, że nasze mózgi wysyłają informację o konieczności nadbudowy tkanki kostnej. Efekty tej reakcji widoczne są w badaniach obrazowych, w których zaobserwować można osteofity, swoiste kostne dzioby.

Proces ten powoduje wtórne, względnie prawidłowe napięcie więzadeł oraz usztywnienie kręgosłupa. To w efekcie zmniejsza dolegliwości bólowe, a także redukuje ryzyko wystąpienia osteoartrozy. Kręgosłup w ten sposób zostaje usztywniony i zabezpieczony, osteofity działają bowiem niczym cement. Ważne jest jednak, aby zapewnić mu odpowiednie wsparcie podczas snu, do czego niezbędne jest wybranie odpowiedniego materaca i poduszki ortopedycznej.
Budowa kręgosłupa, dysk prawidłowy, dysk odwodniony, osteofity, więzadło, zmiany zwyrodnieniowe, zwyrodnienie, dehydratacja krążka, odwodnienie krążka, zdrowy kręgosłup, schemat kręgosłupa
Tego typu proces zwyrodnieniowy, który odbywa się w kręgosłupach osób w podeszłym wieku jest stanem, który wynika z natury człowieka i powinno się go zaakceptować. Obecnie medycyna nie pozwala na zapobieganie tego typu zwyrodnieniom, a dodatkowo przez brak objawów bólowych jego leczenie nie ma najmniejszego sensu. Zmianom zwyrodnieniowym, czyli osteoartrozie, można jednak zapobiegać przez użytkowanie materaca dającego odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa i pozwalającego na właściwą regenerację organizmu podczas snu, jakim jest Osaka Air.

Zupełnie inne spojrzenie na osteoartrozę przynosi sytuacja, jeśli wystąpi ona w młodym wieku. Wówczas osteoartroza nie wynika z dehydratyzacji krążka międzykręgowego, ale z nieprawidłowego obciążania kręgosłupa. 

Dodatkowym czynnikiem predysponującym do wczesnego pojawienia się osteoartrozy jest otyłość. Osteoartroza zdecydowanie częściej występuje u osób, które posiadają ponadprogramowe kilogramy. To bowiem determinuje konieczność przenoszenia na kręgosłup większych obciążeń, aniżeli w przypadku ludzi o odpowiedniej wadze. W wyniku działania dodatkowych sił, bardzo często dochodzi u takich osób do mikrouszkodzeń w obrębie pierścieni włóknistych krążków międzykręgowych. To zaś jest prostą drogą do osteoartrozy. 

W skrajnych wychyleniach kręgosłupa osoby otyłe obciążają swój kręgosłup nawet kilkunastokrotnie bardziej, niż osoby szczupłe! Naturalną reakcją obronną organizmu jest więc zacementowanie i usztywnienie kręgosłupa, to zaś objawia się właśnie w postaci osteoartrozy.
Kręgosłup, kręgosłup z nadwagą, kręgosłup z otyłością, kręgosłup a nadwaga, kręgosłup a otyłość, kręgosłup waga, zmiany zwyrodnieniowe, zmiana zwyrodnieniowa, osteoartroza
Kolejne czynniki predysponujące do wczesnego pojawienia się osteoartrozy kręgosłupa to przede wszystkim siedzący tryb życia oraz nieprawidłowe nawyki podczas odpoczynku i snu, a w tym przyjmowane przez nas pozycje do spania.
Kręgosłup siedzenie, kręgosłup siedzącego, siedzący tryb życia, praca biurowa, praca zdalna, mięśnie, stawy, więzadła, osteoartroza
W krajach rozwiniętych około trzy czwarte osób czynnych zawodowo pracuje w pozycji siedzącej. Zdaniem osób zajmujących się ergonomią, nawet 90% spośród tych osób siedzi w nieprawidłowy sposób. Najczęściej zwieszamy się na naszym kręgosłupie, wyginając plecy w literę C. I choć jest to pozycja na pozór wygodna, to powoduje ona ekstremalne przeciążenie kręgosłupa i poszczególnych kręgów. W efekcie zaś pogłębia możliwość wystąpienia negatywnych konsekwencji zdrowotnych, do których należy osteoartroza.

Już po kilku latach takiej pracy dochodzi do wytworzenia się zmian zwyrodnieniowych, których nie da się już cofnąć. W wyniku garbienia się możemy odczuwać ból pleców, ból karku i ból lędźwi. Taka pozycja przeciąża dosłownie każdy odcinek naszych kręgosłupów, zaś osteoartroza z każdym dniem staje się nam coraz bliższa. Dlatego tak ważnym jest, aby zadbać o prawidłową ergonomię pracy i wypoczynku.

Osteoartroza – leczenie

Osteoartroza jest nieuleczalna, stąd też nie należy wierzyć w zapewnienia niektórych fizjoterapeutów czy osób deklarujących wiedzę medyczną, które zapewniają o możliwości jej wyleczenia. Zwyrodnienie kręgosłupa jest czymś, z czym współczesna medycyna jeszcze sobie nie poradziła. Każda terapia traktująca zwyrodnienie jako przyczynę bólu jest chybiona, nie istnieją naukowe dowody potwierdzające skuteczność którejkolwiek z nich.
 
Jeśli pacjent odczuwa dolegliwości bólowe, są one zwykle spowodowane innymi zaburzeniami, najczęściej w obrębie więzadeł, powięzi czy mięśni i to właśnie na tym powinniśmy skupić naszą uwagę terapeutyczną. Dolegliwości bólowe zmniejszą też dobrze dobrany materac i poduszka ortopedyczna.

Osteoartroza – zapobieganie

Zapobiegać osteoartrozie możemy przez szeroko pojmowanie dbanie o zdrowie kręgosłupa. Przede wszystkim w czasie snu, który zajmuje około 1/3 życia każdego z nas i odbywa się w stanie całkowitej nieświadomości, w czym pomóc może dobry materac i odpowiednia poduszka. Istotne jest też zachowanie odpowiedniej pozycji snu, gwarantującej dobre podparcie kręgosłupa i ułożenie ciała. Warto zadbać też o ergonomię stanowiska pracy, a wolny czas spędzać należy na spacerach czy rowerze.

Osteoartroza – materac na zwyrodnienie kręgosłupa

Mogłoby się wydawać, że podczas leżenia nie obciążamy kręgosłupa. Nic bardziej mylnego! Leżenie w nieprawidłowej pozycji może mieć katastrofalny wpływ na nasze kręgosłupy. Źle dobrana poduszka i zapadający się materac każdego dnia nadwyrężają więzadła Twojego kręgosłupa, rozciągają mięśnie i prowadzą do zmian zwyrodnieniowych. Świadczą o tym wyniki szwedzkich badań ciężaru wywieranego na dyski podczas przyjmowania poszczególnych pozycji ciała. Warto więc zwrócić uwagę na poduszki ortopedyczne i materace od Onsen Sleeping, które pozwalają na swobodną zmianę pozycji ciała podczas snu i idealnie wspierają kręgosłup, odciążając go.

 
Obciążenie kręgosłupa, pozycje ciała, nacisk na kręgi, nacisk na kręgosłup, osteoartroza
Gdy leżymy na plecach, ciężar wywierany na nasze dyski w odcinku lędźwiowym kręgosłupa wynosi około 25 kilogramów. Wystarczy jednak obrót na bok, aby wzrósł on do 75 kilogramów. Każde wygięcie kręgosłupa, które wynika ze złego materaca czy też źle dobranej poduszki, znacznie zwiększa tę wartość. W przypadku siedzenia na krześle wynosi ona a z 140 kilogramów, zaś podczas siedzebia w pozycji zwieszonej z wychylonym ku przodowi tułowiej wzrasta do 275 kilogramów.

Należy dodać, że wyniki badań dotyczą osób o prawidłowej masie ciała. Każdy kilogram ponad prawidłową masę ciała może potęgować skalę przeciążenia. To zaś musi przekładać się negatywnie na jego zdrowie.

Najlepszy materac na osteoartrozę
Rozwiązaniem najlepszym dla osób z osteoartrozą są materace o twardości wynoszącej około 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców, a więc dobrane do około 93% populacji. Materace te pozwalają na maksymalny komfort snu dla wszystkich, niezależnie od przyjętej pozycji snu. Jednocześnie unikać należy materacy, których górna warstwa wykonana jest z pianki termoelastycznej z pamięcią typu visco, bowiem te zapadają się i stają się zbyt miękkie, co przekłada się na zapadanie ciała i przeciążanie poszczególnych kręgów.

Bardzo ważne jest, aby móc przetestować materac przez przynajmniej miesiąc w zaciszu własnej sypialni. Dlatego też Onsen Sleeping daje każdemu możliwość przetestowania swoich produktów, w tym idealnego materaca Osaka Air przez 100 dni z gwarancją zwrotu pieniędzy.
materac na bol kregoslupa zwyrodnienia kregow

Osteoartroza – poduszka ortopedyczna na zwyrodnienie kręgosłupa

Przy zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego niezbędnym zakupem staje się poduszka ortopedyczna. Problem polega jednak na tym, że ostatnimi czasy poduszki ortopedyczne stały się produktami zbyt skomercjonalizowanymi, które można zakupić już nawet w dyskontach spożywczych.

Na rynku można spotkać wiele kształtów, rozmiarów i wypełnień poduszek, które przez sprzedawców nazywane są właśnie ortopedycznymi. Przeciętnemu użytkownikowi bardzo ciężko jest odróżnić prawdziwe poduszki ortopedyczne od tych, w których ortopedyczność jest jedynie chwytem marketingowym.

Dobra poduszka ortopedyczna to taka, która jest wyrobem medycznym. To oznacza, że taka poduszka taka powinna zostać zarejestrowana w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych. Gwarantuje to spełnienie wymogów stawianych producentowi przez polskie przepisy prawa, a także dyrektywy Unii Europejskiej. Poduszka taka musiała zostać przebadana i uzyskać niezbędne certyfikaty przed jej dopuszczeniem do sprzedaży.

Poduszki ortopedyczne będące wyrobami medycznymi pierwszej klasy powinny być też zaprojektowane i wykonane zgodnie z zaleceniami specjalistów, a przede wszystkim lekarzy i fizjoterapeutów. Do takich produktów należą poduszki ortopedyczne od Onsen Sleeping: Yoko, Asana i Hiro. Są to najlepsze dostępne na polskim rynku poduszki ortopedyczne przeznaczone dla osób cierpiących na bóle karku i szyi. Zapobiegają spłycaniu lordozy szyjnej i zmniejszają ryzyko wytworzenia zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Nasze poduszki ortopedyczne przeszły przez długi proces prototypizacji i były testowane na osobach, które cierpią na różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa, takie jak: zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego, dyskopatie kręgosłupa szyjnego, spłycona lordoza szyjna, zniesiona lordoza szyjna, kręgozmyki w odcinku szyjnym kręgosłupa, stenozy kanału kręgowego, stenozy otworów międzykręgowych i inne.

U osób testujących nasze produkty obserwowano między innymi zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa szyjnego, poprawę jakości i długości snu, zmniejszenie porannej sztywności karku oraz likwidację parestezji w obrębie kończyny górnej (drętwienia ręki).
Poduszka ortopedyczna, poduszki ortopedyczne, spłycona lordoza szyjna, poduszka na spłyconą lordozę

FAQ: Osteoartroza

Jakie są objawy osteoartrozy?

Osteoartroza kręgosłupa objawia się najczęściej: poranną sztywnością kręgosłupa; porannymi bólami kręgosłupa; zmniejszeniem ruchomości kręgosłupa; trzeszczeniem kręgosłupa; mrowieniem kręgosłupa i kończyn; drętwieniem pleców i kończyn; czasowym zanikaniem czucia głębokiego; czasowym zanikaniem czucia powierzchniowego.

Jakie są przyczyny osteoartrozy?

Główną przyczyną osteoartrozy jest dehydratyzacja (odwodnienie) krążka międzykręgowego, czyli stopniowego zmniejszania wysokości krążka w wyniku utraty wody. U młodych osób zaś wynika ona z nieprawidłowego obciążania kręgosłupa prowadzącego do mikrouszkodzeń w obrębie pierścieni włóknistych krążków międzykręgowych.

Jak leczyć osteoartrozę?

Osteoartroza jest chorobą nieuleczalną. Nie istnieją skuteczne terapie pozwalające na jej cofnięcie. Można jednak zapobiec jej dalszemu rozwojowi przez zapewnienie sobie odpowiedniego materaca i poduszki ortopedycznej.

Jaki materac kupić przy osteoartrozie?

Materac na osteoartrozę musi idealnie dopasowywać się do kręgosłupa i zapewniać jego podparcie na całej długości. Dodatkowo nie może zasysać śpiącej osoby do środka, ale konturować jej ciało. Twardość materaca przy osteoartrozie powinna wynosić około 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców.

Jaką poduszkę ortopedyczną kupić na osteoartrozę?

Należy kupić poduszkę, która jest prawdziwą poduszką ortopedyczną, a więc posiada wszelkie niezbędne certyfikaty pozwalające na uznanie jej za produkt medyczny klasy pierwszej. Poduszka ortopedyczna na osteoartrozę powinna być zaprojektowana przy udziale lekarzy i fizjoterapeutów. Takimi poduszkami są poduszki Hiro, Yoko i Asana od Onsen Sleeping.

Udostępnij
Newsletter
Bez wyrażenia zgody, nie możemy dodać Twojego adresu do naszej bazy.
Dziękujemy.
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Telefon (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza
Więcej o zdrowiu ciała:
Ból głowy po przebudzeniu przydarza się coraz większej ilości osób. Czy da mu się zaradzić?
4 maja 2022
Rwa barkowa należy do zespołów korzeniowych, jest związana z porażeniem nerwu. Objawy rwy barkowej są dokuczliwe. Dowiedz się, jak walczyć z rwą barkową.
18 kwietnia 2022
Wdowi garb to narośl z tkanki tłuszczowej. Poznaj przyczyny, objawy i sposoby na leczenie wdowiego garbu, zwanego też bawolim karkiem.
10 kwietnia 2022
Uszkodzenie stożka rotatorów to przyczyna bólu barku. Dowiedz się, jak poradzić sobie z uszkodzonym stożkiem rotatorów i bólem ramienia.
1 czerwca 2021
Poznaj historię Klientów,
którzy zaufali produktom Onsen Sleeping
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci którzy się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ