Otyłość – objawy, przyczyny, leczenie10 grudnia 2020 |
![]() |
Otyłość to choroba charakteryzująca się znacznie zwiększoną ilością tkanki tłuszczowej. O otyłości mówimy, gdy tkanka tłuszczowa u mężczyzn wynosi więcej niż 25% ich masy ciała, zaś u kobiet powyżej 30% ciała. Jest to choroba przewlekła sklasyfikowana w ICD-11 pod kodem 5B81.
Otyłości sprzyja przede wszystkim nieprawidłowe planowanie posiłków i aktywności w ciągu dnia, jak też brak odpowiedniej higieny snu. Uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną, która jest powiązana z trybem życia. Niekiedy jednak otyłość jest efektem innych chorób, przede wszystkim poważnych zaburzeń hormonalnych.
Otyłość jest bardzo poważną chorobą przewlekłą, która znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, a także szeregu chorób sercowo-naczyniowych. Osoby chore na otyłość częściej borykają się z nadciśnieniem tętniczym, udarami czy obturacyjnym bezdechem sennym.
W pierwszej kolejności otyłość leczy się przez zrównoważenie bilansu kalorycznego, a także zwiększenie aktywności fizycznej. Dodatkowo przy leczeniu otyłości ważne jest, aby zmodyfikować tryb życia i zadbać o prawidłową higienę snu. Jeśli otyłość jest wynikiem innych chorob, należy podjąć leczenie celem ich zniwelowania lub zmniejszenia ilości i natężenia ich objawów. W poważnych przypadkach otyłość leczy się farmakologicznie z wykorzystaniem zastrzyków z liraglutydem lub tabletek z orlistatem. Skrajne przypadki otyłości leczy się chirurgicznie, przede wszystkim z wykorzystaniem zabiegów bariatrycznych.
Spanie z otyłością powinno odbywać się w maksymalnie komfortowych warunkach. Osoby otyłe powinny spać na materacu wysokoelastycznym o twardości wynoszącej 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Dzięki temu uzyskają one odpowiednie wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa, co zwiększy ich higienę snu. Tymczasem nieprzerwany sen o odpowiedniej długości jest jednym z kluczowych warunków do zapobiegania otyłości, ale również jej leczenia.