Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Otyłość – objawy, przyczyny, leczenie

10 grudnia 2020
Otyłość, nadwaga, materac na nadwagę, materac nadwaga, materace na nadwagę, materac na otyłość, materac otyłość, materace na otyłość, komfortowy materac, wygodny materac, idealny materac

Otyłość i nadwaga – bezsenność

Prawdopodobnie słyszałeś już wielokrotnie, że bezsenność zwiększa ryzyko przyrostu masy ciała, a także spowalnia działanie diet odchudzających. Naukowcy potwierdzają tę obserwację. Bezsenność powoduje nie tylko tycie, ale może nawet doprowadzić do cukrzycy! Jednak głównym powodem wcale nie są nocne wycieczki do lodówki. Mechanizm łączący bezsenność z otyłością i cukrzycą jest bardzo złożony.

Chroniczny niedostatek snu ma charakter endemii. Amerykańska agencja rządowa Centers for Disease Control and Prevention uznała niedobór snu za poważny czynnik zagrażający zdrowiu. Badania przeprowadzone w roku 2014 są zatrważające. Aż 41,3% z 44306 dorosłych ankietowanych twierdziło, że sypia średnio mniej niż 6 godzin, 29,5%sypia 7 godzin, 27,7% - 8 godzin, 4,4% zgłosiło 9 godzin, a 3,6% - 10 godzin;

Biorąc pod uwagę zalecaną dla wieku długość snu 7-9 godzin, tylko 65,2% ankietowanych ma prawidłowe nawyki snu. W badaniach dzieci i młodzieży również nie uzyskano optymistycznych danych. Aż 27% dzieci w wieku szkolnym i 45% nastolatków podaje, że ​​przesypia mniej godzin niż jest to zalecane dla ich grupy wiekowej.

Niedobór snu u dzieci wiąże się niższym poziomem edukacji rodziców, brakiem regularnego egzekwowania zasad dotyczących spożywania napojów z kofeiną i obecnością elektroniki w sypialni dziecka.

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Chicago Dorit Koren (endokrynolog) Magdalena Dumin (diabetolog )i David Guzman (medycyna snu) opublikowała obszerne zestawienie badań dotyczących wpływu zaburzeń snu na ryzyko rozwoju cukrzycy i otyłości. Liczne badania prowadzone od pięćdziesięciu lat wskazują na związek niedostatecznej ilości snu z ryzykiem rozwoju chorób sercowo – naczyniowych, podwyższeniem poziomu cholesterolu i przyrostem masy ciała, a także z ryzykiem wystąpienia tak zwanego zespołu metabolicznego potocznie zwanego „wstępem do cukrzycy”.

(Zespół metaboliczny charakteryzuje się występowaniem otyłości brzusznej, podwyższonym poziomem trójglicerydów, nadciśnieniem tętniczym oraz podwyższoną glikemią na czczo) Dlaczego brak snu stanowi aż tak poważne zagrożenie dla zdrowia?

Otyłość i nadwaga – równowaga hormonalna

Rozregulowanie rytmu dobowego bardzo poważnie zakłóca równowagę hormonalną. Uczestnicy jednego z przytaczanych w artykule badań w ciągu pierwszej doby spali 8 godzin, następnie poproszono ich o 28 godzin czuwania i znowu pozwolono spać 8 godzin.

Następnie zbadano im krew – wyniki świadczyły o podwyższonym poziomie glukozy oraz zwiększonym wydzielaniu insuliny. Taki stan to prosta droga do cukrzycy typu drugiego. Zaniepokoić mogą także wnioski z innego cytowanego badania dotyczącego dzieci cierpiących na bezdech senny. Zaobserwowano u nich niższy poziom adiponektyny -hormonu uwrażliwiającego na insulinę
 

Otyłość i nadwaga – wieczorne podjadanie

Inne badania ( między innymi badanie opublikowane w The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, z 1 czerwca 1998) świadczą o tym, że właśnie w czasie nocnego snu wydziela się leptyna. Czym jest leptyna? Wytwarzanym przez podskórną tkankę tłuszczową hormonem odpowiedzialnym za to, że czujesz się syty.

Dlatego nawet jeśli w trakcie bezsennej nocy będziesz się starał powstrzymać przed pielgrzymkami do lodówki i tak najprawdopodobniej zjesz więcej następnego dnia. Zwłaszcza, że istnieją badania wskazujące, że krótki sen stymuluje wydzielanie greliny zwanej „hormonem głodu”
 

Otyłość i nadwaga – spalanie mięśni zamiast tłuszczu

W 2018 roku grupa naukowców opublikowała w czasopiśmie Advanced Science badanie dotyczące wpływu zaledwie jednej nieprzespanej nocy na metabolizm. Innowacyjność badania polegała na tym, że oprócz badań krwi przeprowadzono także biopsję tkanki tłuszczowej i mięśniowej, aby zbadać poziom metabolitów.

Okazało się, że w tkance tłuszczowej dochodzi do specyficznej metylacji DNA. (Metylacja DNA to sposób w jaki organizm „włącza” lub „wyłącza” geny) Okazało się, że uaktywnione zostały geny odpowiedzialne za wystąpienie cukrzycy typu drugiego! Ponadto tkanka tłuszczowa nie wykazywała wrażliwości na insulinę, co utrudniało jej spalenie.

A co działo się z tkanką mięśniową? Ulegała katabolizmowi, czyli upraszczając „spalała się”. W dodatku mięśnie mniej efektywnie wykorzystywały glukozę, co tłumaczy wcześniejsze obserwacje dotyczące związku deprywacji snu ze wzrostem poziomu glukozy we krwi.

Dlatego jeśli chcesz schudnąć lub utrzymać prawidłową masę ciała zadbaj o to, żeby się dobrze wysypiać. Inwestycja w materac, może się opłacić bardziej niż karnet na siłownię!

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Materac Osaka Air, materac na nadwagę, materac nadwaga, materace na nadwagę, materac na otyłość, materac otyłość, materace na otyłość, komfortowy materac, wygodny materac, idealny materac

FAQ: Otyłość i nadwaga

Co to jest otyłość?

Otyłość to choroba charakteryzująca się znacznie zwiększoną ilością tkanki tłuszczowej. O otyłości mówimy, gdy tkanka tłuszczowa u mężczyzn wynosi więcej niż 25% ich masy ciała, zaś u kobiet powyżej 30% ciała. Jest to choroba przewlekła sklasyfikowana w ICD-11 pod kodem 5B81. 

Co sprzyja otyłości?

Otyłości sprzyja przede wszystkim nieprawidłowe planowanie posiłków i aktywności w ciągu dnia, jak też brak odpowiedniej higieny snu. Uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną, która jest powiązana z trybem życia. Niekiedy jednak otyłość jest efektem innych chorób, przede wszystkim poważnych zaburzeń hormonalnych.

Czym grozi otyłość?

Otyłość jest bardzo poważną chorobą przewlekłą, która znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, a także szeregu chorób sercowo-naczyniowych. Osoby chore na otyłość częściej borykają się z nadciśnieniem tętniczym, udarami czy obturacyjnym bezdechem sennym.

Jak leczyć otyłość?

W pierwszej kolejności otyłość leczy się przez zrównoważenie bilansu kalorycznego, a także zwiększenie aktywności fizycznej. Dodatkowo przy leczeniu otyłości ważne jest, aby zmodyfikować tryb życia i zadbać o prawidłową higienę snu. Jeśli otyłość jest wynikiem innych chorob, należy podjąć leczenie celem ich zniwelowania lub zmniejszenia ilości i natężenia ich objawów. W poważnych przypadkach otyłość leczy się farmakologicznie z wykorzystaniem zastrzyków z liraglutydem lub tabletek z orlistatem. Skrajne przypadki otyłości leczy się chirurgicznie, przede wszystkim z wykorzystaniem zabiegów bariatrycznych.

Jak spać z otyłością?

Spanie z otyłością powinno odbywać się w maksymalnie komfortowych warunkach. Osoby otyłe powinny spać na materacu wysokoelastycznym o twardości wynoszącej 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Dzięki temu uzyskają one odpowiednie wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa, co zwiększy ich higienę snu. Tymczasem nieprzerwany sen o odpowiedniej długości jest jednym z kluczowych warunków do zapobiegania otyłości, ale również jej leczenia.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o ciele i umyśle: