+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
Informacje o produktach +48 509 940 633  Obsługa klienta 512 999 218
0
Koszyk

Patrycjusze i plebejusze – jak spano w starożytnym Rzymie

22 września 2020
Patrycjusze, plebejusze, starożytny Rzym, prawo rzymskie
Jak wyglądały łóżka starożytnych Rzymian? Wiele zależało od tego czy było to łóżko patrycjuszy czy plebejuszy. Zależne było to również od celu, jakiemu miały służyć. Społeczeństwo rzymskie dzieliło się na bowiem stany krańcowo różniące się sposobem życia.

Obok patrycjuszy i plebejuszy istnieli również niewolnicy, których status - wbrew pozorom - nie był zawsze taki sam. Ich faktyczna pozycja społeczna była bowiem zależna głównie od tego, czyją byli własnością. Choć najczęściej nie mieli oni braku wolności osobistej, niekiedy żyli oni lepiej niż plebejusze.

Elity starożytnego Rzymu spędzały czas głównie w pozycji leżącej.

-----
 
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że rzymskie elity uwielbiały spędzać czas w pozycji leżącej, więc łóżko były jednym z najważniejszych mebli. Oprócz łóżek do spania istniały też leżanki (lecti) przeznaczone do biesiadowania, do czytania i pracy. Rzymscy patrycjusze nawet spacery lubili odbywać w na leżąco – oczywiście w lektyce!
2_Materac Osaka Air (1)

Jak spano w starożytnym Rzymie – patrycjusze

Sypialnia ( cubicula nocturna ) była w rzymskim patrycjuszowskim domu umieszczana na drugiej kondygnacji, co zapewniało prywatność. Łoża (lecti cubicidares) ustawiano zazwyczaj w zacisznych wnękach. Łóżka były tak wysokie, że potrzebny był specjalny taboret (scamnum), aby dorosły mężczyzna mógł się na nie wspiąć. Taboret był tak dopasowany, że mieścił się pod łóżkiem i przed snem kładziono na nim sandały

Jak wyglądało samo łóżko? Z jednej strony ograniczone było listwą (pluteus), a z drugiej otwarte (sponda). Drewniane nogi były bogato zdobione np. kością słoniową i pozłacanymi, ornamentami z brązu. Narożniki były zdobione głowami kotów i satyrów.

Materace (torus) wypychano różnymi materiałami: słomą, wełną, tanim pierzem (głównie kurzym, kaczym lub gęsim) lub liśćmi. Szczególnie cenione były liście niektórych ziół – już wtedy korzystano w sypialni z dobrodziejstw aromaterapii, a poza tym zioła odstraszały też insekty. Sam materac zwieszony był na skórzanych paskach, co stanowiło prymitywny stelaż.

Poduszki wypełniano delikatniejszym puchem gęsim. Pościel wykonana była z wełny lub włókna konopi (w starożytności z konopnego płótna wytwarzano  także koszule, obrusy, żagle okrętowe). W bogatszych domach pościel barwiona była na kolor purpury

W zamożnych domach istniały też specjalne sypialnie przeznaczone do popołudniowej sjesty, które usytuowane były w najchłodniejszej części domu. Nazywano je cubicula diurna

W starożytności biesiadowano w pozycji półleżącej. Rzymska „jadalnia” zwana triclinium była najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w całym domu. Z trzech stron stołu (mensa) ustawiano specjalne sofy zwane lectus. (Były one wzorowane na greckich kline )

Każda z sof mieściła trzy osoby a ich ustawienie wiązało się z hierarchią biesiadników. Lectus summus przeznaczone były dla gości o niższym statusie i lectus medius dla gości honorowych a lectus imus dla gospodarza, jego żony i jeszcze jednego członka rodziny
1_Poduszki

Jak spano w starożytnym Rzymie – plebejusze

Jak zawsze, wywodzący się z elit kronikarze nie poświęcali zbyt wiele uwagi życiu biedoty. 

Wprawdzie cesarz -filozof, Marek Aureliusz, wyznający surową doktrynę stoicyzmu w swoich „Rozmyślaniach” dziękuje jednemu z nauczycieli i mentorów, Diogentowi, że zawdzięcza mu „wstręt do błahostek” i „umiłowanie łoża prostego okrytego skórą”. Jest to jednak raczej nawiązanie do helleńskiego ideału cnoty, niż rzeczywisty obraz łóżka prostych ludzi.

Z odkryć archeologicznych wiemy, że wieśniacy w czasach cesarstwa rzymskiego sypiali na siennikach rozłożonych wprost na ziemi, a całe rodziny spały razem.
1_Skin+

Jak spano w starożytnym Rzymie – stawiamy na komfort

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
1_100 dni na zwrot (1)

FAQ: Jak spano w starożytnym Rzymie

Na jakie stany dzieliło się społeczeństwo starożytnego Rzymu?

Społeczeństwo starożytnego Rzymu dzieliło się przede wszystkim na patrycjuszy i plebejuszy. Dodatkowo istnieli też niewolnicy, którzy posiadali różne pozycje społeczne.

Jak spędzali czas starożytni Rzymianie?

Obywatele starożytnego Rzymu głównie biesiadowali i spali. Ogromną część czasu spędzali oni w pozycji leżącej.

Jak spali patrycjusze?

Patrycjusze spali na łożach umieszczanych w zacisznych wnękach na wyższej kondygnacji domu. Były one bardzo wysokie, stąd też wchodziło się na nie za pomocą specjalnego stołka. Ten umieszczano pod łożem wraz z sandałami.

Jak spali plebejusze?

Plebejusze spali głównie na siennikach rozłożonych wprost na ziemi. Całe rodziny plebejuszy spały często razem, na jednym wspólnym sienniku.


Z czego wykonana była pościel w starożytnym Rzymie?

Materace patrycjuszy wykonane były ze słomy, wełny, liści lub pierza. Poduszki zaś wypełniano głównie puchem gęsim. Brak jest informacji co do tego, na czym i pod czym spali plebejusze. W przypadku niewolników zależało to zawsze od dobrej woli ich właściciela.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera Onsen Sleeping.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera Onsen Sleeping!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Telefon (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza
Przedstawiamy 3 najskuteczniejsze metody na to, jak szybko zasnąć i cieszyć się komfortowym, zdrowym snem.
20 lipca 2022
Biskupin to jedyne z polskich stanowisk archeologicznych wokół którego narosło tak wiele legend i emocji.
2 stycznia 2022
Spanie w samolocie może okazać się pomocne, aby zapobiec wystąpieniu jet laga. Jak spać w samolocie mimo warkotu silnika i rozmów współpasażerów?
18 lipca 2021
Tybetańska joga śnienia to bardzo szczególny rodzaj świadomego śnienia. Tego rodzaju medytacja na sen jest skuteczna i polecana.
22 września 2020
Poznaj historię Klientów,
którzy zaufali produktom Onsen Sleeping
Materace piankowe
Poduszki ortopedyczne i klasyczne Skin+
Poduszki ortopedyczne
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci którzy się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ