Pianka memory – czy sprawdza się w naszych sypialniach?22 czerwca 2021 |
![]() |
Materace, których górna warstwa to pianka memory, mają bardzo charakterystyczne cechy, których nie da się pomylić z żadną inną pianką poliuretanową. Wynika to z faktu, że materiał ten jako jedyny w takim stopniu dopasowuje się do nacisku i kształtu, który na niego naciska.
W trakcie spania pianka memory dopasowuje się co ciała, choć nie konturuje go i nie zapewnia mu odpowiedniego wsparcia, co w oczywisty sposób ją wyklucza. Pianka memory upuszczona na jakiś przedmiot nie odbija się od niego, ale leniwie zapada. Dlatego też pianka memory często nazywana jest pianką leniwą.
Pianka memory wrażliwa jest przede wszystkim na temperaturę, ponieważ jest to pianka termoelastyczna. Oznacza ona, że pod wpływem ciepła pianka memory mięknie. Wtedy też łatwiej się zapada i stosunkowo mało czasu potrzebuje na powrót do pozycji wyjściowej.
Materace wykonane z pianki memory mają dużo zalet, o ile pianka ta nie jest stosowana w pierwszej warstwie materaca. Ceni się ją ze względu na to, że:
Wady, jakie posiada pianka memory, występują przede wszystkim wtedy, kliedy zostanie ona zastosowana w pierwszej warstwie materaca. Tymczasem na polskim rynku stosowanie pianki memory w pierwszej warstwie materaca jest praktyką powszechną i trudno jest spotkać produkty, które byłyby skontruowane inaczej. Najczęściej oferuje się bowiem materace visco. Tymczasem w praktyce okazuje się, że:
Osobom, którym zależy na wysokiej jakości snu, polecamy poradnik wyboru materaca stworzony dla świadomych konsumentów, którym zależy na zdobyciu rzetelnej, pełnej wiedzy. Idealnym materacem, który umiejętnie wykorzystuje zalety pianki memory w drugiej warstwie jest materac Osaka Air od Onsen Sleeping.
Pianka memory to rodzaj pianki poliuretanowej, z której wykonywane są materace. Z łatwością zapada się na pod wpływem nacisku i temperatury, przez co pianka memory silnie dostosowuje się do kształtu tego, co na niej spoczywa.
Pianka memory bardzo łatwo spłacza się pod naciskiem i powolnie wraca do pierwotnego kształtu. Z tego powodu powoduje wiele nieprzyjemnych doznań, jak wciąganie śpiącego człowieka do materaca czy nadmierne przegrzewanie ciała. Materac, który z łatwością ugina się pod naciskiem dłono, najpewniej w swojej górnej warstwie posiada właśnie piankę memory.
Nie warto kupować materaca, którego górna warstwa wykonana jest z pianki memory. W dobrym materacu pianka memory znajduje się pod wartwą pianki wysokoelastycznej typu HR, która posiada znacznie lepsze właściwości i zapewnia idealny komfort snu.
Pianka memory dopasowuje się do kształtu ciała, lecz nie konturuje go, ale zasysa do środka. To zaś utrudnia zmianę pozycji snu i powoduje wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Dodatkowo pianka memory nie zapewnia odpowiedniego wsparcia ciała i podparcia kręgosłupa, jeśli znajduje się w górnej warstwie materaca.
Wykorzystanie pianek memory jest popularne również w poduszkach ortopedycznych. Wybierając poduszkę ortopedyczną z pianki memory, istotnym jest, aby wybrać poduszkę wykonaną metodą pneumatyczną - odlewaną w formie. Poduszka stworzona z ciętej pianki memory najczęściej nie jest odpowiednio wyprofilowana, co może się przyczynić do nasilenia trudności związanych z kręgosłupem.