+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Pianka memory – czy sprawdza się w naszych sypialniach?

22 czerwca 2021
Pianka memory, pianka visco, pianka z pamięcią kształtu, materac z pianki memory, materac z pianki visco, materac termoelastyczny, materac z pianki termoelastycznej
Pianka memory cieszy się wśród producentów i sprzedawców materacy dużą popularnością. Z każdym rokiem rosną wyniki sprzedaży materaców, których górną warstwę stanowi pianka memory. W sklepie z materacami trudno znaleźć model, który nie byłby wyłożony pianką memory, zaś sprzedawcy bezustannie je zachwalają, używając coraz bardziej przekonujących argumentów. Do zwiększenia sprzedaży pianki memory przyczynia się też zdecydowanie częste używanie przez sprzedawców materacy nieuczciwych praktyk.

Skąd wzięła się sława, jaką darzona jest pianka memory i czy jest ona w pełni zasłużona? Odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama, kiedy poddamy dokładnej analizie jej właściwości oraz charakterystykę.
Pianka memory, pianka visco, pianka z pamięcią kształtu, materac z pianki memory, materac z pianki visco, materac termoelastyczny, materac z pianki termoelastycznej

Pianka memory – opis

Pianka memory to innymi słowy termoelastyczna pianka poliuretanowa z pamięcią. Materac wykonany z pianki memory jest więc materacem visco. Charakteryzuje się ona tym, że zapada się pod wpływem temperatury i nacisku. Następnie zaś powoli wraca do swojego kształtu. Niekiedy pianka memory nazywana jest pianką leniwą, bowiem zazwyczaj proces powrotu do pierwotnego kształtu zajmuje trochę czasu. W rzeczywistości więc nie jest to pianka z pamięcią kształtu, ale po prostu pianka termoelastyczna zachowująca kształt przez dany okres czasu.

Pianka memory – inne nazwy

Pianka memory czy pianka leniwa to tylko dwie nazwy, jakie stosuje się w celu określenia termoelastycznej pianki poliuretanowej typu visco. W języku polskim najczęściej piankę memory określa się mianem pianki z pamięcią. Wynika to także z faktu, że odkształca się ona pod naciskiem w charakterystyczny sposób, zachowując na pewien czas kształt.

Technicznie pianka memory to właśnie pianka termoelastyczna, co mówi o jej wrażliwości na zmiany temperatury. Nazywana jest pianką visco, od której pochodzi także pierwsza litera jej oznaczenia. Pianka memory oznaczana jest bowiem u producentów pianek poliuretanowych literą V, następnie zaś cyfrowo określane są jej parametry. Dwie pierwsze z cyfr to gęstość, zaś dwie kolejne to twardość pianki memory. Na przykład pianka memory V2530 cechuje się gęstością rzędu 20 kg/m3 i twardością 30 niutonów (N).
Pianka memory, pianka visco, pianka z pamięcią kształtu, materac z pianki memory, materac z pianki visco, materac termoelastyczny, materac z pianki termoelastycznej

Pianka memory – z czego powstaje

Pianka memory tworzona jest poliuretanu, zatem jest pianką poliuretanową. Poliuretan jest polimerem, a dokładniej estrowo-amidową pochodną kwasu węglowego. Otrzymywanie pianki memory opiera się więc na mieszaniu tych kilku, które spieniają się i zastygają. To, jaki typ pianki poliuretanowej otrzymamy, zależy głównie od ich proporcji. Na rynku materacy nie ma innych pianek, niż pianki poliuretanowe. Należy mieć to na uwadze szczególnie wtedy, kiedy zastanawiamy się, jaki wybrać materac.
Każda pianka memory to pianka poliuretanowa.
Wielu producentów materacy, a także ich sprzedawców, nie podaje informacji o tym, że pianka memory to pianka poliuretanowa. Bardzo często stosują techniki cenowe i marketingowe, które mają za zadanie ten fakt ukryć. Najczęściej pianka memory otrzymuje wtedy nazwę własną, natomiast uzyskanie pełnych informacji o niej spotyka się z utrudnieniami. Pozwala to także sprzedawać wykonane z niej materace w wyższych cenach i z większymi marżami.

Pianka poliuretanowa, z której wykonana jest pianka memory, to produkt wielokrotnie i wszechstronnie przebadany. Jest to materiał bezpieczny dla zdrowia. Nadto pianka memory stanowi dobry materiał do produkcji materacy, o ile nie znajduje się w ich najwyższej warstwie.
 
Materac Osaka Air, pianka wysokoelastyczna, pianka HR, pianka wysokosprężysta, pianka poliuretanowa, materac piankowy, materac H3

Pianka memory – jak powstała

Pianka memory stworzona została dla astronautów udających się w przestrzeń kosmiczną. Pomysł opracowania pianki memory wyszedł bezpośrednio od NASA, zaś jej podstawowym celem było ochronienie astronautów przed nadmiernymi obciążaniami podczas startów promów kosmicznych. Dla wielu osób pianka memory stała się inspiracją, zaś producenci materaców uznali go za materiał, z którego opłaca się produkować materace.

Choć dla wielu ludzi samo powstanie pianki memory na zlecenie NASA stanowi o jej wysokiej jakości, warto wyzbyć się tego, co wpojono nam w procesie socjalizacji i ocenić ją obiektywnie na podstawie rzetelnych danych. O ile pianka memory rzeczywiście stanowi produkt bardzo dobry i przydatny w produkcji materaców, o tyle musi być ona stosowana pod pierwszą warstwą materaca, nie zaś być pierwszą warstwą materaca. W przeciwnym wypadku pianka memory zastosowana jest nieprawidłowo i traci wszystkie swoje zalety.

Pianka memory – cechy

Materace, których górna warstwa to pianka memory, mają bardzo charakterystyczne cechy, których nie da się pomylić z żadną inną pianką poliuretanową. Wynika to z faktu, że materiał ten jako jedyny w takim stopniu dopasowuje się do nacisku i kształtu, który na niego naciska.
 

 

W trakcie spania pianka memory dopasowuje się co ciała, choć nie konturuje go i nie zapewnia mu odpowiedniego wsparcia, co w oczywisty sposób ją wyklucza. Pianka memory upuszczona na jakiś przedmiot nie odbija się od niego, ale leniwie zapada. Dlatego też pianka memory często nazywana jest pianką leniwą.
 

 

Pianka memory wrażliwa jest przede wszystkim na temperaturę, ponieważ jest to pianka termoelastyczna. Oznacza ona, że pod wpływem ciepła pianka memory mięknie. Wtedy też łatwiej się zapada i stosunkowo mało czasu potrzebuje na powrót do pozycji wyjściowej.

Pianka memory – zalety

Materace wykonane z pianki memory mają dużo zalet, o ile pianka ta nie jest stosowana w pierwszej warstwie materaca. Ceni się ją ze względu na to, że:

  • pianka memory stosowana w drugiej warstwie materaca dopasowuje się do kształtu ciała;
  • zapadanie się w piance memory odczuwa się najczęściej jako bardzo przyjemne;
  • położenie się na piance memory daje w pierwszej chwili leżenia na miękkiej chmurze;
  • zastosowanie pianki memory w drugiej piance materaca daje dobre podparcie dla pleców;
  • elastyczność pianki memory zwiększa komfort snu i poprawie właściwości materaca, jeśli jest ona odpiednio wykorzystana w jego drugiej warstwie.
Materac z pamięcią kształtu, pianka z pamięcią kształtu, pianka memory, pianka visco, pianka termoelastyczna

Pianka memory – wady

Wady, jakie posiada pianka memory, występują przede wszystkim wtedy, kliedy zostanie ona zastosowana w pierwszej warstwie materaca. Tymczasem na polskim rynku stosowanie pianki memory w pierwszej warstwie materaca jest praktyką powszechną i trudno jest spotkać produkty, które byłyby skontruowane inaczej. Najczęściej oferuje się bowiem materace visco. Tymczasem w praktyce okazuje się, że:

  • użyta w pierwszej warstwie materaca pianka memory zapada się pod wpływem ciężaru ciała, co zaburza fazy snu i prowadzi do licznych wybudzeń;
  • wrażliwość pianki memory na zmiany temperatury powoduje, że w lato posiadamy za miękki materac, zaś zimą materac zbyt twardy;
  • nawet najmniejszy nacisk powoduje, że pianka memory łatwo się zapada i tym samym powoduje zmianę pozycji kręgosłupa na niefizjologiczną;
  • pianka memory jest pianką otwartokomórkową i oddychającą tylko wtedy, kiedy nic lub nikt na niej nie leży - z powodu ucisku komórki pianki memory spłaszczają się i przestają zapewniać odpowiednią wentylację.

Osobom, którym zależy na wysokiej jakości snu, polecamy poradnik wyboru materaca stworzony dla świadomych konsumentów, którym zależy na zdobyciu rzetelnej, pełnej wiedzy. Idealnym materacem, który umiejętnie wykorzystuje zalety pianki memory w drugiej warstwie jest materac Osaka Air od Onsen Sleeping.

Ponad 50% użytkowników materaców, w których górną warstwę stanowi pianka memory, zgłasza nadmierne przegrzewanie się i zwiększoną potliwość.

Pianka memory – wykorzystanie w materacach

Pianka memory to tworzywo poliuretanowe bardzo wysokiej jakości. Stosowana jest zarówno w najtańszych materacach, jak i w droższych modelach. Ich odróznienie od siebie bywa często bardzo trudne, w czym dodatkowo przeszkadzają tworzone na zlecenie sprzedawców i producentów rankingi materacy.

Wielu producentów stosuje piankę memory w pierwszej warstwie materaca. W rzeczywistości jednak pianka memory nie nadaje się do tego, aby ją tam umieścić. Ujawnia wtedy bowiem wszystkie swoje wady i działa nie tylko w sposób nieprawidłowy, ale też - co wynika z jej wad - mogący zagrażać naszemu zdrowiu.
Pianka memory, pianka visco, pianka z pamięcią kształtu, materac z pianki memory, materac z pianki visco, materac termoelastyczny, materac z pianki termoelastycznej
Utrudniona cyrkulacja powietrza w zgniecionych pod ciężarem naszego ciała komórkach pianki memory tworzy swoistą nieprzepuszczalną folię, która praktycznie uniemożliwia wentylację. Ciepło naszego ciała oraz wydzielany z każdą sekundą pot nie mają drogi ucieczki, dlatego pozostają blisko naszej skóry i powodują skraplanie kropli potu na naszej skórze. W efekcie budzimy się zlani potem i przegrzani. Trudność tę zgłaszają nam nasi obecni klienci, którzy wcześniej posiadali materac wykonany z pianki memory.
Pianka memory, pianka visco, pianka z pamięcią kształtu, materac z pianki memory, materac z pianki visco, materac termoelastyczny, materac z pianki termoelastycznej
Odpowiedzialni producenci materaców umieszczają piankę memory w drugiej warstwie materaca. Jak pokazał długotrwały proces prototypizacji, który przy udziale specjalistów wykonał Onsen Sleeping, umieszczona tak pianka memory pozwala na uzyskanie idealnej struktury warstw materaca. Pozwoliło to stworzyć materac Osaka Air spełniający wszystkie 10 ważnych dla konsumentów cech, jakie powinien posiadać dobry materac.

Umieszczona w drugiej warstwie materaca pianka memory przykryta wysokoelastyczną pianką poliuretanową typu HR pozwala na to, aby materac dopasowywał się do kształtu ciała śpiącego człowieka przy braku zapadania się, jak również utrzymywał odpowiednią twardość, wentylację i temperaturę. Eliminuje to więc wady, jakie posiada pianka memory, jednocześnie dając możliwość korzystania ze wszystkich jej zalet.
Pianka wysokoelastyczna, pianka HR, pianka wysokosprężysta, pianka poliuretanowa, materac piankowy, materac H3

Pianka memory – poduszki

Pianka memory nie jest stosowana wyłącznie do produkcji materaców piankowych, ale także do produkcji jakości poduszek ortopedycznych. W produkcji poduszek z pianki memory stosuje się jednak dwie metody - pneumatyczną i chemiczną. Poduszki wyprodukowane z pianek memory wytworzonych metodą chemiczną odznaczają się niższą jakością i gorszymi właściwościami od poduszek wytwarzanych metodą pneumatyczną. Niemal wszyscy producenci na polskim rynku produkują poduszki tworzone z chemicznie wytwarzanych pianek memory. Jednym z kilku, jeśli nie jedynym wyjątkiem, jest polska firma Dr Sapporo.

Materiałem o lepszych od pianki memory właściwościach jest jednak wysokoelastyczna pianka poliuretanowa typu HR, z których w Onsen Sleeping produkuje się najwyższej jakości poduszki ortopedyczne posiadające certyfikaty wyrobów medycznych klasy pierwszej. Te mogą być dodatkowo powleczone innowacyjną tkaniną Skin+ zapewniającą nie tylko najwyższy komfort snu przy doskonałej elastyczności i idealnej wentylacji, ale też mającą właściwości mogące odmładzać skórę.
Poduszka ortopedyczna, Skin+, poduszka Asana, poduszka piankowa, poduszka na kręgosłup, poduszka na skoliozę, poduszka na lordozę, poduszka na kifozę, poduszka z pianki, poduszka na ból pleców, poduszka na ból karku, poduszka na ból szyi

Pianka memory – wykorzystanie w Onsen Sleeping

Onsen Sleeping nie produkuje poduszek, w których wykorzystywana byłaby pianka memory. Oferowane przez Onsen Sleeping poduszki ortopedyczne - Yoko, Hiro i Asana - posiadają specyficzny kształt, który nie może w żaden sposób się zmieniać. Pianka memory spowodowałaby, że ich wykonanie mogłoby stracić na precyzji, a tym samym poduszki mogłyby posiadać zupełnie inne cechy i parametry.
 
Poduszki produkowane i oferowane przez Onsen Sleeping są wykonane z wysokoelastycznej pianki poliuretanowej typu HR. Ich kształty zostały zaprojektowane przez specjalistów - lekarzy i fizjoterapeutów. Następnie zaś przeszły proces prototypizacji i testowania. Zostały w ten sposób stworzone w sposób idealny i muszą pozostać niezmienne, niezależnie od temperatury ciała czy wagi użytkownika.
 
Pianka memory jest przez Onsen Sleeping wykorzystywana w materacu Osaka Air, jednak stanowi jego drugą warstwę, co powoduje, że wszelkie jej negatywne oddziaływania są zniwelowane. Dodatkowo nasze produkty objęte są wieloletnią gwarancją oraz programem testowania przez 100 dni!
Materac Osaka Air, pianka wysokoelastyczna, pianka HR, pianka wysokosprężysta, pianka poliuretanowa, materac piankowy, materac H3

FAQ: Pianka memory

Czym jest pianka memory?

Pianka memory to rodzaj pianki poliuretanowej, z której wykonywane są materace. Z łatwością zapada się na pod wpływem nacisku i temperatury, przez co pianka memory silnie dostosowuje się do kształtu tego, co na niej spoczywa.

Jakie właściwości ma pianka memory?

Pianka memory bardzo łatwo spłacza się pod naciskiem i powolnie wraca do pierwotnego kształtu. Z tego powodu powoduje wiele nieprzyjemnych doznań, jak wciąganie śpiącego człowieka do materaca czy nadmierne przegrzewanie ciała. Materac, który z łatwością ugina się pod naciskiem dłono, najpewniej w swojej górnej warstwie posiada właśnie piankę memory.

Czy warto kupić materac wykonany z pianki memory?

Nie warto kupować materaca, którego górna warstwa wykonana jest z pianki memory. W dobrym materacu pianka memory znajduje się pod wartwą pianki wysokoelastycznej typu HR, która posiada znacznie lepsze właściwości i zapewnia idealny komfort snu.

Czy pianka memory dopasowuje się do kształtu ciała?

Pianka memory dopasowuje się do kształtu ciała, lecz nie konturuje go, ale zasysa do środka. To zaś utrudnia zmianę pozycji snu i powoduje wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Dodatkowo pianka memory nie zapewnia odpowiedniego wsparcia ciała i podparcia kręgosłupa, jeśli znajduje się w górnej warstwie materaca.

Gdzie jeszcze znajduje się pianka memory?

Wykorzystanie pianek memory jest popularne również w poduszkach ortopedycznych. Wybierając poduszkę ortopedyczną z pianki memory, istotnym jest, aby wybrać poduszkę wykonaną metodą pneumatyczną - odlewaną w formie. Poduszka stworzona z ciętej pianki memory najczęściej nie jest odpowiednio wyprofilowana, co może się przyczynić do nasilenia trudności związanych z kręgosłupem.

Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Telefon (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza
Materac z pianki wysokoelastycznej cechuje się właściwościami, które stawiają go na pierwszym miejscu pod względem komfortu snu. Z czego to wynika?
12 lipca 2022
Materac nawierzchniowy to produkt, którego sprzedaż opłaca się sklepom. Czy jednak jest on również opłacalny dla konsumentów?
8 lipca 2022
Materac z pamięcią kształtu posiada wiele wad, które wynikają z jego wykonania. Jak zapewnić sobie lepszy komfort snu?
6 lipca 2022
Dobrej jakości materac wysokoelastyczny stanowi najlepszy wybór. Cechy posiadane przez materac wysokoelastyczny powodują, że nie ma on sobie równych.
4 lipca 2022
Poznaj historię Klientów,
którzy zaufali produktom Onsen Sleeping
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci którzy się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ