+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Pianka memory - czy technologia NASA sprawdza się w naszej sypialni?

22 czerwca 2021
pianka memory co to
Pianka memory zyskuje coraz większą popularność wśród producentów materacy, jak i wśród ich Klientów. Z każdym rokiem wyniki sprzedaży materacy z użyciem tej pianki rosną.

Po wejściu do sklepu z materacami trudno wręcz znaleźć model, który nie byłby nią wyłożony, a sprzedawcy zachwalają niezwykłe zalety memory foam ze wszystkich sił przekonując, że każdy potrzebuje materaca z taką właśnie pianką.

Skąd bierze się taka sława memory foam i czy jest ona w pełni zasłużona? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przeanalizować dokładnie jej charakterystykę i właściwości.
pianka memory

Co to jest pianka memory?

Pianka memory foam, czyli inaczej pianka leniwa to rodzaj pianki poliuretanowej wykorzystywanej w produkcji materacy.

Pianka leniwa charakteryzuje się tym, że dostosowuje się do kształtu ciała osoby, która na niej leży, a kiedy osoba wstanie, pianka powoli powraca do swojego dawnego kształtu.

Dlatego właśnie nazywamy ją pianką leniwą. Pianka leniwa czasem "wstaje" szybciej a czasem trochę wolniej w zależności od jej twardości i gęstości.

Inne nazwy pianki memory

Pianka memory foam i pianka leniwa to tylko dwie nazwy tego popularnego materiału o tak interesujących cechach. Stosuje się również polskie tłumaczenie nazwy memory foam czyli pianka z pamięcią. Czasami mówimy na nią również pianka z pamięcią kształtu, właśnie dlatego, że odkształca się w pod naciskiem w charakterystyczny sposób.

Bardziej techniczne nazwy tego materiału to pianka termoelastyczna (ze względu na jej wrażliwość na zmiany temperatury) lub pianka visco (viscoelastic). Od tej właśnie nazwy pochodzi symbol V do nazywania typu pianki wraz z jej gęstością i twardością. V jak visco i cztery cyfry określające jej parametry (pierwsze dwie to gęstość, a kolejne dwie oznaczają jej twardość, np. V2530).
pianka memory pneumatyczna

Z czego robi się piankę memory?

Pianka memory zrobiona jest z poliuretanu. Jest to mieszanina substancji, które spieniają się i zastygają. W zależności od ich proporcji uzyskujemy różne typy pianek. Ważne jest by pamiętać, że nie ma na rynku innych pianek niż poliuretanowe.
Każda pianka memory to pianka poliuretanowa.
Znaczna większość firm produkujących materace nie podaje takiej informacji, a czasem nawet wypiera się stosowania poliuretanu. Te zabiegi są zupełnie nieuzasadnione.

Poliuretan to świetnie przebadany, bezpieczny dla zdrowia materiał i idealnie sprawdza się w produkcji materacy. Zatem zarówno pianka z pamięcią kształtu czyli pianka visco jak i inne pianki, które stosuje się w produkcji materacy, są zrobione z mieszaniny substancji nazywanej poliuretanem.

Skąd się wzięła pianka visco?

Historia powstania tego materiału jest niezwykle ciekawa. Otóż stworzono go początkowo dla astronautów udających się w przestrzeń kosmiczną. Pomysł opracowała NASA. Chodziło o to by ochronić astronautów przed nadmiernymi przeciążeniami podczas startu. Wiele osób zachwyciło się tym niezwykłym materiałem i zaczęto z niego również produkować materace.

Można znaleźć informacje mówiące, że skoro jest to technologia NASA, to musi być najlepsza. Warto jednak mieć świadomość, że nawet najlepsza technologia musi być wykorzystana w odpowiedni sposób, żeby zachowała swoje zalety.

Cechy pianki memory

Materace z pianką visco mają bardzo charakterystyczne cechy, których nie da się pomylić z żadną inną pianką. A to ze względu na to, że materiał ten dopasowuje się do nacisku i kształtu, który na niego naciska.

Innymi słowy dostosowuje się do ciała podczas spania. Gdybyśmy upuścili na piankę z pamięcią jakiś przedmiot, nie odbiłby się od niej a raczej powoli, leniwie zapadł. Dlatego właśnie piankę tę nazywamy pianką leniwą.


Inną ważną cechą visco jest jej wrażliwość na temperaturę, stąd nazwa pianka termoelastyczna. Oznacza ona, że pod wpływem ciepła pianka mięknie. Wtedy łatwiej się zapada i mniej czasu potrzebuje na powrót do pozycji wyjściowej.

Zalety materaca z memory foam

Materace z tego tworzywa mają dużo zalet, wiele osób je ceni, nie bez powodu.

  • materace z memory foam dopasowują się do kształtu ciała lepiej niż inne materace
  • uczucie zapadania się w warstwę visco na materacu jest bardzo przyjemne
  • ciało układa się wygodnie w miękkiej "chmurce"
  • jako druga warstwa materaca stanowi świetne podparcie dla pleców oraz karku
  • dzięki niej materac może zyskać wyjątkową elastyczność, jednak tylko kiedy jest poprawnie wykorzystana

Wady materaca z memory foam

Niestety, prawie nigdy nie zdarza się by coś miało wyłącznie pozytywne aspekty. Dlatego trzeba teraz wymienić wady materacy z pianką visco w takiej konfiguracji w jakiej spotykamy ją najczęściej, czyli w górnej warstwie materaca:

  • po dłuższym czasie leżenia na warstwie pianki visco ciało zapada się w nią nadmiernie uniemożliwiając komfortową zmianę pozycji, co prowadzi do licznych przebudzeń i zaburza poszczególne fazy snu
  • jej wrażliwość na temperaturę powoduje, że materac staje się twardy kiedy jest zimno
  • natomiast w kontakcie z ciepłym ciałem pianka mięknie sprawiając że nawet najmniejszy nacisk z łatwością ją odgina i ustawia kręgosłup w nienaturalnej pozycji, co skutkuje bólem pleców
  • ten typ pianki powinien sprawiać, że materac dobrze oddycha, niestety otwarte komórki wentylujące zgniatają się pod wpływem nacisku i nie jest to możliwe.
Ponad 50% użytkowników materaców z górną warstwą z pianki z pamięcią narzeka na przegrzewanie i pocenie się.

Wykorzystanie memory foam w materacach

Ten rodzaj materiału to wysokiej jakości tworzywo na materace i jak najbardziej powinno być używane. Warto jednak pamiętać, że możemy znaleźć je zarówno w dobrych jak i słabych produktach. Jak więc odróżnić jedne od drugich i wybrać dla siebie dobry materac?

Kluczowe jest to w jaki sposób pianka z pamięcią kształtu jest wykorzystywana. Wielu producentów myśli, że wystarczy dać piankę visco na górę produktu i każdy Klient będzie zadowolony, nie jest to jednak prawda.
Pianka z pamięcią kształtu w górnej warstwie materaca
Pianka z pamięcią kształtu ciała na najwyższej warstwie materaca to bardzo popularne rozwiązanie. Ma jednak istotne wady, z których nie zdaje sobie sprawy wiele osób. Takie ułożenie pianki visco sprawia, że pojawiają się wszystkie problemy, o których była mowa wyżej.

Ciało zapada się, niemożliwa staje się swobodna zmiana pozycji, osoba śpiąca wybudza się próbując przewrócić się na drugi bok. Znacząco obniża to jakość snu, człowiek gorzej wypoczywa.

Materac ugina się pod ciężarem ciała i dopasowuje do jego kształtu, ale wcale nie stwarza odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa, więc mogą pojawić się bóle w okolicy pleców i karku.
pianka memory termoplastyczna (1)
Utrudniona cyrkulacja powietrza w zgniecionych pod ciężarem naszego ciała komórkach pianki memory tworzy swoistą nieprzepuszczalną folię, która praktycznie uniemożliwia wentylację. Ciepło naszego ciała oraz wydzielany z każdą sekundą pot nie mają drogi ucieczki, dlatego pozostają blisko naszej skóry i powodują skraplanie kropli potu na naszej skórze.

W efekcie budzimy się zlani potem i przegrzani. Tysiące osób, które kupiło materac wykonany z pianki z pamięcią w górnej warstwie materaca zna ten problem i doskonale wie, o czym mowa.
22-materac-sredni-czy-twardy-05

Pianka z pamięcią w niższej warstwie materaca

Nie jest to tak znana metoda jak poprzednia, ale spotkamy ją u kilku producentów materacy sprzedających wysokiej jakości produkty. Ten sposób polega na tym, by piankę visco położyć nie w najwyższej warstwie materaca lecz w następnej tuż pod nią.

Takie połączenie pianek visco i na przykład pianek HR zapewnia lepszy sen. Warstwa HR bardzo delikatnie się ugina, materac nadal świetnie dopasowuje się do kształtu ciała osoby śpiącej, ale jednocześnie unikamy zapadania się ciała i utrzymujemy optymalną temperaturę.

W ten sposób zachowujemy wszystkie cechy komfortu materaca z pianką memory, ale eliminujemy jego wady.

Pianka HR charakteryzuje się bowiem tym, że nie zapada się całkowicie i nawet mocno zgnieciona - nadal zapewnia dobrą cyrkulację powietrza:
pianka wysokoelastyczna hr

Poduszki z pianek

Nie tylko materace produkuje się z pianek poliuretanowych. Jest to również świetny materiał na poduszki ortopedyczne. Polecamy takie poduszki osobom, które mają problemy z kręgosłupem, jak również osobom, które poszukują większego komfortu snu, a co za tym idzie komfortu życia.

Spanie na takich poduszkach ma na celu ustawić kręgosłup w optymalnej pozycji, zapewniają one odpowiednie podparcie dla jego odcinka szyjnego i piersiowego. Jeżeli już masz wygodne łóżko, ale nadal dokuczają Ci bóle, może warto poszukać poduszek ortopedycznych.

Na polskim rynku obecna jest od kilku lat firma DR SAPPORO, która umieszcza piankę visco w swoich poduszkach. Wyróżnia ich bardzo ciekawy i nowatorski kształt produktów, które zwiększają komfort snu.

Co ważne, firma DR SAPPORO jako jedyna na rynku polskim stosuje piankę memory pneumatyczną (w odróżnieniu od pianki memory chemicznej, używanej przez większą część producentów). Pianka pneumatyczna jest dużo mniej wrażliwa na temperaturę niż pianka chemiczna. Dodatkowo pianka pneumatyczna nadaje się do prania, podobnie jak pianki HR.
poduszka-ortopedyczna-swing-nowa-poszewka

Produkty Onsen - gdzie wykorzystujemy piankę z pamięcią?

Nasza firma nie produkuje poduszek wykonanych z pianki z pamięcią kształtu. Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze nasze modele poduszek Yoko, Hiro oraz Asana posiadają bardzo specyficzny kształt, który nie może ulegać zbyt dużym wahaniom. Wykonując nasze poduszki z pianki memory narazilibyśmy te precyzyjnie dobrane parametry na zbyt duże zmiany.

Nasze poduszki wykonane są z pianki BluPur, która ma właściwości wysokoelastyczne. Dzięki temu, kształty poduszek Onsen, skrupulatnie dobrane przez lekarzy i fizjoterapeutów pozostają niezmienne bez względu na temperaturę czy wagę użytkownika.

Co zaś się tyczy materaca Osaka Air - oczywiście wykorzystujemy w nim piankę memory. Jak już wcześniej zostało to wspomniane, nie stosujemy jej jako górnej warstwy w naszym materacu, lecz jako drugą warstwę od góry. Niwelujemy problem przegrzewania ciała, pocenia i trudności w obracaniu ciała, z którym borykają się użytkownicy klasycznych materaców z pianki termoelastycznej.
gdzie kupic dobry materac bez czekania

FAQ

Pianka leniwa - co to jest?

Pianka leniwa to typ materiału, z którego wykonywane są materace. Ma ciekawe właściwości: z wielką łatwością zapada się pod wpływem nacisku i dostosowuje do kształtu przedmiotu lub ciała osoby leżącej. Inne nazwy tego tworzywa to pianka memory, z pamięcią kształtu, visco, czy pianka termoelastyczna.

Jakie właściwości ma pianka memory?

Ta pianka bardzo łatwo ugina się pod naciskiem i bardzo powoli powraca do normalnego kształtu. Jeśli znajdziesz w sklepie materac, który ugina się łatwo pod naciskiem dłoni, to jest on wykonany z pianki visco. Lepiej poszukaj ofery, w której najwyższa warstwa będzie pianką HR, a dopiero następna będzie pianką visco.

Czy warto kupić materac z pianką memory?

Tak, to dobry materiał, ale możesz go znaleźć zarówno w dobrych, jak i słabych materacach. Zwróć więc uwagę na informacje w jakiej warstwie materaca znajduje się ta pianka. Raczej unikaj produktów z pianką visco na samej górze.

W której warstwie materaca powinna być pianka visco?

Najczęściej niestety spotyka się oferty, w których pianka visco jest w najwyższej warstwie. Jednak takie materace to nie najlepsze rozwiązanie dla Twojego kręgosłupa. Szukaj materaca, w którym pianka visco będzie się znajdować dopiero w drugiej warstwie od góry. To zapewni twoim plecom najlepszą pozycję podczas snu.

Czy piankę z pamięcią znajdę tylko w materacach?

Nie! Z pewnością wykorzystanie pianek typu memory jest najbardziej popularne w materacach, ale nie tylko tam się je stosuje. Możesz je również znaleźć w poduszkach. Szukaj głównie poduszek ortopedycznych wykonanych z pianki memory pneumatycznej. Poduszki z tego materiału występują często w ciekawym kształcie który ma na celu poprawić ułożenie kręgosłupa i zapewnić komfortowy sen.

Jeśli chcesz kupić materac, szukasz najlepszego na rynku produktu w możliwie korzystnej cenie. W pierwszej kolejności zapewne odwiedzisz „salon snu”, czyli sklep z materacami. Drugim krokiem będzie wizyta w sklepie sieciowym, który m. in. ma w ofercie materace. W obu miejscach jest duży wybór materacy i wykwalifikowani sprzedawcy. Ale czy na pewno będziesz zadowolony z wyboru?
28 kwietnia 2022
Jeśli planujesz kupić materac z pianki memory koniecznie przeczytaj ten artykuł. Sławne materace z pamięcią mają bowiem wiele wad, o których sprzedawca w sklepie Ci nie powie.
27 sierpnia 2021
Materac kupujemy raz na kilka lat, dobrze więc wiedzieć jakie są wymiary materacy i który rozmiar materaca będzie dla nas odpowiedni.
25 sierpnia 2021
Czym jest poliuretan? Jakie są jego rodzaje i jak poszczególne pianki powinny być ułożone w materacu? Na te pytania odpowiadamy w tym artykule.
20 sierpnia 2021
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci co się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ