Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Dlaczego pianka otwartokomórkowa jest najlepsza do materaca?

27 maja 2021
Pianka otwartokomórkowa, pianka zamkniętokomórkowa, materac piankowy, materac poliuretanowy, materace piankowe, materace poliuretanowe

Rynek materacy jest ogromny i przepełniony możliwościami wyboru. Jest też jednak niestety pełen niedomówień, manipulacji, a czasem nawet kłamstw ze strony producentów. Sprawia to, że Klient staje się kompletnie zdezorientowany i polega jedynie na informacjach przekazywanych mu przez sprzedawców w sklepach z materacami. Ci jednak nie mogą powiedzieć szczerze, które materace z ich oferty są dobre, a które złe. Zależy im na sprzedaży wszystkich modeli.

Niezależnie od tego czy z pianki, z lateksu, sprężynowy... każdy model jest dla nich po prostu produktem, który należy sprzedać, a zatem źródłem zysku. Materace to dla nich maszynka do robienia pieniędzy, podnoszą więc stale ceny, które stają się zupełnie nieadekwatne do oferowanej jakości.

gdzie kupic dobry materac

Na szczęście pojawia się na świecie coraz więcej firm, których celem nie jest produkowanie niezliczonych modeli. Stawiają oni na jakość i opracowują jedynie po jeden, dwa, czy trzy naprawdę wysokiej jakości, bardzo funkcjonalne modele materacy piankowych.

Firmy takie jak Casper, Amerisleep, Koala, Helix, jak również nasza firma Onsen Sleeping dostrzegły wady rynku materacowego i znalazły dla nich rozwiązanie. Postanowiły ominąć wszystkie koszty wynikające ze sprzedaży stacjonarnej w sklepach, a zamiast tego prowadzą sprzedaż internetową. Konsumenci nie muszą się martwić o brak możliwości wypróbowania nowego materaca przed zakupem.

Testowanie materaca w sklepie stacjonarnym jest bez sensu.

Przecież, nie oszukujmy się, testowanie materaca w sklepie wiąże się z wielkim stresem: czy dobrze to robię? Jak długo powinienem tu leżeć? A co z butami? Czy wszyscy się na mnie gapią i już czekają na swoją kolej? Ile osób już tutaj leżało przede mną? Czy powinienem dotykać twarzą tej poduszki? Pytania te są jeszcze bardziej istotne w dobie pandemii. W tym zaaferowaniu nie potrafimy się odpowiednio rozluźnić i naprawdę skupić na tym czy jest nam wygodnie i zdarza się, że wrócimy do domu z materacem, na którym wcale nie śpi się dobrze.
 

Sprzedaż internetowa rozwiązała ten problem dając klientom nawet po 100 dni na wypróbowanie materaca w domowych, komfortowych warunkach! Jeśli się nie sprawdzi, możemy odesłać go przed upływem 100 DNI a producent zwróci nam pieniądze. Testując samochód sprawdzamy wszystko: hamulce, przyspieszenie, komfort, wszystko to robimy świadomie. Podobnie materac powinniśmy testować w czasie snu, ponieważ w czasie snu go używamy a to jest możliwe tylko w zaciszu naszej własnej sypialni. Dowodem na to są rożne badania z których wynika, że dopiero po 33 nocach nasz organizm zaczyna prawidłowo reagować na nowy materac.

Pianka otwartokomórkowa – rarytas wśród pianek


Skąd jednak wiedzieć, której firmie zaufać, która nie oszuka Klienta oferując słaby produkt za zdecydowanie zbyt wygórowaną cenę? Musisz wiedzieć, z jakich materiałów wykonane są ich produkty! Ale hola hola, czy to znaczy że każdy kto kupuje materac ma nagle stać się ekspertem?

Niekoniecznie. Nie musisz się martwić, zaraz poznasz najbardziej przydatne informacje, które pomogą Ci stać się świadomym Konsumentem i odpowiedzialnie wybrać Twój nowy materac.


 

100 dni na zwrot materaca

Kiedy kupujesz jedzenie, chcesz wiedzieć, co jest w środku, czy producent nie usiłuje wpakować w Ciebie niezdrowej chemii i czy produkt jest w ogóle wart swojej ceny. Z materacem powinno być podobnie, a nawet pokusimy się żeby powiedzieć, że do materaca należałoby podchodzić z jeszcze większą uważnością. Kiedy stwierdzisz, że produkt spożywczy jest marnej jakości i niezdrowy dla Twojego organizmu, po prostu więcej już go nie kupisz i może będzie Ci trochę żal zmarnowanych kilku, kilkunastu złotych. Materac to jednak wydatek znacznie większego kalibru! Nie chcesz przecież dać się zmanipulować nieuczciwemu sprzedawcy, wyrzucić sporych pieniędzy w błoto i w dodatku źle spać przez następne kilka lat. Aby tego uniknąć, dowiedz się, co producent wpakował do Twojego materaca.

Z czego są materace piankowe?


Mówiąc najbardziej ogólnie – tworzywem, z którego wykonuje się materace piankowe jest poliuretan. Nie należy obawiać się tej nazwy, choć brzmi ona dziwnie. Poliuretan jest najlepiej przebadanym tworzywem materacowym, jakie istnieje.

Każdy produkt przed wypuszczeniem na rynek musi spełnić określone kryteria i uzyskać certyfikaty jakości i bezpieczeństwa od takich organizacji jak Blauer Engel czy CertiPUR.

Mimo to, z niejasnych powodów znaczna większość firm materacowych unika używania tej nazwy, mówiąc zamiast tego że ich produkty wykonane są z tworzywa o jakiejś niewiele mówiącej nazwie w stylu sensitive touch, ergo memory, evolution, pro foam, clima soft, spine touch i tym podobne.

Niektórzy konsultanci - sprzedawcy zapytani czy materace które sprzedają wykonane są z pianki poliuretanowej energicznie zaprzeczają, mimo że inne pianki nie istnieją i po prostu wszystkie materace są z poliuretanu (może za wyjątkiem materacy lateksowych).

W takiej sytuacji świadomemu Konsumentowi powinna się już zapalać czerwona lampka z napisem „czemu ten producent/sprzedawca próbuje mnie okłamać?!”


Pamiętajmy również, że pianka piance nierówna. Poliuretan bowiem występuje w dwóch formach:

  1. Pianka o strukturze otwartokomórkowej (pianka typu HR, Visco lub Super Soft)

  2. Pianka o strukturze zamkniętokomórkowej (pianka tradycyjna typu T)


 

rodzaje pianek w materacach

Pojawia się dużo dziwnych nazw, ale zaraz staną się one znacznie bardziej zrozumiałe. Po pierwsze, czym są te zamknięte lub otwarte komórki? Chodzi o strukturę maleńkich pęcherzyków w naszej piance. Mogą one być w pełni zamknięte, napełnione sprężonym powietrzem, lub otwarte, tworzące swego rodzaju przepuszczalną, oddychającą siatkę.

pianka otwartokomorkowa pianka zamknietokomorkowa

Pianka zamkniętokomórkowa – właściwości


Są to pianki o najgorszej jakości i niestety zarówno największej popularności. Oczywiście pianka zamkniętokomórkowa jest też najtańsza, więc jeśli kupujesz bardzo tani materac, niestety jest duże ryzyko, że właśnie taka pianka się w nim znajduje. Co gorsza, kupienie materaca bardzo drogiego wcale nie gwarantuje Klientowi, że materiały w nim użyte są wysokiej jakości.

Nawet znane firmy czasem tworzą materac najniższym możliwym kosztem, z użyciem zamkniętokomórkowej pianki typu T. Pianka ta z uwagi na zamkniętokomórkową strukturę jest znacznie mniej sprężysta niż inne pianki typu HR. Jest też wyraźnie twardsza.

W dodatku nawet jej początkowa elastyczność jest z czasem zatracana, gdyż przy dużym nacisku pęcherzyki ze sprężonym powietrzem pękają i tracą całkowicie swoje właściwości. Wówczas widoczne stają się charakterystyczne wygniecenia w miejscach największego nacisku.

Było to bardzo charakterystyczne w latach 60-tych i 70-tych, ponieważ pianki otwartokomórkowe nie były wtedy dostępne.

Nie dzieje się to w przypadku pianek otwartokomórkowych – te od początku są „dziurawe”, więc powietrze z łatwością przez nie przechodzi, a nacisk nie degraduje ich struktury.

Tradycyjna pianka zamkniętokomórkowa świetnie nadaje się na potrzeby transportu wrażliwych towarów, wygłuszania pomieszczeń czy barier ochronnych, ale nie należy jej stosować tam gdzie potrzebujemy komfortu: do produkcji sof, krzeseł, fotelików samochodowych, a już na pewno nie do materacy!

Jeśli sprzedawca ukrywa z jakiej pianki jest materac - może to być najgorszy rodzaj pianki, typu T.

Pianka otwartokomórkowa – właściwości

 

1. Pianka typu HR (High Resilience)
 

Inaczej nazywamy ją pianką wysokoelastyczną ze względu na jej właściwości. Jest bardziej dynamiczna od pianki typu T i - jak nazwa wskazuje - jest bardzo elastyczna. Wyróżnia się wyjątkową trwałością, którą zapewnia jej otwartokomórkowa budowa.

Można ją dowolnie zgniatać, a i tak wróci do swojej formy i nie ulegnie degradacji. To najlepszy materiał na materac. Producent, który jej używa, z pewnością myśli o komforcie Klienta, a nie o tym by zarobić na nim jak najwięcej pieniędzy.

W zależności od twardości danej pianki, będzie ona idealna zarówno na dolną warstwę wspierającą materaca, jak i na najwyższą warstwę komfortową. Dzięki otwartym komórkom świetnie wentyluje i zapobiega przegrzewaniu się podczas snu.

2. Pianka typy VISCO

To pianka nieelastyczna, tzw. pianka leniwa. Najczęściej nazywa się ją pianką z pamięcią. Charakteryzuje się chwilowym „zapamiętywaniem” kształtu kładzionych na niej przedmiotów. Polega to na tym, że pod wpływem nacisku powierzchnia pianki z wielką łatwością zapada się, a kiedy nacisk przestanie na nią działać, potrzebuje ona kilku, kilkunastu sekund na powrót do swojej pierwotnej formy.

Mówimy, że jest to pianka leniwa. Pianka visco działa inaczej niż pianka HR, która dzięki swojej sprężystości natychmiast wraca do normalnego kształtu. Cechę tę inaczej nazywa się „nieodbojnością”, bo upuszczony na piankę visco przedmiot nie odbija się, tylko zapada się w piankę, jest więc ona nieodbojna. Natomiast pianka HR jest odbojna, upuszczony na nią przedmiot odbija się od jej powierzchni.

pianka z pamiecia

Pianki z pamięcią cieszą się ogromną popularnością od kilkudziesięciu lat. Kiedy wejdziemy do jakiegokolwiek sklepu z materacami, wszyscy chcą sprzedać nam materac wykonany właśnie z pianki visco. Pomimo wielu zalet tego materiału, wykorzystywanie go w górnej warstwie materaca (jak to się najczęściej robi) jest wielkim błędem.
 

W USA (tam gdzie piankę viscoelastyczną wymyślono), używa się jej w materacach już od końca lat 70-tych. Niestety aż 50% dorosłych użytkowników materacy z pianką termoaktywną w górnej warstwie narzeka na przegrzewanie ciała, czego efektem jest pocenie się. Specyficzne zapadanie się robi na początku bardzo przyjemne wrażenie, Klient czuje się jakby leżał „jak na chmurce”, jednak ta chmurka ma bardzo wiele wad. Przede wszystkim owo zapadanie, które przy dużej warstwie pianki visco zmienia się wręcz w zasysanie. Kiedy położymy się na takim materacu, zawsze jest nam trudno zmienić pozycję. Materiał nas trzyma i nie możemy się przekręcić. Sprawia to, że kilkukrotnie musimy się w nocy wybudzić żeby zmienić pozycję, co ma negatywny wpływ na jakość naszego snu. Drugim problemem tej pianki jest to, że nie oddycha. Oddychanie, czy też przepuszczanie powietrza jest cechą pianek otwartokomórkowych, do których pianka visco bez wątpliwości należy. Jednak jej przepuszczalność powietrza zanika niemal całkowicie pod wpływem nacisku (jest pianką leniwą i nie stawia oporu ciężarom na niej spoczywającym jaki jest przykładowo ciało ludzkie). Przez to, że jej komórki zgniatają się z taką łatwością, nacisk je „zamyka”, pod osobą śpiącą tworzy się gruba warstwa szczelnie ściśniętych komórek, przez które powietrze nie ma szansy się przedostać.

pianka visco z pamiecia pocenie sie w nocy

Dodatkowo pianka z pamięcią bardzo silnie reaguje na zmiany temperatury. Kiedy jest ciepło, staje się niezwykle plastyczna i ugina się z łatwością, a przy niższej temperaturze sztywnieje i wręcz ciężko jest ją zgnieść, potrzebuje również bardzo dużo czasu aby się odgiąć po nacisku i wrócić do pierwotnego kształtu. Ta cecha sprawia, że pianka visco przejmuje temperaturę naszego ciała, co skutkuje jej mięknięciem i jeszcze bardziej potęguje efekt zapadania się i pocenia .

Pianka z pamięcią kształtu powoduje przegrzewanie ciała.

Nie oznacza to jednak, że pianka z pamięcią kształtu nie nadaje się do produkcji materacy. Wręcz przeciwnie! Nie jest ona jednak najlepszym wyborem jeśli chodzi o najwyższą warstwę materaca. Znacznie lepiej będzie się sprawdzać w drugiej warstwie od góry jako podparcie dla pianki HR. Wtedy wykorzystane zostaną w pełni jej właściwości dopasowywania się do ciała, ale nie będzie nas zasysać, a górna warstwa pianki HR będzie z powodzeniem odprowadzać ciepłe powietrze i zachowywać neutralną temperaturę. Pianka visco (ale tylko wykonana w technologii pneumatycznej) stanowi również dobry materiał na poduszki. W Polsce marką, która robi takie poduszki jest na przykład Dr Sapporo. Pianka termoelastyczna pneumatyczna nie jest tak czuła na zmiany temperatury, nie mięknie zbyt szybko gdy jest ciepło i nadmiernie nie twardnieje gdy temperatura spada.

Pianka poliuretanowa – znaczenie symboli


Skąd wiedzieć jakiej pianki użył producent Twojego materaca? Przydaje się do tego znajomość oznaczeń. Poprawna nazwa użytej pianki powinna składać się z jednej lub dwóch liter i czterech cyfr. Najpierw litery: HR i T są już jasne (HR to pianka High Resilience, czyli wysokoelastyczna, T oznacza piankę zamkniętokomórkową typu tradycyjnego).

V oznacza piankę visco (czyli piankę z pamięcią). Mamy również piankę SS czyli super soft (jest to inny rodzaj pianki elastycznej, o właściwościach pianki HR, ale znacznie bardziej miękkiej i bardzo elastycznej).

To jedyne typy pianek poliuretanowych dostępnych na rynku. Mogą występować co prawda inne pianki, np. żelowe, ale są one tylko pewną modyfikacją pianek typu HR. Jeśli producent mówi, że jego pianka nie jest żadną z powyższych, to zwyczajnie kłamie.

oznaczenie pianek symbole

Przejdźmy do cyfr. Tutaj pojawiają się elementy fizyki i matematyki. Dwie pierwsze cyfry oznaczają gęstość pianki, a dwie kolejne jej twardość.

 

Gęstość pianki określa, ile materiału mieści się w 1m3, a wyraża się ją w kilogramach na metr sześcienny. Czyli gęstość 25 oznacza, że 1m3 pianki waży 25 kilogramów.
 

Twardość pianki to parametr nieco bardziej skomplikowany. Mówi on o tym, jaki nacisk potrzebny jest do zgniecenia pianki o 40%. Wyraża się go w kilopaskalach (kPa).


Zatem kupując materac należy mieć świadomość jakie pianki zostały do niego użyte oraz jaką mają gęstość i twardość. Wielu producentów nie podaje jednak tak pełnych danych, często piszą o piance tylko „T25”, lub 25 czyli podają jej gęstość, ale brakuje twardości i typu. Jednocześnie producenci często chwalą się, jaką to duża gęstość zastosowali w swoim produkcie. Tymczasem niezorientowany Klient nie wiem, że gęstość 25 wcale NIE JEST DUŻA (duża gęstość pianek HR to przedział 35-45 i ma on bardzo duży wpływ na żywotność materaca). Nierzadko zdarza się również, że producent materaca nie uwzględnia nawet odpowiedniego skrótu oznaczającego typ pianki, w rezultacie Klient nie wie z czego zrobiony jest proponowany mu materac. Bardzo często też producenci tanich materacy świadomie wprowadzają Klientów w błąd używając oznaczenia HD (high density -wysoka gęstość), które wygląda podobnie do HR a oznacza nie wysoką elastyczność tylko wysoką gęstość.

Poproś sprzedawcę o dokładny symbol pianek użytych w materacu.

Dlaczego sprzedawcy często nie chcą udzielić Klientom informacji jakie są konkretne symbole pianek użytych w oferowanych materacach? Powody takiego zachowania mogą być dwa:

- producent najczęściej używa słabej jakości, tanich materiałów i chce ukryć to, że użył najtańszej i najgorszej pianki tradycyjnej typu T, lub

- czasami sam nawet nie wie co włożył do materaca i nie wie co napisać.
 

W obu przypadkach nie powinno się ufać takiemu producentowi bo najwyraźniej nie zależy mu na wysokiej jakości produktu i komforcie Kupującego. Nie posiada podstawowej wiedzy na temat prawidłowej budowany materaca i nigdy nie zapewni odpowiedniej funkcjonalności materaca, który wyprodukuje.

Pianka otwartokomórkowa – użycie w materacu


Jest to istotne ze względu na to, że w każdej warstwie materaca najlepiej sprawdzi się pianka o innych parametrach. Dobry materac powinien być zbudowany jak tort, z różnych warstw, każda w odpowiednim miejscu, tak żeby mogły najlepiej spełniać swoje funkcje.


Tworząc nasz materac Osaka Air wykonaliśmy setki prób i testów, aby dobrać parametry każdej zastosowanej w nim warstwy. Liczyło się wszystko: rodzaj pianki, gęstość, twardość, wysokość danej warstwy, różnice w masie ciała użytkowników, sposób łączenia warstw.

Tworząc nasz materac uwzględniliśmy nawet przeciętnie utrzymywaną temperaturę w sypialni. Wszystko po to, aby stworzyć wyjątkowy produkt.

Staramy się być transparentni i mówimy Wam dokładnie jakie pianki zostały zastosowane w naszym materacu. 

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.

FAQ: Pianka otwartokomórkowa

Czym cechuje się pianka otwartokomórkowa w materacu?

Pianka otwartokomórkowa w materacu pozwala na zachowanie dużego poziomu jego wentylacji. Jednocześnie żywotność wysokoelastycznej pianki otwartokomórkowej jest wysoka, a dynamika pozwala na stworzenie z niej najlepszych materacy.

Czy materac z pianki otwartokomórkowej jest dobry?

Tak. Materac, który posiada pierwszą warstwę wykonaną z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR to najlepszy wybór. Zapewnia on optymalną dynamikę, twardość i komfort.

Czy pianka visco to pianka otwartokomórkowa?

Tak i nie. Pianka visco to pianka otwartokomórkowa, ale jedynie do czasu, kiedy pozostaje nieużywana. Położenie się na materacu wykonanym z pianki visco powoduje, że jej komórki zgniatają się przez ciężar ciała i jego temperaturę. W ten sposób jej komórki zamykają się, przez co nie oferuje ona już tych samych właściwości.

Czy pianka otwartokomórkowa jest bezpieczna?

Tak. Wysokoelastyczna pianka otwartokomórkowa typu HR to pianka poliuretanowa, która zachowuje swoje właściwości przed bardzo długi czas. Jest ona hypoalergiczna, a jednocześnie zapewnia optymalne wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa podczas snu.

Skąd wiedzieć, że w materacu jest pianka otwartokomórkowa?

Aby dowiedzieć się czegoś o budowie materaca, należy zażądać od jego producenta lub sprzedawcy pełnej specyfikacji użytych do jego produkcji materiałów. Wysokoelastyczna pianka otwartokomórkowa jest zawsze oznaczana symbolem HR. Nie jest to natomiast pianka oznaczona literami HD, T lub V.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej porad ekspertów: