Pianka termoelastyczna? Tylko w drugiej warstwie materaca!28 kwietnia 2022 |
![]() |
Ten rodzaj pianki poliuretanowej posiada typowe dla siebie właściwości fizyczne i chemiczne, które mają szereg wad i zalet. Z tego też powodu pianka termoelastyczna, choć jest popularna, w większości przypadków stosowana jest w sposób, który ujawnia przede wszystkim jej wady.
ONSEN® oferuje materac Osaka Air, który jest najlepszym spośród dostępnych na rynku materaców. Odpowiada on na wszelkie potrzeby nawet najbardziej wymagających konsumentów, spełniając wszystkie 10 podstawowych funkcjonalności materaca, a także mając status wyrobu medycznego klasy pierwszej.
Wszystkie produkty ONSEN® podlegają nawet 15-letniej gwarancji oraz unikalnemu programowi pozwalającemu na zwrot zamówienia w ciągu 100 dni, co do zera minimalizuje ryzyko zakupu. W ten sposób dzielimy się pewnością i zaufaniem, jakimi darzymy nasz materac, z każdym, komu zależy na zdrowiu i wygodzie.
Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®.
Pianka termoelastyczna to rodzaj pianki poliuretanowej. Jako jedyna z nich cechuje się lepkością, przez co nazywa się ją również pianką lepkosprężystą, a także pianką leniwą. Jest ona bardzo wrażliwa na temperaturę i siłę nacisku, przez co zapada się pod ciałem człowieka.
Tak i nie. Pianka termoelastyczna jest zdrowa pod tym kątem, że nie zawiera niebezpiecznych składników. Jak każda pianka poliuretanowa, stanowi ona nieprzyjazne dla drobnoustrojów środowisko, co czyni ją produktem antyalergicznym. Jednakże zastosowanie pianki termoelastycznej w pierwszej warstwie materaca nie jest zdrowe dla kręgosłupa, bowiem nieodpowiednio go podpiera. Dodatkowo nie daje odpowiedniego wsparcia dla głowy, bioder oraz kończyn.
Tak i nie. Warto kupić materac, który posiada piankę termoelastyczną w drugiej warstwie. To daje możliwość zniwelowania wad, jakie z natury posiada pianka termoelastyczna. Natomiast nie warto kupować materaców z pianką termoelastyczną w pierwszej warstwie, bowiem te nie zapewniają odpowiedniego wsparcia ciała i podparcia kręgosłupa, a dodatkowo wywołują efekt lustrzanego odbicia ciepła.
Tak. Pianka termoelastyczna grzeje w trakcie snu, ponieważ wywołuje efekt lustrzanego odbicia ciepła. Tego rodzaju pianka poliuretanowa zapada się pod wpływem temperatury i nacisku ciała, co powoduje zamknięcie się jej komórek. W efekcie pianka termoelastyczna staje się grubą warstwą nieprzepuszczającego powietrza poliuretanu. Ciepło ciała jest przez nią kumulowane i oddawane na zewnątrz. Stąd też nie powinno się pianki termoelastycznej stosować w pierwszej warstwie materaca.
Tak. Zarówno gęstość pianki termoelastycznej, jak i jej twardość, mają kluczowe znaczenie. Warto jednak zauważyć, że - wbrew obiegowej opinii - są to dwa całkowicie różne parametry. Gęstość podawana jest bowiem w kg/m3, zaś twardość w kPA lub N (niutonach). Kupując więc materac, w którym znajduje się warstwa pianki termoelastycznej, należy zawsze żądać podania obu wartości.