Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Pianka termoelastyczna? Tylko w drugiej warstwie materaca!

28 kwietnia 2022
Pianka termoelastyczna, materac visco, materace memory, najlepsze materace
Pianka termoelastyczna jest jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów pianek poliuretanowych w produktach do spania. Najczęściej piankę termoelastyczną stosuje się w poduszkach memory, a także jako pierwszą warstwę materaców z pamięcią kształtu.

 

Ten rodzaj pianki poliuretanowej posiada typowe dla siebie właściwości fizyczne i chemiczne, które mają szereg wad i zalet. Z tego też powodu pianka termoelastyczna, choć jest popularna, w większości przypadków stosowana jest w sposób, który ujawnia przede wszystkim jej wady.

Właściwości pianki termoelastycznej doprowadziły zaś do nazywania jej pianką memory, pianką leniwą czy pianką lepkosprężystą. Niezależnie jednak od nazwy, jest to w dalszym ciągu ten sam produkt, który w materacach działa w identyczny sposób. Pełne wykorzystanie jej zalet zależy jednak od projektu danego materaca.
 
Pianka termoelastyczna, materac visco, materace memory, najlepsze materace

Pianka termoelastyczna – właściwości

Jak wielokrotnie powtarza się w różnego rodzaju reklamach, pianka termoelastyczna została opracowana na zlecenie NASA w 1970 roku. Celem wprowadzenia pianki termoelastycznej na rynek miała być poprawa amortyzacji siedzeń i zapewnienie większej ochrony przy zderzeniach. Służyć zatem ma ona przede wszystkim ochronie pilotów i pasażerów samolotów, a drugiej kolejności kosmonautom.

Pianka termoelastyczna stworzona została więc jako materiał do produkcji mebli, a przede wszystkim foteli stosowanych w transporcie. Pozwala ona na amortyzację i zwiększa bezpieczeństwo podczas siedzenia na fotelu w poruszającym się pojeździe. Pod warunkiem jednak, że odbywa się w stosunkowo krótkim czasie, a także przy pełnej świadomości. Nie da się tego przełożyć zaś na sen, w trakcie którego jesteśmy nieświadomi, a przy tym nasze mięśnie są całkowicie rozluźnione.

Dostępna początkowo, a więc kilkadziesiąt lat temu, pianka termoelastyczna była pianką zamkniętokomórkową, a więc posiadającą zamkniętą strukturę komórek, lecz wyposażona była w membrany. Te dawały pierwszym piankom termoelastycznym ograniczoną zdolność do cyrkulacji powietrza w zakresie wynoszącym od 1 dm3 na minutę do 30 dm3 na minutę.

Istnieją również nowocześniejsze pianki termoelastyczne. Są one bardziej hydrofilowe, co zwiększa ich przepuszczalność powietrza do 60 dm3 na minutę. To jednak nadal stanowi gorszy wynik, aniżeli gwarantują pianki HR. Nadto wartości te podaje się przy całkowitym rozprężeniu pianki termoelastycznej i bez nacisku.
Pianka termoelastyczna może być produkowana w dwóch różnych technologiach: pneumatycznej lub chemicznej.
Jak każda pianka poliuretanowa, także pianka termoelastyczna składa się z izocyjanianów i polioli oraz katalizatorów i inhibitorów. Jednak w przypadku pianki termoelastycznej wpływ na jej funkcjonalność ma przede wszystkim metoda produkcji. Jej jakość zależy od tego, czy wyprodukowano ją powszechnie stosowaną metodą chemiczną, czy też rzadko spotykaną metodą pneumatyczną.
 
Pianka termoelastyczna produkowana metodą chemiczną jest zwyczajnie tańsza w produkcji. Przez to producenci materaców najczęściej stosują właśnie ten jej rodzaj. W większości, jeśli nie w każdym przypadku, komórki takiej pianki termoelastycznej nie są otwarte lub ich perforacja jest niewystarczająca. To zaś negatywnie wpływa na jej lepkość i dynamikę, bowiem głębiej się zapada oraz dodatkowo wolniej wraca do pierwotnego kształtu. Nadto przepuszczalność powietrza tak wyprodukowanej pianki termoelastycznej jest znikoma.
 
Droższą, lecz zdecydowanie lepszą wersją pianki termoelastycznej, jest ta wyprodukowana metodą pneumatyczną. Posiada ona inną strukturę komórek, które dodatkowo są silniej perforowane. Zapadają się więc nieco płyciej, a dodatkowo lepiej przepuszczają powietrze i pozostają odbojne w większym stopniu.

Zaznaczyć należy także, że pianka termoelastyczna produkowana metodą pneumatyczną stanowi gwarancję stałości produkcji oraz powtarzalnej jakości. Tej zaś nie zapewnia ta produkowana metodą chemiczną, przy której zbyt wiele zależy od przypadku.
Pianka termoelastyczna, materace memory, materac wiskoelastyczny, spanie na piance

Pianka termoelastyczna – w pierwszej warstwie

Umieszczenie pianki termoelastycznej w pierwszej warstwie materaca powoduje, że ma ona niemal bezpośrednią styczność ze śpiącym na materacu memory człowiekiem. Przed jej wieloma wadami nie chroni nas bowiem pokrowiec na materac, ani pościel czy piżama.

Tak umiejscowiona pianka termoelastyczna będzie więc zapadać się bezpośrednio pod ciężarem człowieka, a także przez naturalną temperaturę ludzkiego ciała. Jednocześnie wstanie z takiego materaca nie spowoduje jej szybkiego powrotu do pierwotnego kształtu. Stąd też tego rodzaju materace nazywa się również materacami z pamięcią kształtu.

Przy położeniu się na materacu, który zawiera piankę termoelastyczną w pierwszej warstwie, jej perforowane komórki wypuszczają powietrze na zewnątrz, zaś przy zwolnieniu nacisku bardzo powoli, bo nawet przez kilkadziesiąt minut, wtłaczają je z powrotem do środka.

Niska prędkość ponownego napełniania ich powietrzem wynika z faktu, iż pianka termoelastyczna wyróżnia się posiadaniem lepkości, co czyni ją podobną do płynów. Stąd też nazywa się ją również pianką lepkosprężystą czy też pianką leniwą.

Zapadanie się pianki termoelastycznej powoduje, że ciało człowieka nie znajduje się przez całą noc w fizjologicznej pozycji, w wyniku czego naturalne krzywizny kręgosłupa nie są odpowiednio podkreślone. Może to nasilać zwyrodnienie kręgosłupa, a także inne jego schorzenia, jak choćby dyskopatię.

Poza tym wpływa ona na nieodpowiednie ułożenie bioder i nóg. Tym samym dla osób z endoprotezą biodra materace z pianką termoelastyczną w pierwszej warstwie mogą być wyjątkowo niebezpieczne. Nasilają one też objawy menopauzy przez zwiększanie potliwości.
Materac warstwowy, materace piankowe, sklep z materacami, producent

Pianka termoelastyczna – w drugiej warstwie

Pianka termoelastyczna umieszczona w drugiej warstwie materaca ma zdecydowanie więcej zalet, zaś jej oczywiste wady są praktycznie w pełni wyeliminowane. Oczywiście tylko w sytuacji, gdy piankę temoelastyczną wykorzystano w materacu wysokoelastycznym najwyższej klasy. Jeśli bowiem znajduje się ona w materacu z kokosem, czy też w materacu sprężynowym, jej użycie przestaje mieć jakikolwiek sens i znaczenie. Szczególnie zaś, gdy towarzyszą jej warstwy pianki zamkniętokomórkowej, która szybko się wygniecie i zapadnie.

Umieszczenie pianki termoelastycznej w drugiej warstwie materaca, którego pierwszą warstwę stanowi pianka wysokoelastyczna, podnosi jego zdolność do cyrkulacji powietrza. Dzieje się tak dzięki temu, że komórki pianki wysokoelastycznej pozostają otwarte oraz przepuszczają powietrze w wielu kierunkach.

Jednocześnie nie wpływa to na inne właściwości pianki termoelastycznej, co pozwala na optymalne konturowanie ciała śpiącego człowieka, bez ryzyka zapadnięcia się. W ten sposób fizjologiczne krzywizny kręgosłupa są podkreślone i odpowiednio wsparte. Przy warstwowej budowie, jaką cechuje się materac Osaka Air, możemy więc lepiej chronić swoje zdrowie. Czyni go to najlepszym materacem dla osób cierpiących na ból kręgosłupa lędźwiowego, ale też doznających innych dolegliwości.

Zastosowanie pianki wysokoelastycznej w pierwszej warstwie materaca Osaka Air, zaś dopiero w drugiej jego warstwie pianki termoelastycznej, przekłada się na swobodę zmiany pozycji do spania. Zapewnia on także najlepszą dynamikę wśród dostępnych na rynku materaców. Nadto nie przenosi ruchów, izolując je wokół jednej osoby, co zwiększa zadowolenie ze snu u pozostałych osób śpiących na tym samym materacu.
 

ONSEN® oferuje materac Osaka Air, który jest najlepszym spośród dostępnych na rynku materaców. Odpowiada on na wszelkie potrzeby nawet najbardziej wymagających konsumentów, spełniając wszystkie 10 podstawowych funkcjonalności materaca, a także mając status wyrobu medycznego klasy pierwszej.

Wszystkie produkty ONSEN® podlegają nawet 15-letniej gwarancji oraz unikalnemu programowi pozwalającemu na zwrot zamówienia w ciągu 100 dni, co do zera minimalizuje ryzyko zakupu. W ten sposób dzielimy się pewnością i zaufaniem, jakimi darzymy nasz materac, z każdym, komu zależy na zdrowiu i wygodzie.
 

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®.

Materac wysokoelastyczny, pianka termoelastyczna, materace memory, pianka z pamięcią kształtu

FAQ: Pianka termoelastyczna

Co to jest pianka termoelastyczna?

Pianka termoelastyczna to rodzaj pianki poliuretanowej. Jako jedyna z nich cechuje się lepkością, przez co nazywa się ją również pianką lepkosprężystą, a także pianką leniwą. Jest ona bardzo wrażliwa na temperaturę i siłę nacisku, przez co zapada się pod ciałem człowieka.

Czy pianka termoelastyczna jest zdrowa?

Tak i nie. Pianka termoelastyczna jest zdrowa pod tym kątem, że nie zawiera niebezpiecznych składników. Jak każda pianka poliuretanowa, stanowi ona nieprzyjazne dla drobnoustrojów środowisko, co czyni ją produktem antyalergicznym. Jednakże zastosowanie pianki termoelastycznej w pierwszej warstwie materaca nie jest zdrowe dla kręgosłupa, bowiem nieodpowiednio go podpiera. Dodatkowo nie daje odpowiedniego wsparcia dla głowy, bioder oraz kończyn.

Czy warto kupić materac z pianki termoelastycznej?

Tak i nie. Warto kupić materac, który posiada piankę termoelastyczną w drugiej warstwie. To daje możliwość zniwelowania wad, jakie z natury posiada pianka termoelastyczna. Natomiast nie warto kupować materaców z pianką termoelastyczną w pierwszej warstwie, bowiem te nie zapewniają odpowiedniego wsparcia ciała i podparcia kręgosłupa, a dodatkowo wywołują efekt lustrzanego odbicia ciepła.

Czy pianka termoelastyczna grzeje?

Tak. Pianka termoelastyczna grzeje w trakcie snu, ponieważ wywołuje efekt lustrzanego odbicia ciepła. Tego rodzaju pianka poliuretanowa zapada się pod wpływem temperatury i nacisku ciała, co powoduje zamknięcie się jej komórek. W efekcie pianka termoelastyczna staje się grubą warstwą nieprzepuszczającego powietrza poliuretanu. Ciepło ciała jest przez nią kumulowane i oddawane na zewnątrz. Stąd też nie powinno się pianki termoelastycznej stosować w pierwszej warstwie materaca.

Czy gęstość i twardość pianki termoelastycznej ma znaczenie?

Tak. Zarówno gęstość pianki termoelastycznej, jak i jej twardość, mają kluczowe znaczenie. Warto jednak zauważyć, że - wbrew obiegowej opinii - są to dwa całkowicie różne parametry. Gęstość podawana jest bowiem w kg/m3, zaś twardość w kPA lub N (niutonach). Kupując więc materac, w którym znajduje się warstwa pianki termoelastycznej, należy zawsze żądać podania obu wartości.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej porad ekspertów: