+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Pocenie się podczas snu - Czemu pocisz się w nocy?

18 stycznia 2021
Onsen_rys_-09
Idziesz spać w porządnie przewietrzonej sypialni, wchodzisz do łóżka nawet lekko trzęsąc z zimna, ale budzisz się zlany potem. Jeżeli zazwyczaj pocisz się w nocy z pewnością nurtuje Cię wiele pytań, na które postaramy się odpowiedzieć.

Czy nocne pocenie to normalny fizjologiczny objaw, czy może świadczy o chorobie? Czy istnieją jakieś domowe sposoby, aby ograniczyć pocenie się w nocy? A przynajmniej może da się coś zrobić, aby nie budzić się na mokrym prześcieradle w przyklejonej do pleców piżamie?
W Twojej sypialni powinien panować chłód
Mamy nadzieję, że dbasz o to, żeby w Twojej sypialni nie było zbyt gorąco, ponieważ niższa temperatura wpływa na poprawę jakości snu. Mówiąc precyzyjniej - sprawia, że wzrasta ilość snu głębokiego, co wykazali w swoim badaniu japońscy naukowcy. Przypominamy, że optymalna temperatura zlecana przez amerykańską National Sleep Foundation wynosi od 16 do 19°C.

Jednak nawet jeśli w Twojej sypialni jest przyjemnie chłodno i tak najprawdopodobniej nie zdołasz całkowicie uniknąć pocenia się w nocy.
2 pocenie

Termoregulacja a sen

Dlaczego pocisz się podczas snu? Termoregulacja i sen są ze sobą powiązane. Wydzielanie się melatoniny, zwanej hormonem snu obniża temperaturę ciała (przedawkowanie syntetycznej melatoniny może z tego względu grozić nawet hipotermią).

Natomiast obniżenie temperatury ciała powoduje zwiększone wydzielanie się melatoniny. (Jeżeli interesuje Cię bardziej naukowe ujęcie tematu, więcej o tym procesie możesz przeczytać w artykule opublikowanym w Chronobiology International).

Wydzielanie potu jest obok rozszerzenia naczyń krwionośnych naturalnym sposobem organizmu na obniżenie temperatury ciała. Umiarkowane pocenie się w nocy jest zjawiskiem zupełnie normalnym.

Nie trzeba specjalnie się nim niepokoić, aczkolwiek warto o nim pamiętać, kiedy zastanawiasz się jak często należy prać pościel oraz czemu materac trzeba co kilka lat wymieniać.

Nadmierne pocenie się w nocy – przyczyny

Problem zaczyna się wtedy, kiedy budzisz się w nocy całkowicie mokry od potu, a co gorsza mokra jest też pościel. Jest to nie tylko nieprzyjemne, ale może też świadczyć o różnych, niekiedy bardzo poważnych problemach zdrowotnych.
Nocne pocenie może być spowodowane poważną chorobą
Najczęstszą jednostką chorobową powodującą nocne poty są oczywiście infekcje. U kobiet bardzo częstą przyczyną nocnych potów jest menopauza lub stan przedmenopauzalny (przeczytaj koniecznie o tym jak pozostać sobą podczas menopauzy). Częstą przyczyną nadmiernego pocenia się w nocy może być także stres.

Poważniejsze przyczyny nocnych potów to:

 
 • Choroby autoimmunologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów
 • Otyłość
 • Nowotwory, w tym białaczka, chłoniak i rak prostaty
 • Depresja
 • Choroby serca i nadciśnienie
 • HIV / AIDS
 • Gruźlica
 • Nadczynność tarczycy
 • Inne zaburzenia hormonalne
 • Poważne stany zapalne, takie jak zapalenie wsierdzia
 • Zaburzenia snu, w tym obturacyjny bezdech senny

Warto zasięgnąć porady lekarskiej, jeśli problem nocnych potów nie ustępuje mimo domowych środków zapobiegawczych. Zanim jednak udasz się do lekarza w celu gruntownego przebadania, sprawdź najpierw swoje środowisko snu oraz nawyki. Niektórym przyczynom nocnych potów można zapobiec.
nocne poty co robic

Zmień pościel i materac

 

Niska temperatura w sypialni to nie wszystko. Nadmierne pocenie powoduje też pościel wykonana z syntetycznych, nieoddychających materiałów.

Poliester działa jak foliowy worek – nie przepuszcza powietrza i nie odprowadza wilgoci, więc obudzisz się spocony nawet pod „letnią” poliestrową kołdrą.

Częstym winowajcą nocnego pocenia się są wciąż popularne w Polsce materace z tak zwanej pianki memory, czyli materace termoelastyczne. Zwykle są materace, w których pianka z pamięcią stanowi wierzchnią, górną warstwę.

Pianka ta jest pianką termoplastyczną, co oznacza, że materac staje się bardziej miękki pod wpływem ciepła Twojego ciała. Pod wpływem nacisku komórki pianki ulegają zgnieceniu i w efekcie czujesz się jakbyś spał na warstwie nieprzepuszczającej powietrza folii, a nie na piance.

Ewentualne kanały wentylacyjne wydrążone w piance z pamięcią nie spełniają swojej funkcji, ponieważ zostają zgniecione. Na domiar złego, „pianka z pamięcią” pod wpływem ciepła nie tyle „dopasowuje się do ciała”, co tak naprawdę „zasysa” je.

W efekcie toniesz w tej nieoddychającej piance i budzisz się z mokrymi plecami, bo trudno jest zmienić pozycję przez sen. Nadmierne pocenie powodują też materace lateksowe (lateks nie oddycha, o czym zapewne wiesz, jeśli nosiłeś kiedykolwiek lateksowe rękawiczki).

Rozwiązaniem jest materac oparty o zupełnie inną technologię materac Osaka Air.
 
Jego pierwszą warstwę stanowi przewiewna i sprężysta pianka BluPur, która zapobiega przegrzewaniu się ciała. Otwarte komórki tej pianki przepuszczają powietrze i nie powodują zapadania się ciała. Zapewniająca optymalne dopasowanie pianka memory jest dopiero drugą warstwą. Na tym jednak innowacja się nie kończy.

Stworzyliśmy specjalny system wentylacji, aby całe ciepło z materaca zostało wyprowadzone na zewnątrz. Pod warstwą pianki memory umieściliśmy siatkę 3D Aero, która w połączeniu z kanałami wentylacyjnymi umieszczonymi w kolejnej warstwie- piance HR sprawia, że nasz materac efektywnie zapobiega przegrzewaniu się ciała i przeciwdziała poceniu się w nocy.
pocenie sie przewiewny materac

Zwróć uwagę na to co jesz i pijesz

Traktowanie lampki wina jak lekarstwa na bezsenność to zły pomysł z bardzo wielu względów. Picie alkoholu przed snem nie tylko zakłóca prawidłowy cykl snu, ale powoduje też nocne poty. Pocenie się wzmagają też ostre przyprawy. Napotnie działają także niektóre herbatki ziołowe tradycyjnie stosowane w leczeniu przeziębienia – unikaj naparu z lipy, maliny oraz czarnego bzu. Ogranicz też jedzenie ciężkostrawnych, kalorycznych potraw na kolację – dużą część pożywienia organizm przetwarza właśnie na energię termiczną. Pocenie się w nocy to także jeszcze jeden dobry powód, żeby ograniczyć stosowanie kofeiny.
 

Nie ćwicz zbyt intensywnie wieczorem

Joga przed snem jest świetnym pomysłem. Lekki stretching również. Unikaj jednak przed snem intensywnego wysiłku i forsownych ćwiczeń, bo nadmiernie rozgrzeją Twój organizm.
 

Nocne poty jako skutek uboczny leków

Pocenie się powodują oczywiście leki przeciwgorączkowe takie jak ibuprom czy aspiryna. Nocne poty mogą jednak wywołać też niektóre leki hormonalne, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki stosowane w leczeniu cukrzycy typu II oraz niektóre leki na nadciśnienie. Powiedz lekarzowi, jeśli masz problem z nocnym poceniem się, może będzie możliwa zmiana leku.

Jak zmniejszyć pocenie się w nocy?

Nie zawsze da się zlikwidować bezpośrednią przyczynę nadmiernego pocenia się w nocy. Trudno przecież zrezygnować z niezbędnych, zalecanych przez lekarza leków albo w cudowny sposób pozbyć się przewlekłej choroby.

Zawsze jednak warto kupić materac zapobiegający przegrzewaniu się ciała. Warto też zainwestować w pościel z oddychających tkanin. A co z piżamą? Poczytaj o zaletach spania nago.

Pamiętaj o wietrzeniu sypialni. Unikaj gorących kąpieli przed snem. Zamiast tego spróbuj zanurzyć przedramiona i stopy w chłodnej wodzie. Ziołowym remedium na nadmierną potliwość jest szałwia, jednak z uwagi na możliwe interakcje z lekami warto jej stosowanie skonsultować z lekarzem.

Staraj się nie denerwować i stwórz relaksujący rytuał przed snem. Postaw przy łóżku szklankę chłodnej wody i śpij dobrze.


Podłoże może być take na tle nerwowym zobacz nasz wpis:
Jak zasnąć w stresie.
nocne pocenie sie jaki materac wybrac

FAQ

Dlaczego człowiek się poci w nocy?

Przyczyną nocnych potów może być infekcja, otyłość, choroby autoimmunologiczne, HIV, nowotwory, grużlica, nadczynność tarczycy i inne zaburzenia hormonalne, bezdech senny, menopauza u kobiet i wiele innych. Zawsze należy zbadać przyczynę nocnych potów.

Co zrobić, aby się w nocy nie pocić?

Aby nie pocić się w nocy zadbaj o prawidłowy mikroklimat w sypialni. Powietrze powinno być chłodne a sypialnia dobrze wywietrzona. Nie stosuj poliestrowej kołdry ani poduszek wykonanych z pianki z pamięcią. Pianka termoelastyczna pod wpływem ciepła i ciężaru ciała mięknie i tworzy nieprzepuszczalną dla powietrza i wilgoci warstwę, przez co głowa na takiej poduszce z pianki z pamięcią przegrzewa się i poci. Zastosuj poduszkę wykonaną z pianki otwartokomórkowej. Warto również pomyśleć nad zmianą materaca na bardziej przewiewny. W materacu również istotne jest, aby pianka z pamięcią kształtu nie była pierwszą od góry warstwą materaca. Najlepiej, aby warstwa termoelastyczna była jako druga od góry.

Udostępnij
Newsletter
Bez wyrażenia zgody, nie możemy dodać Twojego adresu do naszej bazy.
Dziękujemy.
Komentarze
lub inna etykieta zgodnie z układem
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Telefon (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza
Zastanawiasz się jak urządzić sypialnię? W tym artykule przedstawiamy kilka pomysłów, które mogą być ciekawym źródłem inspiracji.
17 grudnia 2020
Tybetańska joga śnienia to bardzo szczególny rodzaj „lucid dreams", czyli świadomych snów. Po tybetańsku nazwa tej praktyki brzmi ,milam’. Jest to rodzaj zaawansowanej tantrycznej medytacji praktykowanej w szkołach buddyjskich kagyu, nyigma oraz bon.
22 września 2020
Pod koniec XIX wieku snami ponownie zainteresowali się psychiatrzy. Nauka stanęła na stanowisku, że nawet jeśli sny nie powiedzą nam wiele o przyszłości, można z nich dowiedzieć się ciekawych rzeczy o kondycji psychicznej śniącego.
22 września 2020
Ludzie są jedynym gatunkiem, który sam dobrowolnie pozbawia się snu, na co ewolucja zupełnie nas nie przygotowała. Sen to biologiczna konieczność. Zarywanie nocy lub ograniczenie snu do czterech czy pięciu godzin na dobę niesie za sobą o wiele poważniejsze konsekwencje, niż tylko enigmatycznie nazywane „zmęczenie”.
22 września 2020
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci którzy się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ