Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Dlaczego poduszka termoelastyczna może szkodzić?

15 października 2023
Poduszka termoelastyczna, poduszki piankowe, memory foam
Poduszka termoelastyczna zdobyła ogromną popularność ze względu na swoją rzekomą zdolność dostosowywania się do kształtu ciała, a przez to zapewniania komfortowego snu. Mimo swoich kilku zalet, istnieją również pewne wady, które mogą wpłynąć negatywnie na zdrowie. Warto mieć świadomość tych wad i wyeliminować poduszki termoelastyczne ze swoich sypialni.

Choć wielu producentów i sprzedawców oferuje poduszki termoelastyczne, w dodatku te wykonane z memory foam wytwarzanych metodą chemiczną, to od kilkudziesięciu lat nie są one już żadną nowością. Produkt ten istnieje na rynku od zeszłego stulecia, odkąd dawno temu został zastąpiony przez bardziej innowacyjne i wygodne poduszki. Przede wszystkim przez poduszki o bardziej prozdrowotnych właściwościach niż te termoelastyczne.
Poduszka z pamięcią kształtu, poduszki do sypialni, pianka memory

Podparcie głowy na poduszce termoelastycznej

Poduszki termoelastyczne mają zapewnić komfortowy sen, co jest tylko złudzeniem. Posiadają one bowiem niezwykle istotną wadę, która w istotny sposób wpływa na jakość podparcia głowy i kręgosłupa w czasie snu. Chodzi głównie o fakt, że pianka termoelastyczna, z której wykonane są te poduszki, bardzo szybko zapada się pod wpływem temperatury ciała.

To właśnie ta istotna cecha może prowadzić do problemów ze wspieraniem głowy i kręgosłupa, które mogą nasilić się w ciągu nocy. Początkowo na poduszce termoelastycznej, odczuwamy przyjemne podparcie głowy i szyi. Pianka dostosowuje się do naszego kształtu, zapewniając wygodę. W miarę upływu czasu pianka zaczyna zapadać się pod głową i szyją. To oznacza, że początkowe podparcie, które było dobre, okazuje się bardzo złudne, bowiem stopniowo słabnie przez zapadanie się poduszki.

Efekt ten jest odczuwalny także dla tych, którzy zmieniają pozycję w czasie snu. Każdy ruch sprawia, że pianka musi się dostosować na nowo, a jednocześnie pianka nie odzyskała swojego poprzedniego kształtu, co może skutkować brakiem odpowiedniego podparcia w trakcie snu. Tym samym głowa i szyja mogą być narażone na nieprawidłowe ułożenie, co z kolei może prowadzić do bólu kręgosłupa szyjnego i pleców u użytkowników.

Warto zwrócić uwagę, że skutki tego problemu nasilają się w miarę dłuższego użytkowania poduszki termoelastycznej. Dlatego, choć na pierwszy rzut oka wydają się one wygodne, mogą wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie w dłuższej perspektywie czasowej. Stąd też, aby cieszyć się zdrowym i komfortowym snem, warto rozważyć nowoczesne alternatywy, które przez całą zapewnią trwałe podparcie głowy i kręgosłupa, bez zapadania się.
Poduszki termoelastyczne, poduszka z pianki, ból karku

Wpływ poduszki termoelastycznej na kręgosłup szyjny

Poduszki termoelastyczne, znane ze swojej rzekomej pamięci kształtu, mogą być przyczyną poważnych problemów kręgosłupa szyjnego u użytkowników. Kluczowe w poduszce termoelastycznej jest to, że zapadająca się pianka visco nie jest w stanie odpowiednio podeprzeć kręgosłupa szyjnego w fizjologicznej pozycji, co często prowadzi do szeregu niekorzystnych skutków zdrowotnych na wielu płaszczyznach.

Kręgosłup szyjny, składający się z siedmiu kręgów, pełni niezwykle istotną rolę w utrzymaniu równowagi i stabilności ciała. W czasie snu na boku Twoja głowa powinna być w linii prostej z kręgosłupem szyjnym, aby uniknąć nadmiernego napięcia mięśni i bólu. Odpowiednie podparcie podczas snu jest zatem kluczowe dla zachowania prawidłowej postawy ciała.

Tymczasem niemal zawsze poduszka termoelastyczna, choć początkowo dostosowuje się do kształtu Twojej głowy i szyi, niezwykle szybko traci tę zdolność w miarę zapadania się materiału. Efekt ten sprawia, że Twoja głowa stopniowo opada w dół, a kręgosłup szyjny nie jest już przez taką poduszkę prawidłowo podparty. W efekcie głowa może być ułożona w niekomfortowej pozycji, co może prowadzić do bólu szyi i pleców, ale także napięcia mięśni u użytkownika.

Długotrwałe użytkowanie poduszki termoelastycznej, która nie zapewnia właściwego podparcia kręgosłupa szyjnego, może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Osoby narażone na ten problem mogą doświadczać chronicznego bólu szyi, a także wzrastającego ryzyka wystąpienia poważniejszych schorzeń kręgosłupa w odcinku szyjnym i piersiowym. Takie osoby częściej doznają też migreny, a także innych dolegliwości.
Poduszki do spania, poduszka na kręgosłup, nocne poty

Kręgosłup piersiowy a poduszka termoelastyczna

Prawidłowo utrzymywana postawa ciała podczas snu jest kluczowym czynnikiem wpływającym na nasze zdrowie, a zwłaszcza odcinka piersiowego i szyjnego kręgosłupa. Niestety, poduszka termoelastyczna może negatywnie wpływać na te obszary ciała. Warto zrozumieć, dlaczego poduszki termoelastyczne mogą prowadzić do problemów z kręgosłupem piersiowym i dlaczego jest to istotne dla naszego zdrowia.

Co do zasady głowa podczas snu znajdować się w pozycji, w której jest zwrócona ku sufitowi, a więc twarz winna spoglądać ku górze. To oznacza, że kręgosłup szyjny i piersiowy powinny być przez właściwą poduszkę odpowiednio wyprostowane i wspierane, aby utrzymać naturalną krzywiznę kręgosłupa. W przypadku poduszki termoelastycznej, problem pojawia się więc, gdy materiał zaczyna zapadać się w miarę trwania snu.

Kiedy poduszka termoelastyczna zapada się, głowa użytkownika zaczyna być przywodzona w kierunku klatki piersiowej. To nie tylko niszczy naturalną krzywiznę kręgosłupa szyjnego, ale również wpływa negatywnie na kręgosłup piersiowy. Nadmierny przywód głowy może prowadzić do przeciążenia mięśni, co w dłuższej perspektywie czasowej może spowodować ból i dyskomfort w obszarze kręgosłupa piersiowego.

Poza tym nieprawidłowa pozycja głowy i kręgosłupa może utrudniać oddychanie. Natomiast opowiednia pozycja głowy i szyi jest istotna dla prawidłowej wentylacji płuc podczas snu. Jeśli poduszka termoelastyczna nie zapewnia właściwego podparcia, a tym samym sprawia, że głowa jest zbyt blisko klatki piersiowej, może to prowadzić do utrudnienia w oddychaniu, szczególnie u osób cierpiących na bezdech senny czy inne schorzenia oddechowe.
Poduszka termoelastyczna, poduszki visco, pocenie się w nocy

Pocenie się przez poduszkę termoelastyczną

Dla wielu osób poduszki termoelastyczne stanowią przyczynę niekomfortu, a jednym z głównych problemów jest nadmierne pocenie się w trakcie snu. To zjawisko jest często związane z właściwością pianki memory, z której wykonane są te poduszki. Reaguje ona bowiem na temperaturę ciała, co w konsekwencji sprawia, że staje się miękka i przez to sprawia wrażenie, że dostosowuje się do kształtu ciała. W miarę jak poduszka się nagrzewa, pianka może silniej się zapadać, zamykając się wokół głowy i szyi śpiącego człowieka.

To zamykanie się komórek pianki memory ma też wpływ na cyrkulację powietrza. Gdy komórki zostają zamknięte, utrudnia to cyrkulację powietrza, bowiem zaczyna ona przypominać poliuretanową warstwę skóry. Jednocześnie skóra ludzkiej głowy i szyi staje się mniej wentylowana, co następnie sprawia, że odczuwamy uczucie gorąca i pocenia się. Dla wielu osób jest to nie tylko niekomfortowe, ale także przeszkadza w spokojnym śnie.

Pocenie się na poduszce termoelastycznej może być szczególnie uciążliwe w ciepłe dni, kiedy to wzrasta temperatura ciała. Nawet w chłodniejsze dni efekt zamykania komórek pianki memory może prowadzić u wielu osób do nadmiernej wilgotności i dyskomfortu podczas snu. Dlatego wielu użytkowników popularnych poduszek termoelastycznych rezygnuje z nich na rzecz funkcjonalnych poduszek wykonanych z pianek wysokoelastycznych, które mają inne właściwości.
Poduszka termoplastyczna, poduszki ortopedyczne, ból kręgosłupa

Różnice w piankach termoelastycznych

Poduszki termoelastyczne, podobnie zresztą jak materace memory, zdobyły popularność dzięki promowanej zdolności do dostosowywania się do kształtu ciała, co jest wątpliwe ze względu na przytoczone fakty. Warto jednak zapamiętać, że nie wszystkie pianki termoelastyczne są takie same. Istnieją istotne różnice między nimi, zwłaszcza w kontekście metody produkcji. Te różnice wpływają na jakość, trwałość oraz komfort użytkowania tych produktów.

Pianki termoelastyczne wytwarzane metodą chemiczną, choć są dostępne dla producentów poduszek w niższej cenie, mają swoje wady. Jedną z głównych cech tych pianek jest to, że zapadają się dość szybko. Materiał ten wygniata się pod ciałem, bowiem jego dynamika jest słaba, co oznacza, że niemal w pełni traci on swoją elastyczność i sprężystość w stosunkowo krótkim czasie. To może prowadzić do utraty komfortu i wsparcia podczas snu.
Poduszki termoelastyczne produkowane metodą pneumatyczną są lepsze, ale też nie nadają się dla każdego.
Te wytwarzane metodą pneumatyczną charakteryzują się na dłuższą metę znacznie lepszą trwałością i sprężystością, ale są droższe. Te pianki bardziej stabilnie utrzymują swój kształt przez dłuższy okres czasu, zapewniając lepsze podparcie podczas snu. Dzięki swojej lepszej dynamice, nie tracą one szybko swojej sprężystości, co przekłada się też na dłuższą żywotność produktu. Mimo tego nadal posiadają te same wady, lecz w złagodzonej wersji, a więc nie będą nadawać się dla każdego.

Różnice te mają znaczący wpływ na komfort i zdrowie kręgosłupa użytkowników poduszek. Osoby korzystające z tych wytwarzanych metodą pneumatyczną często doświadczają lepszego wsparcia i wygodniejszego snu niż te, które wybierają pianki wytwarzane metodą chemiczną. Długoterminowe korzystanie z poduszki termoelastycznej wyprodukowanej z zachowaniem wysokich standardów jakości może przyczynić się do poprawy jakości snu i ogólnego komfortu życia, jednak tylko u części osób.
Poduszki termoelastyczne, poduszka memory, ból szyi, migrena

Innowacja zamiast poduszki termoelastycznej

Rzadko spotykana na rynku innowacja w postaci poduszki wytwarzanej z wysokiej jakości pianki wysokoelastycznej z otwartymi komórkami otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości oraz w związku z tym przynosi użytkownikom szereg korzyści w porównaniu do poduszek termoelastycznych. Najczęściej spotykane poduszki termoelastyczne, a szczególnie te w całkowicie sprzecznym z anatomią człowieka kształcie fali, mają niezwykle dużą tendencję do zapadania się wokół ciała, co może prowadzić do utraty komfortu i wsparcia w trakcie snu.

Tymczasem pianka wysokoelastyczna z otwartymi komórkami zmienia ten paradoks. Jej główną zaletą jest znacznie większa dynamika, co oznacza, że także ten rodzaj poduszki dostosowuje się w odpowiedni sposób do kształtu ciała, ale nie zapada się w sposób, który ogranicza komfort snu. To właśnie zdolność do utrzymania kształtu sprawia, że innowacyjna pianka zapewnia ciągłe wsparcie głowy i kręgosłupa przez całą noc. Nie trzeba martwić się o to, że poduszka do spania straci swoją dynamikę.

Należy też pamiętać, że pianka HR z otwartymi komórkami ma jeszcze jedną znaczącą zaletę. bowiem jej porowata struktura zapewnia lepszą cyrkulację powietrza. Dzięki otwartym komórkom, materiał ten nie zamyka się wokół ciała, co pozwala na swobodny przepływ powietrza. To oznacza, że nie będziemy się pocili w trakcie snu, co ma miejsce z poduszkami termoelastycznymi.
Warto postawić na poduszki z pianki wysokoelastycznej.
Z całą pewnością poduszki piankowe wykonane z materiałów z otwartymi komórkami podnoszą standardy jakości i komfortu podczas snu. Ich zdolność do dostosowywania się do ciała nie zaburza odpowiedniej sprężystości, a w dodatku słyną one z zapewniania właściwej cyrkulacji powietrza. To czyni je doskonałym wyborem dla tych, którzy szukają zdrowszej i wygodniejszej alternatywy dla poduszek termoelastycznych. To wiedza, która może przyczynić się do poprawy jakości snu i komfortu życia także u Ciebie.

Najbardziej funkcjonalne z istniejących poduszek znajdujących się w naszej ofercie przeznaczone są do spania na plecach i boku u osób dorosłych. Warto dokonać właściwego wyboru poduszki, w którym pomogą nasi specjaliści, podobnie jak przy wyborze materaca ortopedycznego o uniwersalnej budowie. W naszym asortymencie poduszek znajdują się: Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Poduszka termoelastyczna, poduszki na ból głowy, jak nie pocić się nocą

FAQ: Poduszka termoelastyczna

Co to jest poduszka termoelastyczna?

Poduszka termoelastyczna, znana również jako poduszka memory foam, jest produktem wykonanym z lepkosprężystej pianki poliuretanowej, która dostosowuje się do kształtu ciała w odpowiedzi na temperaturę i nacisk. To pozwala na konturowanie podparcie głowy i szyi podczas snu, choć ma również szereg istotnych wad.

Co to jest poduszka wysokoelastyczna?

Poduszka wysokoelastyczna to nowoczesne i innowacyjne rozwiązanie, które na polskim rynku rzadko się spotyka. Stworzona z pianek wysokoelastycznych poduszki ortopedyczne są oparte na piankach z otwartymi komórkami, które utrzymują swój kształt i sprężystość przez bardzo długi czas. Zapewniają one ciągłe wsparcie głowy i kręgosłupa oraz lepszą cyrkulację powietrza.

Jaką poduszkę wybrać, żeby się nie pocić?

Aby uniknąć pocenia się na poduszce, warto zwracać uwagę na wnętrzne poduszki, a także na jej konstrukcję. Warto jest zwrócić uwagę na poduszki z otwartymi komórkami, a więc przede wszystkim na poduszki wysokoelastyczne, które zapewniają najlepszą cyrkulację powietrza i pomagają zminimalizować pocenie się w trakcie snu. Unikać powinno się natomiast poduszek termoelastycznych, które wzmagają potliwość.

Która poduszka jest najzdrowsza?

Najzdrowsza poduszka to ta, która zapewnia odpowiednie podparcie głowy i kręgosłupa, utrzymuje prawidłową postawę ciała podczas snu i minimalizuje ryzyko problemów zdrowotnych, takich jak bóle kręgosłupa czy napięcie mięśni. Powinna także niwelować trudności związane z ewentualnym poceniem się głowy czy karku. Dlatego wybierając poduszkę, warto kierować się indywidualnymi potrzebami i preferencjami, ale też zwrócić uwagę na jej wnętrze. Aktualnie najzdrowsze są poduszki wysokoelastyczne.

Jaka jest najlepsza poduszka piankowa?

Najlepsza poduszka piankowa wykonana jest z pianek wysokoelastycznych, które potrafią dopasować się do indywidualnych preferencji i potrzeb. Poduszki wykonane z nowoczesnej pianki wysokoelastycznej z otwartymi komórkami zyskują coraz większą popularność ze względu na swoją zdolność do utrzymania kształtu, wsparcia i komfortu snu przez długi czas. To obecnie najlepsze rozwiązanie dla wielu osób szukających wygodnej i zdrowej poduszki piankowej.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybierać poduszkę: