Poduszka dawniej i dziś

Lipca 14, 2020
W 2000 roku fizjoterapeuta Michael Tetley opublikował kontrowersyjną pracę naukową sugerującą, że wcale nie potrzebujemy poduszek, ponieważ nasi najbliżsi krewni – małpy człekokształtne takowych nie używają. Terapeuta ironizował, że jeszcze nie widziano goryla używającego poduszki na drzewie oraz twierdził, że plemiona wciąż żyjące w sposób tradycyjny nie używają poduszek. Okazuje się, że nie miał racji. Po prostu nie wziął pod uwagę, że poduszka nie zawsze musi być wypełniona puchem lub pierzem.

Poduszka poradnik i ciekawostki

Niedawno wspominaliśmy o tym, że szympansy co noc budują sobie legowiska do spania, które, nawiasem mówiąc, dzięki swojej jednorazowości są bardziej sterylne od naszych łóżek. Kachiro Zama, prymatolog z uniwersytetu z Kioto twierdzi, że w gniazdach szympansów można znaleźć coś w rodzaju poduszek! Biolog ewolucyjny Dawid Samson zostawił na wybiegu orangutanów z ZOO w Indianapolis koce i poduszki. Zwierzęta ochoczo z nich skorzystały, aby ulepszyć swoje „łóżka”. Nie to jednak zaskoczyło badacza, ale fakt, że po nocy przespanej w bardziej komfortowych warunkach orangutany wypadły lepiej w przeprowadzonych testach na inteligencję. Samson uważa, że spokojne i bezpieczne miejsce do spania odegrało kluczową rolę w procesie ewolucji homo sapiens. Nie chodzi tylko o znany fakt, komfortowy sen poprawia zdolności poznawcze. Sen w bezpiecznych warunkach mógł stać się głębszy, a to pozwoliło na zredukowanie jego czasu. Dzięki temu człowiek zyskał dodatkowy czas na rozwój życia społecznego.

 

Poduszka łowców i zbieraczy


Dawid Samson badał również nawyki związane ze snem dotyczących społeczności pierwotnych. Okazuje się, że zdecydowana większość przedstawicieli żyjącego w Tanzanii ludu Hadza używa poduszek ze zwiniętego materiału (kupionego od sąsiednich plemion zajmujących się rolnictwem) lub uformowanych z ziemi, gdy za łóżko służy skóra antylopy. Wysokość takiej poduszki wynosi od 9 do 13 centymetrów.

Poduszka w starożytnym Egipcie


W starożytnym Egipcie poduszki wykonywano z… litego drewna, które rzeźbiono na kształt podgłówka. Dziś podobne rzeźbione z drewna poduszki używane bywają wciąż w Etiopii. (zwróccie uwagę na wgłębienie przeznaczone na głowę)

Chińskie ceramiczne poduszki.


W XI wieku w Chinach używano poduszek z ceramiki lub kamieni półszlachetnych. Szczególnie chętnie stosowano jadeit, ponieważ wierzono, że spanie na wykonanej z niego poduszce poprawia pamięć. Były prawdziwymi dziełami sztuki. Do naszych czasów zachowały się np. poduszka w kształcie lwa lub smoka (te ostatnie zarezerwowane były dla rodziny cesarskiej). Symbole rzeźbione na poduszkach miały za zadanie odstraszać złe duchy. Wiemy, że były faktycznie używane w sypialni, a nie np. w ceremoniach pogrzebowych. Poeta Zhang Lei żyjący w czasach dynastii Song napisał wiersz, w którym dziękuje przyjacielowi za podarowanie zielonej porcelanowej poduszki. Poeta wyraża wdzięczność ponieważ prezent pozwala schłodzić głowę podczas snu. Całe szczęście, że dziś mamy do dyspozycji poduszki z pianki BluPur zapewniającej dobrą wentylację!

Tradycyjne japońskie poduszki


Tradycyjne japońskie poduszki były twarde i niewiele miały wspólnego z naszym obrazem puchowej, miękkiej poduszki. W okresie Edo ( lata 1603 – 1868) używano drewnianych poduszek w kształcie pudełka z szufladami zawierającymi akcesoria potrzebne do przygotowania się do snu.

Obecnie w Japonii do używa się także dość twardych poduszek zwanych makura (wspominaliśmy już o nich opisując tradycyjne japońskie posłanie) wypełnionych ziarnami fasoli lub łuskami gryki.

Miękkie poduszki – nie tylko pierze i trawa


Czytając ten artykuł możecie się zastanawiać, czy któraś z tradycyjnych kultur znała miękkie poduszki? Tak, w Indiach do wypełnienia poduszek używano kapoku czyli „puchu” otaczającego nasiona drzewa zwanego wełniakiem azjatyckim (łac. Bombax malabarica ). Zbieżność nazw nie jest przypadkowa – kapoku ze względu na jego lekkość i niewchłanianie wody. używano też w przeszłości do produkcji kamizelek ratunkowych.

Źródła wskazują, że poduszek z ptasiego pierza lub puchu używali starożytni Grecy – oczywiście mowa tu o arystokracji. Puchowa poduszka przez stulecia uchodziła za dobro luksusowe. Biedniejsze grupy społeczne musiały zadowolić się słomą lub sianem. W XX wieku zorientowano się jednak, że jej miękkość i fakt, że nie zachowuje raz uformowanego kształtu stanowi źródło problemów z kręgosłupem.

Przy okazji warto wspomnieć jeszcze jedną ciekawostkę: polskie słowo ‘jasiek’ nie pochodzi od imienia Jan, ale od tureckiego ‘yastyk, oznaczające ‘poduszkę’ Czyżby puchowe poduszki trafiły do polski właśnie z terenu Imperium Osmańskiego?

Era materiałów syntetycznych


Współcześnie coraz więcej poduszek wytwarzanych jest z materiałów syntetycznych. Ma to swoje dobre strony, bo po pierwsze ratuje alergików uczulonych na materiały naturalne. Po drugie- poduszki wykonane z pianek poliuretanowych mogą być miękkie i komfortowe a jednocześnie zachowywać kształt, nawet gdy śpiący wierci się w nocy. W latach 80tych świat zachwycił się pianką z pamięcią używaną przez NASA do redukcji przeciążeń, którym poddawani są astronauci w czasie lotu. Poduszka z niej wykonana ma jedak swoje wady – okazało się, że pod wpływem ciężaru i ciepła ciała głowa zapada się bardziej niż wynika to z projektu poduszki.

Współczesne problemy wymagają współczesnych rozwiązań.

W miarę rozwoju cywilizacji coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Kiedy komputery stały się nieodłączną częścią życia pojawił się dodatkowy problem. Siedząc przed monitorem lub korzystając ze smartfonów nieświadomie pochylamy lub wysuwamy głowę do przodu. W skutek tego - mówiąc fachowym językiem - dochodzi do zniesienia lordozy szyjnej ( czyli jednej z fizjologicznych krzywizn kręgosłupa). Kręgosłup przestaje wtedy pracować prawidłowo. Kiedy pochylamy głowę pod kątem 60°, co ma miejsce przy korzystaniu ze smartfonów, na nasz kręgosłup oddziałują takie siły, jakby głowa ważyła 27 kilogramów! Długofalowe skutki takiego przeciążenia są oczywiste – ból , sztywność karku oraz dyskopatie i bóle głowy. Dlatego jakość naszego snu stała się ważniejsza niż wcześniej. Firma Onsen biorąc pod uwagę problem „szyi technologicznej” poduszki, które pozwalają w czasie snu zachować prawidłowe ułożenie szyi – i to bez względu na to czy śpimy na plecach czy w czasie snu bezwiednie przekręcimy się na bok.
Jaki materac wybrać? Jakie łóżko będzie najlepsze? Jaka poduszka idealnie nadaje się do spania? Wiele innych poradników na temat kupna materaca i poduszek oraz komfortu snu. Czytaj nasze porady na blogu.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ