+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Poduszka dawniej i dziś

14 lipca 2020
poduszka dawniej i dzis
W 2000 roku fizjoterapeuta Michael Tetley opublikował kontrowersyjną pracę naukową sugerującą, że wcale nie potrzebujemy poduszek, ponieważ nasi najbliżsi krewni – małpy człekokształtne takowych nie używają.

erapeuta ironizował, że jeszcze nie widziano goryla używającego poduszki na drzewie oraz twierdził, że plemiona wciąż żyjące w sposób tradycyjny nie używają poduszek. Okazuje się, że nie miał racji. Po prostu nie wziął pod uwagę, że poduszka nie zawsze musi być wypełniona puchem lub pierzem.


Poduszka poradnik i ciekawostki

Niedawno wspominaliśmy o tym, że szympansy co noc budują sobie legowiska do spania, które, nawiasem mówiąc, dzięki swojej jednorazowości są bardziej sterylne od naszych łóżek.

Kachiro Zama, prymatolog z uniwersytetu z Kioto twierdzi, że w gniazdach szympansów można znaleźć coś w rodzaju poduszek! Biolog ewolucyjny Dawid Samson zostawił na wybiegu orangutanów z ZOO w Indianapolis koce i poduszki.

Zwierzęta ochoczo z nich skorzystały, aby ulepszyć swoje „łóżka”. Nie to jednak zaskoczyło badacza, ale fakt, że po nocy przespanej w bardziej komfortowych warunkach orangutany wypadły lepiej w przeprowadzonych testach na inteligencję.

Samson uważa, że spokojne i bezpieczne miejsce do spania odegrało kluczową rolę w procesie ewolucji homo sapiens. Nie chodzi tylko o znany fakt, komfortowy sen poprawia zdolności poznawcze. Sen w bezpiecznych warunkach mógł stać się głębszy, a to pozwoliło na zredukowanie jego czasu.

Dzięki temu człowiek zyskał dodatkowy czas na rozwój życia społecznego.

Poduszka łowców i zbieraczy

Dawid Samson badał również nawyki związane ze snem dotyczących społeczności pierwotnych. Okazuje się, że zdecydowana większość przedstawicieli żyjącego w Tanzanii ludu Hadza używa poduszek ze zwiniętego materiału (kupionego od sąsiednich plemion zajmujących się rolnictwem) lub uformowanych z ziemi, gdy za łóżko służy skóra antylopy. Wysokość takiej poduszki wynosi od 9 do 13 centymetrów.

Poduszka w starożytnym Egipcie

W starożytnym Egipcie poduszki wykonywano z… litego drewna, które rzeźbiono na kształt podgłówka. Dziś podobne rzeźbione z drewna poduszki używane bywają wciąż w Etiopii. (zwróccie uwagę na wgłębienie przeznaczone na głowę)

Chińskie ceramiczne poduszki.

W XI wieku w Chinach używano poduszek z ceramiki lub kamieni półszlachetnych. Szczególnie chętnie stosowano jadeit, ponieważ wierzono, że spanie na wykonanej z niego poduszce poprawia pamięć. Były prawdziwymi dziełami sztuki. Do naszych czasów zachowały się np. poduszka w kształcie lwa lub smoka (te ostatnie zarezerwowane były dla rodziny cesarskiej). Symbole rzeźbione na poduszkach miały za zadanie odstraszać złe duchy.

Wiemy, że były faktycznie używane w sypialni, a nie np. w ceremoniach pogrzebowych. Poeta Zhang Lei żyjący w czasach dynastii Song napisał wiersz, w którym dziękuje przyjacielowi za podarowanie zielonej porcelanowej poduszki. Poeta wyraża wdzięczność ponieważ prezent pozwala schłodzić głowę podczas snu. Całe szczęście, że dziś mamy do dyspozycji poduszki z pianki BluPur zapewniającej dobrą wentylację!

Tradycyjne japońskie poduszki

Tradycyjne japońskie poduszki były twarde i niewiele miały wspólnego z naszym obrazem puchowej, miękkiej poduszki. W okresie Edo ( lata 1603 – 1868) używano drewnianych poduszek w kształcie pudełka z szufladami zawierającymi akcesoria potrzebne do przygotowania się do snu.

Obecnie w Japonii do używa się także dość twardych poduszek zwanych makura (wspominaliśmy już o nich opisując tradycyjne japońskie posłanie) wypełnionych ziarnami fasoli lub łuskami gryki.

Miękkie poduszki – nie tylko pierze i trawa

Czytając ten artykuł możecie się zastanawiać, czy któraś z tradycyjnych kultur znała miękkie poduszki? Tak, w Indiach do wypełnienia poduszek używano kapoku czyli „puchu” otaczającego nasiona drzewa zwanego wełniakiem azjatyckim (łac. Bombax malabarica ). Zbieżność nazw nie jest przypadkowa – kapoku ze względu na jego lekkość i niewchłanianie wody. używano też w przeszłości do produkcji kamizelek ratunkowych.

Źródła wskazują, że poduszek z ptasiego pierza lub puchu używali starożytni Grecy – oczywiście mowa tu o arystokracji. Puchowa poduszka przez stulecia uchodziła za dobro luksusowe. Biedniejsze grupy społeczne musiały zadowolić się słomą lub sianem. W XX wieku zorientowano się jednak, że jej miękkość i fakt, że nie zachowuje raz uformowanego kształtu stanowi źródło problemów z kręgosłupem.

Przy okazji warto wspomnieć jeszcze jedną ciekawostkę: polskie słowo ‘jasiek’ nie pochodzi od imienia Jan, ale od tureckiego ‘yastyk, oznaczające ‘poduszkę’ Czyżby puchowe poduszki trafiły do polski właśnie z terenu Imperium Osmańskiego?

Era materiałów syntetycznych

Współcześnie coraz więcej poduszek wytwarzanych jest z materiałów syntetycznych. Ma to swoje dobre strony, bo po pierwsze ratuje alergików uczulonych na materiały naturalne. Po drugie- poduszki wykonane z pianek poliuretanowych mogą być miękkie i komfortowe a jednocześnie zachowywać kształt, nawet gdy śpiący wierci się w nocy.

W latach 80tych świat zachwycił się pianką z pamięcią używaną przez NASA do redukcji przeciążeń, którym poddawani są astronauci w czasie lotu. Poduszka z niej wykonana ma jedak swoje wady – okazało się, że pod wpływem ciężaru i ciepła ciała głowa zapada się bardziej niż wynika to z projektu poduszki.

Współczesne problemy wymagają współczesnych rozwiązań.

W miarę rozwoju cywilizacji coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Kiedy komputery stały się nieodłączną częścią życia pojawił się dodatkowy problem. Siedząc przed monitorem lub korzystając ze smartfonów nieświadomie pochylamy lub wysuwamy głowę do przodu.

W skutek tego - mówiąc fachowym językiem - dochodzi do zniesienia lordozy szyjnej ( czyli jednej z fizjologicznych krzywizn kręgosłupa). Kręgosłup przestaje wtedy pracować prawidłowo.

Kiedy pochylamy głowę pod kątem 60°, co ma miejsce przy korzystaniu ze smartfonów, na nasz kręgosłup oddziałują takie siły, jakby głowa ważyła 27 kilogramów! Długofalowe skutki takiego przeciążenia są oczywiste – ból , sztywność karku oraz dyskopatie i bóle głowy.

Dlatego jakość naszego snu stała się ważniejsza niż wcześniej. Firma Onsen biorąc pod uwagę problem „szyi technologicznej” poduszki, które pozwalają w czasie snu zachować prawidłowe ułożenie szyi – i to bez względu na to czy śpimy na plecach czy w czasie snu bezwiednie przekręcimy się na bok.

Odwiedź podstronę poświęconą poduszką ortopedycznym Onsen
Idziesz spać w porządnie przewietrzonej sypialni, wchodzisz do łóżka nawet lekko trzęsąc z zimna, ale budzisz się zlany potem. Jeżeli zazwyczaj pocisz się w nocy z pewnością nurtuje Cię wiele pytań, na które postaramy się odpowiedzieć.
18 stycznia 2021
Zastanawiasz się jak urządzić sypialnię? W tym artykule przedstawiamy kilka pomysłów, które mogą być ciekawym źródłem inspiracji.
17 grudnia 2020
Tybetańska joga śnienia to bardzo szczególny rodzaj „lucid dreams", czyli świadomych snów. Po tybetańsku nazwa tej praktyki brzmi ,milam’. Jest to rodzaj zaawansowanej tantrycznej medytacji praktykowanej w szkołach buddyjskich kagyu, nyigma oraz bon.
22 września 2020
Pod koniec XIX wieku snami ponownie zainteresowali się psychiatrzy. Nauka stanęła na stanowisku, że nawet jeśli sny nie powiedzą nam wiele o przyszłości, można z nich dowiedzieć się ciekawych rzeczy o kondycji psychicznej śniącego.
22 września 2020
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci co się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ