+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Pianka z pamięcią – wcale nie taka idealna.

9 lipca 2020
pianka z pamiecia pocenie sie
Spis treści
Pianką z pamięcią cały świat zachwycił się w latach dziewięćdziesiątych. Produktowi towarzyszyła legenda - memory form została wynaleziona przez NASA, aby chronić astronautów przed przeciążeniami w czasie startu rakiety. Wszyscy nagle zapragnęli mieć kosmiczną technologię w swojej sypialni – z panki występującej pod handlową nazwą „pianka visco” zaczęto produkować z materace i poduszki. W Polsce pianka z pamięcią wciąż jest szeroko reklamowana. W USA tymczasem producenci poduszek i materacy już kilka lat temu uświadomili sobie, że przecież nasze łóżka nie służą do latania w kosmos i odchodzą od produkowania materacy memory foam!

pianka z pamiecia visco

Po dłuższych obserwacjach okazało się, bowiem że materac czy poduszka wyprodukowana w całości z memory foam nie spełnia dobrze swojej podstawowej funkcji jaką jest zapewnienie każdemu użytkownikowi wygody przez całą noc.
 

Jak działa pianka z pamięcią?Najważniejszą cechą pianki z pamięcią jest to, że po pod wpływem temperatury ciała staje się miękka z tego powodu nazywa się ją także pianką termoplastyczną. Pianka, która pod wpływem ciepła idealnie dopasuje się do ciała otulając je ochronną warstwą faktycznie doskonale sprawdziła się w kosmosie. Pianka visco zrewolucjonizowała też rynek specjalistycznych produktów przeciwodleżynowych – pacjent, który nie może samodzielnie zmienić pozycji ciała potrzebuje tworzywa, które zredukuje nacisk.
 

Dlaczego materac z pianki z pamięcią nie sprawdzi się w Twojej sypialni?To co jest zaletą pianki w pamięcią staje się jednocześnie jej ogromną wadą, jeśli pianka zostanie zastosowana w nieprawidłowy sposób. Kiedy pianka z pamięcią zostanie użyta w górnej warstwie materaca lub co gorsza -cały materac zostanie z niej wyprodukowany- twoje ciało będzie się w nim zapadać. Uwierz nam na słowo, to „uczucie otulenia” które tak zachwalają producenci materacy z pianki visco jest miłe tylko przez te pierwsze 15 minut, kiedy testujesz materac w salonie meblowym. Kiedy będziesz chciał na takim materacu przespać całą noc szybko zmieni się w „uczucie ugrzęźnięcia”! Twoje ciało z każdą godziną snu oddaje przecież coraz więcej ciepła, zwłaszcza, że śpisz przykryty kołdrą, której w salonie meblowym nie było, więc pianka staje się coraz bardziej miękka. Tymczasem każdy zdrowy człowiek w czasie snu bezwiednie zmienia pozycję. Jeśli „ugrzęźniesz” w piance to możliwości są dwie – albo będziesz wybudzać się w nocy przy próbie przekręcenia się na drugi bok, albo obudzisz się rano zdrętwiały. Brak możliwości swobodnej zmiany pozycji w czasie snu może nasilać bezdech senny, a już na pewno nasila chrapanie!

W dodatku pianka z pamięcią składa się z zamkniętych komórek. To sprawia, że zatrzymuje ciepło, które wytwarza twoje ciało. Efekt łatwo przewidzieć: po kilku godzinach będziesz mieć wrażenie, że śpisz w foliowym kokonie i obudzisz się zlany potem. Nie daj się zwieść opowieściom producenta, że oto w materacu wykonanym w całości z pianki visco zostały umieszczone specjalne kanały wentylacyjne! To nic nie pomoże, ponieważ zgnieciesz te kanały ciężarem ciała, kiedy pianka będzie się stawać coraz bardziej miękka. Materac, który różnie się zachowuje w różnych temperaturach to naprawdę nie jest dobre rozwiązanie. Kładąc się spać zimą w dobrze przewietrzonej sypialni pod plecami będziesz czuć „deskę”, w letnie noce będziesz się przegrzewać i zapadać w zbyt miękki materac.

Materace z pianki z pamięcią nie nadają się dla par, ponieważ ilość tej pianki dobiera się zwykle do wagi użytkownika materaca.

 

Dlaczego poduszka z pianki visco to zły pomysł?Ponieważ pod wpływem ciężaru i ciepła ciała twoja głowa będzie zapadać się coraz bardziej. W efekcie poduszka będzie cieńsza niż wynika to z jej założeń konstrukcyjnych i nie będzie podpierała głowy w sposób który dyktuje nam fizjologia i naturalne krzywizny naszego kręgosłupa. Pamiętaj: przy spaniu na plecach podparcie powinno być to około 4 m, ale na boku już od 9 do 12 cm – w zależności od szerokości twoich ramion. Jeśli kupiłeś poduszkę o takich parametrach wykonaną z pianki visco a rano budzisz się z bólem szyi, to nie dlatego, że te wyliczenia są złe, ale dlatego, że w nocy poduszka „chudnie” i traci nawet połowę swojej wysokości.

 

Kiedy pianka visco w materacu ma sens?Wtedy, kiedy zostanie użyta jako druga warstwa materaca, dokładnie tak jak w naszym materacu OSAKA AIR. (wtedy fakt, że poddaje się naciskowi stanowi zaletę).Pierwsza warstwa naszego materaca wykonana jest natomiast z pianki BluPur, która ma strukturę otwartych komórek.
Przyznajemy: Pianka BluPur nie latała w kosmos. Za to nie przegrzewa się i pozwala na swobodną zmianę pozycji w czasie snu, więc materac dobrze spełnia swoją rolę. 
Spis treści
Udostępnij
Newsletter
Bez wyrażenia zgody, nie możemy dodać Twojego adresu do naszej bazy.
Dziękujemy.
Jeśli chcesz kupić materac, szukasz najlepszego na rynku produktu w możliwie korzystnej cenie. W pierwszej kolejności zapewne odwiedzisz „salon snu”, czyli sklep z materacami. Drugim krokiem będzie wizyta w sklepie sieciowym, który m. in. ma w ofercie materace. W obu miejscach jest duży wybór materacy i wykwalifikowani sprzedawcy. Ale czy na pewno będziesz zadowolony z wyboru?
28 kwietnia 2022
Jeśli planujesz kupić materac z pianki memory koniecznie przeczytaj ten artykuł. Sławne materace z pamięcią mają bowiem wiele wad, o których sprzedawca w sklepie Ci nie powie.
27 sierpnia 2021
Materac kupujemy raz na kilka lat, dobrze więc wiedzieć jakie są wymiary materacy i który rozmiar materaca będzie dla nas odpowiedni.
25 sierpnia 2021
Czym jest poliuretan? Jakie są jego rodzaje i jak poszczególne pianki powinny być ułożone w materacu? Na te pytania odpowiadamy w tym artykule.
20 sierpnia 2021
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci co się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ