+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
Szukaj
0

Pianka z pamięcią – wcale nie taka idealna.

9 lipca 2020
pianka z pamiecia pocenie sie
Pianką z pamięcią cały świat zachwycił się w latach dziewięćdziesiątych. Produktowi towarzyszyła legenda - memory form została wynaleziona przez NASA, aby chronić astronautów przed przeciążeniami w czasie startu rakiety. Wszyscy nagle zapragnęli mieć kosmiczną technologię w swojej sypialni – z panki występującej pod handlową nazwą „pianka visco” zaczęto produkować z materace i poduszki. W Polsce pianka z pamięcią wciąż jest szeroko reklamowana. W USA tymczasem producenci poduszek i materacy już kilka lat temu uświadomili sobie, że przecież nasze łóżka nie służą do latania w kosmos i odchodzą od produkowania materacy memory foam!

pianka z pamiecia visco

Po dłuższych obserwacjach okazało się, bowiem że materac czy poduszka wyprodukowana w całości z memory foam nie spełnia dobrze swojej podstawowej funkcji jaką jest zapewnienie każdemu użytkownikowi wygody przez całą noc.
 

Jak działa pianka z pamięcią?Najważniejszą cechą pianki z pamięcią jest to, że po pod wpływem temperatury ciała staje się miękka z tego powodu nazywa się ją także pianką termoplastyczną. Pianka, która pod wpływem ciepła idealnie dopasuje się do ciała otulając je ochronną warstwą faktycznie doskonale sprawdziła się w kosmosie. Pianka visco zrewolucjonizowała też rynek specjalistycznych produktów przeciwodleżynowych – pacjent, który nie może samodzielnie zmienić pozycji ciała potrzebuje tworzywa, które zredukuje nacisk.
 

Dlaczego materac z pianki z pamięcią nie sprawdzi się w Twojej sypialni?To co jest zaletą pianki w pamięcią staje się jednocześnie jej ogromną wadą, jeśli pianka zostanie zastosowana w nieprawidłowy sposób. Kiedy pianka z pamięcią zostanie użyta w górnej warstwie materaca lub co gorsza -cały materac zostanie z niej wyprodukowany- twoje ciało będzie się w nim zapadać. Uwierz nam na słowo, to „uczucie otulenia” które tak zachwalają producenci materacy z pianki visco jest miłe tylko przez te pierwsze 15 minut, kiedy testujesz materac w salonie meblowym. Kiedy będziesz chciał na takim materacu przespać całą noc szybko zmieni się w „uczucie ugrzęźnięcia”! Twoje ciało z każdą godziną snu oddaje przecież coraz więcej ciepła, zwłaszcza, że śpisz przykryty kołdrą, której w salonie meblowym nie było, więc pianka staje się coraz bardziej miękka. Tymczasem każdy zdrowy człowiek w czasie snu bezwiednie zmienia pozycję. Jeśli „ugrzęźniesz” w piance to możliwości są dwie – albo będziesz wybudzać się w nocy przy próbie przekręcenia się na drugi bok, albo obudzisz się rano zdrętwiały. Brak możliwości swobodnej zmiany pozycji w czasie snu może nasilać bezdech senny, a już na pewno nasila chrapanie!

W dodatku pianka z pamięcią składa się z zamkniętych komórek. To sprawia, że zatrzymuje ciepło, które wytwarza twoje ciało. Efekt łatwo przewidzieć: po kilku godzinach będziesz mieć wrażenie, że śpisz w foliowym kokonie i obudzisz się zlany potem. Nie daj się zwieść opowieściom producenta, że oto w materacu wykonanym w całości z pianki visco zostały umieszczone specjalne kanały wentylacyjne! To nic nie pomoże, ponieważ zgnieciesz te kanały ciężarem ciała, kiedy pianka będzie się stawać coraz bardziej miękka. Materac, który różnie się zachowuje w różnych temperaturach to naprawdę nie jest dobre rozwiązanie. Kładąc się spać zimą w dobrze przewietrzonej sypialni pod plecami będziesz czuć „deskę”, w letnie noce będziesz się przegrzewać i zapadać w zbyt miękki materac.

Materace z pianki z pamięcią nie nadają się dla par, ponieważ ilość tej pianki dobiera się zwykle do wagi użytkownika materaca.

 

Dlaczego poduszka z pianki visco to zły pomysł?Ponieważ pod wpływem ciężaru i ciepła ciała twoja głowa będzie zapadać się coraz bardziej. W efekcie poduszka będzie cieńsza niż wynika to z jej założeń konstrukcyjnych i nie będzie podpierała głowy w sposób który dyktuje nam fizjologia i naturalne krzywizny naszego kręgosłupa. Pamiętaj: przy spaniu na plecach podparcie powinno być to około 4 m, ale na boku już od 9 do 12 cm – w zależności od szerokości twoich ramion. Jeśli kupiłeś poduszkę o takich parametrach wykonaną z pianki visco a rano budzisz się z bólem szyi, to nie dlatego, że te wyliczenia są złe, ale dlatego, że w nocy poduszka „chudnie” i traci nawet połowę swojej wysokości.

 

Kiedy pianka visco w materacu ma sens?Wtedy, kiedy zostanie użyta jako druga warstwa materaca, dokładnie tak jak w naszym materacu OSAKA AIR. (wtedy fakt, że poddaje się naciskowi stanowi zaletę).Pierwsza warstwa naszego materaca wykonana jest natomiast z pianki BluPur, która ma strukturę otwartych komórek.
Przyznajemy: Pianka BluPur nie latała w kosmos. Za to nie przegrzewa się i pozwala na swobodną zmianę pozycji w czasie snu, więc materac dobrze spełnia swoją rolę. 
Masz chory kręgosłup i ból pleców nie pozwala Ci spokojnie spać? Z tego artykułu dowiesz się jaki materac na bóle kręgosłupa będzie najlepszy.
14 lipca 2021
Twoje dziecko posturą zaczęło przypominać osobę dorosłą. Dotychczasowe łóżko czy tapczanik przestają wystarczać i zastanawiasz się na czym teraz powinno spać? Jaki materac wybrać dla nastolatków, aby spali wygodnie i zdrowo?
13 lipca 2021
Jeśli rozważasz zakup materaca na pewno zastanawiasz się gdzie kupisz najlepiej ale i najtaniej. Najlepiej zdaje się być w sklepie stacjonarnym, najtaniej w internecie. Czy rzeczywiście tak jest?
9 lipca 2021
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci co się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ