Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Pozycja do spania a poduszka – jak wybrać?

10 stycznia 2022
Pozycja do spania, pozycje do spania, spanie na boku, spanie na plecach, spanie na brzuchu
Pozycja do spania to jedna z fundamentalnych kwestii w życiu każdego z nas. To bowiem od pozycji do spania zależy to, jak zachowywać będą się nasze ciała, a w szczególności kręgosłupy. Aż przez około 8 godzin dziennie, a więc przez aż 1/3 każdej doby. Ponieważ życie człowieka trwa średnio 25 915 dni, można obliczyć, że człowiek przesypia w trakcie życia około 207 320 godzin. Za jakość snu przez cały ten czas odpowiada zdrowa pozycja do spania, a także zachowanie właściwej higieny snu.

W wybranej pozycji do spania nie spędzamy zazwyczaj czasu przez całą noc. Zmieniamy je bowiem w nocy całkowicie nieświadomie. Bez świadomości wykonujemy również inne ruchy, które mogą mieć wpływ na pozycję do spania i tym samym końcowy efekt, jaki uzyskamy po przebudzeniu. Niektórzy ludzie preferują początkowo zasypianie w jednej pozycji, na przykład na plecach, ale mogą się obudzić na boku lub brzuchu. To może być spowodowane działaniem mięśni i układu nerwowego, które automatycznie reagują na bodźce otrzymywane podczas snu.

Wpływ pozycji do spania na zdrowie i funkcjonowanie biopsychospołeczne jest ogromny. Tak samo jak nie pozwalamy sobie na to, aby jeździć niebezpiecznymi samochodami czy spożywać pełną chemii żywność, tak nie powinniśmy również ignorować jakości i funkcjonalności produktów, jakie odpowiadają za wygodny sen. Dlatego też ważne jest, aby zadbać o posiadanie właściwego materaca wysokoelastycznego oraz odpowiedniej poduszki ortopedycznej, które pozwolą na zachowanie naturalnych krzywizn kręgosłupa w trakcie snu.
Najlepsza pozycja do spania, pozycja na wznak, spanie na plecach, pozycje do spania

Na którym boku spanie jest zdrowsze?

W badaniach podaje się, że aż od około 93% do około 96% populacji ludzkiej przyjmuje do spania pozycję na boku lub na plecach. Spanie na boku to najpopularniejsza pozycja do spania, jaką stosuje największy odsetek ludzi na świecie. Wynika to zaś z naturalnych instynktów, bowiem w największym stopniu przypomina ona pozycję embrionalną, która kojarzy nam się z bezpieczeństwem i ciepłem.

Ta pozycja do spania wymaga, aby między kolanami umieścić poduszkę, która bezpośrednio zapobiegnie przywodzeniu nóg, a tym samym zmniejszy ryzyko bólu bioder dzięki zachowaniu anatomicznego ułożenia. Idealnie nada się do tego jasiek do spania, który dodatkowo przysłuży się w kwestii odżywienia i regeneracji skóry.

Ręce w bocznej pozycji do spania powinno trzymać się przed sobą i lekko zgiąć je w łokciach, co pomoże zapobiec wielu nieprzyjemnym dolegliwościom, a jednocześnie przyniesie większe rozluźnienie. Unikać należy natomiast układania ich pod głową lub poduszką, co skutkować może nawet uszkodzeniami barku oraz ułożeniem głowy w nieprawidłowej pozycji, a w konsekwencji również bólem kręgosłupa szyjnego lub innymi dolegliwościami.

Spanie na boku nie zawsze będzie zdrowe i komfortowe. Istnieje bowiem wiele różnic między spaniem na prawym boku a spaniem na lewym boku. Wybierając swoją ulubioną pozycję do spania kierować należy się więc przede wszystkim kryteriami zdrowotnymi. Co do zasady najzdrowszą z pozycji do spania dla większości ludzi jest sen na lewym boku.

Spanie na lewym boku odciąża serce, dzięki czemu układ krwionośny pracuje prawidłowo przez całą noc. Dodatkowo zapobiega ono uciskowi na żołądek, śledzionę, trzustkę i jelita. To natomiast przekłada się na fakt, że ta pozycja do spania polecana jest przy refluksie, ale i wielu innych dolegliwościach. Pomaga również osobom chorym na cukrzycę, a także w łagodzeniu objawów insomni. Ułatwia ona przemieszczanie treści pokarmowej do jelit, a także przyspiesza procesy trawienne. Dlatego też stanowi ona również pozycję do spania polecaną osobom zmagającym się z otyłością czy innymi zaburzeniami metabolicznymi.

Spanie na prawym boku powoduje zbyt duży ucisk żołądka na trzustkę, co zwiększa dolegliwości związane z refluksem. Ta pozycja do snu powoduje dodatkowo ucisk na jelita i śledzionę przez znaczne zwiększenie ciśnienia jamy brzusznej. W efekcie utrudnia ona pracę tych organów, co spowalnia procesy trawienne. Przede wszystkim jednak spanie na prawym boku powoduje, że serce pompuje krew przeciwnie do siły grawitacji, co utrudnia jego pracę. Dlatego też ta pozycja do spania nie jest zalecana.
Spanie na lewym boku to najzdrowsza pozycja do spania.
Niezależnie od wybranego boku do spania, każda ona wymaga odpowiedniego wsparcia głowy i podparcia kręgosłupa w anatomicznej pozycji. Dlatego też niezbędne jest to, aby zadbać o poduszkę ortopedyczną, która pozwoli na w pełni swobodne i komfortowe spanie na boku, a jednocześnie podtrzyma głowę w linii prostej z kręgosłupem przez całą noc.

Przy wyborze poduszki, która najlepiej posłuży do spania na boku, należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie naciskała na twarz, co mogłoby wywołać różnego rodzaju dolegliwości, jak choćby spowodować ból głowy po przebudzeniu. Bardzo ważna jest też jej dynamika i wentylacja, które zapewniają otwartokomórkowe pianki wysokoelastyczne typu HR.

Dostępna na rynku poduszki ortopedyczne do spania na boku, które spełniają te warunki to:
Spanie na boku jako pozycja do spania jest najlepsza dla osób powyżej 2 roku życia i w zasadzie może być utrzymana przez całe jego trwanie. Nie ma przy niej znaczenia waga i wzrost, bowiem nadaje się dla każdego z nas. Natomiast polecana przy spaniu na boku twardość materaca wynosi optymalnie od 6,0 do 7,0.
Spanie na wznak, w jakiej pozycji spać, spanie bez poduszki, poduszka ortopedyczna

Czy spanie na plecach jest zdrowe?

Popularne jest również spanie na plecach, które plasuje się na drugim miejscu w rankningu pozytywnego wpływu na zdrowie. Wiele osób uważa, że ta pozycja do spania jest najlepszą dla zachowania zdrowia kręgosłupa, o ile odbywa się na dobrym materacu, który umożliwi użytkownikowi odpowiednie wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa.

Ta pozycja do spania, nazywana też spaniem na wznak, jest specyficzna. Z jednej strony usuwa zagrożenie związane z uciskiem narządów wewnętrznych oraz znacząco redukuje zgagę, pozwalając na zachowanie neutralnej, fizjologicznej pozycji kręgosłupa. Natomiast z drugiej strony ta pozycja do spania blokuje zatoki, co prowadzi do chrapania, a jednocześnie zwiększa ryzyko występowania bezdechu sennego. Oczywiście przy założeniu korzystania ze zdrowego materaca.

Dodatkowo spanie na plecach powoduje zwiększone obciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a także karku i głowy. Wynika to z działania na punkty kumulacji wagi, jakie ta pozycja do spania wywiera. Poza tym na europejskim rynku bardzo trudno jest o poduszkę, która podpiera odcinek szyjny kręgosłupa, kiedy śpimy na plecach. Prawie wszystkie poduszki ortopedyczne dostępne na rynku mają kształt fali lub kostki mydła. Nie są one stworzone do spania na plecach, ale przystosowane wyłącznie do spania na boku. Są bowiem nieodpowiednio wyprofilowane oraz zdecydowanie zbyt wysokie, aby zachować anatomiczne ułożenie szyi.

Istnieje niewiele poduszek, które to umożliwiją. W zdecydowanej jakościowej czołówce takich produktów pozostają poduszki ortopedyczne do spania na plecach produkowane przez polską firmę ONSEN®, czyli: W pełni ergonomiczne poduszki marki ONSEN® służą zarówno spaniu na plecach, jak i do spania na boku. Są więc odpowiednie dla wszystkich najzdrowszych pozycji do spania. Ich anatomiczne profile pozwalają na spanie na plecach w ich centralnych częściach, zaś przy spaniu na boku w ich bocznych częściach.

Spanie na plecach jako pozycja do spania polecana jest tylko dla osób powyżej 20 roku życia. Natomiast nie poleca się tej pozycji do spania osobom młodszym, bowiem ich układ kostny jeszcze się rozwija, a spanie w tej pozycji mogłoby znacząco ten rozwój zaburzyć. Efektem spania na plecach przez młodsze osoby może być zniesienie lordozy szyjnej, a także nabyta skolioza lub inne dolegliwości kręgosłupa.
Prawidłowa pozycja do spania, jaka pozycja przy wysokim ciśnieniu, najzdrowsza pozycja do spania

Dlaczego nie powinno się spać na brzuchu?

Na szczęście spanie na brzuchu jest najmniej popularną pozycją do spania. Dotyczy ono zaledwie około 7% populacji ludzkiej. Jednocześnie jest to pozycja do spania, której się generalnie nie poleca. Wynika to z jej potencjalnych negatywnych skutków dla zdrowia.

Ta pozycja do spania jest szkodliwa dla kręgosłupa szyjnego ze względu na niefizjologiczną retrakcję głowy, a także dla ludzkiego układu oddechowego przez uciskanie przepony. Prowadzi do zwiększonego napięcia mięśni i stawów szyi. Ciągłe utrzymanie głowy w wygiętej pozycji może prowadzić do sztywności i lu szyi oraz do poważniejszych schorzeń odcinka szyjnego kręgosłupa.

Może ona również znacząco pogłębiać trudności związane ze schorzeniami, a w tym bezdechem sennym, astmą czy zapaleniem zatok. Spanie na brzuchu może także wywołać nowe dolegliwości u osób zdrowych. Nawet osoby zdrowe mogą bowiem doświadczać trudności z oddychaniem, gdy śpią na brzuchu. To prowadzi do niedoboru tlenu i utrwalenia się nieprawidłowego wzorca oddychania.

Jeśli decydujemy się spać na brzuchu, istnieją pewne zalecenia, których należy przestrzegać. Ważne jest, aby nie używać dodatkowych poduszek, ponieważ mogą one znacznie pogorszyć sytuację. Poduszka pod głową może nasilać napięcie w szyi i kręgosłupie, powodując silny ból i dyskomfort. W tej pozycji kręgosłup nie jest w naturalnym ułożeniu, co może prowadzić do zaburzeń postawy oraz nasilnego bólu w jego odcinku szyjnym i lędźwiowym.

Należy zauważyć, że spanie na brzuchu jest dla wszystkich zwyczajnie niekorzystne. Jego wpływ może być mniejszy tylko u osób młodych, szczupłych i aktywnych fizycznie, które z założenia mają mocne i elastyczne mięśnie. Osoby starsze, otyłe, cierpiące na schorzenia kręgosłupa i bóle pleców lub inne dolegliwości powinny zdecydowanie unikać tej pozycji do spania.

Przy tej pozycji do spania ważne jest również dbanie o higienę snu, na którą składają się codzienne wieczorne rytuały, a także odpowiedniej jakości materac i poduszka. Regularne wykonywanie dobrych ćwiczeń rozciągających dla kręgosłupa może pomóc w utrzymaniu ich elastyczności oraz zmniejszeniu ryzyka wystąpienia dolegliwości bólowych. Dodatkowo, należy zwrócić uwagę na odpowiednią poduszkę, która zapewni fizjologiczne podparcie głowy, nie wywołując nadmiernego wygięcia szyi.
Jak powinno się spać, najlepsza pozycja do spania, spanie na boku, spanie na plecach

Jak pozycja do spania wpływa na komfort snu?

Pozycja, w jakiej śpisz, ma znaczący wpływ na komfort snu oraz jakość odpoczynku. Stąd też wybór odpowiedniej pozycji do spania jest niezwykle istotny dla zdrowia i ogólnego samopoczucia. Istnieje kilka pozycji, które ludzie preferują podczas snu, takich jak spanie na plecach, boku lub brzuchu. Najzdrowsze jest jednak spanie na lewym boku, które ma pozytywny wpływ na kręgosłup i resztę ciała.

ONSEN® w długotrwałym procesie design thinking z udziałem sztabu specjalistów, stworzył poduszki ortopedyczne, których projekt został dopasowany do problemów i potrzeb człowieka. Ich zadaniem jest wspieranie naturalnych krzywizn kręgosłupa zarówno przy spaniu na boku, jak i w trakcie spania na plecach. Dzięki temu spełniają one najwyższe standardy, niezależnie od przyjętej pozycji do spania.

Należy pamiętać, że pozycja do spania stanowi również kryterium wyboru materaca. Tymczasem długi proces prototypowania i testowania, jak również analiza różnorakich badań naukowych, pozwolił nam na stworzenie materaca Osaka Air, który jest odpowiedni dla praktycznie wszystkich osób śpiących na boku i na plecach, a także większości osób śpiących na brzuchu. Wynosząca 6,5 twardość to uniwersalna twardość materaca.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Pozycja do spania, pielęgnacja skóry, krem na noc, karotenoidy, poduszka ortopedyczna

FAQ: Pozycja do spania

Jakie są pozycje do spania?

Najbardziej znane pozycje do spania to pozycja na boku, na plecach i na brzuchu. Obok nich istnieją jeszcze inne pozycje do spania, jak choćby roadkill. Nie są one jednak powszechnie praktykowane. Aż około 93% ludzi śpi w pozycji na boku i na plecach.

W jakiej pozycji powinno się spać?

Najzdrowsza pozycja do spania to pozycja na lewym boku. Dzięki spaniu na lewym boku dajemy naszym organizmom możliwość najlepszej regeneracji. Spanie na lewym boku pozwala bowiem na optymalne działanie układu krwionośnego i pokarmowego, co przekłada się na lepsze zdrowie i wypoczynek.

W jakiej pozycji do spania nie powinno się spać?

Zdecydowanie nie powinno się spać na brzuchu. Nie powinno się też spać w pozycji na prawym boku. Spanie na prawym boku powoduje nadmierny ucisk żołądka na trzustkę i może wywoływać trudności związane z układem krążenia. Spanie na brzuchu powoduje dodatkowo nadmierną rotacje odcinka szyjnego kręgosłupa, a także niefizjologiczne ułożenie jego pozostałych odcinków. Obie te pozycje do spania nie są zalecane.

Dlaczego nie powinno się spać na prawym boku?

Na prawym boku nie powinno się spać, ponieważ ta pozycja do snu zmusza serce do pompowania krwi wbrew siłom grawitacji, co osłabia układ krwionośny. Poza tym powoduje ona wzrost ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej, co przekłada się na ucisk organów i tym samym spowolnienie procesów trawiennych. Poza tym spanie na prawym boku może wywoływać refluks, a nawet prowadzić do bezsenności.

Dlaczego powinno się spać na lewym boku?

Na lewym boku powinno się spać, ponieważ ta pozycja do snu odciąża serce, co wzmacnia układ krwionośny. Poza tym pozwala ona na zachowanie fizjologicznego ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej, a także swobodną pracę organów. Spanie w pozycji na lewym boku poprawia procesy trawienne i zwiększa zdolności regeneracyjne organizmu.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybierać poduszkę: