+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com


Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
biuro@onsensleeping.com
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Pozycja do spania a poduszka – przeczytaj, zanim wybierzesz!

10 stycznia 2022
Pozycja do spania, pozycje do spania, spanie na boku, spanie na plecach, spanie na brzuchu
Pozycja do spania to jedna z kluczowych kwestii w życiu każdego z nas. To bowiem od pozycji do spania zależy to, jak zachowywać będą się nasze ciała, a szczególnie kręgosłupy, przez około 8 godzin na dobę, a więc przez aż 1/3 każdej doby. Biorąc pod uwagę to, że życie człowieka trwa średnio 25 915 dni, można przypuszczać, że przeciętny człowiek przesypia w trakcie życia około 207 320 godzin. Za jakość tego snu odpowiada zaś odpowiednia pozycja do spania, a także zachowanie higieny snu.

W wybranej pozycji do spania nie spędzamy zazwyczaj czasu przez całą noc. Zmieniamy je bowiem w nocy całkowicie nieświadomie. Bez świadomości wykonujemy również inne ruchy, które mogą mieć wpływ na pozycję do spania i tym samym końcowy efekt, jaki uzyskamy po przebudzeniu.

Wpływ pozycji do spania na zdrowie i funkcjonowanie biopsychospołeczne jest ogromny. Tak samo jak nie pozwalamy sobie na to, aby jeździć niebezpiecznymi samochodami czy spożywać pełną chemii żywność, tak nie powinniśmy również ignorować jakości i funkcjonalności produktów, jakie odpowiadają za higienę snu. Dlatego też ważne jest, aby zadbać o posiadanie właściwego materaca wysokoelastycznego oraz odpowiedniej poduszki ortopedycznej, które pozwolą na zachowanie naturalnych krzywizn kręgosłupa w trakcie snu.
Poduszki ortopedyczne, najlepsze poduszki, jaką poduszkę wybrać, jaka pozycja do spania jest najzdrowsza

Pozycja do spania – na boku

W zależności od konkretnych badań, podaje się, że aż od około 93% do około 96% populacji ludzkiej przyjmuje pozycję do spania na boku lub na plecach. Spanie na boku to pozycja do spania, jaką przyjmuje najwięcej z nas. Wynika to zaś z naturalnych instynktów, bowiem w największym stopniu przypomina ona pozycję embrionalną, która kojarzy nam się z bezpieczeństwem i ciepłem.

Pozycja do spania na boku wymaga, aby między kolanami umieścić poduszkę, która zapobiegnie przywodzeniu bioder, a tym samym zmniejszy ryzyko bólu biodra dzięki zachowaniu fizjologicznego ułożenia. Idealnie nada się do tego poduszka klasyczna Skin+, która dodatkowo przysłuży się odżywieniu i regeneracji skóry.

Ręce w pozycji do spania na boku powinno trzymać się przed sobą i lekko zgiąć je w łokciach, co pomoże zapobiec wielu niechcianym dolegliwościom, a jednocześnie przyniesie większe rozluźnienie. Unikać należy natomiast układania ich pod głową lub poduszką, co skutkować może uszkodzeniami barku oraz ułożeniem głowy w nieprawidłowej pozycji, a w konsekwencji dolegliwościami ze strony kręgosłupa.

Co bardzo ważne, sen na boku nie zawsze będzie zdrowy i komfortowy. Istnieje bowiem wiele różnic między spaniem na prawym boku, a spaniem na lewym boku. Wybierając pozycję do spania kierować należy się więc przede wszystkim kryteriami zdrowotnymi. Co do zasady najzdrowszą pozycją do spania dla większości ludzi jest spanie na lewym boku.

Spanie na lewym boku odciąża serce, dzięki czemu układ krwionośny pracuje prawidłowo przez całą noc. Dodatkowo zapobiega ono nadmiernemu uciskowi na żołądek, śledzionę, trzustkę i jelita. To natomiast przekłada się na fakt, że ta pozycja do spania polecana jest przy refluksie, ale i innych dolegliwościach układu trawiennego czy nawet insomni. Dzięki temu przyczynia się ona bowiem do łatwiejszego przemieszczania treści pokarmowej do jelit, a także przyspiesza procesy trawienne. Dlatego też stanowi ona również pozycję do spania polecaną osobom zmagającym się z otyłością czy zaburzeniami metabolicznymi.

Spanie na prawym boku powoduje ucisk żołądka na trzustkę, co zwiększa dolegliwości związane z refluksem. Ta pozycja do snu powoduje dodatkowo ucisk na jelita i śledzionę przez zwiekszenie ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. W efekcie utrudnia ona pracę tych organów, co spowalnia procesy trawienne. Przede wszystkim jednak spanie na prawym boku powoduje, że serce zmuszone jest pompować krew przeciwnie do siły grawitacji, co utrudnia jego pracę. Dlatego też ta pozycja do spania nie jest zalecana.

Niezależnie od wybranego boku, każda z tych pozycji do spania wymaga odpowiedniego wsparcia głowy i podparcia kręgosłupa w fizjologicznej pozycji. Dlatego też niezbędne jest, aby zadbać o poduszkę ortopedyczną, która pozwoli na swobodne i komfortowe spanie na boku, a jednocześnie podtrzyma głowę w linii prostej z kręgosłupem przez całą noc.

Przy wyborze poduszki, która najlepiej posłuży do spania na boku, należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie naciskała ona nadmiernie na twarz, co mogłoby wywołać różnego rodzaju dolegliwości, jak choćby ból głowy po przebudzeniu. Bardzo ważna jest też jej odpowiednia sprężystość i wentylacja, którą zapewniają przede wszystkim otwartokomórkowe pianki wysokoelastyczne typu HR.

Najlepsze poduszki ortopedyczne do spania na boku to: Spanie na boku jako pozycja do spania najlepsza jest dla osób powyżej 2 roku życia i w zasadzie może być praktykowana aż do śmierci. Nie ma przy niej znaczenia waga i wzrost, zaś twardość materaca, jaką poleca się dla tej pozycji do spania wynosi od 6,0 do 7,0 w amerykańskiej skali twardości materaców.
Poduszka do spania na boku, pozycja do spania, spanie na lewym boku, spanie na prawym boku, najzdrowsze pozycje do spania

Pozycja do spania – na plecach

Spanie na plecach jest drugie pod względem popularności. Wiele osób uważa, że ta pozycja do spania jest najlepszą dla zdrowia kręgosłupa, o ile odbywa się na dobrym materacu, który da odpowiednie wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa.

Pozycja do spania na plecach jest specyficzna. Z jednej strony niweluje trudności związane z uciskiem narządów wewnętrznych i redukuje zgagę, pozwalając - przy założeniu spania na materacu wysokoelastycznym - na zachowanie neutralnej, fizjologicznej pozycji kręgosłupa. Z drugiej zaś strony ta pozycja do spania blokuje zatoki, co prowadzi do chrapania, a jednocześnie zwiększa ryzyko występowania bezdechu sennego.

Spanie na plecach powoduje dodatkowo zwiększone obciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a także karku. Wynika to z punktów kumulacji wagi, jakie ta pozycja do spania wywiera. Poza tym na polskim rynku bardzo trudno jest o poduszkę, która odpowiednio podeprze odcinek szyjny kręgosłupa, kiedy śpimy na plecach. Niemal wszystkie na rynku poduszki ortopedyczne stworzone są wyłącznie do spania na boku, zaś do spania na plecach są za wysokie. Najczęściej nie posiadają też odpowiedniego wyprofilowania na ramiona.

Najlepsze poduszki ortopedyczne do spania na plecach to: Poduszki produkowane przez Onsen Sleeping służą zarówno spaniu na plecach, jak i na boku. Są więc odpowiednie dla osób preferujących dwie najpopularniejsze pozycje do spania. Ich anatomiczne wyprofilowanie pozwala na spanie na plecach w ich centralnych częściach, zaś na boku w ich bocznych częściach.

Spanie na plecach jako pozycja do spania najlepsza jest dla osób powyżej 20 roku życia. Nie poleca się tej pozycji do spania osobom młodszym, bowiem ich układ kostny jeszcze się rozwija. Efektem spania na plecach przez młodsze osoby może być zniesienie lordozy szyjnej, a także skolioza lub inne dolegliwości kręgosłupa. Nie ma przy niej znaczenia waga i wzrost, zaś twardość materaca, jaką poleca się dla tej pozycji do spania wynosi od 6,0 do 7,0 w amerykańskiej skali twardości materaców.
Poduszka do spania na plecach, pozycja do spania, spanie na plecach, najzdrowsze pozycje do spania

Pozycja do spania – na brzuchu

Spanie na brzuchu jest najmniej popularną pozycją do spania. Dotyczy ono zaledwie około 7% populacji ludzkiej. Jednocześnie jest to pozycja do spania, której nie poleca się praktycznie każdemu.

Ta pozycja do spania jest szkodliwa dla odcinka szyjnego kręgosłupa ze względu na niefizjologiczną retrakcję głowy, a także układu oddechowego ze względu na uciskanie przepony. Może ona pogłębiać trudności związane z bezdechem sennym, astmą czy zapaleniem zatok, ale także wywołać nowe dolegliwości u osób zdrowych.

Śpiąc na brzuchu należy pamiętać o tym, aby nie stosować żadnych dodatkowych poduszek. W tej pozycji do spania są one nie tylko zbędne, ale i szkodliwe. Obok wspomnianej retrakcji głowy, użycie poduszki podczas spania na brzuchu może wywołać również ból odcinka szyjnego kręgosłupa, jak też ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa. To zaś wynika z faktu, że w tej pozycji do spania kręgosłup nie układa się fizjologicznie.

Spanie na brzuchu jako pozycja do spania jest w zasadzie niekorzystna dla prawie każdego z nas. Jej szkodliwy wpływ może być zniwelowany tylko u osób młodych, szczupłych i wysportowanych. Pozostałe osoby powinny jej zdecydowanie unikać. Jednocześnie twardość materaca, jaką poleca się dla tej pozycji do spania wynosi od 6,0 do 10,0 w amerykańskiej skali twardości materaców.
Poduszka do spania na brzuchu, pozycja do spania, spanie na brzuchu, najzdrowsze pozycje do spania

Pozycja do spania – komfort snu

Onsen Sleeping w długotrwałym procesie design thinking, w którym udział brał sztab specjalistów, stworzył najlepsze poduszki ortopedyczne, których projekt został dopasowany do naturalnych potrzeb człowieka i wsparcia naturalnych krzywizn kręgosłupa zarówno przy spaniu na boku, jak i spaniu na plecach. Dzięki temu spełniają one najwyższe standardy, niezależnie od przyjętej pozycji do spania.
 
Wszystkie produkty Onsen Sleeping spełniają wskazania medyczne dla zachowania prawidłowej, fizjologicznej pozycji ciała podczas snu. Dzięki temu zostały ona zarejestrowane jako wyroby medycznej klasy pierwszej

Pozycja do spania stanowi również kryterium wyboru materaca. Długi proces prototypowania i testowania, jak również analiza różnorakich badań naukowych, pozwolił nam na stworzenie materaca Osaka Air, który jest odpowiedni dla praktycznie wszystkich osób śpiących na boku i na plecach, a także większości osób śpiących na brzuchu. Jego twardość wynosi 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców.

Dodatkowo każde zamówienie podlega programowi pozwalającemu na test i zwrot produktów w ciągu 100 dni od jej otrzymania. Dodatkowo są one objęte wynoszącą nawet 15 lat gwarancją, a ich zakupu można dokonać również na raty.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Pozycja do spania, pielęgnacja skóry, krem na noc, karotenoidy, poduszka ortopedyczna

FAQ: Pozycja do spania

Jakie są pozycje do spania?

Najbardziej znane pozycje do spania to pozycja na boku, na plecach i na brzuchu. Obok nich istnieją jeszcze inne pozycje do spania, jak choćby roadkill. Nie są one jednak powszechnie praktykowane. Aż około 93% ludzi śpi w pozycji na boku i na plecach.

Jaka jest najzdrowsza pozycja do spania?

Najzdrowsza pozycja do spania to pozycja na prawym boku. Dzięki spaniu na prawym boku dajemy naszym organizmom możliwość najlepszej regeneracji. Spanie na prawym boku pozwala bowiem na optymalne działanie układu krwionośnego i pokarmowego, co przekłada się na lepsze zdrowie i wypoczynek.

W jakiej pozycji do spania nie powinno się spać?

Zdecydowanie nie powinno się spać na brzuchu. Nie powinno się też spać w pozycji na prawym boku. Spanie na prawym boku powoduje nadmierny ucisk żołądka na trzustkę i może wywoływać trudności związane z układem krążenia. Spanie na brzuchu powoduje dodatkowo nadmierną rotacje odcinka szyjnego kręgosłupa, a także niefizjologiczne ułożenie jego pozostałych odcinków. Obie te pozycje do spania nie są zalecane.

Dlaczego nie powinno się spać na prawym boku?

Na prawym boku nie powinno się spać, ponieważ ta pozycja do snu zmusza serce do pompowania krwi wbrew siłom grawitacji, co osłabia układ krwionośny. Poza tym powoduje ona wzrost ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej, co przekłada się na ucisk organów i tym samym spowolnienie procesów trawiennych. Poza tym spanie na prawym boku może wywoływać refluks, a nawet prowadzić do bezsenności.

Dlaczego powinno się spać na lewym boku?

Na lewym boku powinno się spać, ponieważ ta pozycja do snu odciąża serce, co wzmacnia układ krwionośny. Poza tym pozwala ona na zachowanie fizjologicznego ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej, a także swobodną pracę organów. Spanie w pozycji na lewym boku poprawia procesy trawienne i zwiększa zdolności regeneracyjne organizmu.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybierać poduszkę:
Niezależnie od preferencji snu, odpowiednio dobrana poduszka jest kluczowa dla zdrowego i wygodnego snu. Dowiedz się, jakie są rodzaje poduszek i jak wybrać tę idealną dla siebie.
25 listopada 2022
Jasiek do spania to klucz do zdrowego snu, ale tylko jeśli wybierzesz odpowiedni. Przeczytaj nasze wskazówki i uniknij błędów w doborze!
15 listopada 2022
Prowadzony przez większość z nas tryb życia, a szczególnie długotrwałe siedzenie przy biurkach, niszczy nasze kręgosłupy. Jaką poduszkę ortopedyczną wybrać?
2 lipca 2022
Poduszka memory stanowi popularny produkt. Funkcjonalność poduszki memory zależna jest jednak od metody produkcji, nie zawsze jest taka sama.
6 lutego 2022
Poznaj historię Klientów,
którzy zaufali produktom ONSEN®
Poduszki ortopedyczne Standard
Poszewki na poduszki ortopedyczne Standard
Poszewki na poduszki ortopedyczne Skin+
Materace piankowe
Poduszki ortopedyczne Skin+
Zestawy
Pościel
Akcesoria
Tworzymy dla ludzi, a nie dla sklepów!
Zapraszamy do zakupów w ONSEN®!

Szanowni Państwo! Celem świadczenia usług na najwyższym poziomie serwisu w naszej witrynie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo na to zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ