+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Czy pozycja w jakiej śpimy wpływa na treść naszych snów ?

24 lipca 2020
pozycja ciala a sny
Prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że pozycja w której śpisz w nocy może mieć wpływ na ewentualny ból pleców, szyi, bioder lub ramion. Ale czy wiesz, że pewne pozycje, które przybierasz w czasie snu mogą nasilać chrapanie, powodować refluks, a nawet mieć wpływ na treść twoich snów.


Zacznijmy od wyjaśnienia, jak pozycja w której śpisz wpływa na twoje ciało. Najzdrowsze jest spanie na boku. Najlepiej jest spać w tej pozycji ze zgiętymi kolanami. Jeśli cierpisz na bóle kręgosłupa lędźwiowego, rozważ umieszczenie poduszki między kolanami, aby złagodzić nacisk na biodra i dolną część pleców.

Taka pozycja jest zalecana dla kobiet w ciąży. Jeśli śpisz na boku powinieneś mieć także poduszkę nie tyle pod głową co pod szyją – aby zapełnić „lukę” między materacem i utrzymać kręgosłup w prostej linii.

Spanie na plecach jest mniej zalecane – może powodować ból kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Osoby śpiące na plecach także często chrapią. Właśnie z tego powodu spanie na materacu z pianki z pamięcią w towarzystwie chrapiącego partnera jest koszmarem- delikatny kuksaniec nie wystarczy, aby przez sen zmienił pozycję).

Dużo poważniejszym problemem niż chrapanie jest jednak bezdech senny, który może nawet zagrażać życiu. Spanie na plecach jest czynnikiem, który może sprzyjać tej niebezpiecznej dolegliwości, ponieważ w tej pozycji światło górnych dróg oddechowych jest wtedy zwężone.

Spanie na brzuchu jest najgorszą pozycją – występuje nacisk na żołądek i inne narządy wewnętrzne. Obciąża także kręgosłup i dodatkowo powoduje ból szyi, która jest wtedy nienaturalnie skręcona.

Czy pozycja ciała wpływa na treść snów?

Badacze zajmujący się snem na Uniwersytecie Shue Yan w Hongkongu przeprowadzi ankiety dotyczące tego zagadnienia wśród 670 studentów i studentek (kobiety stanowiły 2/3 badanych) Wnioski są bardzo ciekawe.

Osoby śpiące na brzuchu częściej mają sny erotyczne.

Śpiący w tej pozycji opisywali swoje marzenia senne jako bardziej intensywne, żywe i o wyraźnym zabarwieniu seksualnym. Nie jest to jednak gwarancja darmowego nocnego kina erotycznego! Część śpiących na brzuchu miało również bardzo nieprzyjemne sny o byciu „związanym”, „zamkniętym” lub „niezdolnym do ruchu”.

Szef zespołu badawczego, dr Calvin Kai-Ching Yu, mówi, że fizyczny nacisk na ciało podczas spania na brzuchu może być przyczyną erotycznych snów .

„Różne pozycje snu mogą powodować presję na różne części ciała, a odczucia czucia ciała mogą być źródłem elementów snu” – twierdzi naukowiec. Jeśli śpisz na brzuchu, nacisk wywierany jest przecież także na narządy płciowe.

A skąd sny o byciu uwięzionym? Zdaniem nowojorskiego psychologa klinicznego i eksperta od snu, Michaela J. Breusa, osoby śpiące na brzuchu mogą być bardziej ograniczone w możliwości poruszania się przez sen niż osoby niż osoby śpiące w innych pozycjach, stąd właśnie sny o uwięzieniu.

Dr Calvin Kai-Ching Yu uważa, że ​​jeśli zmienisz pozycję snu, twoje sny również się zmienią, ale nie zaleca tego. Spanie w nieznanej lub nienaturalnej pozycji snu wpływa na jakość snu. Zdecydowanie nie warto płacić niewyspaniem i bólem szyi za erotyczne sny!

Śpiąc na prawym boku możesz mieć najmilsze sny. Albo zgagę

Spanie na prawym boku uważane jest za najzdrowszą pozycję snu, ponieważ serce nie jest wtedy uciskane. Okazuje się, że śpiąc w tej pozycji masz największe szanse na przyjemne sny i jesteś najmniej narażony na koszmary.

Pozycja na prawym boku nie jest jednak wskazana dla osób cierpiących na refluks. Spanie na prawym boku może powodować sny o przełykaniu lub pieczeniu w gardle, co spowodowanej jest wydostawaniem się kwasu z żołądka do przełyku.

Spanie na lewym boku chroni przed refluksem, ale z powodu nacisku wywieranego na serce, może częściej powodować nieprzyjemne sny.

Spanie na plecach powoduje intensywne koszmarne sny.

Dlaczego? Wspominaliśmy , że pozycja ta może powodować problemy z oddychaniem, takie jak bezdech senny i chrapanie. To właśnie niedotlenienie organizmu sprawia, że mamy przerażające sny.
 

Koszmary senne ratują życie

Nikt nie lubi, gdy śnią mu się koszmary. Naukowcy jednak są zdania, że w wielu wypadkach pełnią one bardzo istotną funkcję – sprawiają, że się budzimy, kiedy spadek tlenu we krwi w czasie snu mógłby zagrać naszemu życiu.

Osoby, które były o krok od zatrucia się w nocy tlenkiem węgla często opowiadają, że obudziły się z powodu wyjątkowo intensywnego, przerażającego snu.

Oczywiście pozycja ciała nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na treść naszych snów. Znaczenie ma także to czego doświadczamy w ciągu dnia, nasze ukryte lęki i obawy, a nawet dźwięki z otoczenia, które nasz mózg wychwytuje gdy śpimy.
Udostępnij
Newsletter
Bez wyrażenia zgody, nie możemy dodać Twojego adresu do naszej bazy.
Dziękujemy.
Idziesz spać w porządnie przewietrzonej sypialni, wchodzisz do łóżka nawet lekko trzęsąc z zimna, ale budzisz się zlany potem. Jeżeli zazwyczaj pocisz się w nocy z pewnością nurtuje Cię wiele pytań, na które postaramy się odpowiedzieć.
18 stycznia 2021
Zastanawiasz się jak urządzić sypialnię? W tym artykule przedstawiamy kilka pomysłów, które mogą być ciekawym źródłem inspiracji.
17 grudnia 2020
Tybetańska joga śnienia to bardzo szczególny rodzaj „lucid dreams", czyli świadomych snów. Po tybetańsku nazwa tej praktyki brzmi ,milam’. Jest to rodzaj zaawansowanej tantrycznej medytacji praktykowanej w szkołach buddyjskich kagyu, nyigma oraz bon.
22 września 2020
Pod koniec XIX wieku snami ponownie zainteresowali się psychiatrzy. Nauka stanęła na stanowisku, że nawet jeśli sny nie powiedzą nam wiele o przyszłości, można z nich dowiedzieć się ciekawych rzeczy o kondycji psychicznej śniącego.
22 września 2020
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci co się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ