Jak psychosomatyka wpływa na sen?30 maja 2023 |
![]() |
Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Psychosomatyka jest dziedziną medycyny, która bada wzajemne oddziaływanie między umysłem a ciałem. Zgodnie z jej zasadami, emocje, stres i inne czynniki psychologiczne mogą wpływać na zdrowie fizyczne, w tym na jakość snu. Działa to także w drugą stronę, bowiem niewysypianie się także wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne.
Mechanizmy psychosomatyczne obejmują złożone procesy komunikacji między mózgiem a resztą ciała. Na przykład stres może prowadzić do reakcji fizjologicznych, takich jak wzrost poziomu kortyzolu, który może negatywnie wpływać na sen.
Emocje i stres mogą prowadzić do trudności ze snem, takich jak bezsenność lub częste budzenie się w nocy. Wprowadzenie zdrowych strategii radzenia sobie ze stresem, takich jak techniki relaksacyjne, regularna aktywność fizyczna i odpowiednia higiena snu, może pomóc poprawić jakość snu.
W psychosomatyce sny mogą być interpretowane jako symboliczne wyraz emocji i nierozwiązanych konfliktów. Analizowanie treści snów i zwracanie uwagi na emocjonalne aspekty mogą pomóc zidentyfikować ukryte stresory i potrzeby emocjonalne. Tym samym wiąże się ona z psychodynamiką.
Ważne jest rozwijanie świadomości własnych emocji i umiejętność radzenia sobie z nimi w zdrowy sposób. W tym pomocna jest psychoedukacja, a także psychoterapia. Szczególnie ta oparta na podejściu poznawczo-behawioralnym. Skuteczna jest jednak także medytacja, mindfulness, a także joga. Świadome zarządzanie emocjami jest niezbędne dla zapobiegania występowania negatywnych skutków psychosomatycznych.