Pulsujący ból głowy – objawy, przyczyny, leczenie 8 maja 2022 |
![]() |
Najczęściej pulsujący ból głowy spowodowany jest przez migrenę, która może mieć różne przyczyny. Oprócz tego notuje się występowanie pulsującego bólu głowy, którego najczęstsze przyczyny to:
Pulsujący ból głowy to ból tętniący, kłujący. Jest to ból o charakterze napadowym, a więc występuje nagle. Najczęściej pulsujący ból głowy występuje tylko z jednej strony, zdarza się jednak również ból obustronny.
Dodatkowe objawy, jakie daje pulsujący ból głowy, obejmują najczęściej zawroty głowy, pogorszenie wzroku i drętwienie powiek. Poza tym przy pulsującym bólu głowy często notuje się gorączkę i tkliwość twarzy. Pulsujący ból głowy może powodować też nudności, łzawienie, a także drętwienie ust oraz zaburzenia smaku i węchu.
Najczęstszą przyczyną pulsującego bólu głowy jest migrena. Bardzo często pulsujący ból głowy pojawia się też jako objaw stanów zapalnych ucha, zatok, zębów i tętnic. Poza tym pulsujący ból głowy pojawia się w przebiegu zaburzeń psychicznych, jak depresji czy OCD. Może być on też skutkiem zmian hormonalnych, stosowania nieprawidłowej diety i nieodpowiedniej higieny snu. W skrajnych przypadkach przyczyną pulsującego bólu głowy są nowotwory mózgu.
Najlepszą poduszką na pulsujący ból głowy jest poduszka ortopedyczna wykonana z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR. Dobrze zaprojektowana poduszka ortopedyczna na pulsujący ból głowy pozwala na utrzymanie głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa w naturalnej pozycji.
Pulsujący ból głowy będący bólem wtórnym leczy się przyczynowo. Ból pierwotny leczy się zazwyczaj środkami przeciwbólowymi. Niekiedy stosuje się też stymulatory wszczepiane do mózgu. Do leczenia pulsującego bólu głowy wykorzystuje się też nowoczesne stymulatury podskórne i urządzenie PainGone. W leczeniu tego typu bólu głowy bardzo ważna jest higiena snu, na którą składa się również posiadanie odpowiedniego materaca i poduszki ortopedycznej.