Reumatyzm (RZS) – objawy, przyczyny, leczenie20 marca 2022 |
![]() |
Z zasady reumatyzm nie jest chorobą, która może być wyleczona w pełnym znaczeniu tego słowa. Jest to bowiem choroba przewlekła, która może prowadzić do trwałego uszkodzenia stawów i innych tkanek. Dlatego głównym celem leczenia reumatyzmu jest ciągłe monitorowanie objawów i hamowanie postępu choroby.
Obecnie dostępne metody leczenia reumatyzmu skupiają się wobec tego głównie na łagodzeniu bólu, zmniejszeniu stanu zapalnego oraz utrzymaniu ruchomości stawów. Podstawą terapii przeciwreumatycznej są leki przeciwzapalne, w tym przede wszystkim te niesteroidowe (NLPZ). Stosuje się także leki modyfikujące przebieg choroby (DMARD), które wpływają bezpośrednio na układ odpornościowy i hamują procesy zapalne.
W leczeniu reumatyzmu ogromną rolę odgrywa także fizjoterapia i rehabilitacja. Bardzo ważne są ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni wokół stawów, ale także poprawę ruchomości i utrzymanie sprawności fizycznej. Te bowiem pomagają zmniejszyć ból, a w konsekwencji przyczynić się do poprawy jakości życia pacjenta.
Gdy leczenie farmakologiczne i rehabilitacja nie przynoszą wystarczającej poprawy, można rozważyć leczenie chirurgiczne. Chirurgia reumatologicznego zapalenia stawów najczęściej obejmuje artroskopię, ale może polegać także na wszczepieniu endoprotezy lub usunięciu tkanek, które są zbyt uszkodzone.
Każdy pacjent z reumatyzmem jest inny, przez co skuteczność leczenia może różnić się w zależności od indywidualnych czynników, jak również od stopnia zaawansowania choroby. Stąd też w przypadku reumatyzmu kluczowe jest wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie, które może pomóc w kontrolowaniu objawów i opóźnieniu postępu choroby.
Ważne jest również prowadzenie zdrowego stylu życia, a w tym dbanie o higienę snu, a także o regularną aktywność fizyczną. Przy reumatyzmie ważna jest też zdrowa dieta i unikanie używek, do których zalicza się także alkohol i papierosy. Istotna jest nadto współpraca z reumatologiem, który pomoże wdrożyć odpowiedni plan leczenia i będzie monitorować chorobę.
Reumatyzm, znany jest również jako reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Jest to przewlekła choroba autoimmunologiczna, której głównym objawem jest utrzymujące się permanentnie zapalenie stawów. Obecnie reumatyzm należy do jednych z najpowszechniej występujących chorób.
Reumatyzm nie jest w pełni uleczalny. Można jednak kontrolować objawy reumatyzmu i hamować jego postęp. W tym celu stosuje się leczenie holistyczne, które opiera się zarówno na farmakologii, jak i fizjoterapii. Dodatkowo osobom z reumatyzmem zaleca się korzystanie z pomocy psychologa.
W celu sprawdzenia, czy ma się reumatyzm, niezbędna jest przede wszystkim konsultacja lekarska. Specjalista może bowiem przeprowadzić wywiad i badania fizykalne, a także zlecić wykonanie badań laboratoryjnych i obrazowych. W tych najczęściej zawiera się ocenę stężenia kwasu moczowego we krwi, a także czynnika reumatoidalnego (RF). Ocenia się nadto obecność odczynu Waalera-Rosego. Natomiast spośród badań obrazowych najlepiej wykonać jest rezonans magnetyczny.
Reumatyzm może wystąpić w różnym wieku, ale najczęściej rozpoczyna się po 30 roku życia. Zazwyczaj pierwsze objawy reumatyzmu występują przed 50 rokiem życia. Coraz częściej reumatyzm dotyka jednak także młodsze osoby. W tym dzieci, u których diagnozuje się młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów.
Objawy reumatyzmu mogą obejmować ból i obrzęk stawów, sztywność poranną, osłabienie, zmęczenie, gorączkę i utratę apetytu. U osób chorujących na reumatyzm obserwuje się także problemy ze skórą, sercem, płucami i innymi narządami. Objawy mogą być różne w zależności od indywidualnego przypadku i zaawansowania choroby. Niekiedy pierwsze oznaki reumatyzmu są nieswoiste i wymagają pogłębionej diagnostyki.