+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Rodzaje materacy - jaki wybrać materac?

16 sierpnia 2021
rodzaje materacy jaki magterac wybrac
Sklepy oferują różne rodzaje materacy. Wybór jest tak szeroki, że bardzo łatwo się w tym pogubić. Wszędzie pełno dziwnych nazw i z każdej strony mówią Ci, że potrzebujesz tego, tego, tego i właściwie każdego materaca na świecie. Każdy sklep oferuje liczne materace, rodzaje są różne, ale który jest najlepszy? Przygotowaliśmy mały przewodnik, który jak mamy nadzieję, pozwoli Ci znacznie sprawniej poruszać się po świecie materaców i wybrać dla siebie najlepszy rodzaj materaca do spania.

Jakie są rodzaje materacy?


Rodzajów materacy jest bardzo wiele, znacznie więcej niż tak naprawdę potrzebujemy. Oto lista rodzajów materacy:

  1. Materac sprężynowy bonelowy
  2. Materac sprężynowy kieszeniowy
  3. Materac piankowy
  4. Materac mieszany piankowo-sprężynowy
  5. Materac lateksowy naturalny
  6. Materac lateksowy syntetyczny

Materace w obrębie tej listy również mogą się dzielić na różne rodzaje w zależności od tego w jaki sposób są zbudowane. Omówmy najważniejsze cechy różnych rodzajów materacy, tak aby łatwiej było podjąć decyzję, który jest dla Ciebie najlepszy.

Materace sprężynowe


To najbardziej popularny rodzaj materaca. Kiedyś wszyscy mieli w domach materace sprężynowe i jesteśmy pewni, że wszyscy pamiętają jak się na nich śpi i jakie są główne wady sprężyn. Przez wiele lat sprężyny królowały w polskich domach i ludzie nie wyobrażali sobie kupienia innego materaca niż materac sprężynowy. Na szczęście zyskujemy coraz większą świadomość i otwieramy się na nowe możliwości.
materac sprezynowy

Zalety materacy sprężynowych

Zacznijmy od tego, co w takim materacu jest dobrego. Przede wszystkim materace sprężynowe są bardzo tanie i łatwo dostępne. Jeśli Ktoś dysponuje naprawdę bardzo niewielkim budżetem i musi koniecznie kupić materac bez czekania aż będzie go stać na lepszą opcję, to materac sprężynowy będzie dobrym wyborem. Tani materac sprężynowy nie najwyższej jakości można z łatwością kupić wszędzie.
Wady materacy sprężynowych
Główna wada materaca sprężynowego to... sprężyny! Sprężyny nie są wcale najlepszym materiałem na materac, a ich popularność wynika przede wszystkim z niskiej ceny. Ale pociąga to za sobą kolejną wadę - niska cena wynika z niskiej jakości surowca.

Sprężyny bardzo szybko się niszczą, łamią się i materac traci swoją elastyczność. Tego typu materace posiadają zawsze jakąś warstwę pianki nad warstwą sprężyn, ale jest ona bardzo cienka, czasami sprężyny ją przebijają, a to może być wręcz niebezpieczne.
Materace sprężynowe są tanie i zwykle niewygodne.
Materace kieszeniowe czy bonelowe?
Materace sprężynowe dzielimy na bonelowe i kieszeniowe. Różnią się one układem sprężyn wewnątrz materaca. Materace bonelowe charakteryzują się tym, że sprężyny w ich wnętrzu są ze sobą całkowicie połączone, tworzą wielką plątaninę drutu, która stanowi główny trzon materaca.

W przypadku materacy kieszeniowych, pojedyncze sprężyny są zamknięte w materiałowych kieszonkach. Pozwala to na częściową izolację ruchu. Czyli kiedy poddamy naciskowi część sprężyn, cała reszta pozostanie nieruchoma.

Niestety działa to jedynie w bardzo niewielkim stopniu. Można robić spektakularne doświadczenia do których wykorzystuje się materace kieszeniowe, a właściwie same kieszonki ze sprężynami.

Na jednej sprężynie możemy postawić kieliszek z winem, a sprężynę obok nacisnąć i wino się nie wyleje. Działa to jednak tylko w teorii i zauważcie, że tego typu "eksperymenty" wykonywane są bezpośrednio na sprężynach. W praktyce cały materac kieszeniowy nie zachowałby się tak, bo warstwa pianki i pokrowiec i tak pociągnęłyby pozostałe sprężyny w dół.
materac kieszeniowy czy bonelowy
Materace piankowe
Materace piankowe zyskują ostatnio coraz większą popularność. I jest to jak najbardziej słuszne. Pianka poliuretanowa to świetny materiał na materac. Pianki mają dużo rodzajów, niektóre dopasowują się do kształtu ciała, inne są bardziej elastyczne, są pianki twarde i miękkie, o różnej gęstości.

Wybór jest ogromny, ale najważniejsze jest to, by materac piankowy był odpowiednio zbudowany: z kilku rodzajów pianek ułożonych w odpowiedniej kolejności. A jakie są główne cechy materaców piankowych?
Zalety materacy piankowych
Zalety tych materacy to przede wszystkim niezwykły komfort spania. Wysokiej jakości pianka jest bardzo wytrzymałym materiałem, odpornym na zgniatanie i trudnym do uszkodzenia. Zachowuje swoje właściwości na wiele lat.

Mowa tutaj o dwóch rodzajach pianki poliuretanowej, są to pianka termoelastyczna czyli visco, i pianka wysokoelastyczna czyli HR. To z tych dwóch rodzajów pianek przede wszystkim powinny być produkowane materace piankowe.
Materace piankowe są najczęściej wybieranym rodzajem materaca w Polsce
Pianka visco

Najważniejszą i najbardziej znaną cechą pianki termoelastycznej visco jest to, że materace z tej pianki dopasowują się do kształtu ciała. Zapewnia to komfort snu dla osób każdej budowy ciała. Jednak trzeba pamiętać, że materac musi być odpowiednio elastyczny żeby zapewnić najlepsze podparcie kręgosłupa. Materace piankowe zazwyczaj mają piankę visco w najwyższej warstwie materaca. Jednak jest to błąd. Ta pianka powinna być w drugiej od góry warstwie, tak by nie zapadać się nadmiernie, a jedynie delikatnie uginać pod naciskiem ciała osoby śpiącej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o piance termoelastycznej zapraszamy do lektury tego artykułu.
Pianka HR

To drugi rodzaj pianki poliuretanowej. Znajdziecie go także pod nazwą pianki wysokoelastycznej lub pianki wysokosprężystej. To najlepszy materiał na materac piankowy. Materace z pianki wysokoelastycznej są bardzo sprężyste, zapewniają wysoki komfort snu i dobrą wentylację, dzięki czemu zmniejszają potliwość ciała podczas snu. Ten rodzaj pianki zapewnia odpowiednie podparcie kręgosłupa, dlatego powinien się znaleźć w najwyższej warstwie materaca piankowego, jak również w warstwach najniżej żeby zbudować solidną, stabilną podstawę.
rodzaje materacow materac piankowy
Wady materacy piankowych


Materace piankowe miewają dwie zasadnicze wady: niewłaściwa budowa (kolejność pianek) i użycie nieodpowiedniej pianki niskiej jakości. Opisaliśmy już dwa rodzaje pianek poliuretanowych używanych w materacach. Została jeszcze pianka standardowa typu T.
 

Pianka typu T
 

Jest to najtańsza z pianek poliuretanowych. I niestety tu również niska cena pociąga za sobą niską jakość. Pianka typu T jest pianką poliuretanową używaną w najtańszych materacach, ale nie tylko. Niektóre duże firmy produkujące drogie materace, również z niej korzystają. Ta pianka przede wszystkim jest bardzo mało trwała. Łatwo się niszczy i wygniata. Już po kilku tygodniach używania zobaczysz na niej odgnieciony kształt twojego ciała w miejscu, gdzie zazwyczaj leżysz. Ta sama pianka bywa często używana jako górna warstwa materaca sprężynowego. Jest to zdecydowanie zły wybór, nie powinno się z tej pianki korzystać w materacu do spania.
 

Niewłaściwa struktura materaca
 

Niestety najczęściej obserwujemy piankę Visco położoną w najwyższej warstwie materaca. Przy pierwszej próbie wydaje się to być bardzo wygodne, jednak takie użycie pianki termoelastycznej pogarsza wentylację materaca. Pianka termoelatyczna Visco nie powinna znajdować się w górnej warstwie materaca, ponieważ ciało bardziej się poci podczas spania. W dodatku ciało zapada się w materac co utrudnia znacznie zmianę pozycji:

rodzaj materaca pianka termoelastyczna1

Materac piankowy powinien mieć odpowiednią konstrukcję!


Materac poprawnie zbudowany po przekrojeniu powinien przypominać tort. Powinniśmy wyraźnie zobaczyć kilka różnych warstw pianek. Większość warstw powinna być z pianki poliuretanowej typu HR czyli wysokoelastycznej. Powinna się ona znaleźć w warstwie najwyższej oraz w warstwach dolnych.

Pianki na dole powinny być najtwardsze i najgęstsze i oba te parametry powinny spadać wraz z kolejnymi warstwami materaca. Na samej górze powinniśmy mieć dość miękką i stosunkowo mało gęstą piankę HR, zaraz pod nią piankę Visco, a dalej kolejne warstwy pianek HR o coraz większej twardości i gęstości.

Takie zastosowanie pianki Visco termoelastycznej w drugiej warstwie od góry sprawia, że materace świetnie dopasowują się do kształtu ciała, a jednocześnie ciało się na nich nie przegrzewa i łatwo jest na nich zmienić pozycję. Przykładem tak zbudowanego materaca jest nasz Materac Osaka Air:
rodzaje materaca najlepszy materac piankowy

Materace lateksowe

Materace lateksowe są ostatnio popularnym trendem podobnie jak materace piankowe. Te dwa rodzaje materaców mają ze sobą dużo wspólnego, choć przy ogólnym rozrachunku to materac piankowy wygrywa. Nie mniej jednak warto omówić również wady i zalety materaców wykonanych z lateksu.

Zalety materacy lateksowych

Materace lateksowe również dosyć dobrze(choć nie tak jak piankowe) dostosowują się do kształtu ciała. Są sprężyste i raczej wygodne. Nie mają zapachu i można je czyścić za pomocą parownicy. Z pewnością lepsze są materace lateksowe z naturalnego lateksu.

Robi się je z mleczka kauczukowego, które ulega spienieniu i tworzy swego rodzaju piankę lateksową o właściwościach podobnych do pianki visco. Jednak materace lateksowe nie pozostają bez wad.

Wady materacy lateksowych

Pierwszą i chyba największą wadą materacy lateksowych jest to, że mogą uczulać. I choć producenci robią wszystko, aby o tym nie wspominać - uczulenie na lateks niestety zdarza się i to wcale nie rzadko.

Praktyka pokazuje, że osób uczulonych na lateks jest najwięcej spośród ...pracowników służby zdrowia, czyli wśród tych, którzy kontakt z lateksem mają codziennie (lateksowe rękawiczki). Badania wskazują, że im dłuższa i częstsza ekspozycja na lateks, tym gorzej.

Dlatego jeśli jesteś "uczuleniowcem" nie polecamy wyboru materaca z lateksu, ponieważ nawet jeśli nie od razu, to z czasem może spowodować wystąpienie reakcji alergicznych.
Materace lateksowe mimo zapewnień producentów mogą uczulać!
Kolejną wadą materacy lateksowych jest fakt, że lateks ma tendencję do zalegania w nim pleśni, co również niekorzystnie wpłynie na Twoje zdrowie. Na końcu warto dodać, że rodzaje materacy lateksowych to wysoka półka cenowa, na którą nie każdy może sobie pozwolić.

Jakie rodzaje materaców najlepiej dopasowują się do kształtu ciała?

Jeśli mówimy o podparciu i komforcie to największe pole do popisu mamy w materacach piankowych. A to dlatego, że dobry producent może wytworzyć praktycznie każdy rodzaj pianki, z pełnym wachlarzem parametrów jej odbojności, elastyczności, komfortu i podporu.

Sterowanie procesem technologicznym jest więc w przypadku materacy piankowych nie tylko możliwe ale i szeroko wykorzystywane.
 

Tymczasem ani w przypadku materaców sprężynowych ani lateksowych nie możemy mieć tak dużego wpływu na właściwości materiału. Zarówno sprężyny jak i lateks mają swoje określone parametry, poza które nie jesteśmy w stanie wykroczyć.

Tak więc tylko dobrze skonstruowany materac piankowy o odpowiedniej twardości zapewnia optymalne podparcie, dopasowuje się do osoby na nim śpiącej, ma odpowiednie właściwości odbojności i sprężystości.

 

Kto z Państwa zna naszą ofertę doskonale wie, że mamy w niej wyłącznie produkty piankowe. I możecie sobie teraz pomyśleć, że zachwalamy to, co akurat sprzedajemy. Tyle tylko, że my zachwalamy to co sprzedajemy, bo ŚWIADOMIE wybraliśmy do produkcji tylko materac piankowy.

Jako producent mogliśmy bez problemu stworzyć materace kieszeniowe czy wykonane z lateksu, ale uznaliśmy, że z poziomu potrzeb Klienta na uwagę zasługują wyłącznie materace piankowe.
 

Bo to właśnie materace piankowe poprzez odpowiedni dobór grubości, kolejności i parametrów poszczególnych pianek są w stanie sprostać oczekiwaniom Klientów. Dlatego i tylko dlatego produkujemy wyłącznie materace piankowe.

rodzaje materacy najlepszy materac piankowy polski materac

Który rodzaj materaca wybrać?

Zapewne nie będziesz zaskoczony, że w naszej ocenie bezsprzecznym zwycięzcą jest oczywiście materac piankowy, ale oczywiście to do Ciebie należy finalny wybór. Bez względu jednak na to jaki materac wybierzesz pamiętaj, że na materacu musisz się wyspać aby wiedzieć, czy jest dla Ciebie odpowiedni.


Testowanie materaca w sklepie nie ma sensu, bo nigdy naprawdę nie usypiasz, kładziesz się w ubraniu i tylko na chwilę. Zakup materaca ma sens tylko wtedy, gdy możesz go przetestować w zaciszu własnej sypialni.


My oferujemy Ci taką możliwość. Każdy zakupiony u nas materac objęty jest 100-dniowym okresem testowym, podczas którego możesz ocenić, czy ma on odpowiednią elastyczność, komfort i twardość właśnie dla Ciebie.

Jeśli uznasz, że nie jest odpowiedni - możesz go zwrócić a my oddamy Tobie pieniądze. Jesteśmy pewni naszego produktu i nie obawiamy się przekazać Wam materaca do testowania na ponad 3 miesiące!

rodzaje materacy materac z mozliwoscia testowania zwrot materaca

FAQ

Jakie są rodzaje materacy?

Wyróżnia się materace piankowe, sprężynowe i lateksowe. Istnieją również materace hybrydowe, które łączą wyżej wspomniane materiały. Najlepszym i najbardziej popularnym rodzajem materaca w Polsce jest materac piankowy, najtańszym - materac sprężynowy. Materace lateksowe zaś cechują się wysoką ceną.

Jaki rodzaj materaca wybrać?

Najlepszym rodzajem materaca jest materac piankowy, wykonany z kilku warstw pianek. Dobry materac piankowy powinien mieć od góry warstwę pianki HR, następnie warstwę pianki z pamięcią a następnie warstwy pianek HR stanowiących stabilną podstawę - tzw. bazę.

Który materac wybrać sprężynowy czy piankowy?

Materace sprężynowe (choć są tanie) nie są najlepszym wyborem do naszej sypialni. Sprężyny cechują się gorszymi właściwościami podporowymi oraz niższym poziomem komfortu w porównaniu do materacy piankowych. Lepszy więc będzie materac piankow, pamiętaj jednak, że nie każdy materac piankowy jest taki sam - mogą być w nich przeróżne rodzaje pianek. Koniecznie wyszukaj takiego producenta, który opisuje jakich pianek użył do produkcji materaca!

Gdzie najlepiej kupić tani i dobry materac?

Najlepszą cenę materaca uzyskasz kupując go przez internet, bezpośrednio od producenta. Tanie materace możesz odnaleźć również w stacjonarnych sklepach wielkopowierzchniowych, choć tam jakość oferowanych materaców jest niższa (z uwagi na użyte do produkcji słabe jakościowo pianki).

Komentarze
lub inna etykieta zgodnie z układem
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Telefon (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza
Skąd biorą się ceny materacy? Sprawdź, jaki materac do łóżka wybrać, aby zapewnić sobie komfortowy sen i nie przepłacić!
28 czerwca 2022
Tani materac równa się materacowi niskiej jakości. Dodatkowe koszta wynikające z jego używania często przewyższają cenę zakupu dobrego materaca.
26 czerwca 2022
Ranking materacy - co ma na celu jego tworzenie oraz dlaczego zyskują na nim producenci i sprzedawcy?
24 czerwca 2022
Czy cena materaca ma znaczenie? Z czego ona wynika i jak nie kupić taniego materaca w droższej cenie?
22 czerwca 2022
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci którzy się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ