+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Różne rodzaje poduszek ortopedycznych 

8 października 2020
dobra poduszka na kregoslup
W tym artykule omówimy kwestię różnych rodzajów poduszek ortopedycznych i skupimy się na dwóch kryteriach, jakimi są: rodzaj wypełnienia oraz technologia wytwarzania, która determinuje kształt poduszki. Są to bardzo istotne zagadnienia. Ich szerokie omówienie pozwoli na dokonanie najlepszego wyboru

1. Rodzaj wypełnienia 

Tego typu podział mówi nam o tym, z czego poduszka została wykonana. Najczęściej poduszki ortopedyczne zrobione są z pianki poliuretanowej. Może to być pianka z pamięcią (czyli visco-elastyczna) lub pianka wysokoelastyczna (np. BluPur).

Poduszkami ortopedycznymi często nazywa się też wyroby lateksowe, poliestrowe, wypełniane łuską gryki lub wełną z kawałkami np. sosnowej kory. Wszystkie te poduszki rehabilitacyjne mają za zadanie prawidłowo podeprzeć naszą głowę i zapewnić nam komfort snu.

W związku z tym, że aby dobrze podeprzeć głowę w czasie snu, najważniejszy jest kształt poduszki i rodzaj wypełnienia, zajmiemy się tylko poduszkami piankowymi. Inne materiały nie spełniają warunków do tego, żeby poduszki te określać jako ortopedyczne.
 

Pianka z pamięcią - termoelastyczna (visco)Pianka termoelastyczna chemiczna (po lewej) oraz pianka termoelastyczna pneumatyczna (po prawej)

Zdradzimy tutaj trochę wiedzy specjalistycznej/ Istnieją dwa sposoby wytwarzania pianki z pamięcią, czyli chemiczna i pneumatyczna. Mimo gigantycznej różnicy we właściwościach obu rodzajów, sprzedawcy nie wspominają o tym fakcie klientom (niestety, często dlatego, że sami nie mają świadomości ich istnienia). 

Różnica jest zasadnicza: pianka chemiczna jest bardziej wrażliwa na temperaturę, więc niewielka zmiana temperatury powoduje, że staje się ona bardzo twarda lub bardzo miękka. Pianka wytwarzana metodą pneumatyczną jest mniej wrażliwa na zmiany temperatury i utrzymuje podobną twardość w większych zakresach temperaturowych. 

Podstawową wadą poduszek z pianki termoelastycznej jest wewnętrzna budowa struktury piankowej. Pianka ta jest rodzajem pianki poliuretanowej PU. Nazywa się ją pianką „leniwą”, „nieodbojną”, „ z pamięcią” „termoelastyczną”. Co te określenia oznaczają w praktyce?  Charakterystyczną cechą tej pianki jest to, że zmiana temperatury zmienia jej twardość, a brak elastyczności powoduje że pod wpływem ciężaru zgniata się i zamyka otwarte komórki i zupełnie ogranicza przepływ powietrza efektem czego jest przegrzanie głowy.

Dyskomfort, polegający na budzeniu się z głową mokrą od potu, to nie jedyny minus stosowania pianki termoelastycznej w poduszkach ortopedycznych. Największą wadą jest to, że poduszka taka wcale nie podpiera głowy w prawidłowy sposób, ponieważ nie jest elastyczna.

W momencie, kiedy pianka zmięknie, zapada się i głowa traci prawidłowe podparcie. Jest to jedna z najgorszych rzeczy, jaka może przytrafić się  w czasie snu, ponieważ rano wstajemy z bolącą szyją i karkiem. 

Pianka termoelastyczna w poduszkach ortopedycznych

 

Pianka elastyczna  - BluPurParametry fizyczne pianki BluPur
Parametry fizyczne pianki BluPur


Cechy mikroklimatyczne tej pianki sprawiają, że idealnie nadaje się ona do stosowania w produkcji poduszek, ponieważ zapewniają dobrą wentylację, zapobiegając tym samym przegrzewaniu się.

Ma to przełożenie na wysoki komfort osoby śpiącej na poduszce wykonanej z pianki BluPur. W przypadku poduszek Onsen, dodatkową zaletą jest możliwość ich prania. 

Struktura pianki blupur Struktura pianki blupur powiększona
Otwarte komórki pianki BluPur zaprezentowane na powierzchni poduszki (ONSEN Yoko) 

Wysoko elastyczna struktura pianki zapewnia jedwabistą sprężystość, która gwarantuje poczucie komfortu. Pianka, dzięki testom na urządzeniach pomiarowych, została tak dopracowana, żeby klient korzystający z poduszek ONSEN odczuwał jak największy komfort snu.

Wszystkie testy przeprowadzono na urządzeniach firmy Zwickroell. Przy użyciu tej technologii opracowaliśmy idealną elastyczność, która gwarantuje najlepszy komfort i poziom podparcia głowy. 

Urządzenie do testów blupur

Pamiętajmy o znaczeniu słowa słowo komfortowy. W Cambridge Dictionary, który nawet w swojej definicji odnosi się do mebli i odzieży, czytamy, że: Wygodne meble i ubrania zapewniają przyjemne uczucie i nie dają żadnych problemów fizycznych 
Skupmy się na chwilę właśnie na problemach fizycznych.

Są to powiązane z ciałem sytuacje, które powodują trudności, którymi należy się zająć. Co za tym idzie, poduszki które nie zapewniają nam komfortu, ponieważ powodują różne problemy fizyczne, nie nadają się do użytku, a przynajmniej ich stosowanie mija się ze swoim celem. 
 

Podsumowanie - pianka z pamięcią i pianka BluPur

Pianka z pamięcią nie nadaje się do stosowania w poduszkach ortopedycznych, których zadaniem jest podpieranie głowy. Jej struktura nie jest w stanie utrzymać głowy na odpowiedniej wysokości, ponieważ rozgrzana od temperatury głowy i ciała - zapada się. Dużą ich wadą jest też brak możliwości prania. Poduszka, której nie możemy prać, nie powinna być używana dłużej niż rok, a najlepiej trzy do sześciu miesięcy. 

Wyjątek i jedyny rodzaj pianki termoelastycznej, która spełnia wymagania dla poduszek ortopedycznych to pianka wykonana przy użyciu technologii pneumatycznej (np. Blue Memory).
Jednak to pianka poliuretanowa BluPur jest idealnym tworzywem do stosowania w poduszkach.

Jest elastyczna, zbudowana z otwartych komórek, dzięki czemu oddycha oraz nie zmienia właściwości pod wpływem temperatury, co gwarantuje taki sam poziom twardości i komfortu przez całą noc. Piankę BluPur można też prać, co powoduje że czas jej użytkowania jest znacznie dłuższy.  

2. Technologia wytwarzania poduszki

Poduszki ortopedyczne z pianki z pamięcią, pianki elastycznej, pianki lateksowej, czy też pianki BluPur mogą być wytwarzane na dwa sposoby . Poduszkę można wyciąć z bloku pianki lub można odlać ją z formy odzwierciedlającej jej zamierzony kształt.
 

Poduszki wycinane z bloku 


Poduszki wycinane z bloku pianki mają niestety bardzo duże ograniczenia w zakresie kształtu, ponieważ technologia wycinania uniemożliwia nadanie tzw. kątów ujemnych.  Blok, z którego wycina się poduszki jest wielkości 200cmx120cm120cm 

Poduszki wycinane z bloku, wizualizacja

Najpopularniejszą poduszką ortopedyczną w tym rodzaju jest tzw. poduszka klasyczna. Poduszka ta ma jednak więcej wad, niż zalet. Jej ograniczony kształt powoduje, że wysuwa się ona spod głowy, ponieważ zrotowane ramię w pozycji bocznej nie ma możliwości zmieścić się i wypycha poduszkę.

Następną poważną wadą jest to, że w pozycji spania na plecach doprowadza do nieprawidłowego ułożenia głowy, wywiera ucisk na szyję i pogłębia szkodliwy proces spłaszczenia lordozy szyjnej. Dzieje się tak dlatego, że jest po prostu za wysoka i nieprawidłowo wyprofilowana.

Z tego samego powodu, podnosi ona też głowę do góry, dociskając brodę do klatki piersiowej. Takie ustawienie głowy zamyka drogi oddechowe i utrudnia oddychanie oraz zwiększa ryzyko bezdechu.

      
Specjalistyczne maszyny, którymi wycinane są poduszki profilowane klasycznego kształtu 

Jeżeli śpimy na miękkim lub starym materacu, taka poduszka może wyrządzić nam jeszcze większe szkody. Zapadamy się w materacu, w wyniku czego dochodzi do protrakcji ramion, co potęguje wcześniej wspomniane problemy.

Bardzo często są to bardzo tanie poduszki - jest to związane z procesem technologicznym, jako że producent nie ponosi kosztów wytworzenia form i może dziennie wytworzyć nawet 3000 poduszek na jednej maszynie. Natomiast metoda produkcji poduszek z formy pozwala uzyskać dziennie   tylko 150 sztuk z jednej formy, a koszt produkcji jednej formy może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy euro.

Jednak najgorszą zmorą rynku są poduszki importowane z Chin, gdzie nikt nie kontroluje jakości surowców używanych do ich produkcji. Niestety, polskie prawo pozwala na oznaczanie chińskich wyrobów mianem „produkt polski”- wystarczy, że proces pakowania poduszek odbywa się w Polsce. Klienci nie wiedzą, że kupując rzekomo polski produkt - tak naprawdę nabywają chiński. Na rynku jest zaledwie kilku polskich producentów, którzy wytwarzają poduszki od początku do końca w Polsce.

Największa wadą tego typu poduszek jest ich kształt. Na rysunku pierwszym i trzecim widać jak poduszka z niefunkcjonalnym wycięciem na schowanie barku jest wypychana spod głowy. Nie ma też podcięcia pod szyję.

Najczęściej takie poduszki są wycięte z pianki z pamięcią. Zdarza się nawet, że produkuje się je ze zwykłej pianki poliuretanowej - takiej, z jakiej robi się gąbki do mycia naczyń. Oczywiście, takie pianki nigdy nie powinny być używane do produkcji poduszek, ponieważ ich mała elastyczność i żywotność wyklucza takie zastosowanie.
 

Poduszki odlewane z form 


Poduszki odlewane z form nie mają żadnych ograniczeń kształtu. Zaprojektowany przez zespół specjalistów kształt przenosi się na model, na podstawie którego wytwarza się formę produkcyjną. Odlewy poduszek ortopedycznych są dokładnym odzwierciedleniem koncepcji twórcy.

Zaletą tej metody jest stabilna jakość i powtarzalność produkowanych poduszek. Najczęściej używane do ich produkcji materiały to pianka poliuretanowa z pamięcią, syntetyczna pianka lateksowa lub pianka elastyczna np. BluPur.

Poduszka odlewana z formy     Poduszka odlewana z formy

W przeciwieństwie do poduszek wycinanych, poduszki odlewane z formy mają kształt mogący zadowolić najbardziej wymagających klientów. Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy producenci posiadają wiedzę i zaplecze w postaci wykształconych fizjoterapeutów i projektantów, z którymi konsultują i wspólnie projektują poduszki zdrowe i funkcjonalne. 
Pozycja na plecach Pozycja na boku

Największą zaletą poduszek odlewanych z formy jest możliwość nadania im dowolnego kształtu. Jednak, jeśli ten kształt nie jest do końca przemyślany, może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Poduszka ortopedyczna rzeczywiście godna swojej nazwy powinna wspierać zdrowe, fizjologiczne ustawienie kręgosłupa i głowy.

 Kształt musi być tak zaprojektowany, żeby poduszka podpierała głowę w prawidłowy sposób w dwóch pozycjach snu: na plecach i na boku.

Prawidłowy kształt poduszki pokażemy na przykładzie poduszek ONSEN: 
Poduszka ortopedyczna YOKOPoduszka ortopedyczna ASANA Poduszka ortopedyczna HIRO 

.
Co więcej, na stronie Jak spać na naszych poduszkach? możesz zapoznać się z informacjami na temat ułożenia ciała w różnych pozycjach spania podczas korzystania z poduszek Onsen.
Udostępnij
Newsletter
Bez wyrażenia zgody, nie możemy dodać Twojego adresu do naszej bazy.
Dziękujemy.
Poduszki Onsen mają nietypowe kształty i być może zastanawiasz się jak na nich spać? Wyjaśniamy skąd wziął się owy kształt oraz jak prawidłowo spać na poduszce ortopedycznej.
13 grudnia 2021
Z tego artykułu dowiesz się czym właściwie jest poduszka ortopedyczna oraz na co należy uważać podczas jej wybierania.
8 października 2020
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci co się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ