Tego typu podział mówi nam o tym, z czego poduszka została wykonana. Najczęściej poduszki ortopedyczne zrobione są z pianki poliuretanowej. Może to być pianka z pamięcią (czyli visco-elastyczna) lub pianka wysokoelastyczna (np.
BluPur).
Poduszkami ortopedycznymi często nazywa się też wyroby lateksowe, poliestrowe, wypełniane łuską gryki lub wełną z kawałkami np. sosnowej kory. Wszystkie te poduszki rehabilitacyjne mają za zadanie prawidłowo podeprzeć naszą głowę i zapewnić nam komfort snu.
W związku z tym, że aby dobrze podeprzeć głowę w czasie snu, najważniejszy jest kształt poduszki i rodzaj wypełnienia, zajmiemy się tylko poduszkami piankowymi. Inne materiały nie spełniają warunków do tego, żeby poduszki te określać jako ortopedyczne.
Pianka z pamięcią - termoelastyczna (visco)


Pianka termoelastyczna chemiczna (po lewej) oraz pianka termoelastyczna pneumatyczna (po prawej)
Zdradzimy tutaj trochę wiedzy specjalistycznej/ Istnieją dwa sposoby wytwarzania pianki z pamięcią, czyli chemiczna i pneumatyczna. Mimo gigantycznej różnicy we właściwościach obu rodzajów, sprzedawcy nie wspominają o tym fakcie klientom (niestety, często dlatego, że sami nie mają świadomości ich istnienia).
Różnica jest zasadnicza: pianka chemiczna jest bardziej wrażliwa na temperaturę, więc niewielka zmiana temperatury powoduje, że staje się ona bardzo twarda lub bardzo miękka. Pianka wytwarzana metodą pneumatyczną jest mniej wrażliwa na zmiany temperatury i utrzymuje podobną twardość w większych zakresach temperaturowych.
Podstawową wadą poduszek z pianki termoelastycznej jest wewnętrzna budowa struktury piankowej. Pianka ta jest rodzajem pianki poliuretanowej PU. Nazywa się ją pianką „leniwą”, „nieodbojną”, „ z pamięcią” „termoelastyczną”. Co te określenia oznaczają w praktyce? Charakterystyczną cechą tej pianki jest to, że zmiana temperatury zmienia jej twardość, a brak elastyczności powoduje że pod wpływem ciężaru zgniata się i zamyka otwarte komórki i zupełnie ogranicza przepływ powietrza efektem czego jest przegrzanie głowy.
Dyskomfort, polegający na budzeniu się z głową mokrą od potu, to nie jedyny minus stosowania pianki termoelastycznej w poduszkach ortopedycznych. Największą wadą jest to, że poduszka taka wcale nie podpiera głowy w prawidłowy sposób, ponieważ nie jest elastyczna.
W momencie, kiedy pianka zmięknie, zapada się i głowa traci prawidłowe podparcie. Jest to jedna z najgorszych rzeczy, jaka może przytrafić się w czasie snu, ponieważ rano wstajemy z bolącą szyją i karkiem.
Pianka elastyczna - BluPur

Parametry fizyczne pianki BluPur
Cechy mikroklimatyczne tej pianki sprawiają, że idealnie nadaje się ona do stosowania w produkcji poduszek, ponieważ zapewniają dobrą wentylację, zapobiegając tym samym przegrzewaniu się.
Ma to przełożenie na wysoki komfort osoby śpiącej na poduszce wykonanej z pianki BluPur. W przypadku poduszek Onsen, dodatkową zaletą jest możliwość ich prania.

Otwarte komórki pianki BluPur zaprezentowane na powierzchni poduszki (ONSEN Yoko)
Wysoko elastyczna struktura pianki zapewnia jedwabistą sprężystość, która gwarantuje poczucie komfortu. Pianka, dzięki testom na urządzeniach pomiarowych, została tak dopracowana, żeby klient korzystający z poduszek ONSEN odczuwał jak największy komfort snu.
Wszystkie testy przeprowadzono na urządzeniach firmy Zwickroell. Przy użyciu tej technologii opracowaliśmy idealną elastyczność, która gwarantuje najlepszy komfort i poziom podparcia głowy.
Pamiętajmy o znaczeniu słowa słowo komfortowy. W Cambridge Dictionary, który nawet w swojej
definicji odnosi się do mebli i odzieży, czytamy, że: Wygodne meble i ubrania zapewniają przyjemne uczucie i nie dają żadnych problemów fizycznych
Skupmy się na chwilę właśnie na problemach fizycznych.
Są to powiązane z ciałem sytuacje, które powodują trudności, którymi należy się zająć. Co za tym idzie, poduszki które nie zapewniają nam komfortu, ponieważ powodują różne problemy fizyczne, nie nadają się do użytku, a przynajmniej ich stosowanie mija się ze swoim celem.
Podsumowanie - pianka z pamięcią i pianka BluPur
Pianka z pamięcią nie nadaje się do stosowania w poduszkach ortopedycznych, których zadaniem jest podpieranie głowy. Jej struktura nie jest w stanie utrzymać głowy na odpowiedniej wysokości, ponieważ rozgrzana od temperatury głowy i ciała - zapada się. Dużą ich wadą jest też brak możliwości prania. Poduszka, której nie możemy prać, nie powinna być używana dłużej niż rok, a najlepiej trzy do sześciu miesięcy.
Wyjątek i jedyny rodzaj pianki termoelastycznej, która spełnia wymagania dla poduszek ortopedycznych to pianka wykonana przy użyciu technologii pneumatycznej (np. Blue Memory).
Jednak to pianka poliuretanowa BluPur jest idealnym tworzywem do stosowania w poduszkach.
Jest elastyczna, zbudowana z otwartych komórek, dzięki czemu oddycha oraz nie zmienia właściwości pod wpływem temperatury, co gwarantuje taki sam poziom twardości i komfortu przez całą noc. Piankę BluPur można też prać, co powoduje że czas jej użytkowania jest znacznie dłuższy.