Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Rwa barkowa – objawy, przyczyny, leczenie

18 kwietnia 2022
Rwa barkowa, objawy rwy barkowej, ćwiczenia na rwę barkową, ból barku, ból barków, bóle barku, bóle barków
Spis treści
Aby dokładnie zlokalizować problem, na początku warto zapoznać się z anatomią. Co ciekawe pomimo nazwy rwa barkowa najczęściej związana jest z zaburzeniem w obrębie kręgosłupa szyjnego. Kręgosłup szyjny utworzony jest przez 7 kręgów (C1-C7) ułożonych w fizjologiczną lordozę. Pomiędzy trzonami kręgów C2-C7 znajdują się krążki międzykręgowe, potocznie nazywane „dyskami”. Ułożone pionowo kręgi, tworzą kanał, w środku którego znajduje się rdzeń kręgowy. Z kolei z rdzenia kręgowego poprzez tzw. otwory międzykręgowe wychodzą korzenie nerwowe.

Rwa barkowa – związek z dyskopatią

Najczęstszą przyczyną rwy barkowej jest przepuklina krążka międzykręgowego. Aby zrozumieć na czym polega problem rwy barkowej, należy także poznać budowę krążka międzykręgowego. Jak dochodzi do dyskopatii?

Wyobraź sobie, że przecinamy poprzecznie krążek międzykręgowy dorosłego człowieka, wówczas widać centralnie ułożone jądro miażdżyste otoczone pierścieniem włóknistym. W przypadku przepukliny dyskowej - jądro uwypukla się w kierunku pierścienia włóknistego. Jeżeli dojdzie do uwypuklenia w kierunku korzenia nerwowego, wówczas pojawić się mogą objawy rwy barkowej. Oczywiście nie każda dyskopatia objawia się bólem, czy uciskiem na nerw. Istnieją również inne przyczyny, które mogą dawać objawy rwy barkowej.

Warto również wspomnieć, że ból o charakterze korzeniowym dotyczy przede wszystkim osób powyżej 35 roku życia i najczęściej dotyczy ucisku na korzeń C7. Najnowsze badania wykazały, że w 90% wszystkich przypadków rwy barkowej doszło do ucisku na korzeń nerwy C7- przepuklina dysku C6 powodująca kompresję nerwu C7.
 

Inną przyczyną rwy barkowej może być stenoza kanału kręgowego lub otworów kręgowych. Stenoza jest to zwężenie, które ogranicza przestrzeń dla nerwu, powodując nieprawidłowy przepływ impulsów nerwowych.
 

Ponadto niezwykle często za przyczyną bólu stoi choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa. W jej przebiegu, na trzonach kręgów tworzą się tzw. osteofity, czyli wyrośla kostne. W zależności od ich umiejscowienia, mogą powodować ucisk na korzeń nerwu.

Objawy rwy barkowej nie zawsze są spowodowane poprzez ucisk na korzeń nerwowy w obszarze kręgosłupa. Ból może wynikać także z ucisku na nerw, wzdłuż jego przebiegu. Przykładem może być zespół cieśni nadgarstka lub zespół górnego otworu klatki piersiowej.

Rwa barkowa – objawy

Do najczęstszych objawów rwy barkowej zaliczamy:

  • silny ból szyi i ramienia nasilający się podczas ruchów głowy,
  • ból w trakcie kaszlu oraz kichania
  • promieniowanie bólu wzdłuż kończyny górnej
  • ból w okolicy łopatki oraz przedniej powierzchni klatki piersiowej
  • ból nasila się najczęściej w godzinach porannych
  • osłabienie siły mięśni zaopatrywanych przez podrażniony nerw
  • zaburzenia czucia w postaci mrowienia i pieczenia
  • wypadanie przedmiotów z ręki

Obszar dolegliwości bólowych zależy od poziomu kręgosłupa szyjnego, na którym doszło do ucisku na korzeń nerwowy. Pomiędzy C1 i C2 nie występuje krążek międzykręgowy – zatem na tym segmencie nie mamy do czynienia z dyskopatią. Na ilustracji, przedstawione zostały poszczególne segmenty kręgosłupa C2-C7, oraz obszar w jakim mogą pojawiać się, w przypadku ucisku na nerw, objawy takie jak: ból, mrowienie, czy zaburzenia czucia.

Jeżeli masz objawy w obszarze zaznaczonym, jednym z kolorów- zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu. Tam dowiesz się jak radzić sobie z tym problemem.

Rwa barkowa – diagnostyka

W tej części artykułu dowiesz się jak szybko ocenić, czy cierpisz na rwę barkową, spowodowaną uciskiem na korzeń nerwowy w odcinku szyjnym kręgosłupa. Opisane testy mają charakter prowokacyjny- czyli wykonanie konkretnego ruchu spowoduje nasilenie dolegliwości bólowych, bądź mrowienia. Jeżeli w trakcie badania symptomy nasilą się,  istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz rwę barkową.
 

Test 1

Stań przed lustrem, skieruj wzrok przed siebie. Następnie wykonaj ruch skłonu bocznego- skieruj ucho w kierunku ramienia. Ruch wykonaj w stronę po której odczuwasz dolegliwości bólowe. Utrzymaj tą pozycję przez ok. 10 sekund. Zwróć uwagę czy objawy wzdłuż kończyny górnej i szyi zaczynają się nasilać.

 

Jeżeli objawy nie narastały, a nadal podejrzewasz u siebie rwę barkową- wykonaj test numer 2.
 

Test 2

Badanie przebiega bardzo podobnie jak w teście numer 1. Po wykonaniu ruchu zgięcia bocznego kręgosłupa, ręką po stronie przeciwnej naciśnij delikatnie na czubek głowy w kierunku do podłogi. Następnie obserwuj czy objawy się nasiliły.

Rwa barkowa – leczenie

Ćwiczenia na rwę barkową powinny łączyć funkcję wzmocnienia mięśni szyi wraz z  ich rozciągnięciem. Pamiętaj, że ćwiczenia na rwę barkową nie powinny być wykonywane w ostrym ataku bólowym. Jeśli występuje atak rwy barkowej lub trwa rehabilitacja tuż po ataku silnego bólu - wskazany jest początkowy odpoczynek, a dopiero później wdrożenie ćwiczeń profilaktycznych, dzięki którym zmniejszy się ryzyko wystąpienia kolejnego ataku

Rwa barkowa – ćwiczenia

W trakcie rehabilitacji zaleca się wykonywanie ćwiczeń w bezbolesnym zakresie ruchu. Jeżeli w trakcie ćwiczenia, ból się nasila to znaczy, że wykonujesz je niepoprawnie lub nie jest odpowiednie dla Ciebie! Oczekiwanym efektem ćwiczeń jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, czy odczucia mrowienia. Jeżeli ból promieniuje aż do palców ręki, pożądanym efektem będzie cofanie się objawów do kręgosłupa – tzw. centralizacja.  Dla przykładu: przed przystąpieniem do ćwiczenia odczuwasz ból promieniujący od szyi do łokcia. Po wykonaniu ćwiczenia, zauważasz, że ból promieniuje już tylko do barku lub lokalizuje się wyłącznie w obrębie szyi i nie schodzi niżej. Oznacza to, że ćwiczenie jest właśnie dla Ciebie.
 

Stań przed lustrem. Ćwiczenie rozpocznij od korekcji postawy. Cofnij łopatki do kręgosłupa, niwelując protrakcję barków. Wzrok skieruj przed siebie. Następnie wyobraź sobie, że czubkiem głowy chcesz dotknąć sufitu, tak jakbyś chciał urosnąć jeszcze kilka centymetrów. Następnie wykonaj ruch tzw. retrakcji głowy, czyli cofnięcia głowy do tyłu. Uwaga! W trakcie ćwiczenia unikaj odchylania głowy w tył- nie spoglądaj na sufit.

Reasumując, w ciągu dnia zadbaj o prawidłową, ergonomiczną pozycję oraz wykonuj ćwiczenia. Jak wcześniej wspominaliśmy, ból związany z rwą barkową bardzo często nasila się w godzinach porannych- może to być związane z nieprawidłowo dobraną pozycją w trakcie snu oraz niewłaściwie dobraną poduszką. Jak spać, aby budzić się wypoczętym? – informacje na ten temat znajdziesz w kolejnej części artykułu.

Rwa barkowa – jak spać

Najgorszą pozycją, która nasila objawy bólowe w odcinku szyjnym, jest pozycja na brzuchu, ponieważ może sprzyjać nawrotom rwy barkowej. Dlatego jeżeli cierpisz z powodu rwy barkowej unikaj tej pozycji !
 

Zatem jaka pozycja będzie najlepsza?

Podczas snu warto zadbać o prawidłowe ustawienie kręgosłupa szyjnego. Najchętniej wybierane pozycje do snu to leżenie na boku oraz plecach. Niestety bardzo dużo osób śpi na poduszce wyprofilowanej zbyt wysoko- takie ułożenie powoduje nadmierne wysunięcie głowy w przód- w przypadku leżenia na plecach. Oraz nadmierne zgięcie boczne kręgosłupa szyjnego przy leżeniu na boku.

Zbyt wysoka poduszka w trakcie leżenia na plecach, utrwala nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa oraz głowy. Ponadto taka pozycja sprzyja dalszemu uwypuklaniu się jądra miażdzystego dysku, powodując jeszcze większy ucisk na korzeń nerwowy. Z kolei zbyt wysoko wyprofilowana poduszka w trakcie leżenia na boku sprawia, że głowa ustawiona jest w zgięciu bocznym. Takie ustawienie sprzyja nasileniu objawów rwy barkowej- jak łatwo zauważyć pozycja ta jest podobna do testu prowokacyjnego, omawianego we wecześniejszej części artykułu.

Rwa barkowa – poduszka ortopedyczna

Prawidłowa poduszka powinna mieć zatem inną wysokość do spania na plecach oraz inną do spania na boku. Idealnie zaprojektowaną poduszką dla osób z rwą barkową są produkty marki Onsen. Myśląc o osobach z problemem w odcinku szyjnym kręgosłupa, stworzono specjalne zagłębienie w centralnej części poduszki, w którym powinna spoczywać głowa w trakcie snu na plecach. Takie ułożenie pozwala na zachowanie fizjologicznej lordozy szyjnej. Ponadto części boczne poduszki są wyższe od centralnej i służą do podparcia głowy i kręgosłupa szyjnego w trakcie leżenia na bokach.

Marka Onsen posiada trzy rodzaje poduszek ortopedycznych, zaprojektowanych zgodnie z ideą design thinking, a więc z myślą o prawidłowym podparciu kręgosłupa szyjnego i głowy w trakcie snu. Jeżeli zdiagnozowano u Ciebie rwę barkową lub po przeczytaniu artykułu stwierdzasz, że to prawdopodobnie ona, zapraszam do zapoznania się z ofertą poduszek marki Onsen Sleeping.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.

FAQ: Rwa barkowa

Co to jest rwa barkowa?

Rwa barkowa to rodzaj bólu o charakterze korzeniowym. Najczęściej przyczyną rwy barkowej jest przepuklina krążka międzykręgowego, czyli dyskopatia. Coraz częściej jednak notuje się również inne przyczyny występowania rwy barkowej, jak choćby zmiany hormonalne, nowotwory uciskające na nerw, zespół górnego otworu klatki piersiowej czy choroby zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa.

Jakie są objawy rwy barkowej?

Podstawowym objawem rwy barkowej jest palący lub piekący ból szyi, który narasta wraz z ruchem. Ból ten promieniuje od nerwu do łopatki, niekiedy też do przedniej części klatki piersiowej. Dodatkowo rwa barkowa może objawiać się bólami przedramienia i dłoni, jak też ich drętwieniem. Może prowadzić do zaburzeń czucia w kończynie górnej i jej niedowładu.

Jaką pozycję snu przyjąć przy rwie barkowej?

Przy rwie barkowej najlepiej jest spać na boku, jednocześnie zapewniając sobie dobrze dobraną poduszkę ortopedyczną będącą wyrobem medycznym klasy pierwszej. Dzięki temu kręgosłup otrzyma odpowiednie podparcie i w trakcie snu pozostanie w pozycji fizjologicznej. Borykając się z rwą barkową warto zadbać także o dobrze dobrany materac. Optymalną twardością materaca dla osób z rwą barkową jest twardość 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców.

Jak zdiagnozować rwę barkową?

Do zdiagnozowania rwy barkowej należy wykonać jeden z dwóch testów. Oba wykonuje się przed lustrem, obserwując swoje ciało. Wykonuje się ruch tę samą stronę, po której znajduje się boląca kończyna. Należy utrzymać pozycję przez co najmniej 10 sekund. W drugim teście zaś dokonać należy zgięcia bocznego kręgosłupa i ręką znajdującą się po przeciwnej stronie nacisnąć czubek głowy w kierunku podłogi. Jeśli podczas testów objawy nasiliły się, prawdopodobnie jest to rwa barkowa.

Jak leczyć rwę barkową?

Leczenie rwy barkowej polega głównie na ćwiczeniach wzmacniającym mięśnie szyi, a także rozciągających je.

Spis treści
Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o ciele i umyśle: