+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
Szukaj
0

Sny w wierzeniach celtyckich

12 sierpnia 2020
Dawno, dawno temu celtycki bóg Aengus Młody zakochał się w dziewczynie grającej na harfie, którą widywał w swoich snach.Opanowała jego myśli do tego stopnia, że nie chciał jeść ani brać udziału w codziennych czynnościach. Powoli gasł, przy życiu trzymało go tylko oczekiwanie na nadejście nocy  i przybycie tajemniczej dziewczyny ze snu.

W mitologii celtyckiej sen jest bardzo wyraźnie powiązany z muzyką. Celtowie wierzyli, że dźwięki harfy są w stanie wywołać świadome śnienie. Muzyka miała też moc sprowadzania snu. Bóg Dagda wygrywał na swojej harfie melodie, które uśpiły jego wrogów podczas bitwy. Cały folklor irlandzki nasycony jest opowieściami o śmiertelnikach, którzy zostali uśpieni przez śpiew lub dźwięki harfy Sidhe (ludu elfów lub „wróżek”) i porwani do „innego świata”. Jedną z takich historii jest pochodząca z VIII wieku "Immram Bran mac Febail "(„Podróż Brana").
 

Sen i praktyki magiczneWiele praktyk druidów opartych było na świadomym śnieniu lub śnie indukowanym poprzez spożycie środków narkotycznych. Sny były uważane za źródło wiedzy.

Imbas Forosnai to starożytny irlandzki rytuał przepowiadania przyszłości  poprzez sny. Imbas oznacza „inspirację” (w szczególności świętą poetycką inspirację celtyckiej kasty bardów) , a forosnai oznacza „oświecenie” lub „to, co oświetla”. Według tekstu zatytułowanego Cormac's Glossary , częścią rytuału było doprowadzenie się do stanu deprywacji sensorycznej i spożycie określonych substancji w celu przejścia w stan transu lub snu.

Innym sposobem pozyskiwania wiedzy było układanie się do snu na grobach przodków, gdzie w   ich duchy miały przekazywać śniącemu cenne informacje.

Tarbfheis to ceremonia wyboru nowego Najwyższego Króla. Druid składał w ofierze byka (będącego dla Celtów świętym zwierzęciem) a następnie zjadał jego surowe mięso oraz pił rosół przygotowany na kościach. Następnie owijał się w skórę byka i układał się do snu. We śnie powinien zobaczyć osobę nowego władcy.
 

Odczytywanie snówDruidzi trudnili się także objaśnianiem snów. Nie zachowały się niestety żadne oryginalne senniki. Mamy jednak wzmianki o tej praktyce w kronikach. W 637n.e. Domhnall MacAedh, arcykról Irlandii toczył wojnę z królem Dal Riady. Władca Irlandii miał sen, który został wytłumaczony przez druida i właśnie te wskazówki doprowadziły go do zwycięstwa.
 

A jak wyglądało celtyckie łóżko?Ze źródeł archeologicznych wiemy, że Celtowie na wyspach brytyjskich budowali tak zwane „okrągłe domy”. Ściany i dachy domów były plecione z... wikliny. Ściany były wkopywane w ziemię – jest to tak zwany „fundament ziemiankowy” Następnie plecionkę wzmacniano warstwą „tynku” z gliny, słomy i odchodów zwierzęcych. Technika ta pozwalała uzyskać dosyć trwałą i mocną konstrukcję. Domy nie posiadały kominów (jedynie dziurę w dachu, przez którą wydostawał się dym z paleniska) ani okien. Drzwi mocowane były na żelaznych zawiasach. Celtowie, których ślady archeologowie znajdują na ziemiach polskich, budowali natomiast prostokątne domy z drewnianych bali. A jak wyglądały łóżka? Sypiano na matach z sitowia na których układano sienniki, skóry lub wełniane koce. W niektórych regionach używano też ław wymoszczonych skórami. Miejsca do spania znajdowały się pod ścianami i prawdopodobnie były oddzielone od reszty pomieszczania kotarami. Opowieści o żelaznych, kutych „celtyckich łóżkach” lansowane przez współczesnych producentów tego rodzaju mebli nie znajdują potwierdzenia w żródłach historycznych, ani archeologicznych. Owszem, Celtowie byli mistrzami w obróbce żelaza (i dlatego stanowili realne zagrożenie dla Cesarstwa Rzymskiego), ale przecież nie robili z żelaza łóżek, podobnie jak my nie produkujemy łóżek z grafenu!
Idziesz spać w porządnie przewietrzonej sypialni, wchodzisz do łóżka nawet lekko trzęsąc z zimna, ale budzisz się zlany potem. Jeżeli zazwyczaj pocisz się w nocy z pewnością nurtuje Cię wiele pytań, na które postaramy się odpowiedzieć.
18 stycznia 2021
Zastanawiasz się jak urządzić sypialnię? W tym artykule przedstawiamy kilka pomysłów, które mogą być ciekawym źródłem inspiracji.
17 grudnia 2020
Tybetańska joga śnienia to bardzo szczególny rodzaj „lucid dreams", czyli świadomych snów. Po tybetańsku nazwa tej praktyki brzmi ,milam’. Jest to rodzaj zaawansowanej tantrycznej medytacji praktykowanej w szkołach buddyjskich kagyu, nyigma oraz bon.
22 września 2020
Pod koniec XIX wieku snami ponownie zainteresowali się psychiatrzy. Nauka stanęła na stanowisku, że nawet jeśli sny nie powiedzą nam wiele o przyszłości, można z nich dowiedzieć się ciekawych rzeczy o kondycji psychicznej śniącego.
22 września 2020
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci co się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ