Siedzący tryb życia – pomocne spacerowanie24 stycznia 2021 |
![]() |
Siedzący tryb życia to bardzo szkodliwa ogólnoświatowa tendencja wynikająca ze skoku cywilizacyjnego skutkującego informatyzacją większości z branż. Konieczność spędzania długiego czasu przed komputerem jest najprostszą drogą do prowadzenia siedzącego trybu życia. Po całym dniu pracy przy monitorze organizm ludzki jest bowiem często tak zmęczony, że rzadko ma się ochotę na jakiekolwiek aktywności. Mimo tego ważne jest, aby wywołać w sobie zdrowe nawyki, które zmodyfikują siedzący tryb życia tak, by nie był on dla nas tak dużym obciążeniem. Kluczowe jest zapewnienie sobie też właściwej higieny snu, przede wszystkim zaś najlepszego materaca i poduszki ortopedycznej, co w dużej mierze zapobiegnie trudnościom związanym z nadmiernym obciążeniem kręgosłupa.
Gdy prowadzi się siedzący tryb życia, ciało cierpi nie tylko pod względem biologicznym, ale i psychicznym, a w konsekwencji też społecznym. Funkcjonowanie biopsychospołeczne człowieka jest bowiem zależne od wielu czynników, które wzajemnie się przenikają. Przez siedzący tryb życia cierpi ludzki kręgosłup i narządy wewnętrzne, ale również mięśnie i układ nerwowy. Wszystko to prowadzi do zaburzeń snu i zmniejszenia jakości życia. W konsekwencji powoduje to trudności natury psychicznej, które wpływają na społeczny aspekt funkcjonowania każdego z nas. Tym samym z całą stanowczością należy unikać siedzącego trybu życia.
Siedzący tryb życia wywołuje ucisk jelit w jamie brzusznej, co negatywnie wpływa na procesy trawienne i ogólne funkcjonowanie narządów wewnętrznych ludzkiego organizmu. Dodatkowo często siedzący tryb życia prowadzimy bez zwrócenia uwagi na prawidłową ergonomię krzeseł i foteli używanych w trakcie pracy. To prowadzi do nadmiernego obciążania kręgosłupa, osłabiania otaczających go mięśni i ścięgien, a także zmiany w zakresie jego naturalnych krzywizn. Tym samym siedzący tryb życia może doprowadzić do uszkodzeń kręgosłupa i negatywnych zmian w zakresie funkcjonowania układu nerwowego, ale także układu kostno-szekieletowego.
Każde zmniejszenie natężenia siedzącego trybu życia, a więc czasu spędzanego w pozycji siedzącej, jest bardzo ważnym krokiem ku zmianie trybu życia na korzystniejszy dla zdrowia. Zacząć należy od krótkich spacerów w trakcie dnia, jak również ćwiczeń usprawniających wykonywanych w przerwach podczas pracy. Następnie powinno przejść się do uprawiania lekkich sportów, a także zwiększania ilości spacerów, biegania czy pływania.
Siedzący tryb życia wywołuje szereg chorób związanych z niefizjologicznym ułożeniem kręgosułupa, jak również nadmiernym uciskiem narządów wewnętrznych, co zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej. Prowadząc siedzący tryb życia zwiększa się ryzyko wystąpienia zwyrodnienia kręgosłupa, a także chorób sercowo-naczyniowych.