+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Wdowi Garb - przyczyny, objawy i leczenie. Jak się go pozbyć?

27 stycznia 2021
garb na karku
Wdowi garb coraz częściej pojawia się na naszych karkach. Zgrubienie na plecach czasem boli, powoduje sztywność karku, ale przede wszystkim stanowi poważny defekt kosmetyczny. Garb odstaje, utrudnia dobór odzieży i powoduje, że sylwetka staje się mało atrakcyjna.

Kiedyś uznawany prawie wyłącznie za domenę osób starszych, dziś – dziwna narośl na karku coraz częściej spotykana jest u coraz młodszych Pacjentów. Skąd bierze się ten garb i co można zrobić, aby się go pozbyć?

Co to w ogóle jest ten wdowi garb?


Wdowi garb, określany również mianem bawolego karku to bardzo charakterystyczne zgrubienie, które pojawia się z tyłu naszych pleców, w miejscu połączenia odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa. Tkankowo stanowi połączenie tłuszczu i tkanki łącznej, nie jest więc to twór o cechach nowotworowych.

Jest to po prostu zwykła tkanka tłuszczowa, która z pewnych przyczyn zgromadziła się właśnie w tym miejscu. Stąd też wzięła się anglojęzyczna nazwa tego zjawiska, czyli Buffalo Hump (garb bizona), który właśnie wewnątrz swojego garbu, podobnie zresztą jak wielbłąd, posiada tkankę tłuszczową.

W Polsce oba określenia (wdowi garb i bawoli kark) często używane są wymiennie i są typowymi przykładami kolokwializmów medycznych. Nie ma bowiem takiego schorzenia jak wdowi kark czy bawoli garb, stąd też wokół tych pojęć wynikło sporo zamieszania i niejasności. Podobnie samo pojęcie garbu jest potoczne i nie znajduje odzwierciedlenia w oficjalnych klasyfikacjach chorób.

Dlaczego robi się wdowi garb? Jakie są przyczyny bawolego karku?

Potencjalnych przyczyn narastania tkanki tłuszczowej na karku na wysokości przejścia szyjno-piersiowego jest bardzo wiele, jednak część z nich nie została potwierdzona naukowo.

Rzetelne źródła medyczne wskazują na korelację pomiędzy występowaniem owego garbu a osobami zakażonymi wirusem HIV, które poddawane były terapii przeciwwirusowej.
Upatruje się w nich negatywnego oddziaływania konkretnych leków antywirusowych, które miałyby wpływać na szeroko pojęty proces odkładania tkanki tłuszczowej w organizmie (źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3047431/ ).

Bawoli kark przyczyny

Patogeneza, czyli przyczyny zjawiska jak bawoli kark czy wdowi garb nie jest do końca wyjaśniona i zapewne jeszcze przez długi czas taka pozostanie, bo jak wiadomo głębsze poznawanie działań niepożądanych nie jest w interesie żadnego producenta leków.

Tym bardziej, że w tym przypadku owo działanie niepożądane ogranicza się „jedynie” do defektu kosmetycznego jakim jest wdowi garb.
Garb tłuszczowy tworzy się również w przebiegu zespołu Cushinga.

Wdowi garb a hormony

Kolejną przyczyną powstawania wdowiego garbu, dużo szerzej opisaną w literaturze jest zespół Cushinga. Jest to grupa objawów, wynikająca z nadmiaru hormonów sterydowych, najczęściej przyjmowanych w leczeniu konkretnych chorób.

W wyniku stosowania owych środków dochodzi do dysbalansu hormonalnego, który skutkuje między innymi nadmiernym gromadzeniem się tkanki tłuszczowej.Pacjent nie tylko ogólnie przybiera na wadze, ale może pojawić się u niego zwiększona ilość tłuszczu właśnie w okolicy karku, tworząc bawoli garb (źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448184/ ). Charakterystycznymi cechami zespołu są również otyłość centralna (otyłość brzuszna), szczupłe kończyny, okrągła, księżycowata twarz i kilka innych.
zespół cushinga - garb tluszczowy hormony
Za głównego winowajcę uznaje się kortyzol, popularnie nazywany hormonem stresu, który jest hormonem steroidowym należącym do grupy kortykosteroidów.
Przewlekły nadmiar kortyzolu powoduje charakterystyczne w zespole Cushinga przemieszczanie się depozytów tkanki tłuszczowej, które może skutkować pojawieniem się bawolego garbu.
garb hormony kortyzol

Skąd wzięła się nazwa wdowi garb?


Wcześniej wspomniany kortyzol jest składnikiem wielu leków, ale jest on również wytwarzany w organizmie podczas silnego stresu (źródło: Sareen Gropper, Advanced nutrition and human metabolism, Australia United States: Wadsworth/Cengage Learning, 2009, ISBN 0-495-11657-2).

Stąd właśnie pochodzi nazwa wdowi garb, ponieważ już dawno temu zaobserwowano, że u niektórych kobiet w wyniku silnego stresu związanego ze stratą męża, po kilku miesiącach od śmierci męża pojawiała się owa narośl na karku.

Sprawa nie dotyczy zresztą wyłącznie kobiet, garb tłuszczowy może powstać również u mężczyzn. Nawet na pozór spokojne i zrelaksowane osoby mogą mieć zbyt wysoki poziom kortyzolu we krwi, dlatego warto co jakiś czas badać jego stężenie.

Warto mieć na uwadze, że oprócz czynników psychicznych, hiperkortyzolemia związana może być z poważnymi chorobami somatycznymi, jak na przykład chorobami nadnerczy czy tarczycy.


Pojawienie się garbu tłuszczowego na karku powinno więc w pierwszej kolejności zapalić nam „światło ostrzegawcze” i powinno skłonić nas do sprawdzenia gospodarki hormonalnej naszego organizmu.

Skąd się bierze wdowi garb u młodej osoby, która nie przyjmuje żadnych leków?

Po wykluczeniu kwestii związanych z nieprawidłową gospodarką hormonalną należy zwrócić uwagę na postawę, czyli ułożenie sylwetki i kręgosłupa. Istnieje bowiem silna korelacja pomiędzy występowaniem wdowiego garbu a nieprawidłowym ustawieniem głowy i szyi.

Co ciekawe, kwestia ta nie została potwierdzona wieloma badaniami naukowymi i wypływa raczej z wieloletniej obserwacji i praktyki medyków.

Głowa wysunięta ku przodowi prowadzi do spłycenia lordozy szyjnej i nieprawidłowego napięcia mięśni w obrębie szyi i tułowia. Takie ustawienie prowadzi do dysbalansu mięśniowego, zwanego zespołem skrzyżowania górnego.

Zespół skrzyżowania górnego polega na rozciągnięciu mięśni z przodu szyi i z tyłu tułowia oraz na skróceniu mięśni z tyłu szyi i z przodu tułowia. Innymi słowy mięśnie szyi pod żuchwą są rozciągnięte, podobnie jak mięśnie zaokrąglonych pleców, podczas gdy mięśnie znajdujące się pod potylicą oraz mięśnie piersiowe są skrócone.

Prowadzi to do charakterystycznego wyglądu sylwetki, w którym głowa i barki są wysunięte do przodu a plecy są mocno zaokrąglone w odcinku piersiowym.

Przecięcie owego „krzyża” przebiega właśnie w okolicy wysokości kręgu C7 i Th1, czyli dokładnie w miejscu, gdzie tworzy się wdowi garb.
wdowi garb
Na rysunku widać głowę wysuniętą ku przodowi (głowa w protrakcji). Takie ustawienie powoduje:
- zaznaczone na zielono rozciągnięte mięśnie: z przodu szyi i z tyłu pleców,
- zaznaczone na czerwono przykurczone mięśnie: z tyłu szyi (pod potylicą) i z przodu klatki piersiowej.

Zwolennicy tej teorii wskazują właśnie na okolicę kręgu C7 i Th1, jako miejsca najbardziej przeciążonego nieprawidłowym ustawieniem głowy. Właśnie w tym miejscu, w wyniku stanu zapalnego miałby formować się wdowi garb.

Jest to ciekawa teoria, która abstrahując od przyczyn hormonalnych stara się wytłumaczyć dlaczego garb powstaje właśnie w tym konkretnym miejscu na naszym ciele.

Nie mniej jednak wyeliminowanie nieprawidłowego ustawienia głowy nie powinno być jedyną formą terapii, jaką podejmiemy gdy zauważymy u siebie na karku gromadzący się tłuszcz.
Gdy zauważysz, że na karku gromadzi się garb tłuszczowy - zbadaj hormony!

Jak leczyć wdowi garb?


Powszechnie stosowaną metodą na całym świecie jest liposukcja. Jest to metoda dość inwazyjna, ponadto trudna do wykonania z uwagi na fakt, że tkanka tłuszczowa zgromadzona w okolicy karku poprzeplatana jest wieloma zwłóknieniami i tkanką łączną, co znacznie utrudnia jej dokładne usunięcie
(Źródło: https://jromano.com/New/Body_Contouring/BuffaloHumpCorrection_explained.html ).

Najnowsze osiągnięcia medycyny estetycznej proponują nieco łaskawszy zabieg o nazwie lipoliza iniekcyjna. Polega on na ostrzyknięciu karku substancją, która jak twierdzą twórcy, powoduje rozbicie tkanki tłuszczowej a następnie jej zmetabolizowanie w wątrobie.

Jeśli jednak wolimy wybrać metody nieinwazyjne – pozostaje nam dieta oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia. Zmniejszenia masy całkowitej ciała skutkować będzie zmniejszeniem ilości tkanki tłuszczowej w obrębie wdowiego garbu.

Ćwiczenia zaś powinny korygować ustawienie głowy poprzez wzmocnienie poszczególnych grup mięśniowych.

Jaka poduszka na wdowi garb?

Na wstępie należy jasno zaznaczyć, że żadna poduszka ortopedyczna, ani naszej produkcji, ani jakiegokolwiek innego producenta nie zlikwiduje sama w sobie bawolego karku.

Zadaniem poduszki jest jedynie odpowiednie podtrzymanie kręgosłupa szyjnego, aby ten mógł pozostać w maksymalnie neutralnej, fizjologicznej pozycji podczas snu.

Jeśli śpisz na plecach absolutnie NIE jest wskazane spanie na wysokich poduszkach, ponieważ powoduje to wysuwanie głowy w kierunku do sufitu i spłycenie lordozy szyjnej.

Jak wybrać najlepszą poduszkę?


Prawidłowo wyprofilowana poduszka powinna mieć zatem inną wysokość do spania na bokach (mniej więcej kilkanaście centymetrów wysokości) i inną do spania na plecach (maksymalnie 3-4 cm).
 
poduszka na wdowi garb
Jak widać na powyższym zdjęciu, klasyczna poduszka ortopedyczna nie podpiera dobrze odcinka szyjnego kręgosłupa w pozycji leżenia na plecach. Ponadto na takiej poduszce głowa zostaje wypchnięta w kierunku sufitu a lordoza szyjna ulega spłyceniu . Na zdjęciu zastosowano model anatomiczny kręgosłupa, piłkę o wadze 3kg i klasyczną poduszkę ortopedyczną wykonaną z pianki poliuretanowej.
poduszka na wdowi garb u spłyconą lordozę
Poduszka Asana marki Onsen niweluje ten problem. Odcinek szyjny kręgosłupa jest doskonale podparty, a głowa nie jest wypychana do sufitu. Pozwala to na zachowanie prawidłowej lordozy szyjnej oraz zmniejsza asymetryczne napięcie mięśni, jakie występuje w zespole skrzyżowania górnego. Kształt poduszki Asana został zaprojektowany z udziałem lekarzy i fizjoterapeutów, aby w jak najlepszy sposób podeprzeć kręgosłup w pozycjach spania na boku i plecach.
poduszka na garb wdowi kar bawoli garb splycona lordoza szyjna
I choć oczywiście żadna poduszka nie wyleczy wdowiego garbu, to z pewnością zadbanie o prawidłowe ustawienie kręgosłupa w nocy jest niezwykle istotną kwestią.
Jeśli więc zauważysz na swoich plecach tworzący się bawoli kark, pierwszym krokiem jest wykonanie badań hormonalnych, w tym badanie poziomu kortyzolu we krwi.
Następnie, zgodnie z zaleceniami lekarza należy zadbać o odpowiednią masę ciała i stosować odpowiednie ćwiczenia rehabilitacyjne.
Dobry materac i poduszka to klucz do zdrowego snu.
Jako producent materaców i poduszek ortopedycznych zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszych produktów. Wszystkie nasze materace oraz poduszki to wyroby medyczne klasy I, zarejestrowane w Urzędzie Rejestracji Wyrobów Medycznych. Możesz mieć zatem pewność, że spełniają najbardziej wyśrubowane wymogi w zakresie bezpieczeństwa i skuteczności działania.
dobry materac na bole kregoslupa

FAQ

Czym jest wdowi garb?

Wdowi garb to przede wszystkim określenie potoczne, które używane może być w odniesieniu do wielu chorób. Najczęściej mianem wdowiego garbu określa się uwypuklenie w okolicy karku, na wysokości przejścia pomiędzy kręgosłupem szyjnym a piersiowym. 

Czy wdowi garb i bawoli kark to to samo?

W mowie potocznej przyjęło się używać się określeń wdowi garb oraz bawoli kark wymiennie. Ponieważ są to typowe kolokwializmy medyczne (nie znajdują się w oficjalnych klasyfikacjach schorzeń) - ciężko jest mówić o precyzyjnym znaczeniu obu pojęć. Obie te nazwy odnoszą się do zgrubienia powstałego na karku.

Jakie są przyczyny powstawania garbu na karku?

Gdy garb na karku stanowi tkanka tłuszczowa - przyczyną może być przyjmowanie określonych leków lub zmiany hormonalne. Garb tłuszczowy, określany jako bawoli kark lub byczy garb stanowi jeden z elementów charakterystycznych dla zespołu Cushinga. Ważną rolę w powstawaniu garbu tłuszczowego odgrywa kortyzol, popularnie nazywany hormonem stresu.

Jak leczyć bawoli kark?

Leczenie operacyjne polega na usunięciu nadmiernie zgromadzonej tkanki tłuszczowej poprzez zabieg liposukcji. Istnieją również metody nieinwazyjne, które sprowadzają się do redukcji całkowitej masy ciała poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia i dietę. Istotne jest jednak precyzyjne ustalenie przyczyny odkładania się depozytów tkanki tłuszczowej na karku, aby móc dobrać odpowiednią formę terapii.

Więcej o zdrowiu kręgosłupa:
Uszkodzenie stożka rotatorów to częsta przyczyna bólu barku. Wyjaśniamy na czym polega uszkodzenie, jak poradzić sobie z bólem i jak spać, gdy boli ramię.
1 czerwca 2021
Jeśli należysz do grona osób, które są po zabiegu wszczepienia sztucznego biodra - zerknij, aby dowiedzieć się jakich ruchów unikać i jak spać.
26 maja 2021
Praktycznie każdy z nas słyszał o czymś takim jak zwyrodnienie kręgosłupa. Głównie kojarzymy je z osobami starszymi, choć dziś coraz częściej dotyka młodszych Pacjentów. Dlaczego?
7 stycznia 2021
Spanie na brzuchu budzi wiele kontrowersji. Często bywa odradzane osobom, które mają problem z kręgosłupem. Co jednak zrobić, gdy uwielbiamy spać na brzuchu?
11 grudnia 2020
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci co się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ