+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Skolioza – jaki materac pomoże zwalczyć jej objawy?

21 września 2020
Skolioza, jaki materac, odcinek szyjny kręgosłupa, ból karku, ból pleców, ból kręgosłupa, ból szyi, bolący kark, boląca szyja, bolący kręgosłup, siedzący tryb życia, osłabiony kręgosłup, zły materac, zła poduszka
Wybór odpowiedniego materaca zwykle jest bardzo trudnym wyzwaniem. Podczas podejmowania tej niezwykle ważnej decyzji ważne jest, aby umiejętnie porównać oferty wielu sklepów. Bardzo ważna jest umiejętność stworzenia we własnym zakresie swiostego rankingu materacy i używanych w nich technologii. Poza tym istotnym jest, aby skupiać się na faktach naukowych, nie dać się zaś sztuczkom sprzedawców.

Niewielu sprzedawców pozwala materac przetestować. W sklepie jest to bowiem niemożliwe - prawdziwy test odbywa się we własnej sypialni. Tymczasem bez możliwości przetestowania materaca jego zakup, kiedy zmagasz się z trudnościami ortopedycznymi, staje się niemal ekstremalnym wyzwaniem. Onsen Sleeping daje Ci aż 100 dni na testowanie materaca - bez ryzyka i z gwarancją zwrotu pieniędzy!
Skolioza, odcinek szyjny kręgosłupa, ból karku, ból pleców, ból kręgosłupa, ból szyi, bolący kark, boląca szyja, bolący kręgosłup

Skolioza – czym jest

Skolioza to najczęściej występujące skrzywienie kręgosłupa. Wiele źródeł szacuje, że cierpi na nią nawet 50% populacji, przy czym u poszczególnych osób różni się ona stopniem zaawansowania. Niezależnie jednak od stopnia zaawansowania, bardzo ważne jest to, aby przy zdiagnozowanej skoliozie mieć świadomość, jaki materac może pomóc ją wyleczyć.
 
Często skolioza nazywana jest bocznym skrzywieniem kręgosłupa. W rzeczywistości jest ona schorzeniem trójpłaszczyznowym, bowiem obok skrzywienia bocznego w płaszczyźnie czołowej zalicza się do niej też skrzywienie w płaszczyźnie strzałowej, a także nienaturalne rotacje kręgów.
 
Skolioza często jest nazywana „bocznym skrzywieniem kręgosłupa”, ale tak naprawdę jest to skrzywienie trójpłaszczyznowe (oprócz skrzywienia bocznego w płaszczyźnie czołowej występują też skrzywienie w płaszczyźnie strzałowej oraz rotacje kręgów.

Skolioza – przyczyny powstania

Około 85% wszystkich skolioz to skoliozy idiopatyczne (gr. samoistne). Przyczyna ich powstania nie jest znana nawet przy wykonaniu szeregu badań i pogłębionym wywiadzie z pacjentem. Pojawiają się spekulacje naukowe o możliwości wywołania jej przez czynniki genetyczne, lecz te nie zostały jeszcze potwierdzone rzetelnymi badaniami.
 
Pozostałe 15% skolioz wynika przede wszystkim z zaburzeń kostnienia lub nieprawidłowej pracy mięśni - ich nadmiernej wiotkości lub podwyższonego napięcia mięśniowego. Te zaś są najczęściej efektem przebiegu innych chorób, jak choćby porażenia mózgowego, atrofii, dystrofii, nowotworów czy stwardnienia rozsianego.

Za mit uznaje się zaś powszechne przekonanie, że skolioza powstaje z powodu garbienia się czy też noszenia plecaka na jednym ramieniu. Dotychczas nie opublikowano żadnych badań naukowych, które by to potwierdzały. Mimo tego ważnym jest, aby utrzymywać nawyk prawidłowej, zdrowej postawy. To pozwoli bowiem na zatrzymanie, a nawet wyleczenie skoliozy, jak również innych chorób kręgosłupa. O zdrową postawę dbać należy przede wszystkim przez sen, który zajmuje średnio 1/3 życia każdego z nas, a dodatkowo jest procesem całkowicie nieświadomym. Dlatego też, gdy dopadnie nas skolioza, powinniśmy zastanowić się, jaki materac wybrać.
Skolioza, odcinek szyjny kręgosłupa, ból karku, ból pleców, ból kręgosłupa, ból szyi, bolący kark, boląca szyja, bolący kręgosłup, siedzący tryb życia, osłabiony kręgosłup

Skolioza – klasyfikacja

Skoliozy można klasyfikować ze względu na lokalizację, dzieląc je na:

  • piersiowe;
  • lędźwiowe;
  • szyjne.
Można podzielić je również ze względu na liczbę łuków, a więc na:
  • jednołukowe;
  • dwułukowe;
  • wielołukowe.
Dodatkowo dzielą się one na wyrównane (skompensowane) i niewyrównane (zdekompensowane), a także posiadają trzy stopnie zaawansowania. Skolioza pierwszego stopnia posiada kąt skrzywienia kręgosłupa do 30°, zaś drugiego stopnia powyżej 30° jednak nie więcej niż 60°. Znacznie poważniejsza jest skolioza trzeciego stopnia, przy której kąt skrzywienia kręgosłupa wynosi więcej niż 60°, lecz mniej niż 90°. Kąt skrzywienia kręgosłupa powyżej 90° świadczy o skoliozie czwartego stopnia.
Materac Osaka Air, materac piankowy, wnętrze materaca, budowa materaca, warstwy materaca, materac warstwowy, pianka visco, pianka poliuretanowa, pianka z pamięcią, pianka HR, pianka otwartokomórkowa

Skolioza – leczenie operacyjne, fizjoterapia

W przypadku zaawansowanych skolioz konieczne jest leczenie operacyjne z powodu nacisku skrzywionego kręgosłupa na narządy wewnętrzne, a także upośledzenia jego podstawowych funkcji. Operacja, jak każdy zabieg chirurgiczny, obarczony jest pewnym ryzykiem i nie powoduje, że wszystkie naturalne funkcje kręgosłupa zostaną przywrócone. Stąd też istotne jest, aby po wyjściu ze szpitala podjąć dobraną do indywidualnych potrzeb rehabilitację.

Podstawę leczenia zachowawczego stanowią zabiegi fizjoterapeutyczne dobrane indywidualnie do stanu zdrowia i specyfiki schorzenia występującej u danego pacjenta. Niekiedy próbuje się korygowanie tej wady kręgosłupa za pomocą gorsetów ortopedycznych, co rzadko przyczynia się do rzeczywistych efektów.

Zarówno po zabiegu chirurgicznym, jak i przy stosowaniu leczenia zachowawczego przy skoliozie ważne jest, aby spać na materacu, który zapewni maksymalny komfort i podparcie kręgosłupa. Materacem, którego budowa i właściwości odpowiadają leczeniu skoliozy jest Osaka Air. Przy wyborze materaca warto mieć na uwadze również wybór odpowiedniej poduszki ortopedycznej.
Poduszki ortopedyczne na skoliozę, poduszki ortopedyczne na lordozę, poduszki ortopedyczne, poduszka ortopedyczna, poduszka do spania, poduszka na kręgosłup

Skolioza – asymetria ciała

Skolioza powoduje, że kręgosłup chorej osoby znajduje się w pozycji, która jest daleka od naturalnej pozycji kręgosłupa. W badaniach obrazowych zauważa się, że posiada on liczne asymetrie, które mają wpływ na funkcjonowanie całego ciała, a przede wszystkim układu szkieletowego i układu nerwowego.

W zaawansowanych przypadkach asymetrie kręgosłupa zauważa się gołym okiem, zaś w pozostałych przypadkach z pewnością zauważy je fizjoterapeuta czy lekarz. Asymetria jest zauważalna przede wszystkim na poziomie barków i łopatek. Często po przeciwległej stronie ciała widoczny jest też garb  żebrowy.
Skolioza, odcinek szyjny kręgosłupa, ból karku, ból pleców, ból kręgosłupa, ból szyi, bolący kark, boląca szyja, bolący kręgosłup, siedzący tryb życia, osłabiony kręgosłup, zły materac, zła poduszka

Skolioza – wybór idealnego materaca

Materac dla osoby ze skoliozą musi zapewniać odpowiednie podparcie kręgosłupa i całego ciała. Idealny materac na skoliozę jest materacem funkcjonalnym, pozwalającym na swobodną zmianę pozycji snu i konturującym ciało. Winien on spełniać 10 podstawowych kryteriów, jakimi cechuje się dobry materac.

Przez lata forsowano pogląd, że osoby ze skoliozą powinny spać na twardym podłożu, niekiedy wręcz proponowano im spanie na deskach. Pogląd ten nigdy nie miał naukowego uzasadnienia, przez co wiele osób padło ofiarą starego porzekadła, iż powtarzane wiele razy kłamstwo staje się prawdą. Tymczasem twardy materac jest pełen wad. Jednocześnie nie może być to materac zbyt miękki.

Naukowcy z nowojorskiego Utica College przeprowadzili badania, których wyniki jednoznacznie potwierdzają, że najlepszy materac dla osób ze skoliozą to materac o średniej twardości, czyli wynoszącej około 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Jedynie w Onsen Sleeping znajdziesz innowacyjny uniwersalny materac Osaka Air, który cechuje się taką twardością.
Zwrot materaca, jak zwrócić materac, test materaca, materac piankowy, materac warstwowy

FAQ: Skolioza – przyczyny, klasyfikacja i leczenie

Jaki materac na skoliozę wybrać?

Dla osób ze skoliozą idealny będzie materac zapewniający optymalne podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa. Nie powinien być to materac visco, czyli materac z pianki z pamięcią, ale materac wykonany z wysokoelastycznej pianki typu HR. Twardość materaca na skoliozę powinna wynosić 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców.

Jaką poduszkę ortopedyczną na skoliozę wybrać?

Osoby ze skoliozą powinny wybierać poduszki ortopedyczne wykonane z poliuretanowej pianki wysokosprężystej typu HR, które zapewniają optymalną twardość dzięki dobrze zachowanej dynamice. Jednocześnie poduszka ortopedyczna na skoliozę musi posiadać dobrze wyprofilowany kształt. Idealnym wyborem są poduszki dedykowane osobom z chorobami kręgosłupa od Onsen Sleeping z Torunia.

Jak powstaje skolioza?

Aż 85% skolioz powstało bez przyczyny - ma podłoże idiopatyczne. Pozostałe 15% skolioz powstało z powodu zaburzeń kostnienia lub nieprawidłowej pracy mięśni. Często skolioza jest też dodatkowym efektem przebiegu innych chorób.

Jakie są rodzaje skolioz?

Skolioza może dzielić się na piersiową, lędźwiową lub szyjną. Można ją podzielić też na jednołukową, dwułukową lub wielołukową. Poza tym skolioza może być wyrównana (skompensowana) lub niewyrównana (nieskompensowana). Posiada ona trzy stopnie zaawansowania.

Jak wyleczyć skoliozę?

Skolioza wymaga niekiedy leczenia operacyjnego. Nigdy nie powoduje ono jednak pełnego przywrócenia funkcji kręgosłupa. Obok leczenia operacyjnego, osoby ze skoliozą poddaje się zabiegom fizjoterapeutycznym. Bardzo ważne jest, aby ze skoliozą zapewnić sobie idealnie dobraną poduszkę ortopedyczną i dobry materac z pianki wysokoelastycznej typu HR.

Udostępnij
Newsletter
Bez wyrażenia zgody, nie możemy dodać Twojego adresu do naszej bazy.
Dziękujemy.
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Telefon (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza
Materac z pianki wysokoelastycznej cechuje się właściwościami, które stawiają go na pierwszym miejscu pod względem komfortu snu. Z czego to wynika?
12 lipca 2022
Materac nawierzchniowy to produkt, którego sprzedaż opłaca się sklepom. Czy jednak jest on również opłacalny dla konsumentów?
8 lipca 2022
Materac z pamięcią kształtu posiada wiele wad, które wynikają z jego wykonania. Jak zapewnić sobie lepszy komfort snu?
6 lipca 2022
Dobrej jakości materac wysokoelastyczny stanowi najlepszy wybór. Cechy posiadane przez materac wysokoelastyczny powodują, że nie ma on sobie równych.
4 lipca 2022
Poznaj historię Klientów,
którzy zaufali produktom Onsen Sleeping
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci którzy się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ