Sny – znaczenie w psychologii analitycznej 2 grudnia 2020 |
![]() |
Sen ma kluczowe znaczenie dla codziennego biopsychospołecznego funkcjonowania człowieka. Odpowiednia ilość snu zapewnia lepsze działanie systemu immunologicznego, a jednocześnie stymuluje wydzielanie neuroprzekaźników i hormonów odpowiedzialnych za regenerację organizmu. W trakcie snu regulujemy też swoje emocje, a także wzmacniamy procesy pamięciowe.
Sny mogą na swój sposób stanowić analizę danych, które nasze mózgi zbierają w czasie aktywności. W ten sposób sny mogą sprawdzać się jako jeden z elementów biorących udział w rozwiązywaniu trudności doświadczanych w trakcie dnia.
Śmierć w trakcie snu jest jak najbardziej możliwa. Bardzo często wywołana jest ona bezdechem sennym, który powoduje niedotlenienie organizmu i obumarcie jego komórek.
Bardzo często treść snu zależy od tego, w jakiej sytuacji życiowej się znajdujemy. Sen odzwierciedla bowiem wydarzenia i emocje, które towarzyszą nam w ciągu dnia, choćby były one nieuświadomione. Dodatkowo mózg reaguje na otrzymywane bodźce, stąd też podświadomość dodaje niekiedy do snu różnego rodzaju dźwięki czy zapachy.
Za sny odpowiada prawdopodobnie hipokamp, który w trakcie spania przetwarza i utrwala zdobyte wcześniej informacje. Podczas spania mózg produkuje dodatkowo dopaminę, która wzmaga relaks, a jednocześnie pozwala na bardziej efektywną regenerację.