+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Spanie na boku a ból biodra – jak spać zdrowo

16 listopada 2020
Spanie na boku a ból biodra, ból biodra po zewnętrznej stronie, ból w lewym boku na wysokości biodra, ból biodra, bóle bioder, bóle biodra, budowa biodra, ból po zabiegu na biodro, ból po operacji biodra, materac po operacji biodra, endoproteza biodraZanim o materacu, słów kilka o anatomii biodra.
Staw biodrowy to jeden z największych stawów w organizmie ludzkim. Przenosi ciężar ciała z tułowia na kończynę dolną. Tworzony jest przez głowę kości udowej oraz panewkę stawu biodrowego kości miednicznej.
budowa biodra glowa kosci udowej panewka kosci miednicznej
Staw biodrowy jest bardzo wytrzymały. Niestety, jak wszystko w naszym organizmie - nie jest niezniszczalny.
Podczas wykonywania praktycznie każdej czynności w pozycji stojącej (stanie, chodzenie, bieganie, skakanie itp.) głowa kości udowej wykonuje ruchy wewnątrz panewki. Wyściełająca panewkę chrząstka i maź stawowa niweluje tarcie i pozwala na płynne ruchy głowy kości udowej wewnątrz panewki.

Dzięki takiej budowie możliwe jest wykonanie wielu skomplikowanych ruchów w biodrze.
jakie sa ruchy w biodrze zgiecie wyprost przywiedzenie odwiedzenie rotacja biodra

Spanie na boku a ból biodra – przyczyny


Ból biodra może mieć bardzo wiele źródeł.

Warto na początku dodać, że bardzo często Pacjenci deklarują ból biodra wskazując na grzebień kości biodrowej (jest to kość wyczuwalna bo boku naszego ciała, mniej więcej na wysokości pępka – to tam, gdzie układamy ręce podczas ćwiczeń na komendę „połóż ręce na biodrach”).

Ból w tej okolicy bardzo rzadko wywołany jest przez biodro. Samo staw biodrowy znajduje się bowiem niżej.

Uszkodzone biodro najczęściej boli w samym stawie, czasem ból pojawia się w pachwinie lub do niej promieniuje.

Może również pojawić się ból wyczuwalny po zewnętrznej stronie uda lub w okolicy pośladków, który najczęściej wskazuje na zaburzenia tkanek miękkich związanych z biodrem. Mogą to być nieprawidłowo funkcjonujące mięśnie, ścięgna, więzadła i powięź.

Przyczyn bólu biodra może być bardzo wiele. Są to, między innymi:
- choroba zwyrodnieniowa stawu i choroby o charakterze reumatoidalnym (np. RZS), w których powtarzające się procesy zapalne prowadzą do nieodwracalnego uszkodzenia chrząstki wewnątrz stawu biodrowego. Skutkuje to bólem i znacznym ograniczeniem ruchomości biodra.

- złamania, do których najczęściej dochodzi u osób starszych w wyniku osteoporozy. Osłabiona kość nie jest w stanie wytrzymać dużego przeciążenia i dochodzi wówczas najczęściej do złamania szyjki kości udowej. Zwykle mechanizmem urazu jest upadek.

- zapalenie torebki stawowej stawu biodrowego, najczęściej wywołane powtarzającymi się przeciążeniami.
- zapalenie ścięgien w obrębie biodra
- nadwyrężenie mięśni, które pracują podczas ruchów biodra
- uszkodzenie obrąbka stawu biodrowego
- nowotwór
- jałowa martwica głowy kości udowej (osteonekroza)

Każdy ból w okolicy biodra powinien być różnicowany i nigdy nie należy stawiać diagnozy na podstawie samego bólu. Inne, oprócz bólu cechy wskazujące na biodro to: utykanie, sztywność (na przykład problem z założeniem skarpet) czy też tkliwość samej okolicy stawu lub jej opuchlizna.

Spanie na boku a ból biodra – jaki materac pomoże

Odpowiedź jest bardzo prosta – taki, który spowoduje prawidłowe, neutralne ustawienie stawów biodrowych. Ważne tu są oba biodra, nawet wówczas, gdy boli Cię tylko jedno biodro.
Jakie jest prawidłowe ustawienie biodra na materacu?

Takie, które nie powodować będzie maksymalnych lub prawie maksymalnych zakresów w obrębie stawu. Żaden nasz staw „nie lubi” przebywać w pozycji swoich maksymalnych zakresów, ponieważ wówczas dochodzi do nadmiernego rozciągania struktur miękkich.

Jeśli rozpatrujemy tą zasadę w odniesieniu do biodra, to do takiego nienaturalnego dogięcia dochodzi w niektórych pozycjach, w zależności od parametrów materaca.

Spanie na boku a ból biodra – jak to zrobić

Spanie na boku, a ból biodra - sprawdź jak uniknąć bólu i operacji stawu biodrowego. Aby biodra dobrze były ułożone w pozycji bocznej należy wybrać materac o średniej twardości.

Chociaż miękki materac na ból stawu biodrowego wydaje się być wygodnym rozwiązaniem, to niestety - na zbyt miękkim materacu ciało zapadnie się, powodując zbyt duże przywiedzenie w biodrze, na którym leżymy, tak jak pokazane jest to na rysunku poniżej: 
zbyt miekki materac powoduje bol biodra
Warto również zauważyć, że miękki materac, choć komfortowy, to nie zapewnia dobrego podparcia dla kręgosłupa – pozostaje on w nieprawidłowym ułożeniu.

A więc może lepszym rozwiązaniem w przypadku bólu biodra będzie materac twardy? Niestety, też nie. Na zbyt twardym materacu kręgosłup jest dobrze podparty, ale pojawia się problem z rozkładem ciężaru ciała. Na zbyt twardym materacu dochodzi do powstawania punktów kumulacji wagi, czyli miejsc, w których nasze ciało opiera się na powierzchni podporowej. Głównym miejscem kumulacji wagi w pozycji na boku jest właśnie biodro, które będąc podrażnione będzie boleć ze spotęgowaną siłą. Na poniższym schemacie widać, jak twardy materac wpływa na powstawanie punktów kumulacji wagi:
zbyt twardy materac biodro bolace na boku
Im twardszy materac, tym ból biodra będzie bardziej dotkliwy. Jest więc absolutnym mitem stwierdzenie, że spanie „na desce” jest zdrowe dla naszych bioder.

Jak to zwykle w życiu bywa, prawda leży pośrodku tych dwóch skrajności. Okazuje się bowiem, że większość osób, które odczuwają ból biodra wybiera materace o średniej twardości.
Na takim materacu możemy uzyskać kompromis pomiędzy komfortem a podparciem. Materac o średniej twardości rekomendowany jest dla osób, których bolą biodra, ponieważ zapewnia prawidłowe ułożenie stawu biodrowego, jednocześnie redukując punkty kumulacji wagi. W dalszej części artykułu odpowiemy na pytanie: jaki materac po operacji biodra?
 
materac po operacji biodra
Takim materacem, odpowiednim dla osób, które borykają się z bólem biodra lub są po operacji biodra (stawu biodrowego) będzie materac Osaka Air, który właśnie charakteryzuje się średnią twardością. Materac Osaka Air zapewni odpowiednie podparcie kręgosłupa i bioder, przy zachowaniu wysokiego poziomu wygody i komfortu. Jeśli boli Cię biodro w nocy, może czas już na zmianę materaca? Materac Osaka Air to idealny materac po operacji stawu biodrowego. Pomoże też na ból biodra i pozwoli uniknąć poważnej operacji. Osaka Air zostanie dostarczony do Twojego domu w ciągu 48 godzin a Ty dodatkowo otrzymasz możliwość testowania go przez 100 dni! Proste i czytelne zasady 100 dniowego okresu testowego materaca Osaka Air znajdziesz w tu. Jeśli nasz materac nie spełni Twoich oczekiwań (w co wątpimy), to będziesz mógł nam go odesłać, a my zwrócimy Twoje pieniądze!

Osaka Air pomoże na ból stawu biodrowego, sprawdzi się też jako materac po operacji biodra.
Warto jeszcze zaznaczyć, że śpiąc na boku bardzo często mamy tendencję do uginania górnej nogi i wyciągania jej przed siebie. Powoduje to, że nasze ciało układa się w pozycji pomiędzy leżeniem na boku i na plecach, tak jak na poniższym rysunku:
spanie na brzuchu a ból biodra
Jest to pozycja bardzo zdradliwa, bo choć na początku spanie na boku wydaje się przynosić ulgę naszym biodrom, to dłuższe w niej przebywanie powoduje wiele dyskomfortu - ból biodra, stawu biodrowego. Po pierwsze górne biodro ulega bardzo silnemu przywiedzeniu, dolne zaś zbyt mocno rotuje. Takie ułożenie nóg sprawia, że dochodzi do rotacji miednicy, co może spowodować ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Ponadto ułożenie ręki, na której śpimy jest nienaturalne, co skutkować może drętwieniami po przebudzeniu.
Bez względu na to, jakiego materaca używacie – nie powinniście spać w takiej pozycji, jeśli macie ból biodra.

Najlepszym ułożeniem będzie klasyczna pozycja boczna, którą uzupełnić możecie poduszką pomiędzy nogami. 
spanie na boku z poduszka miedzy nogami zdrowe biodra
Wielkość tej poduszki należy dostosować do danej osoby, cechujemy się bowiem bardzo różną budową ciała: kobiety mają szerszą miednicę względem mężczyzn, a co za tym idzie szersze rozstawienie stawów biodrowych, więc kobiety powinny mieć, co do zasady tę poduszkę nieco większą. Ponadto jesteśmy bardzo zróżnicowani pod kątem ilości tkanki tłuszczowej w obrębie ud, co również powinno znaleźć odniesienie w wysokości takiej poduszki.
Najlepszym rozwiązaniem jest tradycyjna poduszka, z wypełnieniem poliestrowym lub naturalnym, którą będziemy w stanie odpowiednio ułożyć, aby dawała nam niezbędny komfort. Ważne jest, aby taka poduszka była dość spora i podpierała nie tylko udo i kolano, ale też część łydki.

Spanie na boku a ból biodra – inne pozycje do spania


Pozycja na plecach jest zwykle dobrze tolerowana przez osoby, które borykają się z bolącym biodrem. W tym przypadku najlepiej o podparcie pleców zadba materac o średniej twardości.

Gdyby jednak sam materac o średniej twardości się nie sprawdził, można w tej pozycji podłożyć klin, który podniesie nasze nogi, nieco zginając biodra. Ta pozycja często daje ulgę przy bólu biodra.
klin pod nogi na bolace biodro bol biodra

Spanie na brzuchu jest niezalecane z bardzo wielu powodów, jak chociażby z powodu ekstremalnie ułożonych w tej pozycji kręgów szyjnych. Biodro może w tej pozycji być również przeciążane, w szczególności jeśli próbujemy spać z bolącym biodrem na materacu zbyt miękkim.

Wówczas nasze ciało zapada się w materac a w biodrze dochodzi do wyprostu, który bardzo często powoduje silny ból. Jeśli jeszcze na dodatek jedną z nóg podkurczymy w tej pozycji w górę – sprawimy, że na panewkę stawu biodrowego wywierany będzie ogromny nacisk.

Pozycja spania na brzuchu nie jest raczej zalecana osobom, które cierpią z powodu bólu biodra, jest to również pozycja, która naturalnie przez te osoby jest rzadko wybierana.
Tylko materac o średniej twardości zapewni wygodny sen przy bólu biodra.
materac na ból biodra

FAQ: Spanie na boku a ból biodra

Jak spać z bolącym biodrem?

Aby spać z bolącym biodrem należy przede wszystkim je odciążyć przez zapewnienie sobie snu na materacu, który pozwoli na prawidłowe, neutralne ustawienie stawów biodrowych. Spać powinno się więc tak, aby uniknąć przywodzenia biodra, czemu zapobiega sen na materacu wysokoelastycznym, którego twardość wynosi 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Zdecydowanie zaś nie należy spać na materacu z pamięcią kształtu czy też materacu sprężynowym. Unikać powinno się twardych materacy, jak też zbyt miękkich materacy.

Jaki materac wybrać z bolącym biodrem?

Osoby z bolącym biodrem powinny spać na wysokoelastycznym materacu o twardości 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Materac powinien konturować ich ciało, nie zaś wciągać je do środka czy utrzymywać w idealnie poziomej pozycji. Dla osób z bolącym biodrem najlepszy jest więc średnio twardy materac, którego pierwsza warstwa wykonana jest z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR zapewniającej optymalne wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa, zaś druga warstwa z pianki termoelastycznej typu visco. Idealnym materacem dla osób z bolącym biodrem jest materac Osaka Air.

Jaką poduszkę ortopedyczną wybrać z bolącym biodrem?

Osoby z bolącym biodrem powinny wybierać poduszki ortopedyczne, które dają optymalne wsparcie dla kręgosłupa. Prawidłowe, fizjologiczne ułożenie kręgosłupa w trakcie snu może bowiem zmniejszyć ból biodra przez zapewnienie lepszego ogólnego funkcjonowania organizmu. Dodatkowo odpowiednio dobrana poduszka ortopedyczna zwiększa komfort snu i jego higienę, co także przekłada się na polepszenie odporności, a w konsekwencji silniejszą odpowiedź organizmu na stan zapalny wywołujący ból biodra.

Co oznacza ból biodra w nocy?

Ból biodra w nocy oznacza, że toczy się w nim lub jego okolicy jakiś proces zapalny. Najczęściej powodują go zmiany zwyrodnieniowe samego biodra, jak również choroby o charakterze reumatoidalnym. Może też być wynikiem zaburzenia funkcjonowania tkanek miękkich znajdujących się w okolicy biodra, a więc mięśni, ścięgien, więzadeł czy powięzi. Zdarzają się także złamania biodra w wyniku osteoporozy lub urazów, jak też nadwyrężenie mięśni. Rzadziej ból biodra w nocy ma swoją przyczynę w nowotworach lub osteonekrozie, czyli jałowej martwicy głowy kości udowej.

Dlaczego biodra bolą podczas snu?

Biodra mogą boleć podczas snu z powodu stanu zapalnego, jaki aktualnie się w nich toczy. Ten może mieć wiele przyczyn, jak choćby zwyrodnienie w stawie biodrowym, ale też reumatoidalne zapalenie stawów czy nieprawidłowości w działaniu otaczających biodro tkanek miękkich. Często jest też wynikiem urazów, rzadziej biodra bolą z powodu nowotworów. Niezależnie od przyczyny bólu biodra podczas snu, warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem lub fizjoterapeutą, a także zadbać o higienę spania przez zainwestowanie w najlepszej jakości materac wysokoelastyczny.

Udostępnij
Newsletter
Bez wyrażenia zgody, nie możemy dodać Twojego adresu do naszej bazy.
Dziękujemy.
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Telefon (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza
Więcej o zdrowiu ciała:
Ból głowy po przebudzeniu przydarza się coraz większej ilości osób. Czy da mu się zaradzić?
4 maja 2022
Rwa barkowa należy do zespołów korzeniowych, jest związana z porażeniem nerwu. Objawy rwy barkowej są dokuczliwe. Dowiedz się, jak walczyć z rwą barkową.
18 kwietnia 2022
Wdowi garb to narośl z tkanki tłuszczowej. Poznaj przyczyny, objawy i sposoby na leczenie wdowiego garbu, zwanego też bawolim karkiem.
10 kwietnia 2022
Uszkodzenie stożka rotatorów to przyczyna bólu barku. Dowiedz się, jak poradzić sobie z uszkodzonym stożkiem rotatorów i bólem ramienia.
1 czerwca 2021
Poznaj historię Klientów,
którzy zaufali produktom Onsen Sleeping
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci którzy się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ