Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Spanie na boku a ból biodra - jak sobie z tym poradzić?

22 stycznia 2021
Spanie na boku a ból biodra, ból biodra po zewnętrznej stronie, ból w lewym boku na wysokości biodra, ból biodra, bóle bioder, bóle biodra, budowa biodra, ból po zabiegu na biodro, ból po operacji biodra, materac po operacji biodra, endoproteza biodra
Spanie na boku przy bólu biodra powoduje u większości z nas uzasadnioną troskę o stan zdrowia. Staw biodrowy to bowiem jeden z największych stawów, jakie znajdują się w ludzkim organizmie. Zadaniem stawu biodrowego jest przenoszenie ciężaru ciała z tułowia na kończynę dolną. Dlatego też ból biodra jest niezwykle dotkliwy i ma ogromne znaczenie dla codziennego funkcjonowania na każdej płaszczyźnie.


 
Staw biodrowy złożony jest z głowy kości udowej oraz panewki kości miedniczej. Anatomia biodra jest kluczowa, kiedy rozpatrujemy kwestię bólu biodra podczas spania na boku, ale i wtedy, gdy nadal boli, mimo przyjęcia innych pozycji do spania. Sugeruje to bowiem poważny stan chorobowy, który wymaga pilnej interwencji.
Spanie na boku a ból biodra, ból biodra po zewnętrznej stronie, ból w lewym boku na wysokości biodra, ból biodra, bóle bioder, bóle biodra, budowa biodra, ból po zabiegu na biodro, ból po operacji biodra, materac po operacji biodra, endoproteza biodra
Staw biodrowy jest bardzo wytrzymały, ale nie jest niezniszczalny. Spanie na boku z bólem biodra  świadczy o jego uszkodzeniu.
Głowa kości udowej wykonuje ruchy wewnątrz panewki kości miedniczej podczas każdej czynności, jaką wykonujemy w pozycji stojącej. Jest ona obciążna zatem zarówno podczas stania, jak i chodzenia, biegania czy skakania. Panewkę kości miedniczej wyścieła chrząstka i maź stawowa. Ich zadaniem jest niwelowanie tarcia, co pozwala na płynne ruchy głowy kości udowej.

To właśnie ta prosta budowa pozwala na wykonywanie skomplikowanych ruchów biodra. Jeśli spanie na boku wywołuje u nas ból biodra, również jego ruchomość jest najczęściej ograniczona. To zaś może mieć kilka podstawowych przyczyn.
Jakie ruchy biodra są dozwolone, zgięcie, wyprost, przywiedzenie, odwiedzenie, noga, rehabilitacja, poruszanie biodrem

Spanie na boku a ból biodra – przyczyny

Ból biodra podczas spania na boku, jak również w innych pozycjach do spania, może mieć bardzo wiele źródeł. Przyczyny bólu biodra powinny zostać zawsze określone przez lekarza po wykonaniu przez niego badań fizykalnych i obrazowych.

Bardzo często osoby deklarujące ból biodra wskazują w rzeczywistości na ból grzebienia kości biodrowej, którą wyczuć można na boku ciała każdego z nas. Kość ta znajduje się na wysokości pępka i to ją automatycznie uznajemy za biodro.

Ból grzebienia kości biodrowej bardzo rzadko wywoływany jest przez biodro. Staw biodrowy znajduje się bowiem poniżej niej. Dlatego też uszkodzone biodro najczęściej boli w samym stawie. Czasami ból biodra objawia się też dolegliwościami bólowymi w pachwinie lub do niej promieniuje.

Wielu pacjentów ból biodra określa również jako ból wyczuwalny po zewnętrznej stronie uda lub w okolicy pośladków. Najczęściej tego rodzaju dolegliwości wskazują na zaburzenia tkanek miękkich związanych z biodrem. Przede wszystkim są to oczaczające biodro mięśnie, ścięgna, więzadła i część powięzi.

Podstawowe i najczęściej występujące przyczyny bólu biodra to:
  • choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego;
  • uszkodzenie obrąbka stawu biodrowego;
  • złamania kości;
  • reumatoidalne zapalenie stawów;
  • zapalenie torebki stawowej stawu biodrowego;
  • zapalenie ścięgien biodrowych;
  • nadwyrężenie mięśni pracujących wraz z ruchami biodra;
  • nowotwór stawu biodrowego;
  • osteonekroza.
Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego powoduje powtarzające się procesy zapalne, które prowadzą do nieodwracalnego uszkodzenia chrząstki stawowej wewnątrz stawu biodrowego. Skutkuje to nie tylko bólem biodra, ale i znacznym ograniczeniem jego ruchomości.

Uszkodzenie obrąbka stawu biodrowego może wynikać z urazu mechanicznego lub wrodzonych zaburzeń anatomicznych. Uraz zazwyczaj ma charakter nagły, lecz coraz częściej składa się on z wielu nakładających się mikrouszkodzeń. 

Złamania kości dotyczą najczęściej osób starszych. Dochodzi do nich w wyniku osteoporozy. Osłabiona przez zmniejszenie gęstości kość nie jest w stanie wytrzymać dużego przeciążenia. Wówczas dochodzi najczęściej do złamania szyjki kości udowej. Najczęściej do złamań dochodzi w wyniku urazów spowodowanych upadkiem.

Reumatoidalne zapalenie stawów w obrębie biodra skutkuje najczęściej utykaniem i intensywnym bólem. Jest ono przewlekłym procesem zapalnym, który zaczyna się w błonie maziowej stawu biodrowego, zaś następnie prowadzi do niszczenia i usztywnienia biodra.

Zapalenie torebki stawowej stawu biodrowego jest bardzo poważną chorobą tkanek miękkich, jednocześnie zdarza się niezmiernie rzadko. Objawia się stanem zapalnym w obrębie torebki stawowej biodra, co prowadzi do jego pogrubienia, obkurczenia i powstawania zrostów. W efekcie objętość biodra zmniejsza się.

Zapalenie ścięgien biodrowych najczęściej pojawia się z powodu przeciążeń związanych z uprawianiem sportu, a także pracy na twardych nawierzchniach. W większości przypadków jest ono skutkiem długotrwałego obciążenia ścięgien znajdujących się w okolicy biodra, co prowadzi do ich mikrourazów. Te stają się z czasem coraz większe. Stan zapalny jest natomiast naturalną reakcją organizmu, który gromadzi płyn w ścięgnach i wokół nich, podejmując jednocześnie próby ich odbudowania.
 
Nadwyrężenie mięśni pracujących wraz z ruchami biodra wynika z ich nadmiernego naciągnięcia. Uraz ten powoduje utratę do 5% ciągłości włókien mięśniowych. Najczęściej nie jest ono nagłe, ale stanowi efekt nawarstwiających się mikrourazów powstałych w wyniku powtarzalnych kontuzji. O ile samo nadwyrężenie mięśni związanych z biodrem nie jest groźne dla zdrowia, o tyle zignorowanie tej dolegliwości doprowadzić może do naderwania mięśnia.
 
Nowotwory stawu biodrowego zdarzają się wyjątkowo rzadko. Są one rodzajem nowotworów narządów ruchu. Najczęściej spotykane nowotwory biodra to mięsaki kości, które pojawiają się prawdopodobnie bez przyczyny. Często ich umiejscowienie ma jednak związek z zapaleniem stawu biodrowego. Najczęściej rak biodra zaczyna się od guzów łagodnych, które nieleczone transformują w guzy złośliwe. Te zaś mogą dać przerzuty do kości.
 
Osteonekroza to jałowa martwica głowy kości udowej. Może ona powstać w wyniku zatoru, zakrzepu lub urazu. Wynika bowiem z zaburzenia ukrwienia jądra kostnienia kości. Często dodatkowo kość dotknięta martwicą ulega deformacji. Osteonekroza biodra to martwica typu Legga-Calvégo-Waldenströma-Perthesa, zwana jest również chorobą Perthesa.
 
Każdy ból biodra powinien być różnicowany. Nigdy nie należy stawiać ostatecznej, ani nawet wstępnej diagnozy wyłącznie na podstawie samego bólu biodra. Trudności związane z działaniem stawu biodrowego należy zawsze konsultować ze specjalistą. Obok bólu, warto natomiast zwracać uwagę także na inne objawy, jak choćby utykanie, sztywność, opuchliznę czy tkliwość okolicy stawu biodrowego.

Spanie na boku a ból biodra – jak to zrobić

Przy bólu biodra pomocny będzie materac, który pozwoli na neutralne ustawienie stawów biodrowych w trakcie snu. Ważne jest, aby fizjologiczne ustawienie zapewnić obu biodrom, nawet wtedy, gdy boli tylko jedno.

Prawidłowe ustawienie bioder na materacu nie może powodować osiągnięcia maksymalnych zakresów w obrębie stawu. Dochodzi wtedy bowiem do nadmiernego rozciągania struktur miękkich biodra.

Do nienaturalnego dogięcia biodra dochodzi w niektórych pozycjach snu. Bardzo ważne jest, aby zachować także optymalne parametry posiadanego materaca, w czym pomocny jest poradnik dający 10 pytań, jakie należy zadać sprzedawcy materacy.

Spanie na boku a ból biodra? To najczęstsze zestawienie, jakie spotyka się u Polaków, którzy nie zachowują odpowiedniego komfortu snu. Tymczasem bólu biodra, a także operacji stawu biodrowego, można w wielu przypadkach uniknąć. Aby biodra były prawidłowo ułożone w pozycji bocznej, należy wybrać materac wysokoelastyczny o średniej twardości.
 
Chociaż dla wielu z nas wygodnym rozwiązaniem wydaje się miękki materac, to w rzeczywistości ciało na nim zapada się. Powoduje to zbyt silne przywiedzenie biodra, na którym leżymy. W efekcie staw biodrowy znajduje się w nienaturalnej pozycji.
Za miękki materac, materac na ból biodra, spanie na boku a ból biodra, przywiedzenie bioder, endoproteza biodra
Materac o dużej miękkości nie zapewnia również odpowiedniego podparcia ciała i wsparcia kręgosłupa. Zatem obok pogłębienia dolegliwości związanych z biodrem, możemy dodatkowo wywołać dodatkowy ból i choroby kręgosłupa, niezależnie od tego czy śpimy na boku, na plecach czy też na brzuchu.

Duża część Polaków w dalszym ciągu wyznaje szkodliwy mit, jakoby lepszym rozwiązaniem w przypadku bólu biodra był twardy materac. Ten jednak również nie jest dobrym wyborem dla stawu biodrowego wyborem i kręgosłupa. Na takim materacu bowiem pojawia się problem z rozkładem ciężaru ciała. Wynika to z powstawania na twardym materacu punktów kumulacji wagi, czyli obszarów, w których nasze ciała opierają się na powierzchni podporowej.

W przypadku spania na utwardzonym materacu głównym miejscem kumulacji wagi staje się właśnie staw biodrowy. Tym samym przy spaniu na boku biodro będzie nadmiernie podrażniane, co spotęguje dolegliwości bólowe.
Twardy materac, materac na ból biodra, spanie na boku a ból biodra, przywiedzenie bioder, endoproteza biodra
Im twardszy materac wybierzemy, tym ból biodra będzie bardziej dotkliwy, niezależnie od pozycji snu. Przekonanie, że spanie na desce jest zdrowe dla naszych bioder i kręgosłupów jest absolutnym mitem, który może doprowadzić nas do zdrowotnej katastrofy.

Jak i w wielu innych życiowych sytuacjach, warto jest zrównoważyć obie strony i osiągnąć kompromis. Stąd też w przypadku osób, które odczuwają ból biodra, powinno wybierać się materac o twardości 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Jest to materac średnio twardy, określany w Polsce jaki materac H3.

Rekomendowany dla osób cierpiących z powodu bólu biodra jest przede wszystkim materac Osaka Air. Daje on idealny kompromis między komfortem a podparciem. Zapewnia prawidłowe ułożenie stawu biodrowego, a jednocześnie redukuje punkty kumulacji wagi. Dlatego też stanowi idealny wybór, kiedy zastanawiamy się nie tylko nad tym, jaki materac po operacji biodra wybrać, ale też jak zapobiec interwencji chirurgicznej i wspomóc rehabitację stawu biodrowego.
Materac średnio twardy, materac H3, spanie na boku a ból biodra, przywiedzenie bioder, endoproteza biodra, materac po operacji biodra
Podczas spania na boku bardzo często zauważa się też tendencję do uginania jednej z nóg, a następnie wyciągania jej przed siebie. To zaś powoduje, że nasze ciała układają się w pozycji pośredniej między leżeniem na boku a leżeniem na plecach. W tej pozycji ból biodra może się wzmagać.
Roadkill, ból miednicy, nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa, spanie na boku a ból biodra, spanie na brzuchu a ból biodra, endoproteza biodra
Pozycja pośrednia jest bardzo niebezpieczna. Choć na początku spanie na boku wydaje się przynosić ulgę naszym bolącym biodrom, to dłuższe jej stosowanie powoduje dodatkowy dyskomfort stawu biodrowego. Wywołuje też ból biodra.

Wynika to z faktu, że w tej pozycji górne biodro ulega bardzo silnemu przywiedzeniu, zaś dolne biodro zbyt mocno rotuje. W efekcie dochodzi też do silnej rotacji miednicy, co prowadzi do bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Także ułożenie ręki w tej pozycji jest nienaturalne, co może skutkować jej odrętwieniami po przebudzeniu.

Cierpiąc na ból biodra, należy stanowczo unikać takiej pozycji do spania, bez względu na posiadany materac. Zdecydowanie bardziej korzystny będzie sen w klasycznej pozycji bocznej uzupełnionej o odpowiedniej wielkości poduszkę umieszczoną między nogami. Takie ułożenie bowiem jest w stanie utrzymać stawy biodrowe w fizjologicznej pozycji.
Materac średnio twardy, materac H3, spanie na boku a ból biodra, przywiedzenie bioder, endoproteza biodra, materac po operacji biodra
Wielkość poduszki umieszczonej między nogami podczas spania na boku należy dostosować do danej osoby. Kobiety, które posiadają naturalnie szerszą od mężczyzn miednicę, co wiąże się z szerszym rozstawieniem stawów biodrowych, powinny stosować poduszkę nieco większą. Nadto wysokość poduszki różnicować powinno się na podstawie tkanki tłuszczowej w obrębie ud.

Najlepszym rodzajem poduszki zapobiegającej przywodzeniu biodra jest tradycyjna poduszka z wypełnieniem poliestrowym lub bambusowym. Musi ona dać się ułożyć w odpowiedni sposób, aby mogła dać niezbędny komfort. Dodatkowo powinna być na tyle sporych rozmiarów, aby podpierała nie tylko udo i kolano, ale też część łydki.

Spanie na boku a ból biodra – inne pozycje do spania

Osoby, które borykają się z bolącym biodrem, zazwyczaj dobrze tolerują spanie na plecach. W tym przypadku ważne jest jednak, aby zadbać o dobry materac, Ten musi bowiem zapewnić odpowiednie podparcie ciała oraz wsparcie kręgosłupa i bioder.

Warto jest również zainwestować w klin, który podczas spania podniesie nieco nasze nogi, co przełoży się też na lekkie zgięcie bioder. Często daje to dodatkową ulgę przy bólu biodra. Godnym polecenia produktem, który na to pozwoli, jest wałek rehabilitacyjny polskiej marki Dr Sapporo.
Klin pod nogi, bóle bioder, spanie z bolącym biodrem, spanie na boku a ból biodra
Niezależnie od bólu bioder i innych medycznych przypadłości, z bardzo wielu powodów spanie na brzuchu nie jest zalecane. Przede wszystkim wynika to z ekstremalnego ułożenia kręgów szyjnych, jak też nadmiernego przeciążania biodra. W szczególności ma to miejsce, gdy twardość materaca nie jest odpowiednio dobrana.

Ciało podczas spania w tej pozycji może nadmiernie zapadać się w materac, co powoduje wyprost w biodrze. Ten zaś bardzo często powoduje silny ból biodra. Dodatkowo wzmagać będzie go podkurczenie nogi w górę, co sprawia wywieranie ogromnego nacisku na panewkę stawu biodrowego.

Dlatego też osoby cierpiące z powodu bólu biodra szczególnie powinny unikać spania na brzuchu. Nie poleca się jej też osobom, dla których profilaktyka chorób kręgosłupa i stawu biodrowego jest istotna.
Komfortowy sen przy bólu biodra zapewni tylko materac wysokoelastyczny o średniej twardości.
Materac na ból biodra, spanie na boku a ból biodra, jak spać z endoprotezą

Spanie na boku a ból biodra – najlepszy materac

Oferowany przez ONSEN® wysokoelastyczny materac piankowy Osaka Air jest najlepszym na rynku materacem, idealnym dla osób, które borykają się z bólem biodra lub przeszły już operację stawu biodrowego, a przede wszystkim wszczepienia endoprotezy biodra.

Cechuje się on nie tylko tym, że jest średniotwardy, ale też innowacyjnym, unikalnym systemem wentylacji. Jego warstwowa budowa zapewnia odpowiednie podparcie ciała, a także wsparcie bioder i kręgosłupa. Gwarantuje tym samym najwyższy komfort oraz korzystne dla zdrowia właściwości.

Jeśli więc w nocy odczuwamy ból biodra, pierwszym krokiem powinna być zmiana materaca. Dzięki odpowiednio dobranemu materacowi wykonanemu według zasad metody design thinking, możemy zapobiec dalszym uszkodzeniom stawu biodrowego, a tym samym uniknąć interwencji chirurgicznej, czyli poważnego zabiegu, jakim jest operacja biodra.

Funkcjonalny materac Osaka Air dostarczany jest do klientów w ciągu 48 godzin, zaś jego dostawa jest zawsze bezpłatna. Dodatkowo objęty jest on aż 15 latami gwarancji oraz programem umożliwiającym zwrot materaca w ciągu 100 dni od jego dostarczenia. To wszystko gwarantuje, że jest to zakup pozbawiony ryzyka.

Dla tych osób, które dotknięte są szalejącą inflacją i nie posiadają środków finansowych na kupno materaca, a mimo tego chcą zadbać o komfortowy i zdrowy sen, istnieje możliwość kupna materaca na raty na bardzo korzystnych warunkach, w tym z oprocentowaniem 0%. Dzięki temu staje się on dostępny dla każdego, kto cierpi na bóle biodra, chce wspomóc rehabilitację stawu biodrowego lub potrzebuje optymalnych warunków do spania po wszczepieniu endoprotezy.
 

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.

Materac na ból biodra, spanie na boku a ból biodra, jak spać z endoprotezą

FAQ: Spanie na boku a ból biodra

Jak spać z bolącym biodrem?

Aby spać z bolącym biodrem należy przede wszystkim je odciążyć przez zapewnienie sobie snu na materacu, który pozwoli na prawidłowe, neutralne ustawienie stawów biodrowych. Spać powinno się więc tak, aby uniknąć przywodzenia biodra, czemu zapobiega sen na materacu wysokoelastycznym, którego twardość wynosi 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Zdecydowanie zaś nie należy spać na materacu z pamięcią kształtu czy też materacu sprężynowym. Unikać powinno się twardych materacy, jak też zbyt miękkich materacy.

Jaki materac wybrać z bolącym biodrem?

Osoby z bolącym biodrem powinny spać na wysokoelastycznym materacu o twardości 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Materac powinien konturować ich ciało, nie zaś wciągać je do środka czy utrzymywać w idealnie poziomej pozycji. Dla osób z bolącym biodrem najlepszy jest więc średnio twardy materac, którego pierwsza warstwa wykonana jest z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR zapewniającej optymalne wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa, zaś druga warstwa z pianki termoelastycznej typu visco. Idealnym materacem dla osób z bolącym biodrem jest materac Osaka Air.

Jaką poduszkę ortopedyczną wybrać z bolącym biodrem?

Osoby z bolącym biodrem powinny wybierać poduszki ortopedyczne, które dają optymalne wsparcie dla kręgosłupa. Prawidłowe, fizjologiczne ułożenie kręgosłupa w trakcie snu może bowiem zmniejszyć ból biodra przez zapewnienie lepszego ogólnego funkcjonowania organizmu. Dodatkowo odpowiednio dobrana poduszka ortopedyczna zwiększa komfort snu i jego higienę, co także przekłada się na polepszenie odporności, a w konsekwencji silniejszą odpowiedź organizmu na stan zapalny wywołujący ból biodra.

Co oznacza ból biodra w nocy?

Ból biodra w nocy oznacza, że toczy się w nim lub jego okolicy jakiś proces zapalny. Najczęściej powodują go zmiany zwyrodnieniowe samego biodra, jak również choroby o charakterze reumatoidalnym. Może też być wynikiem zaburzenia funkcjonowania tkanek miękkich znajdujących się w okolicy biodra, a więc mięśni, ścięgien, więzadeł czy powięzi. Zdarzają się także złamania biodra w wyniku osteoporozy lub urazów, jak też nadwyrężenie mięśni. Rzadziej ból biodra w nocy ma swoją przyczynę w nowotworach lub osteonekrozie, czyli jałowej martwicy głowy kości udowej.

Dlaczego biodra bolą podczas snu?

Biodra mogą boleć podczas snu z powodu stanu zapalnego, jaki aktualnie się w nich toczy. Ten może mieć wiele przyczyn, jak choćby zwyrodnienie w stawie biodrowym, ale też reumatoidalne zapalenie stawów czy nieprawidłowości w działaniu otaczających biodro tkanek miękkich. Często jest też wynikiem urazów, rzadziej biodra bolą z powodu nowotworów. Niezależnie od przyczyny bólu biodra podczas snu, warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem lub fizjoterapeutą, a także zadbać o higienę spania przez zainwestowanie w najlepszej jakości materac wysokoelastyczny.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o zdrowiu ciała:
Poznaj historię Klientów,
którzy zaufali produktom ONSEN®
Poduszki ortopedyczne Standard
Poszewki na poduszki ortopedyczne Standard
Poszewki na poduszki ortopedyczne Skin+
Materac Osaka Air
Poduszki ortopedyczne Skin+
Pościel
Maty i akcesoria
Zestawy
Tworzymy dla ludzi, a nie dla sklepów!
Zapraszamy do zakupów w ONSEN®!

Szanowni Państwo! Celem świadczenia usług na najwyższym poziomie serwisu w naszej witrynie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo na to zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ