Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Komu zaleca się spanie na plecach?

30 października 2023
Spanie na plecach, sen na wznak, ból kręgosłupa
Pozycja przybierana do snu ma niezwykle duży wpływ na jakość snu, ale również na zdrowie i funkcjonowanie. Drugą w kolejności popularną pozycją do spania jest sen na plecach. Ta pozycja ma oczywiście swoje zalety i wady, które warto rozważyć, aby dostosować sen do indywidualnych potrzeb i dolegliwości.

Wybór przyjmowanej przez pozycji snu jest kwestią indywidualną. Często najlepszą jest spanie na lewym boku, ale należy tę kwestię rozważać na podstawie preferencji i stanu zdrowia danego człowieka. Szczególnie w przypadku bezdechu sennego spanie na plecach może okazać się zgubne. Jak wszystko, spanie na plecach ma swoje wady i zalety, którymi najbardziej rzetelnie zajmiemy się w tym artykule.
Pozycje do spania, spanie na wznak, poranne wstawanie

Zalety i wady spania na plecach

Podstawową zaletą spania na plecach, oczywiście z odpowiednim i funkcjonalnym materacem, a także w pełni opartą na anatomii poduszkę ortopedyczną, może pomóc utrzymać kręgosłup w anatomicznie poprawnej pozycji. To może przynieść ulgę osobom z bólami kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, ale niekoniecznie innym osobom, które powinny spać na boku.

Mówi się też o redukcji nacisku na twarz, co w przeciwieństwie do spania na boku, może w jakiś sposób zapobiegać powstawaniu fałd skórnych i zmarszczek, lecz także nie zawsze. To nie bowiem od nacisku poduszki powstaje większość zmarszczek. Poza nie są one niczym złym, ale stanowią element naturalnego piękna.

Inną z zalet spania na plecach jest unikanie skręcania ciała. Z zasady spanie na plecach pozwala bowiem na utrzymanie ciała w pozycji płaskiej, co jest niebywale korzystne dla zachowania równowagi mięśniowej, a tym samym uniknięcia skręcania ciała, co przy spaniu na boku niekiedy ma miejsce.
Zalety spania na plecach dotyczą jedynie części populacji.
Wady wynikających ze spania na plecach są silniejsze. Może się ono przyczyniać do chrapania, ponieważ języczek i podniebienie miękkie zazwyczaj opadają w tej pozycji w sposób, który ogranicza przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Z tego powodu jest to pozycja niepolecana dla osób chrapiących.

Także w przypadku bezdechu sennego spanie na plecach nie jest polecane. Osoby z OBS mogą doświadczać nasilenia objawów podczas snu na plecach, ponieważ mięśnie gardła tracą elastyczność, co prowadzi w prosty sposób do znacznego ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe.

Istotne są też bóle pleców, które mogą w tej pozycji wystąpić. Choć spanie na plecach może pomóc niektórym osobom z bólami kręgosłupa, innym może przysporzyć nowego bólu, a szczególnie jeśli materac lub poduszka nie zapewniają wystarczającego podparci
Spanie na plecach, poduszka do spania na plecach, zalety snu

Spanie na plecach a ulga dla kręgosłupa

To, w jakiej pozycji śpimy, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowego kręgosłupa. Spanie na plecach to jedna z pozycji, która może dostarczyć ulgę dla części osób z pewnymi dolegliwościami kręgosłupa. Spanie na plecach może nam bowiem skutecznie pomóc w utrzymaniu kręgosłupa w linii prostej. Wtedy też głowa, kark i kręgosłup lędźwiowy znajdują się w anatomicznej pozycji, co minimalizuje nacisk na te obszary.

Te osoby, które doświadczają bólu kręgosłupa lędźwiowego, często właśnie w spaniu na plecach znajdują ulgę. W tej pozycji kręgosłup lędźwiowy jest prawidłowo podparty, a to może pomóc w zmniejszeniu bólu i dyskomfortu u tych osób. Oczywiście nie należy zapominać, że to regularna aktywność fizyczna i ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców mogą pomóc w utrzymaniu zdrowego kręgosłupa, a nie jedynie pozycja snu.

Spanie na plecach pomaga uniknąć skręcania ciała, które u niektórych osób bywa częste podczas snu na boku, a które nie zawsze jest zdrowe. Może ono bowiem wywoływać napięcia i bóle mięśni pleców. Stąd też spanie na plecach pozwala na utrzymanie równomiernego rozkładu ciężaru ciała, co jest korzystniejsze.
Ból kręgosłupa, bóle w krzyżu, reumatyzm, dyskopatia

Kiedy spanie na plecach jest dla Ciebie

Wybór właściwej pozycji do spania jest kwestią indywidualną, a więc to czy spanie na plecach jest dla Ciebie odpowiednie zależy od wielu czynników, a w tym oczywiście od Twoich własnych preferencji, zdrowia i wygody. W tej pozycji kręgosłup lędźwiowy jest często lepiej podparty niż w innych pozycjach/ Jeśli cierpisz na bóle kręgosłupa lędźwiowego, spanie na plecach może dostarczyć ulgi.

Także jeżeli bardzo mocno zależy Ci na codziennym zapobieganiu powstawaniu zmarszczek i fałd skórnych, spanie na plecach może pomóc. W tej pozycji twarz nie ma większego kontaktu z poduszką, co zdaniem niektórych badaczy może pomóc w utrzymaniu elastyczności skóry. W takim przypadku lepiej sprawdza się jednak technologia Skin+ oparta na naturalnych probiotykach.

Osoby cierpiące na schorzenia reumatyczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, także mogą znaleźć ulgę w spaniu na plecach, ponieważ ta pozycja snu minimalizuje nacisk na kręgosłup i stawy. Jeśli zatem lekarz lub fizjoterapeuta wyraźnie zalecił spanie na plecach ze względu na konkretne trudności zdrowotne, warto się do tego stosować.
Chrapanie, spanie na plecach, leczenie chrapania, bezdech senny

Chrapanie podczas spania na plecach

Od wieków chrapanie uważa się za powszechną dolegliwość która wpływa na jakość snu zarówno u chrapiącej osoby, jak też u jej partnera czy partnerki. Oczywiście jedną z pozycji do spania, która sprzyja chrapaniu, jest właśnie spanie na plecach.

Podczas leżenia na plecach języczek oraz podniebienie miękkie opadają w kierunku gardła, co może ograniczać przepływ powietrza przez drogi oddechowe. To z kolei wywołuje znane nam drgania tkanek, czyli chrapanie. Podczas snu na plecach mięśnie gardła tracą elastyczność, co bardzo silnie sprzyja zapadaniu się tkanek gardła do dróg oddechowych.

Chrapanie podczas spania na plecach często towarzyszy również innemu schorzeniu, jakim jest bezdech senny. Gdy tkanki gardła opadają w taki sposób, że blokują przepływ powietrza, dana osoba może w efekcie przestać oddychać na krótką lub dłuższą chwilę. Dzieje się tak w szczególności jeśli jest się osobą otyłą, a w takim przypadku jedynie utrata wagi może pomóc pokonać chrapanie, ponieważ tkanka tłuszczowa zebrana w nadmiarze w okolicach gardła może przyczynia się do jego występowania.
Materac do spania na plecach, warstwy w materacu, rodzaje pianek

Dobry materac jako klucz spania na plecach

Jak wiemy, wybranie najlepszego materaca ma niebywale wielkie znaczenie dla jakości snu i zdrowia kręgosłupa każdego z nas. Jeśli więc akurat spanie na plecach jest preferowaną przez Ciebie na co dzień pozycją snu, to właśnie odpowiedni materac staje się kluczowym czynnikiem zapewniającym wygodę i zdrowie.

Właściwe i fizjologiczne podparcie kręgosłupa przez funkcjonalny materac to wręcz klucz do higieny snu zwłaszcza podczas spania na plecach. Właściwie zaprojektowany materac powinien utrzymać kręgosłup w anatomicznej linii, co pomaga w uniknięciu nadmiernego nacisku na określone obszary kręgosłupa. Rzecz jasna, poza tym dobry materac powinien być na tyle elastyczny, aby w pełni dostosowywać się do krzywizn kręgosłupa, zapewniając mu przy tym komfort snu.
Materac do spania na plecach, jak też do spania na boku, powinien być średniotwardy.
Najbardziej odpowiedni materac ma średnią twardość. Jest ona idealna dla ludzi śpiących na plecach, ponieważ dostarczyć może odpowiedniej jakości podparcia kręgosłupa, o ile sam projekt warstw w funkcjonalnym materacu jest dobrze stworzony. Jednocześnie umożliwia ona delikatne konturowanie pianki w celu dopasowania powierzchni materaca do ciała.

Zawsze należy wybierać materace wykonane z wysokiej jakości materiałów, które zachowują właściwości i parametry przez długi czas. Dlatego też to właśnie materace piankowe o dobrej budowie stanowią najlepszy wybór. Mogą zawierać nowoczesne technologie, takie jak choćby zastosowanie w drugiej warstwie pianki memory czy siatki Aero 3D, które poprawiają jakość snu.

Niezwykle ważne jest testowanie materaca w zaciszu sypialni. Spędzenie kilku minut na materacu w sklepie nie pozwala na ocenę komfortu i podparcia, bowiem procesy zachodzące w piankach ujawniają się po dłuższym czasie. Poza tym ludzkie ciało układa się w sypialni zupełnie inaczej. Dobry materac jest kluczem do wygodnego spania na plecach, a przy tym utrzymania zdrowego kręgosłupa. Wybór odpowiedniego materaca dostosowanego do potrzeb i preferencji jest niezwykle opłacalną inwestycją w zdrowie.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Spanie na plecach, poduszki do spania na plecach, poduszka do spania na wznak

FAQ: Spanie na plecach

Czy spanie na plecach jest zdrowe?

Tak, spanie na plecach może być zdrowe dla wielu osób, zwłaszcza jeśli utrzymuje się odpowiednią pozycję ciała. Jest to korzystne dla kręgosłupa wtedy, gdy kręgosłup, głowa i szyja utrzymywane są w jednej linii. To może pomóc w uniknięciu bólów pleców. Jest jednak mniej zdrowe niż spanie na boku, przynajmniej dla większości osób.

Czy warto jest spać na plecach?

Warto spróbować spania na plecach jeśli uważasz, że pozycja ta będzie dla Ciebie dobra. Dla większości osób lepsze jest spanie na lewym boku, a dla niektóruych na prawym boku. Jedynie części osobom ta pozycja do spania przynosi ulgę. Niemniej jednak, wybór pozycji snu jest kwestią indywidualną.

Jak przespać całą noc na plecach?

Aby przespać całą noc na plecach, przede wszystkim przeżyj poduszki o odpowiedniej wysokości i z właściwej pianki, aby utrzymać głowę i kręgosłup w jednej linii. Umieść poduszkę lub specjalny wałek pod kolanami, aby utrzymać nogi w wygodnej pozycji. Spróbuj unikać nadmiernego skręcania ciała podczas snu. Poza tym ćwicz regularnie, aby na stałe utrzymać mięśnie pleców i kręgosłupa w dobrej formie.

Kto nie powinien spać na plecach?

Na plecach nie powinny spać osoby z bezdechem sennym, skłonne do chrapania. Do osób, które nie powinny spać na plecach, należą także kobiety w zaawansowanej ciąży, bowiem może  ono utrudniać przepływ krwi do macicy.

Dlaczego spanie na płasko nie jest dla każdego?

Z zasady spanie na plecach nie jest odpowiednie dla wszystkich, a jedynie dla mniejszości populacji, ponieważ może sprzyjać chrapaniu i problemom z bezdechem sennym. Poza tym niektórzy mogą odczuwać w tej pozycji dyskomfort. Szczególnie jeśli nie utrzymują właściwej pozycji ciała. Wybór pozycji do spania powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i komfortu każdej osoby.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o komfortowym śnie