+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com


Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
biuro@onsensleeping.com
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Spanie nago – korzyści i ograniczenia

2 maja 2022
Spanie nago, sen bez piżamy, spanie na golasa, spanie na goło, spanie bez piżamy
Ludzie dzielą się na takich, którzy wolą spanie nago i na takich, którzy relaksują się w miękkiej, wygodnej piżamie, nierzadko z zabawnym nadrukiem. Zwolennicy piżam uważają, że spanie nago nie jest komfortowe lub wręcz jest niebezpieczne. Tymczasem zwolennicy spania nago uważają, że to piżamy ograniczają komfort snu.

Jakie zalety ma spanie nago i jakie może mieć wady? Przeczytaj, dlaczego warto spać nago, nie tylko podczas gorących miesięcy.
Materac Osaka Air, materac piankowy, wnętrze materaca, budowa materaca, warstwy materaca, materac warstwowy, pianka visco, pianka poliuretanowa, pianka z pamięcią, pianka HR, pianka otwartokomórkowa

Spanie nago - korzyści

Spanie nago jest zdrowe dla skóry
Kiedy uwolnisz się z noszonych w ciągu dnia ubrań, skóra będzie mogła wreszcie oddychać całą powierzchnią, dzięki czemu bardziej efektywnie się zregeneruje. Podczas spania nago wzmaga się produkcja kolagenu. Regeneracji sprzyja również spanie na materacu najlepszej jakości, a także używaniu pościeli wykonanej z wysokiej jakości oddychających tkanin. Na rynku dostępne są też produkty wykonane z materiału Skin+, na którym sen zapewnia efekty tożsame ze stosowaniem najlepszych kremów!
 
Spanie nago wzmacnia poczucie własnej wartości
Psychologowie są zgodni co do tego, że spanie nago prowadzi do oswajania się ze swoim ciałem, co w efekcie prowadzi do jego silniejszej akceptacji. Efekty spania nago są podobne do wizyt na plażach nudystów, które także pomagają poczuć się lepiej we własnym ciele. Dzięki spaniu nago zwiększa się więc nasze poczucie własnej wartości, rośnie samoocena. To zaś przekłada się na lepsze funkcjonowanie biopsychospołeczne.
 
Spanie nago pomaga zapobiegać kobiecym infekcjom intymnym
Kobiece strefy intymne, w szczególności zaś pochwa i macica, są naturalnie ciepłe i wilgotne. Przy zachwianej równowadze biologicznej czyni je to idealnym miejscem do rozwoju zakażeń bakteryjnych i grzybiczych, jak też infekcji wirusowych. Spanie nago pozwala na ich większą wentylację, dzięki czemu część ciepła i wilgoci odprowadzana jest na zewnątrz. Jednocześnie wzmaga ono niszczenie tych drobnoustrojów, które są wrażliwe na działanie powietrza, w szczególności zaś tlenu.
 
Spanie nago wzmaga płodność
Przegrzewanie jąder spowodowane noszeniem w ciągu dnia bielizny sprawia, że produkują one mniej plemników. Spanie nago jest więc dla mężczyzn swoistym ratunkiem, naturalnym wspomagaczem płodności. Jednocześnie doznania wizualne wzmagać mogą wzrost libido każdego z nas, niezależnie od płci.

Spanie nago cementuje związek
Nie chodzi wyłącznie o aspekt czysto seksualny. Nie ulega wątpliwości, że śpiąc nago jesteśmy dla siebie bardziej atrakcyjny, a seks staje się bardziej spontaniczny. Dodatkowo bezpośredni kontakt skóry ze skórą sprawia, że w naszych organizmach wydziela się oksytocyna. Ta zaś jest jednym z podstawowych hormonów miłości, odpowiada bowiem za przywiązanie. Wiele przykładów pokazuje, że pary śpiące nago są szczęśliwsze, a ich związki zdecydowanie bardziej trwałe.
 
Spanie nago ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu
Optymalna temperatura w sypialni powinna wynosić między 15,6 °C a 19,4 °C, co odpowiada 60 °F i 67 °F. Niższa temperatura zwiększa możliwości regeneracyjne i relaksacyjne oganizmu, w efekcie pozwalając też na szybsze zaśnięcie i bardziej efektywny sen. Jednocześnie spanie poleca się osobom, które borykają się z poceniem podczas snu. Spanie nago sprawia, że skóra szybciej się ochładza, co naturalnie obniża temperaturę ciała. Przekłada się to także na wydłużenie fazy snu wolnofalowego - nREM. 

Spanie nago pomaga rozgrzać się zmarźlakom
Z róznych powodów wielu ludzi deklaruje, że jest im za zimno. Często tego rodzaju zaburzenia termoreulacji wynikają z choroby tarczycy, a przede wszystkim choroby Hashimoto, jak również z chorób serca i naczyń krwionośnych. Niekiedy nie wynika to jednak z poważnych chorób, ale jest po prostu cechą indywidualną danego człowieka.

Choć osoby te niekiedy wybudzają się w środku nocy i drżą z powodu zbyt niskiej temperatury, również dla nich wskazane jest spanie nago. Spanie na golasa w przypadku tych osób powinno odbywać się jednak pod ciepłą, puchową kołdrą. Ta zapewnia, że ciepło wydzielane przez ciało zostanie odbite z powrotem w jego kierunku. Stworzony w ten sposób bufor ciepła powoduje, że ciało nie ochładza się.
Pielęgnacja skóry, karotenoidy, przeciwutleniacze, Skin+, krem na noc, krem na dzień, nawilżenie skóry

Spanie nago - ograniczenia

Spanie nago niekiedy niesie za sobą ograniczenia, które mogą wynikać każdego z trzech elementów holistycznego, biopsychospołecznego spojrzenia na człowieka. W perspektywie psychicznej - rzecz jasna - spanie nago nie wchodzi w grę wtedy, kiedy czujemy związany z tym psychiczny dyskomfort. Podobnie sprawa wygląda w perspektywie społecznej, co wynika z kanonów kultury, jaka nas otacza.

Ograniczenia w spaniu nago w pesperktywie biologicznej wynikają przede wszystkim z dolegliwości somatycznych, których specyfika powoduje, że spanie w piżamie przyniesie większe korzyści zdrowotne. Co do zasady spanie nago jest jednak zdrowsze, w związku z czym nie istnieje lista dolegliwości, które kategorycznie wykluczają tę formę snu.
Zwrot materaca, jak zwrócić materac, test materaca, materac piankowy, materac warstwowy

Spanie nago - komfortowy materac i poduszka

Spanie nago zapewnia komfort tylko wtedy, kiedy śpimy na materacu o dobrze dobranej twardości i zapewniającej fizjologiczne podparcie odcinka szyjnego kręgosłupa poduszce. Do efektywnego spania na golasa nie wystarczy bowiem brak elementów garderoby.

Niezbędne jest również zapewnienie odpowiedniego podparcia ciała, jego konturowania, niewydawania dźwięków czy izolacji ruchów. Spanie nago nie będzie też zdrowe jeśli spać będziemy na materacu sprężynowym, który z powodzeniem może zastąpić antenę radiową czy telewizyjną.

Idealnym materacem wykonanym według design thinking, który odpowiada na potrzeby konsumentów i ludzką anatomię jest materac Osaka Air objęty 15-letnią gwarancją i możliwością testowania przez 100 dni z gwarancją zwrotu pieniędzy.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Materac Osaka Air, materac piankowy, wnętrze materaca, budowa materaca, warstwy materaca, materac warstwowy, pianka visco, pianka poliuretanowa, pianka z pamięcią, pianka HR, pianka otwartokomórkowa

Spanie nago - korzyści i ograniczenia

Jakie są ograniczenia spania nago?

Spanie nago nie ma żadnych ograniczeń! Należy spać nago zawsze wtedy, kiedy tylko mamy taką okazję.

Jakie są korzyści spania nago?

Spanie nago pobudza nasze ciała do regeneracji. Dzięki spaniu nago poprawia się nasza ogólna kondycja, a w tym skóra i poczucie własnej wartości. Dodatkowo spanie nago wzmaga płodność i daje większy komfort snu.

Czy spanie nago jest zdrowe?

Tak. Spanie nago jest zdrowe. Nie ma żadnych medycznych przeciwskazań do spania nago. Jeśli jednak masz wątpliwości co do spania nago, zapytaj swojego lekarza opinię.

Czy można spać nago?

Tak. Można, a nawet powinno się spać nago. Pozwala to na bardziej komfortowy i zdrowy sen.

Czy lepiej spać nago czy w majtkach?

Zdecydowanie lepiej jest spać nago. Spanie nago daje wiele pozytywnych skutków zdrowotnych. Przekłada się na lepsze funkcjonowanie człowieka w każdej ze sfer - biologicznej, psychologicznej i społecznej. Spanie w piżamie może być komfortowe, ale nie aż tak!

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o komfortowym śnie
Poznaj historię Klientów,
którzy zaufali produktom ONSEN®
Poduszki ortopedyczne Standard
Poszewki na poduszki ortopedyczne Standard
Poszewki na poduszki ortopedyczne Skin+
Materac Osaka Air
Poduszki ortopedyczne Skin+
Zestawy
Pościel
Akcesoria
Tworzymy dla ludzi, a nie dla sklepów!
Zapraszamy do zakupów w ONSEN®!

Szanowni Państwo! Celem świadczenia usług na najwyższym poziomie serwisu w naszej witrynie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo na to zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ