Spanie przez dziesięciolecia

Maja 17, 2020
W USA już w latach 50tych łóżka stały się najważniejszym elementem sypialni. Jednak ich styl zmienił się radykalnie na przestrzeni lat . Oto szybkie spojrzenie Rady Better Sleep na ewolucję projektowania i wystroju sypialni ze szczegółnym uwzględnieniem zmian dotyczących materacy.
Ewolucja snu
1950-1959

Funkcjonalne lata pięćdziesiąte
Epoka powojenna oznaczała domy ozdobione Formicą, chromowane meble, nowoczesne urządzenia i kolorowe pastelowe farby. Typowy dom miał dwie sypialnie - rodzeństwo często dzieliło pokój. Jeśli chodziło o komfort materaca,  to guma piankowa była pożądaną przez wszystkich nowością. Za sprawą seriali telewizyjnych zwłaszcza "I love Lucy"modne stały się podwójne łóżka małżeńskie.

1960-1969

Hipisowski styl
Sypialnie stały się miejscami do wyrażania siebie, gdy świat zmierzał w kierunku epoki psychodelicznej. Domorośli projektanci zaczęli używać kolorowych plakatów i pamiątek, aby przekształcić ściany w sztukę osobistą. Meble dmuchane, fotele-worki i projekty na otwartym planie wprowadzały "odlotową" atmosferę do sypialni. Jednocześnie większe łóżka i łóżka wodne również stały się częścią kultury wolnej miłości.

1970-1979
Lśniące lata siedemdziesiąte
W przeciwieństwie do podejścia "zrób to sam" z lat 60tych, w latach 70tych blichtr stał się wytworny, a "większe" zaczeło oznaczać "lepsze", jeśli chodzi o urządzanie domu. Dekada przyniosła skupienie na wystroju sypialni, z odważnymi, ziemistymi kolorami, boazerią z drewna , tapetą i grubą wykladziną dominującą w wystroju. Wraz ze wzrostem rozmiarów sypialni łóżko king size - 200 x 200 stało się najchętniej wybieranym łóżkiem dla par.

1980-1989

Ekstremalne lata osiemdziesiąte
Termin "McMansion" pojawił się po raz pierwszy w latach 80tych, aby opisać ekstremalne rozmiary nowych domów. Sypialnie nabrały znaczenia -  wzrosła ich liczba w domu, ale także powierzchnia - musiały pomieścić większe meble i elektronikę. Projektowane wnętrza stały się bardziej stylizowane, z geometrycznymi wzorami i odważnymi, elektryzujacymi akcentami gorącego różu i turkusu.Udanie się do przestronnej sypialni z materacem wielkości king size, by oglądać telewizję późną nocą, stało się jednym z najbardziej pożądanych sposobów na relaks.

1990-1999

Nowa dekada lat dziewięćdziesiątych
Do tej pory budowano ponad 85% nowych domów z trzema lub więcej sypialniami. Dzięki większej ilości dostępnej przestrzeni sypialnie stały się jeszcze bardziej wielofunkcyjne i spersonalizowane. W 1991 roku materac wielkości king size wyparł tradycyjne pełnowymiarowe materace (140 lub 160 cm) i stał się najpopularniejszym sposobem spania amerykańskich par. Również w tym czasie luksusowe materace zyskały masową popularność  dzięki zastosowaniu  nowoczesnego rozwiązania pillow - top.

2000s

XXI wiek: sanktuarium snu
Rozmiary domów podwoiły się od 1970 roku, a ich właściciele  wykorzystują dodatkową przestrzeń, przekształcając sypialnię w miejsce dla osobistego odosobnienia, relaksu i rytuałów odmładzających.Uspokajające kolory i tekstury przenikają się, tworząc atmosferę spa.We wnętrzach używa się naturalnych materiałów : drewna , lnu, kamienia. Dodatkowa przestrzeń sypialna z materacami king size nadal zdobywa nowych fanów. Intrygujące nowe technologie, takie jak pianka z pamięcią, wkłady żelowe,nanotkaniny, profilowane, ergonomiczne poduszki, sprawiają, że konsumenci zainteresowani sąodkrywaniem wielu luksusowych dostępnych obecnie materacy. Bardziej niż kiedykolwiek sypialnia stała się osobistą oazą do spania i wypoczynku.
 
Jaki materac wybrać? Jakie łóżko będzie najlepsze? Jaka poduszka idealnie nadaje się do spania? Wiele innych poradników na temat kupna materaca i poduszek oraz komfortu snu. Czytaj nasze porady na blogu.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ