Spanie przez dziesięciolecia

17 maja 2020
W USA już w latach 50tych łóżka stały się najważniejszym elementem sypialni. Jednak ich styl zmienił się radykalnie na przestrzeni lat . Oto szybkie spojrzenie Rady Better Sleep na ewolucję projektowania i wystroju sypialni ze szczegółnym uwzględnieniem zmian dotyczących materacy.
Ewolucja snu
1950-1959

Funkcjonalne lata pięćdziesiąte
Epoka powojenna oznaczała domy ozdobione Formicą, chromowane meble, nowoczesne urządzenia i kolorowe pastelowe farby. Typowy dom miał dwie sypialnie - rodzeństwo często dzieliło pokój. Jeśli chodziło o komfort materaca,  to guma piankowa była pożądaną przez wszystkich nowością. Za sprawą seriali telewizyjnych zwłaszcza "I love Lucy"modne stały się podwójne łóżka małżeńskie.

1960-1969

Hipisowski styl
Sypialnie stały się miejscami do wyrażania siebie, gdy świat zmierzał w kierunku epoki psychodelicznej. Domorośli projektanci zaczęli używać kolorowych plakatów i pamiątek, aby przekształcić ściany w sztukę osobistą. Meble dmuchane, fotele-worki i projekty na otwartym planie wprowadzały "odlotową" atmosferę do sypialni. Jednocześnie większe łóżka i łóżka wodne również stały się częścią kultury wolnej miłości.

1970-1979
Lśniące lata siedemdziesiąte
W przeciwieństwie do podejścia "zrób to sam" z lat 60tych, w latach 70tych blichtr stał się wytworny, a "większe" zaczeło oznaczać "lepsze", jeśli chodzi o urządzanie domu. Dekada przyniosła skupienie na wystroju sypialni, z odważnymi, ziemistymi kolorami, boazerią z drewna , tapetą i grubą wykladziną dominującą w wystroju. Wraz ze wzrostem rozmiarów sypialni łóżko king size - 200 x 200 stało się najchętniej wybieranym łóżkiem dla par.

1980-1989

Ekstremalne lata osiemdziesiąte
Termin "McMansion" pojawił się po raz pierwszy w latach 80tych, aby opisać ekstremalne rozmiary nowych domów. Sypialnie nabrały znaczenia -  wzrosła ich liczba w domu, ale także powierzchnia - musiały pomieścić większe meble i elektronikę. Projektowane wnętrza stały się bardziej stylizowane, z geometrycznymi wzorami i odważnymi, elektryzujacymi akcentami gorącego różu i turkusu.Udanie się do przestronnej sypialni z materacem wielkości king size, by oglądać telewizję późną nocą, stało się jednym z najbardziej pożądanych sposobów na relaks.

1990-1999

Nowa dekada lat dziewięćdziesiątych
Do tej pory budowano ponad 85% nowych domów z trzema lub więcej sypialniami. Dzięki większej ilości dostępnej przestrzeni sypialnie stały się jeszcze bardziej wielofunkcyjne i spersonalizowane. W 1991 roku materac wielkości king size wyparł tradycyjne pełnowymiarowe materace (140 lub 160 cm) i stał się najpopularniejszym sposobem spania amerykańskich par. Również w tym czasie luksusowe materace zyskały masową popularność  dzięki zastosowaniu  nowoczesnego rozwiązania pillow - top.

2000s

XXI wiek: sanktuarium snu
Rozmiary domów podwoiły się od 1970 roku, a ich właściciele  wykorzystują dodatkową przestrzeń, przekształcając sypialnię w miejsce dla osobistego odosobnienia, relaksu i rytuałów odmładzających.Uspokajające kolory i tekstury przenikają się, tworząc atmosferę spa.We wnętrzach używa się naturalnych materiałów : drewna , lnu, kamienia. Dodatkowa przestrzeń sypialna z materacami king size nadal zdobywa nowych fanów. Intrygujące nowe technologie, takie jak pianka z pamięcią, wkłady żelowe,nanotkaniny, profilowane, ergonomiczne poduszki, sprawiają, że konsumenci zainteresowani sąodkrywaniem wielu luksusowych dostępnych obecnie materacy. Bardziej niż kiedykolwiek sypialnia stała się osobistą oazą do spania i wypoczynku.
 
Idziesz spać w porządnie przewietrzonej sypialni, wchodzisz do łóżka nawet lekko trzęsąc z zimna, ale budzisz się zlany potem. Jeżeli zazwyczaj pocisz się w nocy z pewnością nurtuje Cię wiele pytań, na które postaramy się odpowiedzieć.
18 stycznia 2021
Zastanawiasz się jak urządzić sypialnię? W tym artykule przedstawiamy kilka pomysłów, które mogą być ciekawym źródłem inspiracji.
17 grudnia 2020
Tybetańska joga śnienia to bardzo szczególny rodzaj „lucid dreams", czyli świadomych snów. Po tybetańsku nazwa tej praktyki brzmi ,milam’. Jest to rodzaj zaawansowanej tantrycznej medytacji praktykowanej w szkołach buddyjskich kagyu, nyigma oraz bon.
22 września 2020
Pod koniec XIX wieku snami ponownie zainteresowali się psychiatrzy. Nauka stanęła na stanowisku, że nawet jeśli sny nie powiedzą nam wiele o przyszłości, można z nich dowiedzieć się ciekawych rzeczy o kondycji psychicznej śniącego.
22 września 2020

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ