Spanie w dzień – Lazy Day po polsku10 października 2020 |
![]() |
Tak. Spanie w dzień może być zdrowe, jeśli będzie to tylko krótka drzemka - trwająca do pół godziny. Dzięki spaniu w ciągu dnia możemy obniżyć ryzyko zachorowania na nadciśnienie czy choroby serca. Poza tym spanie w dzień pozwala na regenerację mózgu, co usprawnia jego pracę.
Tak. Krótkie spanie w dzień pozwala zregenerować organizm, a w efekcie dodać nam więcej energii. Efektem krótkiego snu w ciągu dnia jest zwiększenie poziomu koncentracji, a także poprawa nastroju.
Najlepiej, aby w dzień spać krócej niż około pół godziny. Po tym czasie mózg przechodzi z fazy REM do fazy nREM, co oznacza głęboki sen. Tego zaś w ciągu dnia nie powinniśmy doświadczać.
Niekiedy spanie w dzień wynika ze znaczącego zmęczenia spowodowanego stresem lub dużą ilością obowiązków. Senność w ciągu dnia może jednak być spowodowana zaburzeniami rytmu snu, a także przez występowanie parasomni. W takich przypadkach należy skontaktować się z lekarzem.
Nadmierne spanie w dzień, nazywane hipersomnią, najczęściej ma swoje podłoże w ludzkiej psychice. Bardzo często jest ono jednym z elementów depresji i innych zaburzeń afektywnych. Zdarza się, że przyczyną nadmiernej senności w ciągu dnia są choroby neurologiczne, a także zmiany hormonalne.